30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Evergreen: Kupující nepřepsal auto, je semi-kontaktní, ale neschopný (2017)  (Přečteno 30335 krát)

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Ahoj,

mám tady klasicky dotaz, viz nadpis...

Historie:
>Auto prodáno na začátku ledna 2017, v kupní smlouvě vysloveně napsáno, že přepis provede kupující na základě plné moci do 10 dnů, jak ukládá zákon (i když to standardně má vyřídit prodávající strana)
>O 2 měsíce později přišla pokuta na dvojnásobné překročení rychlosti
>Majitelka kontaktní, dala peníze na pokutu, ale klasika "já nemám čas, mně se vysralo tohle, mně se vysralo tamto atp."
>Další měsíce a týdny nahánění, auto stále nepřepsáno

Navrhnul jsem, že převod zařídím já sám a klidně ho i zaplatím, je to nic v porovnání s tím, že na sebe mám už skoro půl roku auto, o kterém nic nevím, ale zároveň za něj ručím.

Poraďte mi, prosím, nějaké metody, jak kupujícího donutit udělat přepis.

V nejhorším mě napadá udělat duplikáty TP, nahlásit ztrátu SPZ a auto dát do depozitu nebo na vývozní značky, aby s tím nemohl nikoho sejmout, ale to už riskuji svoje zdraví v případné potyčce.

Udělal jsem opravdu všechno pro to, aby vozidlo bylo přepsáno; současného majitele nemám jak donutit, aby šel na registr vozidel, nebo mi alespoň dal protokol z ev. kontroly + plnou moc
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Počkejte do čtvrtka na účinnost novely 63/2017 Sb. zákona 56/2001 Sb. a zajděte to na (libovolný) registr vozidel vyřídit sám. Je vhodné dát do té doby nové majitele ještě jednu šanci, protože jestli ji bude muset nahánět úřad, aby jim dodala TP, nejspíš to nebude bez pokutičky.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil

Vim, ze to uz je nedaleko, ale v pripade nutnosti prepisu uz v pondeli by se dal zrejme pouzit i vyrok NSS uvedeny v pribuznem tematu. Ale to by s nejvyssi pravdepodobnosti zabralo mnohem vice casu nez jen cekani do ctvrtka.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Počkejte do čtvrtka na účinnost novely 63/2017 Sb. zákona 56/2001 Sb. a zajděte to na (libovolný) registr vozidel vyřídit sám. Je vhodné dát do té doby nové majitele ještě jednu šanci, protože jestli ji bude muset nahánět úřad, aby jim dodala TP, nejspíš to nebude bez pokutičky.

Zkoušel jsem projíždět tu sbírku zákonů, ale v čem přesně spočívá ta novelizace ZPPK, která by mi mohla pomoci?
Jestli mi to vysvětlíte co nejvíce polopaticky, budu jedině rád. :-)
Auta jsem přepisoval už 5x, takže by mě to určitě zajímalo nejen k nahánění lempla. :-)
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-63

㤠8a
(1) Došlo-li ke změně vlastníka silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva a dosavadní nebo nový vlastník neposkytl potřebnou součinnost pro podání společné žádosti o zápis změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel ve lhůtě podle § 8 odst. 2, provede obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis změny rovněž na žádost dosavadního nebo nového vlastníka.
(2) Pro žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla do registru silničních vozidel a její přílohy platí § 8 odst. 3 a odst. 4 písm. b) obdobně. Pro prokazování zmocnění k zastoupení platí § 8 odst. 5 obdobně.
(3) O podání žádosti podle odstavce 1 vyrozumí obecní úřad obce s rozšířenou působností bez zbytečného odkladu dosavadního nebo nového vlastníka silničního vozidla, který žádost nepodal, a umožní mu se k žádosti vyjádřit. Má-li dosavadní nebo nový vlastník silničního vozidla, který žádost nepodal, v držení technický průkaz nebo osvědčení o registraci silničního vozidla, vyzve jej obecní úřad obce s rozšířenou působností k jejich předložení a stanoví mu k tomu přiměřenou lhůtu.“.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-63

obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis změny rovněž na žádost dosavadního nebo nového vlastníka.[/b]


Takže když bydlím v části Prahy a mám svůj "Úřád městské části xxxx", který ovšem nedisponuje registrem vozidel, mám jít na registr vozidel (Bohdalec, Jarov, Jungmannova), nebo obecně na Magistrát hlavního města Prahy (např. Jungmannova)?

Musím žádost vypracovat písemně? Já bych radši přišel osobně za nějakým referentem/úřadníkem - navrhnul bych doložit screenshoty SMS, že jsem se snažil udělat maximum a kupní smlouvu, ve které je půl roku staré datum, ale nechci se sám vystavovat pokutě, i když absolutně za nic nemůžu a s pánem se stresuju už x měsíců...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Praha je divný zvíře (jakýsi hybrid obce a kraje) a působnost registru vozidel tu vykonává magistrát. Nedám teď ruku do ohně za to, jestli na tom ta novela něco nemění (nebo nějaká na ní navázaná změna Statutu), řekl bych, že ne. Jak si to zorganizuje magistrát, tedy jestli ponechá místní příslušnost jednotlivých pracovišť registru jako dosud, je jejich interní věc, ale bylo by velmi kuriózní, aby si mimopražští provozovatelé mohli přijít kamkoliv a Pražáci jen na „své“ pracoviště.

Pokud jde o formu, registr je zvyklý na osobní podání a bude to asi v daném případě ta vhodnější možnost. Budete jeden z prvních, kdo tu novinku otestují ... Kdyby se začalo dít něco divného, tak ale samozřejmě vyžádejte písemné vyjádření.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Takže bych to viděl tak, že přinesu mobil, kde mám komplet SMS od začátku, abych doložil, že z mé strany je snaha maximální a ze strany kupujícího nulová; potom vezmu kupní smlouvu, takže registr uvidí, že už se to táhne x měsíců; a ve finále ještě donesu druhou plnou moc, protože tu původní kupující ztratil a tu novou si odmítá převzít?

Bylo by to pro mě takto bez pokuty? I kdybych měl doklady od auta a převod zařizoval já (ve smlouvě mám, že to zařizuje kupující), tak ho nemůžu nijak přinutit jít na registr vozidel, tj. chybělo by zavinění = nespáchal jsem žádný přestupek a nemůžu být pokutován?

Auto jsem prodal za 20 tisíc, takže to naštěstí není nějaká Audi A8, ale to mi je naprosto jedno - kdyby někoho sundal, tak to budu já, komu policie zaklepe na dveře.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Ano, zhruba tak. Ani nemusíte hned začínat tím defenzivním módem, prostě tam přiďte s tím, že potřebujete zařídit převod v situaci, kdy nový vlastník nespolupracuje, a že by to po změně zákona teď už mělo jít. Do nějakého dokládání vaší dosavadní aktivity se nemá smysl pouštět, pokud se o to nezačne zajímat sám úřad.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-63
㤠8a
(2) Pro žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla do registru silničních vozidel a její přílohy platí § 8 odst. 3 a odst. 4 písm. b) obdobně.
Napište, prosím, zda po Vás chtěli evidenční prohlídku. Protože na tom prodávající bez dokladů a auta asi pohoří...
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Taky by mě zajímalo, jak to bude s evidenčkou...

Velký a malý TP má u sebe kupující, klíče taky, SPZ taky, plnou moc tak, evidenčku si měl udělat sám a přepis taky (podloženo smlouvou)...

Ale teda podle znění zákona si to vykládám tak, že když se na to vydlábne, tak to na něj napíšou i bez evidenčky, což mi přijde divný, ale chápu to tak.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Tak mi přišla pokuta, současný majitel zase projel radar.

Zítra jdu hned na otevíračku na registr vozidel podat žádost o změnu vlastníka/provozovatele.

Mám jít za referentem uvedeném ve výzvě? Situaci mu vysvětlit (třeba dostanu ještě na registru vozidel potvrzení, že jsem podal žádost), aby mě neobepisoval jako dobře platící ovečku jen kvůli tomu, že majitel-debílek je lempl nehoden svéprávnosti a pokuty jdou za mnou? Pokuta je pár stovek a sice by bylo vhodné, kdybych po něm ty peníze (už po druhé) vymáhal, ovšem mám reálný strach, že by byl schopen mi hodit cihlu do okna, poškrábat auto nebo by nedejbože přijel a nastal by z jeho strany fyzický konflikt.

Jít na policii by podle mě nikam nevedlo, takže bych zvolil cestu registr vozidel -> referent, co myslíte?

IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil

Nepřišla pokuta ale výzva, na tu reagujte tím že jim napište že nic platit nebudete a k tomu jim pošlete kopii kupní smlouvy. Když tam půjdete osobně bude vás nutit to zaplatit. Pokud se bojíte fyzického kontaktu ze strany kupujícího tak to zaplaťte no.

Osobně bych řešil pouze ten přepis, za což vám ale taky může hrozit fyzické napadení až úřad napíše kupujícímu ohledně toho dopis  :D

Policie nemá smysl, ta to ještě otočí proti vám.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil

Ale jo, zajdete tam, spolecne s urednikem si poplacte nad srdceryvnym pribehem a zaplatte jako pokazde..  ;)

Myslim, ze je vice nez jasne, ze urednici jsou tady pro nas a je treba se tak chovat. Cili ne ponizena prosba, ale obycejna zadost. Takze na registru pozadat o prepsani a na odpustek v jakekoliv fazi odpovedet uzavrenou kupni smlouvou.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Tak to sice ano, ale provozovatel vozidla nese odpovědnost za jeho provoz, tj. odpovídám já a jsem si téměř jistý, že nějaká kupní smlouva je úředníkům opravdu buřt, navzdory populárnímu názoru, že jakmile mám kupní smlouvu, tak jsem z obliga.

Momentálně jsem provozovatel vozidla, takže za něj nesu odpovědnost, ale zároveň nejsem vlastník, takže na něj nemohu ani sáhnout.

No, uvidíme, dneska ráno jedu na registr vozidel, abych to vyřídil ASAP, jakmile začne platit novela...

O dalším vývoji budu určitě informovat, příspěvek se určitě může hodit ostatním, protože tato situace se legálně nedala doposud řešit, tak uvidíme, jestli to vůbec půjde přepsat i po nove.
IP zaznamenána