30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7

Autor Téma: Kouření v restauraci  (Přečteno 34683 krát)

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #30 kdy: 01 Června 2017, 11:43:47 »

Ale oceňuji to, že se konečně něco dokázalo jednoznačně nastavit (i když, dočasný odklad kontrol dokázal moje ocenění úspěšně torpédovat).

No vidíš, já bych zase ocenil, kdyby Tobě podobní odjeli někam pryč - třeba do KLDR a  užívali si, že tam je vše hezky jednoznačně nastaveno.

Lepší řešení by ovšem bylo, kdyby si ty a tobě podobní respektoval rozhodnutí majitele restaurace a nenutili ho startovat nějaký tvůj trend.

Doplněno: možná by mnohým stačila několikaměsíční stáž v KLDR aby se začali tak trochu bát těch "jednoznačných" řešení......
« Poslední změna: 01 Června 2017, 11:47:27 od pk202 »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #31 kdy: 01 Června 2017, 12:02:55 »

IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 141
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #32 kdy: 01 Června 2017, 12:03:13 »

docela příhodný příběh
    Antikuřácký zákon vstoupil v platnost. Sociální inženýři se poplácávají po zádech, jak to těm zlým kuřákům nandali. Poslyšte příběh jedné hospůdky, kterou dobrotrusové zlikvidovali, aniž by na to jakýkoliv zákon potřebovali.
    Na předměstí jednoho města, říkejme mu třeba město M stála malá hospoda se zahrádkou. Klasika - pivo, cigára, přenosy hokeje a sem tam nějaká ta produkce na přání. Občas narozeniny, občas pařba.
    Hospůdka prosperovala a tak se rozhodla udělat něco pro lidi v okolí. Na své náklady zrenovovala zahrádku a přilehlý městský pozemek (takže nejen že platili městu nájem ale ještě to tam sami zkulturnili). Stromky, tráva, keře, krásná dřevěná zahrádka.
    A co se nestalo? Na zahrádku začaly do toho krásného prostředí chodit maminky s dětma. Děti si hrály na trávě a maminy tam vykecávaly. Jenže z mateřské a při kojení žádná moc tržba. Na odpoledne jedna limča a pro dítka něco sebou v lahvičce.
    Jenže maminkám začalo vadit, že se na terásce kouří. Začaly prudit hosty a ti se přestěhovali dovnitř hospůdky. Jenže maminkám to nestačilo. Na záchod musí také chodit přece dovnitř a tak začali prudit hosty i uvnitř. Navíc řev a lítání dětí a z příjemné hospůdky se stalo místo, kam normální lidé chodili čím dál méně.
    Cyklisté přestali jezdit, protože nebylo přes kočáry kam dát kola. Tržby klesaly. Hospůdka poprvé za dobu fungování neměla na pronájem zahrádky. Tak zmenšila plochu na půlku. Obsadily ji maminy. Majitel řekl dost. A dal zákaz vstupu. Maminky povolaly patřičného úředníka a v rámci antidiskriminačního zákona dosáhly toho, že majitel dostal pokutu tehdy 40.000,- I musel majitel cvakat a maminy tam nechat. Hospůdka do půl roku skončila.
    A jak je to s milou hospůdkou dnes ? Stal se z ní pajzl pro feťáky a socky, doslova čtvrtá cenová bez větráku. Maminy tam nelezou, protože to tam je hnus, okolí zpustlo, na zahrádce bordel...
    A víte co udělaly maminky? Nastěhovali se na zahrádku fungující hospůdky v druhé části sídliště. Bude mít stejný osud.
    Antikuřácký zákon vstoupil v platnost. u nás, jako obvykle v té nejtvrdší podobě. Jak se už u nás stalo zvykem, jsme papežštější nežli papež. Ne nadarmo u nás vzniklo přísloví "poturčenec horší turka". To bylo jásotu, že si ty maminky s dětmi a nekuřáci a kdesi cosi, budou moci mít kam sednout a bla bla.
    Jenže EFEKT, ten to bude mít zdá se úplně opačný. Dobroserové jsou totiž jako kvasinky. Nedochází jim, že svým dobroserstvím "V ZÁJMU DOBRA" jen otravují prostředí ve kterém žijí .. A vlastně zijeme my všichni. A jestli tak budeme pokračovat, skončíme v naprosto sterilním a dokonalém světě, který bude naprosto sluníčkový.. ale žít se v něm nebude dát. Koneckonců, osud kvasinek v cukerném roztoku budiž nám varovným příkladem.

http://prasek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=607027
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 141
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #33 kdy: 01 Června 2017, 12:09:28 »

Zde mate kombinaci jednoznacneho reseni i hesla muj podnik-muj hradv jednom.
http://plzen.idnes.cz/majitel-obchodu-vytahl-na-zakaznika-macetu-f23-/plzen-zpravy.aspx?c=A170601_085154_plzen-zpravy_ban

No já nevím, ale já osobně asi nejsem typický zákazník, neb s chtěným otvíráním balení párků mám vždy problém (a musím si na to vzít ostrý nůž a nebo nůžky) a též nechodím nakupovat s půllitrem piva v ruce. Takže nejsem si jistý, zda-li se nejednalo o jisté „hodnověrné“ etnikum, které tvrdilo, že nechtěně…
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #34 kdy: 01 Června 2017, 12:10:34 »

pánové, přesně naopak!

mcsoap: Sám uvádím, že jsme přišli do kavárny, něco nám nevyhovovalo, tak jsme šli jinam. Bez problému, jen smutně koukali, jak odcházíme. Asi se to stávalo často, tak je podnik i BEZ zákona nekuřácký. Je to přesně v duchu toho, co jsem uvedl dřív - kde je konkurence, je zákon zbytečný.

pk202: bezva, na ihned jsem za ódeesáckýho šmejda, na 30kmh za levičáckýho zaprodance :-)

Fakt nejsem anarchista, co si myslí, že se může kochat Lindemanovýma efektama do půlnoci, zatímco ostatní se chtějí vyspat, že můžu pálit bordel na zahradě ve čtvrti rodinných domků a podobně. Prostě moje svoboda končí u prahu jiných lidí a to respektuju.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #35 kdy: 01 Června 2017, 12:11:07 »

Uvedu příklad odjinud, šli jsme s dětmi (dvě rodiny, tudíž toho sežereme mraky...) do kavárny se skvělými zákusky. Prodavačka nás vítala, ale když jsme tam viděli jednu babku s turkem, co vypalovala, šli jsme pryč. Teď už je podnik nekuřácký. Takže bych byl pro revizi zákona, třeba za rok, možná se zjistí, že je "vyhaslý :-)", ale pomohl nastartovat nějaký trend i v místech, kde je podniků málo. Kde je jich víc, tam fakt nemá zákaz smysl.
Ano, tohle je docela chytrý argument, který v diskusi o (ne)zákazu kouření moc často nepadá, protože není až tak jednoduché jej pochopit. Jde o to, že v případě svobodné volby provozovatele se tu hraje nějaká hra mezi těmito provozovateli a různými typy zákazníků. Ta si nachází nějakou (kvazi)rovnováhu, v hodně zjednodušeném modelu řekněme, že půjde o Nashovo ekvilibrium či nějaký jemu blízký stav. Vtip je v tom, že je známo, že takto komplexní systémy mohou mít (a zpravidla i mívají) těch rovnovážných stavu více a že ten, ve kterém je systém momentálně ustálen, nemusí být ten nejlepší z hlediska celkového užitku, lhostejno zda tam počítáme jen tržby těch provozoven nebo i nějaké vyšší dobro spočívající ve vlivu (ne)kouření.

No a že má-li někdo nutkání realizovat nějaké sociální inženýrství, měl by zvážit, zda to místo HARD metody něco paušálně pod sakncí nařídit/zakázat neudělat nějakým SOFT opatřením, které přiměje ten systém najít si jinou rovnováhu. Např. nějakým zvýhodněním provozovatelů, kteří zakážou kouření, nebo třeba i zavedením plošného zákazu, ale omezeného třeba jen na rok. S předpokladem, že pak se sice ke kouření vrátí hospody typu jediná na vesnici, kde hulí (chce hulit) 90+ % hostů, ale už to neudělá mnoho těch, které by se původně samy izolovaně k takovému kroku nerozhodly, protože by to bez současné změny chování konkurence znamenalo nevýhodu.

Osobně tomu tedy moc nevěřím, ani že to bude fungovat, ani že by to byla o tolik lepší metoda než ta HARD regulace, ale v obecné rovině mi nepřijde úplně od věci princip, že pokud stát touží něco regulovat, musel by nejdřív prověřit, zda toho cíle nelze náhodou dosáhnout nějakým jednorázovým zásahem, který provětrá existující poměry a umožní kýženou změnu (trend), než aby vrstvil další a další regulace, které tu budou na věky věků.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #36 kdy: 01 Června 2017, 12:27:20 »

Prostě moje svoboda končí u prahu jiných lidí a to respektuju.

a že jí kurňa nerespektuješ na prahu mojí*) vlastní kuřácké restaurace.....


*) hypoteticky
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #37 kdy: 01 Června 2017, 12:33:47 »

Podívejte se, sám jsem napsal, že to jde i bez zákona. Odpověděl jste, že si s harantama vynucuju rakvičky, i když nevím, kde jste to vzal.

Věci, které jsem uvedl, nejsou anarchistické a na mém rozhodnutí, jsou dané zákonem. Když budete střílet rachejtle v létě, nemám s tím problém, jen buďte tak laskav a ne po 22:00.. :-)

pk202 - v tom máte pravdu. Vím, souhlasím, tohle je první zákon, kde se projevuju jako dobroser. Holt svět není jen o jedničkách a nulách, tady jsem 60% pro.

Odkazuji na analogii se zákazem prodeje o svátcích... U nás je problém zavřít obchody na pár dní v roce, v D to funguje bez problémů kolik let. Prostě na jeden den lidi vypnou, jen u nás je s tím problém, že jak bude kupec mít v neděli zavřeno, tak by všichni chodili v roztrhaných čižmách.
IP zaznamenána

HelmMuth

  • Příspěvků: 289
  • You're never wrong to do the right thing
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #38 kdy: 01 Června 2017, 12:37:28 »

IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 141
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #39 kdy: 01 Června 2017, 12:38:53 »

asmodeus: a proč bych měl zavírat svou vlastní provozovnu jen kvůli tomu, že Vy si přejete všechno mít regulované státem a jeho záíkony, vyhláškami, nařízeními, restrikcemi?
A že v D to funguje bez problémů — tak to je pro mne novinka, zvedá se tam proti tomu docela slušný odpor…
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #40 kdy: 01 Června 2017, 12:53:44 »

Já jsem dřív pracoval v jednom řetězci a když se zavedla práce o víkendu, rodina začala trpět. Tak jsem změnil práci a OK.

Je ale hodně lidí, co prostě nikde jinde dělat nemůžou, většinou mají základní vzdělání a těm se ani víkendová služba nezaplatí tak, jak by měla (jeden výkaz práce je oficiální a jeden skutečný). Těm lidem by nedělní zákaz docela zkvalitnil život.

Prostě někde něco funguje víc, někde míň. Poslední dobou se ale začínáme synchronizovat jen v těch špatných věcech a někdy se divím, že vůbec ještě žije InfZ..
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 649
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #41 kdy: 01 Června 2017, 13:11:59 »

Jéžiš to eště chybělo, chudáci co musej makat v neděli. Jako fakt? Sockomouš jak řemen.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #42 kdy: 01 Června 2017, 13:56:33 »

pk202: bezva, na ihned jsem za ódeesáckýho šmejda...

No s tím se snad ani nechlubte :)

Odkazuji na analogii se zákazem prodeje o svátcích... U nás je problém zavřít obchody na pár dní v roce, v D to funguje bez problémů kolik let. Prostě na jeden den lidi vypnou, jen u nás je s tím problém, že jak bude kupec mít v neděli zavřeno, tak by všichni chodili v roztrhaných čižmách.

Tak už si to sakra přiznejte....jste takovej ten pravičák jenom jako, ve skutečnosti jste ovce co radostí zabečí jen co bača zvedne ohradu o kousek výš, hlavně pokud je to na místech kde Vám to nevadí. Opravdové svobody se totiž bojíte, protože nejspíš sám sobě nevěříte.

Pokud to co říkáte nemyslíte úplně vážně, tak raději zanechme té diskuze, protože podle toho co tady píšete se do toho zahrabáváte čím dál tím hlouběji.   Zamyslete se nad tou stáží v KLDR (alespoň si to představte) a nevím kolik Vám je let, ale pokud méně než 50+ tak se podívejte třeba na docela slušný film MONSTRUM (vysílala ČT1 minulou neděli) - tam jsou ta "krásně jednoznačná" řešení hezky vidět. Pokud je vÁM více tak jistě chápete co tím myslím. No a dosaďte si za tehdejší rozjásané mládežníky, z nichž minimálně polovina opravdu věřila tomu co dělali, dnešní podporovatele  podobných regulací a pochopíte o co tady ve skutečnosti jde.

BTW Nedávno jsem sem linkoval oslavný článek na nekouření jehož závěr zněl :

"Zákaz kouření v restauracích a na dalších místech přinese podle odborníků snížení počtu infarktů. Pokles by mohl nastat v řádech týdnů."......

najděte mi prosím 10 rozdílů čím se to liší od "Poručíme větru dešti" ................ :)
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #43 kdy: 01 Června 2017, 15:05:04 »

Přesně tohle jsem čekal... za to si ale můžu sám.

Není fér (ale já to unesu) pouštět se do mne, když napíšu, že oceňuju, že protikuřácký zákon zákonodárci extra moc nezaplevelili výjimkami. To je fakt. Samotný zákon je zase na jinou nekonečnou debatu.

Když to posunu, ideální by bylo na místě, které je třeba nějak regulovat, stanovit mantinel, který dává smysl. Ale u nás všechno funguje jen napůl, někdo dostane nutkavou touhu něco vylepšovat a spáchá zákon, do kterého se propašuje X výjimek, nebo se Y krát novelizuje, takže se v něm prase vyzná, takže ho všichni ignorujou. Pak stát přitlačí a občané si zase najdou cestičky. Výsledek je - zákony s drakonickými tresty, které málokdo dodržuje a čas od času se erár na někom exemplárně zahojí. To je důsledek špatné zákonodárné a výkonné moci státu.

Preferoval bych logicky nastavené zákony, kde bych třeba občas byl mírně klepnutý přes prsty (protože auto musí občas dostat napít a občas je potřeba trochu si zabékat,... u.s.w.) místo systému, kdy budu švejkovat, ale je jen otázka času, kdy mne něco existenčně sejme. Je mi jasné, že to je u nás utopie, vzhledem k tomu, co si volíme, ale to je náš boj.







IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #44 kdy: 01 Června 2017, 15:30:59 »

Je ale hodně lidí, co prostě nikde jinde dělat nemůžou, většinou mají základní vzdělání a těm se ani víkendová služba nezaplatí tak, jak by měla (jeden výkaz práce je oficiální a jeden skutečný). Těm lidem by nedělní zákaz docela zkvalitnil život.

Tím že na pracáku by měli hodně volného času??
Protože když se zakáže nedělní prodej tak ty kdo prodávají v neděli firma už nebude potřebovat..
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7