30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit o jaký případ se jedná.Jak na to? Pojďte >>sem<<

Autor Téma: prekluzní lhůty  (Přečteno 3831 krát)

jirka510

• Zobrazit profil
prekluzní lhůty
« kdy: 21 červen 2017, 23:32:56 »

Zdravím,
v srpnu 2015 nezjištěná osoba zaparkovala moje auto na ulici s tramvajovým pásem a vzdálenost auta k nejbližší kolejnici nebyla údajně požadovaných 3,5m, ale zhruba 2m. Vozidlo bylo odtaženo (ačkoliv nebránilo provozu), poté jsem ho vyzvedl (za mastné výpalné) a odmítl podat informace o řidiči vozidla. V říjnu 2015 jsem jako provozovatel vozidla dostal výzvu k uhrazení určené částky, na kterou jsem nereagoval. Poté se dlouho nedělo nic až teď v červnu 2017 přišel příkaz k zaplacení pokuty a poplatku za správní řízení (SprDel). Mám v plánu podat odpor.

Můj dotaz je ohledně prekluzních lhůt: je to tak, že prekluze na přestupky jsou 2 roky, tj. v tomto případě do srpna 2017? Nebo překlopením do SprDel začala běžet nějaká nová lhůta? Stačí oddálit právní moc případného rozhodnutí za srpen 2017 nebo to ve fázi rozhodnutí už není podstatné? Jaký postup byste mi doporučili?

Díky za pomoc
IP zaznamenána

jakubb

• Zobrazit profil
Re:prekluzní lhůty
« Odpověď #1 kdy: 21 červen 2017, 23:37:53 »

Podejte odpor, tím se to zruší a řízení jede dál.
IP zaznamenána

enzym

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 22 červen 2017, 00:00:02 »

Na 100 x odpovězené dotazy se možná odpovědi dočkáte, nicméně ve vlastním zájmu studujte
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=4187.0
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=705.0
http://road-fens.cz/

Ukazuje se značná šance pro fyzické osoby nepodnikající přes nový přestupkový zákon https://www.30kmh.cz/index.php?topic=4072.0

Citace
vzdálenost auta k nejbližší kolejnici nebyla údajně požadovaných 3,5m, ale zhruba 2m. Vozidlo bylo odtaženo (ačkoliv nebránilo provozu)
Jak byste si představoval vozidlo, bránící provozu ... třeba zaparkované přímo na kolejích? 2 metry od kolejnice je mezera pro jednostopé vozidlo.
IP zaznamenána

jirka510

• Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 22 červen 2017, 00:15:13 »

Díky za ty odkazy. Já jsem se hledat poctivě snažil, ale zrovna ohledně těch prekluzních lhůt jsem to nikde nenašel. Jde mi o to, jestli má smysl pouze hrát o čas nebo je potřeba něco víc.

IP zaznamenána

enzym

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 22 červen 2017, 02:27:38 »

4 roky viz § 125e odst. 3+5 ZPPK.
Cesta k úspěchu vede přes nový přestupkový zákon a zatím nevydaný patch k němu, viz link v minulém příspěvku. Díra bude krátká, pár dní, ale teoreticky by tou dírou měly jít ošéfovat všechny SprDele, zahájené a neukončené před nabytím účinnosti patche.
IP zaznamenána

jakubb

• Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 22 červen 2017, 08:12:28 »

Aha, takže pokud byl zjištěn přestupek před změnou zákona, ale do Sprdele spadne až po patchi, tak to se do toho nevejde?
IP zaznamenána

jirka510

• Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 22 červen 2017, 09:14:42 »

Díky enzyme za tip.

Jestli to tedy chápu správně, od 1.7.2017 platí v rámci nového PřesZ, že "Fyzická osoba je pachatelem, jestliže svým zaviněným jednáním naplnila znaky přestupku nebo jeho pokusu, je-li trestný." a díky díře se to vztahuje i na SprDel, což bude opraveno o několik dní později tím "patchem". Je to tak?

Můžeš mě prosím ještě nasměrovat, co tedy musím udělat, abych této díry mohl využít? Poslat dopis, že na základě § 13 odst. 1 NewPřesZ jsem mohl přestupek spáchat pouze, pokud by to bylo mým zaviněným jednáním (což řeknu, že nebylo) a dále na základě § 112 odst. 1 NewPřesZ že se to vztahuje na můj případ SprDel, protože je to pro mě příznivější? Musel by mít takový dopis nějakou speciální formu? A to bych ho musel poslat přesně v tom několikadenním období od 1.7.2017 do začátku platnosti patche?

Omlouvám se, že se hodně ptám, ale pro laika není orientace v problematice úplně jednoduchá. Snažím se přestupky nedělat, takže toto je vlastně můj jediný a tím pádem nemám zkušenosti.
IP zaznamenána

hh

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 22 červen 2017, 09:23:15 »

Vyčkejte do konce června, pokud do té doby patch ve sbírce opravdu nevyjde, určitě se zde objeví nějaké noty. Využít to půjde u všech skutků, které byly spáchány před účinností patche a kde o sprdeli zatím nebylo pravomocně rozhodnuto (tj. jak ty, kde zatím nebylo řízení zahájeno, tak ty, kde řízení běží či kde už bylo rozhodnuto nepravomocně a běží odvolací řízení). Trefovat se do časového okna nebude potřeba.
IP zaznamenána

SYeti

• Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 29 červenec 2017, 06:15:04 »

Tak jak? Jsou už nějaké noty?
IP zaznamenána

2M

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 31 červenec 2017, 10:09:21 »

Patch stihli.. i když za cenu nedodržení 15 dní mezi vydáním ve sbírce a platností zákona.. ale s tím by se muselo jít k NSS a nebo ÚS..
IP zaznamenána

SYeti

• Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 13 Srpen 2017, 07:54:19 »

Ten patch je přesně co? Jaký paragraf?
IP zaznamenána

2M

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 13 Srpen 2017, 08:02:04 »

Teď už je to zákon 183/2017
IP zaznamenána

SYeti

• Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 13 Srpen 2017, 23:01:50 »

Jestli to dobře chápu, tak šlo jen o zavinění? Já myslel, že jde o promlčecí lhůtu, viz nadpis tématu. Tam se nic nemění?
« Poslední změna: 13 Srpen 2017, 23:03:45 od SYeti »
IP zaznamenána

hh

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 14 Srpen 2017, 00:02:01 »

Mění se lecos. U přestupků (ve smyslu původního PřesZ/1990) zůstává podobný režim, jen se upravily parametry, místo 1 rok / 2 roky je to nově 1/3 a u přestupků s horní sazbou pokuty 100k a víc pak 3/5. Tedy utažení šroubu, ale ne až tak zásadní. U ostatních dosavadních deliktů (včetně pro řidiče/provozovatele zásadního „sprdele“ dle § 125f) se stává neúčinnou veškerá dosavadní partikulární úprava promlčení (jako např. ty 2/4 roky u sprdele) a začíná pro ně platit totéž co pro přestupky. Což je u sprdele dokonce lehké povolení šroubu, protože na zahájení už nejsou 2 roky, ale jen rok, a na provedení řízení v jednom stupni také jen rok (místo dosavadních až 4), na nejzazší možné trvání řízení od spáchání do právní moci rozhodnutí pak 3 roky (původně 4).
IP zaznamenána

SYeti

• Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 15 Srpen 2017, 08:40:35 »

Jo, to jsem chtěl vědět. takže pokud jde o odpovědnost provozovatele vozidla, tak už to není správní delikt, ale přestupek? I když bylo překročení rychlosti spácháno už více než před rokem?
A promlčecí lhůta se tím změnila? Krajský úřad teď musí vždy do roku od vydání rozhodnutí správním orgánem rozhodnout o odvolání, jinak dojde k promlčení? Správní orgán v mém případě rozhodl 26.10.2016 a 27.10.2016 mi to bylo doručeno do datové schránky, takže k promlčení dojde 26.10.2017, když krajský úřad do té doby o odvolání nerozhodne?

1) k přestupku došlo 25.6.2016 v 7:25 hod.,
2) výzva provozovateli vozidla s pokutou 1000 Kč mi byla doručena dne 15.7.2016 do datové schránky,
3) příkaz s pokutou 1500 Kč a náklady řízení 1000 Kč za správní delikt mi byl doručen dne 25.7.2016 do datové schránky, proti tomu jsem podal hned odpor,
4) rozhodnutí správního orgánu ze dne 26.10.2016 opět s pokutou 1500 Kč a náklady řízení 1000 Kč mi bylo doručeno dne 27.10.2016 do datové schránky,
6) odvolání proti rozhodnutí jsem podal ten samý den 27.10.2016 datovou zprávou,
7) dne 2.11.2016 mě vyrozuměli do datové schránky, že mé odvolání a spisový materiál předložili krajskému úřadu jako odvolacímu orgánu, od té doby nic.

zák.č. 250/2016 Sb.

§ 30
   Délka promlčecí doby
   Promlčecí doba činí
   a) 1 rok, nebo
   b)  3  roky,  jde-li  o přestupek, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč.

§ 31
   Běh promlčecí doby
   (1)  Promlčecí  doba  počíná  běžet  dnem  následujícím po dni spáchání přestupku;  dnem spáchání přestupku se rozumí den, kdy došlo k ukončení jednání,  kterým  byl přestupek spáchán. Je-li znakem přestupku účinek, promlčecí doba počíná běžet dnem následujícím po dni, kdy takový účinek nastal.
   (2) Promlčecí doba počíná běžet
   a)  u  pokračujícího  přestupku  dnem  následujícím po dni, kdy došlo k poslednímu dílčímu útoku,
   b)  u  hromadného  přestupku  dnem  následujícím  po  dni,  kdy došlo k poslednímu útoku, a
   c)  u  trvajícího  přestupku  dnem  následujícím  po  dni,  kdy došlo k odstranění protiprávního stavu.
   (3)  Dopustil-li  se  pachatel  více  přestupků,  běží pro každý z nich promlčecí doba zvlášť.

§ 32
   Stavení a přerušení promlčecí doby
   (1) Do promlčecí doby se nezapočítává doba,
   a) po kterou se pro tentýž skutek vedlo trestní řízení,
   b)  po  kterou  bylo  řízení o přestupku přerušeno proto, že bylo možné očekávat  uložení  trestu  obviněnému  z  přestupku  za  jiný  skutek v trestním  řízení,  přičemž  správní  trest, který lze uložit v řízení o přestupku,  je  bezvýznamný  vedle trestu, který by bylo možné uložit v trestním řízení,
   c) po kterou se o věci vedlo soudní řízení správní,
   d) po kterou trvalo podmíněné upuštění od uložení správního trestu.
   (2) Promlčecí doba se přerušuje
   a) oznámením o zahájení řízení o přestupku,
   b) vydáním rozhodnutí, jímž je obviněný uznán vinným,
   c) vydáním rozhodnutí o schválení dohody o narovnání;
   přerušením promlčecí doby počíná promlčecí doba nová.
   (3)  Byla-li  promlčecí doba přerušena, odpovědnost za přestupek zaniká nejpozději  3 roky od jeho spáchání; jde-li o přestupek, za který zákon stanoví  sazbu  pokuty,  jejíž  horní  hranice  je  alespoň 100 000 Kč, odpovědnost za přestupek zaniká nejpozději 5 let od jeho spáchání.
« Poslední změna: 15 Srpen 2017, 08:44:56 od SYeti »
IP zaznamenána