30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Oblbnutí úsekového měření  (Přečteno 24830 krát)

HOHO

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Oblbnutí úsekového měření
« kdy: 20 Ledna 2014, 23:05:30 »

Zdravím,
mám dotaz na technicky znalejší, ohledně úsekových měření. Dostalo se ke mě info typu JPP, že úsekové měření vás nesejme když jedete přesně "mezi pruhy", tedy střed auta je na dělící čáře. Aplikovatelné především v Praze a jinde, kde je více pruhů v jednom směru. Nevíte,  jestli to tak je? Občas tak vidím i někoho jet.

K tomu mám související dotaz, a to jestli vás to sejme když jedete odstavným pruhem - na některých místech je zřejmé že odstavný pruh nemá vlastní kameru. Na 5. května oproti tomu myslím je nově lajna i na odstavném. Někde mám pocit, že jsem dokonce na úrovni lajn viděl v odstavném pruhu retardéry (!), což by mohlo značit že odstavný není pokrytý.

Další taktika co mne napadá je schovat se za auto před vámi, nebo větší náklaďák ve vhodném úhlu.

BTW spíná to indukční smyčkou v zemi, nebo nějakým čidlem v kameře?

Díky.
IP zaznamenána

Natean

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #1 kdy: 21 Ledna 2014, 10:30:15 »

"Mezi pruhy" občas jezdím třeba já, ale nemám to podložené ničím jiným, než svojí úvahou, že to možná bere jenom značky nad těmi bílými pruhy na silnici. Rozhodně se na to nespoléhám, je to jenom takové "posychrování" když mám dojem, že jsem se na tom úseku úplně neudržel (a toho jsem ostatně schopen v podstatě jenom za předpokladu neustálého koukání na tachometr, protože ty úseky jsou většinou na místech, kde je ta nařízená rychlost zcela nesmyslná a dá se tam bez problémů jet výrazně více, takže jenom nějakou "rozumnou" jízdou to prostě nedám). Taky tak občas řeším takové ty úseky, kde není jasné, jestli měří, nebo ne.

Schování za nákladní auto jsem zkoušel, ale přijde mi, že by člověk musel jet tak nalepený, že jsem si to netroufl.

EDIT> Ten první odstavec píšu hlavně proto, aby bylo jasné že minimálně jeden člověk (já) tak jezdí, aniž by to měl nějak pořádně podpořeno a není třeba ho napodobovat ;-)
« Poslední změna: 21 Ledna 2014, 11:45:58 od VaclavC »
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2014, 09:12:27 »

Technologie rozpoznávání RZ, kterou to používá, najde RZ na libovolném místě fotky, takže by bylo potřeba se uhnout tak, aby na fotce byla jenom část RZ. Teoreticky by to při jízdě mezi pruhy mělo jít, ale kdoví.
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #3 kdy: 22 Ledna 2014, 21:07:14 »

je tam fotka jak to vypada: http://www.camea.cz/en/traffic-applications/enforcement-systems/evaluation-software-unicampen-3/
zaroven mam kamarada ktery dela na podobnych systemech, dle jim sdelenych informaci,vedi RZ ve chvili kdy se objevi na obrazovce, ne az kdyz se dela fotka, navic dokazi poskladat obraz z vice kamer, takze spise je sance si udelat IR diodky(starsi snimace jsou CCD), nez se trefit mezi kamery ...
IP zaznamenána

HOHO

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #4 kdy: 23 Ledna 2014, 11:20:52 »

navic dokazi poskladat obraz z vice kamer
To by ale ty kamery musely jet porad ne? Ja myslel ze ze "foti", ne ze delaji kontinualni zaznam ze ktereho se vybere jeden frame...
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #5 kdy: 23 Ledna 2014, 12:17:38 »

navic dokazi poskladat obraz z vice kamer
To by ale ty kamery musely jet porad ne? Ja myslel ze ze "foti", ne ze delaji kontinualni zaznam ze ktereho se vybere jeden frame...

Právě že jedou kontinuálně a běží nad tím detekce přítomnosti RZ ... podle toho se zapne/vypne ukládání framů. Aspoň tak bych to stavěl já, kdybych to měl vyrobit.
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #6 kdy: 23 Ledna 2014, 13:30:18 »

Ony porad jedou ... zalezi na krabicce, ty co jsou jen na rychlost, delaji fotky az pri prekroceni, ty co maji na sledovani prujezdnosti jedou furt, jen si z toho vybiraji prestupky ci s nimi pocitaji napr. pocet aut v danem miste ...


navic dokazi poskladat obraz z vice kamer
To by ale ty kamery musely jet porad ne? Ja myslel ze ze "foti", ne ze delaji kontinualni zaznam ze ktereho se vybere jeden frame...
IP zaznamenána

HOHO

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #7 kdy: 23 Ledna 2014, 21:47:08 »

já měl teda za to, že to fachá jinak. Myslel jsem, že v silnici je smyčka, když ji přejedete tak to cvakne, zjistí RZ a na základě timecodu vypočte průměrnou rychlost z obou kamer.
Jak by to fungovalo, že to cvaká jenom při překročení, tak ja by to vědělo kolik jedete? Pochybuju že to dělá realtime, to by muselo bejt ultra výkoný a podle mě nepřesný.
Mno chtělo by to někoho kdo ví a nespekuluje :)
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #8 kdy: 23 Ledna 2014, 22:11:27 »

zalezi na systemu, v podstate ted uz neni problem osadit kameru chipem,ktery ma v sobe zabudovanou jak detekci znacky, tak rychlosti, staci ji na to jen par desitek metru, aby si spocitala jak rychle jedete s dostatecnou presnosti, napr. ty byle cary co jsou na jizni spojce tam jsou jeste detekcni smycky, kousek dal u Sporilova (myslim) jsou uz kamery ktere to spocitaji jen z obrazu - viz. http://www.youtube.com/watch?v=zSGts4YVYgA ... dokonce jsem videl i iPhone/Android aplikaci, ktera dokaze rozpoznat auta a jejich rel. rychlost vuci vam jen na zaklade dat z GPS (vase rychlost) a zabudovane kamery ... pravda, telefon dostava dost zabrat, ale jde to ... na oblbnuti bych spise videl si osadit znacku vepredu tlupou IR LED, ktere ty kamery 'oslepi' (aspon ty CCD, co jsou na jizni spojce) ...
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #9 kdy: 30 Ledna 2014, 19:21:15 »

To přece nemá absolutně nic společného s oslněním, jestli to je CCD, nebo CMOS. Pokud to snímá i v noci/tunelu, tak to nemá IR filtry a dá se to automaticky oslepit, ale přes den si moc neškrtnete, intenzita denního světla je řádově jinde než co byste tam posvítili. Taky nemůžete přes značku vozit krabici LEDek, že. To už radši nalepit na značku listí…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #10 kdy: 31 Ledna 2014, 15:43:48 »

Na tabulku poznávačky by mohla fungovat destička z nějakého polykarbonátu, na jedné straně přebroušeného jemným smirkovým papírem a svítit do toho z boku. Asi by šel spočítat i světlovod, aby vlastní zdroj světla mohl být za tabulkou. Kdysi jsme si s tím hráli, výsledky nebyly úplně špatné, ale bylo to moc práce a protože tehdy neexistoval sprdel, nakonec jsme to řešili pár LEDkami nebo žárovkou v sunvisoru a znemožněním identifikace řidiče.

Poslení dobou jsem přemýšlel spíše o infračerveném laseru a rozkmitávání jeho paprsku do místa předpokládaného výskytu kamer podobně jako to dělá DLP projektor. Ale nemám čas na experimenty.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #11 kdy: 31 Ledna 2014, 16:24:42 »

Co se vlastně stane s kamerou, když se do ní posvítí trochu výkonnější laserovou diodou, třeba http://www.aliexpress.com/item/5W-808nm-High-Power-Laser-Diode-Brand-New-TO-3-package/527423390.html ?
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #12 kdy: 31 Ledna 2014, 23:05:48 »

Dočasně ji to oslepí, vypadá to poměrně efektně.  Při troše štěstí to možná vyrobí pár dead pixelů, i když moc pravděpodobné to není.
IP zaznamenána

alcatsch

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #13 kdy: 04 Února 2014, 08:11:43 »

Ohledne toho nepretrziteho snimani: je mozne, ze kamery jedou porad, ale rekl bych ze detekce prestupku nastava az pri "vyfoceni" - blejsknuti. Resp. opacne, zablesk je znakem, ze "se neco udalo".
Průjezd mezi pruhy obcas pouziji a rekl bych, ze u toho k blysknuti nedochazi (ale mozna si to jen spatne vybavuji). Kazdopadne predvolani nedoslo jeste zadne, snazim se ale take o max +12km/h (coz se zas ne vzdy asi podari  :D).
Dale mam pocit, ze zejmena kamery ve Strahovskem tunelu nefoti, pokud na konci mereneho useku jedete pod povolenou rychlost. Tj i kdyz usek projedete rychleji, staci na konci jet limit tacho (= realne kousek pod limit) a kamera vas "neblyskne"...

Nalepit se na auto bych nezkousel, jednak z duvodu bezprostredneho snizeni bezpecnosti provozu (coz zasadne nedelam, pricemz prekroceni povolene rychlosti v merenych usecich snizenim bezpecnosti neni skoro nikdy) a jednak dle JPP muzou postihovat nedodrzeni bezpecne vzdalenosti.

Tezko se mi to ale hodnoti, od dob vyhraneho spravniho rizeni mi jiz zadna vyzva neprisla (2 roky klop klop).

Informace bez technickeho podkladu a jakekoliv garance, je mozny, ze jsou to bludy, spis to tady davam jako namet na dalsi prezkoumani :-)
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Oblbnutí úsekového měření
« Odpověď #14 kdy: 04 Února 2014, 14:18:02 »

Byly by zajímavé informace od nějakého insidera z firmy, která dělá realizace.
Určitě existuje více způsobů získávání obrázků z ůsekového měření.

Věřím ale, že při současných možnostech hardwaru a softwaru je možná spousta věcí. Vždyť i levný foťák nebo smartphone dokáže na online obrazu z kamery poznat lidské obličeje - a to je určitě těžší nežší než nalézt RZ o známé velikosti a tvaru.

Kdybych to měl řešit, tak by úsekové měření mohlo vypadat třeba takto :-)
-kamera na začátku - na každém frame z kamery se hledá RZ, pokud se najde a ještě neexistuje uloží se jako obrázek
-kamera na konci - opět na každém frame z kamery hledání RZ a uložení.
-spárování s prvním obrázkem, výpočet rychlosti
-pokud je rychlost vyšší, převod obrázku RZ na alfanum znaky, provedení filtru dle různých whitelistů a blacklistů, dohledání majitele v registru
-vygenerování dopisu a čekání na platbu :-)

IP zaznamenána