30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zahraniční ŘP  (Přečteno 2250 krát)

scoottt

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Zahraniční ŘP
« kdy: 25 Března 2017, 12:35:09 »

Dobrý den
Mám několik dotazů tikající se zahraničních ŘP
1 Řešení přestupků cizinců respektive u Českého občana který je držitelem ŘP vydaného jíním státem dočetl jsem se že i cizinci mohou být vybodovaní a dostat zákaz řízení ale ten je platný pouze na území státu, který zákaz řízení vydal.Takto se udajně někteří vybodovaní řidiči chtěli chránít  Dokonce by vám ani neměli zabavit ŘP protože je majetkem jiného státu což znamená že pokud dostanete zákaz řízení v ČR tak můžete jezdit dál v jiných státech ?

2 Můj další dotaz je od mého kamaráda který si nechal vyměnit České ŘP za Anglické ŘP a zřejmě administrativní chybou mu v novém ŘP byli vydaný jiné skupiny pro řízení motorových vozidel byla mu přidána skupina A bez omezení na kterou neměl v původním ŘP oprávnění znamená to že může i v ČR jezdit na motorce ? Případně pokud by si změnil zpět na České ŘP myslíte že by mu byla tato skupina uznána ?

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Zahraniční ŘP
« Odpověď #1 kdy: 25 Března 2017, 14:23:01 »

ad 1) Řidič se může v ČR vybodovat, i když vůbec žádné řidičské oprávnění (ani řidičský průkaz) nemá. Vybodovací roční zákaz (slovy zákona pozbytí práva k řízení motorového vozidla) u držitele zahraničního ŘP pak platí naopak pouze na území ČR - zda to bude mít nějaké důsledky i v zemi, která ŘP vydala, záleží na tamní právní úpravě. ŘP vám zadržet být může, ale musí být obratem zaslán orgánu země, která jej vydala - kdy a jak vám pak bude vrácen opět závisí na tamní úpravě. Řídit ve třetí zemi lze, pokud mám např. slovenský ŘP (a mám jej u sebe a Slovenskem přiznané řidičské oprávnění mi z nějakého důvodu nezaniklo) a vybodování v ČR, tak např. v Německu legálně řídit můžu.

ad 2) Prakticky řídit může, při kontrole by neměl jak vzniknout problém, ovšem pokud jde o chybu a dotyčný si toho je vědom, tak by to mohlo mít nehezké následky, pokud by na té silné motorce někoho sundal a následně by se zjistilo, že oprávnění na ní vůbec neměl mít. Při výměně zpět záleží na postupu úřadu, zda bude vycházet jen z údajů na ŘP, nebo si to porovná i s vlastními údaji v registru. Nevím z hlavy, jak moc jsou ŘP harmonizované a jestli i na tom UK je u každého oprávnění uvedeno datum vzniku, pokud ano, tak by to pozornému úředníkovi nemělo při výměně uniknout - zjistí, že ve vaší kartě řidiče v ČR vám ve stejný den vzniklo oprávnění jen na malou motorku a že to je tedy evidentně chyba (kdybyste si tu velkou motorku dodělal v UK, bylo by tam pozdější datum).
IP zaznamenána