30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Citelnost RZ  (Přečteno 10461 krát)

Poofy

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Citelnost RZ
« kdy: 22 Ledna 2014, 11:32:00 »

Jelikoz me te ted 2x v kratke dobe zmerili usekace, premyslim co by se stalo pokud by se mi nahodou (sekundovym lepidlem) prilepil na RZ malinky listek ze stromu. Citelnost pro cloveka by byla stale dobra, ale automaticky merici system s jakymsi OCR by to uz nedal.

Pri zastaveni hlidkou bych argumentoval tim, ze jsem pred jizdou citelnost kontroloval, ale ten sajrajt se nalepil na RZ cestou. Ale podle paragrafu nize mi prijde, ze mam povinnost mit citelnou znacku neustale.

Kód: [Vybrat]
§ 125c
Přestupky
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích
a) řídí vozidlo,

2. jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2014, 15:13:57 »

Ale podle paragrafu nize mi prijde, ze mam povinnost mit citelnou znacku neustale.
Záleželo by na tom, jestli by lístek registrační značku zakryl nebo znečitelnil, což je případ od případu.
Dále bych nezapomínal na to, že u přestupku je třeba prokázat zavinění (alespoň z nedbalosti), což je v případě lístku, který se přilepí za jízdy, vyloučené.
Na druhou stranu by mohlo být divné, kdyby se lístek přilepil tak pevně, že by před zraky fízlů nešel utrhnout  :D Správní orgán by mohl tvrdit, že jste značku upravil tak, že byla podstatně ztížena její čitelnost, ale dokazování je na nich.
« Poslední změna: 22 Ledna 2014, 15:15:41 od jkraus222 »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2014, 15:41:08 »

Odpovědnost za přestupek je podmíněná zaviněním (nelze někoho trestat za přestupek, který nezavinil - teď je řeč o zavinění jako právním termínu).
Zavinění je možné úmyslné, nebo z nedbalosti.

Znečitelnit SPZ nalepením něčeho je ukázkový příklad úmyslného zavinění, nekontrolovat čitelnost SPZ před jízdou je příklad zavinění z nedbalosti.
Náhodné zachycení listu na SPZ během jízdy:
Není to úmyslné zavinění. Nemohl jste o něm vědět, před jízdou byla SPZ čitelná a "znečitelnění" během jízdy je neobvyklé, tedy jste měl přiměřené důvody se domnívat, že SPZ je stále čitelná. Takže to není ani zavinění z nedbalosti.
Tím pádem nejste viníkem přestupku.
IP zaznamenána

badliner

  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #3 kdy: 22 Ledna 2014, 21:39:59 »

Co zkusit pořádnou kaňku od bláta...pokud tedy nebude zbytek auta naleštěný :-)
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #4 kdy: 23 Ledna 2014, 09:04:26 »

Mohu upravit značku tak, že by nebyla ztížena její čitelnost?
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

iFos

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #5 kdy: 23 Ledna 2014, 09:14:11 »

Já s tímhle jezdím už dlouho a zatím si nikdo nestěžoval, dokonce ani na STK ne.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #6 kdy: 23 Ledna 2014, 10:52:48 »

já taky  ;)

osobně v tom problém nevidím - značka je čitelná, umístěná na viditelném místě a nebyl pozměněn její význam (takhle to stojí v zákoně, samozřejmě hezčím úřednickým newspeakem)
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #7 kdy: 23 Ledna 2014, 11:03:00 »

Jde mi o to, že ta podmínka "je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost" se podle mě váže pouze k tomu umístění a pak by mohla být postihována jakákoliv změna.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #8 kdy: 23 Ledna 2014, 15:54:48 »

ad absurdum možná jo, ale reálně? jak bych chtěli prokázat, že "je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost"?

je čitelná celá kombinace písmen a čísel
jsou čitelné emisní a STK nálepky
je čitelná státní příslušnost

NENÍ čitelné množství dementních žlutých hvězdiček...

Už vidím, jak s tím bojuje nějaký ouřada ve správním, když má na stole desítky "pyrátských" překročení rychlostí a špatných parkování z kterých se posypou peníze jen na jednoduchou CTRL+C a CTRL+V VÝZVU
IP zaznamenána

HOHO

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #9 kdy: 23 Ledna 2014, 21:51:19 »

Já tedy ač naprosto chápu symboliku, ač s ní bezvýhradně souhlasím a ač bych nejraději zašel ještě dál - přesto tu přeškrtlou vlajku nevozím. Ono v ČR si to ještě třebas vyhádáme, ale hádejte se někdy v noci na transferu např. Německem. Přijde mi to zbytečná komplikace.
Nicméně chápu že odboj musí být a respekt kdo to vozí  8)
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Citelnost RZ
« Odpověď #10 kdy: 24 Ledna 2014, 09:27:48 »

tak v zahraničí bych se toho nebál už vůbec - příslušník v Reichu, Maďarsku, Francii a pod. zná přesné specifikace SPZ v ČR? To by pak mohl operovat i nesprávnou formou STK nálepky....

jestli se můj švagr právník specializující se na státní správu neplete, pak stále platí, že SPZ je v kompetenci národních státu a není žádná unifikovaná verze. Proto i v Reichu stále potkáte auta se starou verzí značky bez modrého pruhu a pod.
IP zaznamenána