30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Modrý, oranžový, červený maják...?  (Přečteno 27078 krát)

aightie

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Modrý, oranžový, červený maják...?
« kdy: 30 Dubna 2017, 15:49:40 »

Ahoj,

vím že modrý a oranžový maják upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Vím také, že co není zákonem zakázáno, je povoleno. Znamená to tedy, že není-li červený maják zakázán zákonem, můžu si jím osadit celé auto a blikat, kde se mi zachce?

Má s tím někdo zkušenost? Modrýma majákama se mi moc provokovat nechce. Ale červené, nezakazuje-li zákon, by mohly udělat stejnou službu, jako modré. Nemyslíte? Vezměme předpoklad, že světla nejsou napevno, a nelze tedy hovořit o zápisu do TP a nebo případně o zkrácení technické způsobilosti vozidla :)

Názory?
IP zaznamenána
Přečetl jsem celý FSM a velkou část D-Fens. Sepsal jsem si pro sebe bodový výtah všech článků, abych se orientoval. Dokážu číst a chápat zákon. Neumím ho použít, nejsem vystudovaný právník. Potřebuji, abyste mi procesně pomohli. Dokumenty uploaduji anonymizovaně.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #1 kdy: 01 Května 2017, 13:58:58 »

No, pokud na ten maják budete mít homologaci…  ;)
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #2 kdy: 01 Května 2017, 14:34:47 »

Moment, na magnetický maják nepřidělaný pevně ke konstrukci vozidla je potřeba homologace? Mám zato (možná se mýlím, opravte mě kdyžtak), že právě tímhle se leccos obcházelo..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #3 kdy: 01 Května 2017, 14:37:37 »

Homologace od výrobce, ta musí být na všem co je na autě i v autě
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #4 kdy: 01 Května 2017, 18:43:05 »

A co volně ložený stroboskop na palubní desce?
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #5 kdy: 01 Května 2017, 19:09:29 »

A co volně ložený stroboskop na palubní desce?

By spadnul
IP zaznamenána

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #6 kdy: 01 Května 2017, 22:00:37 »

Můj magnetický držák na lyže homologaci má :-).
IP zaznamenána

aightie

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #7 kdy: 01 Května 2017, 23:25:33 »

Jde tady jen o tu homologaci, nebo to může mít ještě i jiný právní zásek?

Protože myslím, že homologaci snad nepotřebuje úplně všechno. Třeba nabíječka do zapalovače. Generalizujme to na "jakýkoliv elektrospotřebič do zapalovače", což znamená také svítilnu do zapalovače. Svítilnou se myslí několik ledek červené barvy, které umějí různě blikat, možno tuto svítilnu přísavkou na sklo připevniti.

Takže otázku ohledně toho, zda je to tam napevno (není) a zda je to schválený způsob připojení k vozu (je - zapalovačem) máme vyřešenou. Otázku toho, co to způsobuje (vydává blikavé světlo červené barvy), máme taky vyřešenou - tím, že v zákoně nic není. :)

Říkám to správně? :)
IP zaznamenána
Přečetl jsem celý FSM a velkou část D-Fens. Sepsal jsem si pro sebe bodový výtah všech článků, abych se orientoval. Dokážu číst a chápat zákon. Neumím ho použít, nejsem vystudovaný právník. Potřebuji, abyste mi procesně pomohli. Dokumenty uploaduji anonymizovaně.

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #8 kdy: 02 Května 2017, 07:07:11 »

(10) V provozu na pozemních komunikacích je zakázáno neoprávněně užívat zvláštních výstražných světel a zvláštního zvukového výstražného znamení, které užívá vozidlo s právem přednostní jízdy,
nebo je napodobovat.

IP zaznamenána

xd

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #9 kdy: 02 Května 2017, 09:41:50 »

Jeden cas se to docela resilo a bezela reportaz i v TV, kdy na nejske hasicske cisterne vymenili jeden modry kryt majaku za cerveny a meli z toho problemy. Snad PCR argumentovala necim ve smyslu, ze by si to ostatni ridici mohli splest s brdovymi svetli.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #10 kdy: 02 Května 2017, 10:34:14 »

Tady...
https://www.pozary.cz/clanek/12720-informace-k-moznosti-pouzivat-zvlastni-vystrazna-svetla-cervene-barvy/
Jinak červený maják byl pro kolony vozidel s absolutní předností v jízdě. Pak se absolutní přednost zrušila a zůstal jen pro kolony s právem přednostní jízdy. Pak se červený maják vyškrtl zřejmě nadobro.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #11 kdy: 02 Května 2017, 20:19:59 »

(10) V provozu na pozemních komunikacích je zakázáno neoprávněně užívat zvláštních výstražných světel a zvláštního zvukového výstražného znamení, které užívá vozidlo s právem přednostní jízdy,
nebo je napodobovat.

Mno v případě policistů, kteří si jsou schopni mobil splést se zbraní hromadného ničení, bych se tomu nedivil, ale modou a červenou rozliší i barvoslepí, ne?
A co volně ložený stroboskop na palubní desce?

By spadnul
Řekněme, že bude mít speciální gumový povrch, kdy bude držet jak přilepený  ;D
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #12 kdy: 03 Května 2017, 00:49:38 »

Já spíš přemýšlel tímto směrem: Dopouští se něčeho spolujezdec, když drží v ruce zapnutý modrý maják? Nebo se něčeho dopouští řidič, když takového spolujezdce veze?
IP zaznamenána

aightie

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #13 kdy: 14 Května 2017, 14:34:00 »

Citace
Dopouští se něčeho spolujezdec, když drží v ruce pistoli a střílí z okýnka ven? Nebo se něčeho dopouští řidič, když takového spolujezdce veze?

Citace
Já spíš přemýšlel tímto směrem: Dopouští se něčeho spolujezdec, když drží v ruce zapnutý modrý maják? Nebo se něčeho dopouští řidič, když takového spolujezdce veze?
- u toho si opravdu nejsem jistý, ale chtěl bych, tak jenom upřesni... ?

Takže mít červenou barvu je prostě napodobování a je to postihnutelné?

IP zaznamenána
Přečetl jsem celý FSM a velkou část D-Fens. Sepsal jsem si pro sebe bodový výtah všech článků, abych se orientoval. Dokážu číst a chápat zákon. Neumím ho použít, nejsem vystudovaný právník. Potřebuji, abyste mi procesně pomohli. Dokumenty uploaduji anonymizovaně.

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #14 kdy: 12 Června 2017, 09:41:04 »

Toto jsem nedávno zachytil na silnici, tak přidávám k dobru :-)

IP zaznamenána