30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Fabia vs autobus  (Přečteno 8622 krát)

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Fabia vs autobus
« kdy: 30 Května 2017, 14:16:47 »

Z videa je to jasné. Fabia se zařadila před autobus a začala brzdit, protože řidič není znalý místa a prostě potřeboval odbočit. Autobusák jel jako prase a začal pozdě brzdit.

V diskuzi by však nějraději řidiče ve Fabii lynčovali.


http://ostrava.idnes.cz/video-brzdeni-ridice-osobaku-pred-autobusem-a-nasledna-nehoda-ptu-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170530_112930_ostrava-zpravy_woj
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #1 kdy: 30 Května 2017, 14:27:15 »

i kdyby, tak pořád je to vina fabiatika.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #2 kdy: 30 Května 2017, 15:19:18 »

V tomhle pripade jsem rad, ze nejsem urad a ze si i bez dukazu a vyporadani se s obhajobou muzu myslet, ze je ridic fabie debil.
Jednak nemel kam odbocovat i kdyby byl poprve v zivote ve meste viz https://mapy.cz/s/1H94Z a za dalsi je psano, ze pri zmene pruhu nebo pri odbocovani dava ridic znameni.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #3 kdy: 30 Května 2017, 15:43:19 »

2mates: nevím, jestli se mezi těma dvěma něco neudalo dřív, ale na videu vidím, že řidič fabky brzdí, už když se zařazuje před bus. Jsem celkem rád, že to udělal autobusu a ne mně.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #4 kdy: 30 Května 2017, 15:56:21 »

Trouba ve fábii bezdůvodně vybrzdil autobus, autobusák samozřejmě za nic nemůže, má najeto 20 milionu bez nehod a je hrdina, může provokovat jak chce, když se to posere a ten druhej to neunese tak má přece kameru, vystřihne se z toho co se mu hodí a je z toho venku.

IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #5 kdy: 30 Května 2017, 17:33:28 »

Nedávno tady bylo porsche vs. hasiči. Tam má řidič slušné broky na to, aby se obhájil a jak  tam někdo napsal, takhle to vypadá, když se potkají dva blbci. A chápal jsem téma zde, protože debata k tomu bylo docela věcná a nejeli jsme v rovině TV nova.

Nějak ale nerozumím, proč je tady tohle téma teď - neříkám, že mi nikdy autobusak neudělal něco, co neměl, ale vybrzdovat autobus, navíc s lidmi, je hodně adepta na Darwinovu cenu. A vzhledem k možné ujme na zdraví a novému občanovi může jít i o ekonomické harakiri. Ale každý svého štěstí strůjcem.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #6 kdy: 31 Května 2017, 00:09:39 »

Vzhledem k tomu, že od počátku brzdného manévru fabie do nárazu uplynuly nejméně 3-4 vteřiny, jsem přesvědčen že moje teorie dvou idiotů byla naplněna i v tomto případě.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #7 kdy: 31 Května 2017, 03:50:43 »

Tady se musím zastat řidiče autobusu, volil menší zlo. Pokud měl ve voze místa pro stojící pasažéry, což bus MHD obvykle má, nemohl si dovolit větší zpomalení, než 1,6 až 1,8 ms-2, jinak by byl stíhán, pokud by se někdo zranil; těch 1,8 je už dost hardcore a volně stojící pasažéři padají. Těžko odhadnout, kolik jel, ale určitě nejméně 60 km/h (je tam povolená 80), z kadence čar 6/6 usuzuji, že jel k 70 km/h, anžto za 3 s minul 5 úseků, což jest cca 60 m; celé je to však nepřesný odhad, takže buďme při zdi. Domácí úkol, reakční dobu soustavy řidič+brzdy busu budeme optimisticky předpokládat 1 s:
Zadání
v0 = 60 km/h
t = 4 s (odečtená doba z videa od rozsvícení brzdovek fobie do nárazu)
t0 = 1 s (rekační doba)
a = -1,8 ms2
Na jakou rychlost dokázal řidič autobusu zpomalit do nárazu?

Nápověda: v = v0 + 1/2a(t-t0)2

Doplňující zadání pro ilustraci:
a) v0 = 70 km/h, zbytek zůstává,
b) Jakou dobu řidič potřebuje k dosažení rychlosti 10 km/h podle původního zadání?

EDIT (přeškrtnuto): hh past demaskoval dříve, než do ní někdo mohl spadnout, tak jsem v ní zůstal sám
« Poslední změna: 31 Května 2017, 12:15:09 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #8 kdy: 31 Května 2017, 06:45:18 »

Za sebe si myslím, že řidič busu prostě zvolil nejlepší možné řešení. Kdyby brzdil příliš tvrdě, mohl by někoho zranit a fabiatik by prostě ujel.
Takhle to odnesl ten, kdo situaci zavinil, neujel a ještě má škodu a na krku kriminál. Ať si to užije. Poškrábaný předek autobusu jako drama fakt nevidím.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #9 kdy: 31 Května 2017, 06:46:53 »

Nápověda: v = v0 + 1/2a(t-t0)2
Tohle nevypadá použitelně, už kvůli rozměrové analýze (m/s + m = ?). Vyjdeme-li ze vztahu v = v0 - a(t-t0) pak za 3 s brždění se zrychlením 1,8 m/s2 autobus zpomalí o 19,4 km/h (3 x 1,8 x 3,6). Tedy z 60 km/h na 41 km/h, resp. z 70 km/h na 51 km/h. Na zpomalení z 60 km/h na 10 km/h, tj. o 50 km/h by potřeboval 7,7 s (50 / 3,6 / 1,8), včetně reakční doby 8,7 s.

Nějaké další domácí úkoly?
IP zaznamenána

Lexx

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 295
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #10 kdy: 31 Května 2017, 08:01:41 »

Dovolím si zafabulovat - těsně před tímto místem končí vyhrazený jízdní pruh pro autobusy a pak následuje autobusová zastávka - počítám, že autobus vyjel ze zastávky, fabiatik nevěděl, že musí umožnit vyjetí autobusu ze zastávky, případně i zastavit, takže to bral jako nespravedlnost a pokusil se vybrzdit. Jediného, čeho se mohl autobusák dopustit, je, že ohrozil fabiatika při vyjetí ze zastávky. To ale v žádném případě fabiatika neomlouvá. Jiný způsob autobusákovy "provokace" snad není možný, rovněž vzhledem ke skutečnosti, že s sebou veze 15 potenciálních svědků.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #11 kdy: 31 Května 2017, 08:06:42 »

Vážený pane hh, jste mi zbořil bábovičky, já se těšil, že se někdo chytí. Takhle jsem za blba já, padl jsem do vlastní pasti, dobře mi tak.

Úkol (bez nápovědy, která umě míchá rychlost a dráhu) je myšlen vážně, abychom si jako řidiči vozů, které zastavíme téměř na místě, udělali představu o potížích, které mají s bržděním řidiči MHD.

@Lexx: fabulace dobrá, dokonce dosti pravděpodobná. Místo činu https://mapy.cz/zakladni?x=18.2715634&y=49.7998215&z=17&pano=1&base=ophoto&pid=34267794&yaw=0.029&fov=1.257&pitch=0.232&q=hornbach%2C%20ostrava, BUS pruh končí zastávkou pár metrů vzad https://mapy.cz/zakladni?x=18.2719051&y=49.7976109&z=20&pano=1&base=ophoto&pid=34267753&yaw=0.219&fov=1.257&pitch=-0.213&q=hornbach%2C%20ostrava
« Poslední změna: 31 Května 2017, 08:33:54 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

HelmMuth

  • Příspěvků: 289
  • You're never wrong to do the right thing
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #12 kdy: 31 Května 2017, 08:46:47 »

Dovolím si zafabulovat - těsně před tímto místem končí vyhrazený jízdní pruh pro autobusy a pak následuje autobusová zastávka - počítám, že autobus vyjel ze zastávky, fabiatik nevěděl, že musí umožnit vyjetí autobusu ze zastávky, případně i zastavit, takže to bral jako nespravedlnost a pokusil se vybrzdit. Jediného, čeho se mohl autobusák dopustit, je, že ohrozil fabiatika při vyjetí ze zastávky. To ale v žádném případě fabiatika neomlouvá. Jiný způsob autobusákovy "provokace" snad není možný, rovněž vzhledem ke skutečnosti, že s sebou veze 15 potenciálních svědků.

Taky bych se přiklonil k této verzi ze zkušeností s autobusáky v OV a taky si myslím, že to bylo nějak takhle :

Trocha schválnosti
Mezi řidiči je rozšířeno mnoho polopravd, omylů a mýtů o řízení...autobusu. Jako dlouholetý účastník školení profesní způsobilosti jsem opakovaně svědkem diskusí o tomto tématu. Obvykle je začne starší řidič MHD slovy: já se do zrcátka vůbec nedívám, zapnu blinkr a jedu, zákon je přece na mé straně. Zde je namístě ocenit profesionalitu školitelů, kteří se snaží vysvětlit znění a smysl právní úpravy a nepřejdou tento mylný názor bez komentáře. Vezmeme-li v úvahu řadu vozidel objíždějících autobus v zastávce, reálnou šanci nedostat se vedle autobusu po spatření blinkru má třetí vozidlo. Nejednou se však stane, že řidič autobusu šlápne na plyn současně s prvním bliknutím vlevo, aby donutil zastavit i vozidla, která jsou již vedle autobusu, tím, že jim zavře možnost se vrátit do pruhu (nebo je tímto manévrem přímo vytlačí do protisměru). Velice často je z tohoto manévru vidět jistá dávka schválnosti.

Z Beranova blogu :
http://www.autoweb.cz/beran-vyjizdeni-autobusu-ze-zastavek-a-pravidla-prednosti:komentare-k-clanku/#komentar106183


IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #13 kdy: 31 Května 2017, 09:36:27 »

Asi budu za podivína, nicméně musím oponovat. Nezastávám se toho z Fabie, netvrdím, že postupoval správně, nicméně klidně mohl zazmatkovat, mohl opravdu předjet autobus a zjistit, že je ztracen. V tu chvíli se začne hrnout ke kraji a brzdit.
Na druhou stranu řidič profesionál, který má tu trasu najetou mnohokrát, který, dle mne mohl jen sundat nohu z plynu a nechat Fabii odjet dopředu, hnal autobus pod plynem. Netvrdím, že to má zašlápnout na krev, nicméně pokud vidím v zrcátku auto, které jede přede mne a brzdí, tak začnu brzdit také.
Souhlasím s timto:
Jako dlouholetý účastník školení profesní způsobilosti jsem opakovaně svědkem diskusí o tomto tématu. Obvykle je začne starší řidič MHD slovy: já se do zrcátka vůbec nedívám, zapnu blinkr a jedu, zákon je přece na mé straně. Zde je namístě ocenit profesionalitu školitelů, kteří se snaží vysvětlit znění a smysl právní úpravy a nepřejdou tento mylný názor bez komentáře. Vezmeme-li v úvahu řadu vozidel objíždějících autobus v zastávce, reálnou šanci nedostat se vedle autobusu po spatření blinkru má třetí vozidlo. Nejednou se však stane, že řidič autobusu šlápne na plyn současně s prvním bliknutím vlevo, aby donutil zastavit i vozidla, která jsou již vedle autobusu, tím, že jim zavře možnost se vrátit do pruhu (nebo je tímto manévrem přímo vytlačí do protisměru). Velice často je z tohoto manévru vidět jistá dávka schválnosti.
Mám ze včera podobnou situaci na kameře. Přijíždím k zastávce, která je mimo pruh. Na ní stojí autobus. Ve chvíli, kdy míjím jeho zadní část se pohne dopředu, ve stejnou chvíli se rozsvítí blink, a autobus zatočí do mého pruhu. Jelikož je silnice prázdná, přejedu do protisměru a pokračuju v jízdě. Na křižovatce o kousek dál stojíme s autobusákem vedle sebe a on se rozčiluje a klepe si na čelo.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Fabia vs autobus
« Odpověď #14 kdy: 31 Května 2017, 09:53:46 »

Mates - Pokud jsem ztracen tak jedu v pravým pruhu za ostatníma, nepředjíždim a čumim po ukazatelích kde mám odbočit.

Klaun ve fábii brzdí a čumí přitom do zpětnýho zrcátka na autobus za ním. Pokud někdo někoho předjíždí tak asi proto že chce jet rychlejš, opravdu mi nedává smysl někoho předjet a pak před ním začít brzdit protože chci jet pomalejš nebo nevím kudy jet.
IP zaznamenána