30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:


>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit o jaký případ se jedná.Jak na to? Pojďte >>sem<<

Autor Téma: U finančního úřadu vám datová schránka nepomůže - exekuce snadno a rychle :-(  (Přečteno 1096 krát)

zdesu

  • Příspěvků: 112
    • Zobrazit profil

Pokud měl poplatník v době zaslání platebního výměru na daň z nabytí nemovitých věcí již zřízenou datovou schránku jako běžná fyzická osoba (nikoli jako podnikající fyzická osoba), mohl správce daně tuto skutečnost zjistit a písemnost doručit prostřednictvím datové schránky. Daň z nabytí nemovitých věcí však nemá režim povinné elektronické komunikace. Správce daně proto automaticky neprověřuje, zda má poplatník této daně zřízenu datovou schránku,“ vysvětlila Radka Musilová z Finančního úřad pro hlavní město Prahu.

https://www.hypoindex.cz/clanky/exekuce-nevlastni-vinou-datova-schranka-vas-nezachrani/
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 050
    • Zobrazit profil

Daň z nabytí nemovitých věcí však nemá režim povinné elektronické komunikace. Správce daně proto automaticky neprověřuje, zda má poplatník této daně zřízenu datovou schránku ...
Patrně nemá moc smysl komentovat bláboly úředníka přefiltrované přes novináře, ale tahle myšlenka je zjevný nesmysl. Podle § 42 daňového řádu musí FÚ i ve věci daně z nemovitých věcí doručovat do DS, pokud tedy v zákonu o dani z nemovitých věcí není ukryta nějaká výjimka, kterou tam ovšem po zběžném pročtení nevidím ...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 330
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil

IMO jediný co nemusí jít datovkoou je ta složenka, co každý rok posílaj. Ta nemá charakter výměru či příkazu, takže asi není nárok na zaslání do datovky. Konec konců ji ani neposílají doporučeně.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Lidem bez naděje, se lépe vládne.
    • Zobrazit profil

Proc by nemela jit datovkou?
Lze ji vytisknout/zaplatit bezhotovostne/vyplnit na poste apod.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 050
    • Zobrazit profil

Ta složenka je IMHO jenom laskavost od FÚ, nemá povahu úkonu v daňovém řízení (i když to je bez záruky, nejsem dostatečně velký masochista, abych se bez donucení prohraboval všemi podzákonnými a interními předpisy). Nicméně dle zákona to má standardně probíhat tak, že při nabytí nemovitosti (či poslední změně na straně poplatníka) se musí podat daňové přiznání (§ 13a zákona 338/1992 Sb.).

Následně proběhne vyměřovací řízení a pokud vyměřená daň souhlasí s daňovým tvrzením, výměr se nemusí doručovat (§ 140(1) daňového řádu), tedy poplatník má povinnost v zákonné lhůtě zaplatit daň ve výši, kterou uvedl v přiznání, nepřijde-li od FÚ (závazným způsobem, tj. v případě držitele DS do DS) něco jiného. V dalších letech pak platí § 13a(1), tedy pokud se nic nezmění, je tu fikce doručení shodného výměru ke dni 31. 1. Co už je sporné je postup, kdy není žádná změna u poplatníka, ale dojde ke změně sazby či jiné změně zákona mající vliv na výši daně. To upravuje § 13a(2), ze kterého je zřejmé, že není třeba podávat daňové přiznání a FÚ má stanovit novou výši daně. IMHO to znamená, že musí zaslat výměr, protože fikce v předchozím odstavci na to aplikovat nejde. Ale je to bez záruky, kreativita finanční správy při aplikaci a výkladu daňových zákonů je značná. Každopádně mě osobně pár výměrů při změně přišlo - nemohu potvrdit, zda se to děje vždy a všude.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil

... poplatník má povinnost v zákonné lhůtě zaplatit daň ve výši, kterou uvedl v přiznání, nepřijde-li od FÚ (závazným způsobem, tj. v případě držitele DS do DS) něco jiného. ...
Dovolím se sem vetřít s problematikou, kterou řeším v jiném vláknu.
Chápu to dobře tak, že když jsem podal dílčí přiznání, kde jsem daň vyčíslil na 4000 Kč a jediné co mi od FÚ přišlo byla složenka na 5000 Kč (jako vloni), tak jsem udělal dobře, když jsem zaplatil jen ty 4000?
Nebo-li jinak: domnívají-li se, že mám platit 5000 (mé daňové přiznání je špatně), měli by zaslat nějaký dopis (usnesení) o nutnosti platit 5000 Kč se zdůvodněním?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 050
    • Zobrazit profil

IMHO ano, podle toho, jak je upraveno nalézací řízení v daňovém řádu, a ostatně i podle zdravého rozumu, by to tak mělo být. Ta složenka žádnou závaznost nemá, osobně to chápu skutečně jen jako platební prostředek, nikoliv akt, který by zakládal nějaká práva či povinnosti (ostatně ani není ověřitelně doručován). Nicméně berte s rezervou, v téhle problematice se příliš neorientuji.

Jiná věc je, jak chápat to vaše daňové přiznání, pokud rozdíl spočívá v tom, že tam máte o tu opouštěnou barabiznu méně. Jestli se nepletu, tak při změnách se má podat vždy přiznání minimálně za celé katastrální území s tím, že u nemovitostí, kde nedochází ke změně, je zkrátka musíte všechny uvést znovu (není stanoven žádný efektivní „diff“ protokol pro hlášení jen změn). Takže pokud tam už nic nemáte, měl byste tvrzení podat blanketní. Nelze ovšem vyloučit, že to FÚ chybně interpretuje a že si absenci vykládá nikoliv jako odebrání ze seznamu, ale jako neexistenci změny. Každopádně by ale na to daňové přiznání měl nějak reagovat, zde konkrétně nejspíše postupem k odstranění pochybností (§§ 89-90 daňového řádu).
IP zaznamenána