30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli  (Přečteno 24260 krát)

ze-man

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« kdy: 17 Ledna 2014, 20:49:13 »

Zdravím řidiči,
rád bych se podělil se svým případem a současně se doptal na pár informací, které mi nejsou úplně jasné. Prolezl jsem dfensovy návody i zdejší fóra a pár věcí bych si rád ujasnil, než se rozhodnu co dále :)

Přeskočím začátek - teď mi po skoro třech měsících přišla předvyplněná složenka k úhradě 700,- Kč (namísto požadovaných 2000,- Kč od arogantní příslušnice MP) od magistrátu. Již vyhodili neplatné obvinění (že stojím v připojovacím pruhu křižovatky, ačkoliv ten pruh byl jen rovně, sice tam byly šipky, ale jen rovně, takže se podle zákona o připojovací pruh nejedná), ale nechali tam to, že jsem stál polovinou auta na vodorovném značení V9a (na šipce rovně).

Nejde o tu částku (700 bych i byl ochoten zaplatit, 2000 určitě ne), ale spíše o ohmatání si možností zákona. Je to můj první případ. Chtěl bych se optat na názory a případně potvrdit následující:

1) Buď jako provozovatel zaplatím 700 nebo udám osobu, která auto řídila. Vymlouvání se, oddalováním, odmítání výpovědi apod. nemá v této fázi smysl, protože jsem za to prostě podle toho humlzákona odpovědný. Správně?

2) Udání existujícího cizince, případně nežijící osoby podle mě musí ztroskotat na tom, že pokud správní orgán nezahájí řízení proti určité osobě, nebo pokud řízení o přestupku zastaví, protože obviněnému z přestupku nebylo spáchání skutku prokázáno, povolá k odpovědnosti provozovatele vozidla. Tudíž mi to implikuje, že ať jim řeknu co chci, pokud se rozhodnou řízení zastavit, vrací se to zase na mě (a asi už s maximální pokutou, protože je naseru). Prosím o potvrzení nebo vyvracení.

3) Co když ani nezaplatím, ani neudám osobu a budu chtít pokračovat a hájit sám sebe, s tím, že jsem řídilo já? Stačí prostě nic nedělat a počkat co bude dále? Co můžu čekat? Správní řízení ohledně správního deliktu provozovatele vozidla?
 
4) ad 3) Konkrétně mě zajímá názor na to, jakou může mít šanci se hájit tím, že jsem prostě parkoval do řady (viz podobná situace z jiného dne, opět vybírají za max. pokutu, třeba tak jak stojí to zelené auto) mezi dvě stojící vozidla a z výhledu auta apod jsem prostě žádnou šipku na cestě neviděl? Podotýkám, že do křižovatky je to 30m, žádný jiný přestupek se tam nestal, jen ta šipka, kterou jsem mohl kvůli parkování mezi dvě auta proste nevidět ... dá se něčím takovým ohánět? Případně napadnout značení nevýrazné / nemá 5m / prostě něco najít ... Dá se to použít?

Mimochodem - ještě mě napadlo s nimi komunikovat pomocí elektronické komunikace s el. podpisem - máte nějakou zkušenost? Umí s tím vůbec úředníci? :))

Pokud bude třeba, můžu poslat scan dopisu, který přišel. Nic moc tam, kromě zjevného opakovaného nátlaku na zaplacení, ať to nemusí řešit, zajímavého není.


Děkuji za jakýkoliv tip!
IP zaznamenána

Huntfilihunt

  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2014, 23:45:13 »

K tvému bodu 2)
„Obecní úřad obce s rozšířenou působností správní delikt podle odstavce 1 projedná, pouze pokud učinil nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku a
a) nezahájil řízení o přestupku a věc odložil, protože nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě, ...

..tam se nikde nepraví nic o tom, že se věc zastaví, protože někomu něco nemohli prokázat, a z toho důvodu že se můžou vrátit k provozovateli. Pakliže jim někoho nadiktuješ, získaj skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě, čímž si provozovatel splnil svou občanskou povinnost a hotovo. Návrat už dle zákona neni možnej. Jinou otázkou je používaná praxe. Která ale není v souladu se zákonem... dle mého soudu
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2014, 07:39:12 »

1) Buď jako provozovatel zaplatím 700 nebo udám osobu, která auto řídila. Vymlouvání se, oddalováním, odmítání výpovědi apod. nemá v této fázi smysl, protože jsem za to prostě podle toho humlzákona odpovědný. Správně?
Správně.

2) Udání existujícího cizince, případně nežijící osoby podle mě musí ztroskotat na tom, že pokud správní orgán nezahájí řízení proti určité osobě, nebo pokud řízení o přestupku zastaví, protože obviněnému z přestupku nebylo spáchání skutku prokázáno, povolá k odpovědnosti provozovatele vozidla. Tudíž mi to implikuje, že ať jim řeknu co chci, pokud se rozhodnou řízení zastavit, vrací se to zase na mě (a asi už s maximální pokutou, protože je naseru). Prosím o potvrzení nebo vyvracení.
Tímto způsobem se to samozřejmě oni snaží vykládat, ale podle mě nezákonně. Platí, že:

Obecní úřad obce s rozšířenou působností správní delikt podle odstavce 1 projedná, pouze pokud učinil nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku a
a) nezahájil řízení o přestupku a věc odložil, protože nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě, nebo
b) řízení o přestupku zastavil, protože obviněnému z přestupku nebylo spáchání skutku prokázáno.

V případě mrtvého jsou povinni věc odložit, aniž řízení zahájí. Takže bod b) automaticky padá a skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě úřad zjistil tím, že jste mu sdělil totožnost řidiče (= podání vysvětlení), takže bod a) padá také.

V případě (smyšleného) cizince mu dopis nedoručí, ale to není důvod zahájit SprDel provozovatele. Bod a) je stejný jako u mrtvého a v případě nedoručení jsou povinni uplatnit § 22 správního řádu: Adresátům, kteří se zdržují v cizině nebo jejichž sídlo nebo pobyt, popřípadě jiná adresa pro doručování podle § 19 odst. 3 je v cizině, lze doručit prostřednictvím provozovatele poštovních služeb nebo prostřednictvím příslušného orgánu státní správy pověřeného k doručování písemností do ciziny. Pokud se tímto způsobem nepodaří písemnost doručit, ustanoví jim správní orgán opatrovníka. Tzn. úřad to nemůže zastavit, protože nebylo spáchání skutku prokázáno, když ho ve skutečnosti nijak neprokazoval z důvodu nedoručení. Musel by určit opatrovníka, projednávat přestupek s ním a až pak to eventuelně zastavit, což pochopitelně nedělají.

Ale judikatura na to není (a zdá se, že hned tak nebude), takto to vidím já a nějaký soud to pak třeba může vidět jinak  :)

3) Co když ani nezaplatím, ani neudám osobu a budu chtít pokračovat a hájit sám sebe, s tím, že jsem řídilo já? Stačí prostě nic nedělat a počkat co bude dále? Co můžu čekat? Správní řízení ohledně správního deliktu provozovatele vozidla?
Je docela slušná šance, že když neuděláte nic, oni už také neudělají nic. Pokud ano, tak Vás obviní ze SprDel a rovnou pošlou příkaz k úhradě pokuty. Proti tomu můžete do 8 dnů podat odpor.

4) ad 3) Konkrétně mě zajímá názor na to, jakou může mít šanci se hájit tím, že jsem prostě parkoval do řady (viz podobná situace z jiného dne, opět vybírají za max. pokutu, třeba tak jak stojí to zelené auto) mezi dvě stojící vozidla a z výhledu auta apod jsem prostě žádnou šipku na cestě neviděl? Podotýkám, že do křižovatky je to 30m, žádný jiný přestupek se tam nestal, jen ta šipka, kterou jsem mohl kvůli parkování mezi dvě auta proste nevidět ... dá se něčím takovým ohánět? Případně napadnout značení nevýrazné / nemá 5m / prostě něco najít ... Dá se to použít?
Zhovadilost celého institutu SprDel a jemu předcházejícího čistě formálního prošetřování přestupku spočívá v tom, že objektivní okolnosti nikoho nezajímají a nikdo je nezkoumá. Z jejich pohledu jste tam prostě stál a hotovo. Že jste něco neviděl, nebylo tam správné značení atd.? Nezájem. Toto můžete v podstatě aktivně začít uplatňovat až při podání odporu (ze strategických důvodů ovšem nedoporučuji do odporu psát jakékoliv odůvodnění) nebo při odvolání proti SprDel - za situace, že od počátku budete odmítat, že jste pachatel údajného přestupku. Pokud byste zaparkování nepopíral a chtěl se hájit, můžete se o to pokusit ihned po doručení výzvy k zaplacení. Výše popsaná tvrzení byste ale musel nějak doložit (fotkou, svědeckými výpověďmi apod.). Šanci na úspěch tomu dávám velmi malou.

Mimochodem - ještě mě napadlo s nimi komunikovat pomocí elektronické komunikace s el. podpisem - máte nějakou zkušenost? Umí s tím vůbec úředníci? :))
Předpokládám, že ano, protože komunikace s el. podpisem je na úřadech standard už dlouhá léta. Neumím si představit, že by to neuměli, to je jako kdyby neuměli pracovat s PC  :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2014, 10:06:06 »

1) Buď jako provozovatel zaplatím 700 nebo udám osobu, která auto řídila. Vymlouvání se, oddalováním, odmítání výpovědi apod. nemá v této fázi smysl, protože jsem za to prostě podle toho humlzákona odpovědný. Správně?
Ještě můžete nedělat nic.
Pak to buď nechají promlčet, nebo překlopí na SprDel.

3) Co když ani nezaplatím, ani neudám osobu a budu chtít pokračovat a hájit sám sebe, s tím, že jsem řídilo já? Stačí prostě nic nedělat a počkat co bude dále? Co můžu čekat? Správní řízení ohledně správního deliktu provozovatele vozidla?
Když se budete hájit s tím, že jste řídil Vy, udal jste jim osobu řidiče (sebe).
Ale možnost nedělat nic existuje, viz výše.
Možnosti obhajoby pokud to překlopí na SprDel se tu probíraly, ale praktické zkušenosti zdá se nejsou.

Je to jen dohad, ale podle mě když budete SprDel rozporovat způsobem, který má hlavu a patu, nechají to raději promlčet. Zdá se raději potížisty nechají být, než aby riskovali, že jim soudy celý SprDel zarazí.

Mimochodem - ještě mě napadlo s nimi komunikovat pomocí elektronické komunikace s el. podpisem - máte nějakou zkušenost? Umí s tím vůbec úředníci? :))
Předpokládám, že ano, protože komunikace s el. podpisem je na úřadech standard už dlouhá léta. Neumím si představit, že by to neuměli, to je jako kdyby neuměli pracovat s PC  :)
No tak k tomu mám perličku.
Sice to nesouvisí s dopravními přestupky, ale pomáhal jsem řešit jednu věc se sociálkou.
Nejenže snaha donutit je ke komunikaci přes datovou schránku byla naprosto marná (argumentovali "my nemusíme posílat do DS"), ale dokonce ani poštou to nedokázali poslat na správnou adresu.

Mohli jsme si stěžovat, ale zkuste si stěžovat na člověka, který potom bude rozhodovat o vaší žádosti.
IP zaznamenána

ze-man

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2014, 14:39:12 »

Díky všem za ujasnění. Myslím si, že by ta obhajoba projít mohla (svědka, který seděl v autě mám, neviděl jsem značení, vysoké auto, nevědomě jsem tam parkoval, navíc to absolutně nikomu nepřekáželo to auto (relativně malá křižovatka, ale pruhy 60m dlouhé), byla předemnou ještě přerušovaná čára (šlo se do toho pruhu rovně zařadit ještě ve chvíli, kdy byla možnost legálně přejet z pruhu levého) apod.).

Co jsem četl, tak je ještě možnost - malá nehoda (nehlášená), tím to vypadne ze správního deliktu (a stačí odmítnout klasicky vypovídat), dále třeba otevřít otázku materiálního aspektu (Přestupkem se rozumí zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti (materiální stránka přestupku) a je za přestupek výslovně označeno v tomto nebo jiném zákoně (formální stránka přestupku)“. No a nakonec tady máme vyšší dívčí jménem nezákonnost z důvodu nepřezkoumatelnosti.

Nicméně praktické zkušenosti zatím skoro žádné nejsou a jediné, co čtu, že opravdu platí je osoba mrtvá. Nicméně pokud to dobře chápu, tak to můžou překlopit na SprDel i poslední den před vypršením roční lhůty promlčení a pak se všemi co spoléhali na mrtvé vyjebat :-/ Nebo má někdo zkušenost, že úřad oznámil odložení kvůli mrtvé osobě?

IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #5 kdy: 18 Ledna 2014, 19:31:35 »

Nicméně pokud to dobře chápu, tak to můžou překlopit na SprDel i poslední den před vypršením roční lhůty promlčení a pak se všemi co spoléhali na mrtvé vyjebat :-/
U osoby mrtvé jim to hoří na § 66 odst. 1 písm. c zákona o přestupcích: Správní orgán, aniž řízení zahájí, věc odloží, jestliže osoba podezřelá z přestupku zemřela před zahájením řízení.
Toto udělat musí, zákon jim žádnou jinou možnost nedává.

Tím pádem není splněna následující podmínka:
Obecní úřad obce s rozšířenou působností správní delikt podle odstavce 1 projedná, pouze pokud učinil nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku a
a) nezahájil řízení o přestupku a věc odložil, protože nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě, nebo
b) řízení o přestupku zastavil, protože obviněnému z přestupku nebylo spáchání skutku prokázáno.

A nemají SprDel.

Nebo má někdo zkušenost, že úřad oznámil odložení kvůli mrtvé osobě?
Vím o dvou případech, kdy se to nestalo, jinak zatím vždy: u jednoho známého se pokusili v případě osoby zemřelé o SprDel, on jim něco poslal (nevím přesně co ani v jaké fázi, ale je JUDr., tak to určitě zvládnul) a od té doby je ticho po pěšině. Nyní to zkoušejí na mně. Nemůžu se dočkat boje, přípravnou palbu jsem už spustil  :)
IP zaznamenána

ze-man

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #6 kdy: 18 Ledna 2014, 20:32:09 »

Tak to jsou dobré zprávy :) Díky za info. Ještě bych se snad chtěl zeptat, nevíte, co je myšleno tím limitem 15 dní od doručení? Převzal jsem obsílku asi až po 7mi dnech, navíc nevím, zdali a jak se do této lhůty počítají víkendy apod. V jakém zákoně to hledat? Chci to poslat na samotném kraji intervalu. Děkuji.
IP zaznamenána

garlic

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #7 kdy: 18 Ledna 2014, 22:01:19 »

Ano od doručení navíc - nezapočítává se do běhu lhůty den, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty, ve Vašem případě tedy doručení.

Počítání lhůt je upraveno ve Správním řádu (zákon číslo č. 500/2004)

(1) Pokud je provedení určitého úkonu v řízení vázáno na lhůtu,
a) nezapočítává se do běhu lhůty den, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; to neplatí, jde-li o lhůtu určenou podle hodin; v pochybnostech se za počátek lhůty považuje den následující po dni, o němž je jisto, že skutečnost rozhodující pro počátek běhu lhůty již nastala,
b) končí lhůty určené podle týdnů, měsíců nebo let uplynutím toho dne, který se svým označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; není-li v měsíci takový den, končí lhůta posledním dnem měsíce,
c) připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek,25) je posledním dnem lhůty nejbližší příští pracovní den; to neplatí, jde-li o lhůtu určenou podle hodin,
d) je lhůta zachována, je-li posledního dne lhůty učiněno podání u věcně a místně příslušného správního orgánu anebo je-li v tento den podána poš-tovní zásilka adresovaná tomuto správnímu orgánu, která obsahuje podání, držiteli poštovní licence nebo zvláštní poštovní licence anebo osobě, která má obdobné postavení v jiném státě; nemůže-li účastník z vážných důvodů učinit podání u věcně a místně příslušného správního orgánu, je lhůta zachována, jestliže je posledního dne lhůty učiněno podání u správního orgánu vyššího stupně; tento správní orgán podání bezodkladně postoupí věcně a místně příslušnému správnímu orgánu.
(2) V pochybnostech se lhůta považuje za zachovanou, dokud se neprokáže opak.
IP zaznamenána

ze-man

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #8 kdy: 19 Ledna 2014, 10:12:00 »

Děkuji za vyčerpávající info, akorát nevím, jestli doručení je den, kdy pošta zkusila dopis doručit a zjistila, že si ho nepřevezmu (nejsem doma) a nebo den ,kdy jsem přišel na poštu opravdu dopis převzít. Já jen pro jistotu :)
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #9 kdy: 19 Ledna 2014, 10:26:12 »

Je to den, kdy jste zásilku převzal.
IP zaznamenána

ze-man

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #10 kdy: 20 Ledna 2014, 10:06:56 »

Děkuji, takže v nejzazším termínu vracím vyplněný buzerformulář ;)
IP zaznamenána

rd75

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #11 kdy: 20 Ledna 2014, 13:42:21 »

Přišla mi výzva k uhrazení částky za stání na vyhrazeném parkovišti. Vzhledem k tomu, že místo není označeno žádnou vodorovnou značkou a sama značka nemá dle mého názoru oporu v zákoně, neboť zjevně nejde o typ IP 12 (vyhrazene parkoviste), ale pouze IP 11b (parkoviste) s dodatecnum symbolem O1, tak se o žádný přestupek nejedná. Jak mám postupovat? je nutné podávat nějaké vysvětlení, nebo to můžu nechat plavat a napadnout to potom až u soudu?

díky
[/img]
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #12 kdy: 20 Ledna 2014, 13:47:49 »

Nechat plavat, je velká šance, že se už nic nestane. Pokud se z toho stane SprDel, rozstřílí se to v odvolání.
IP zaznamenána

rd75

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Nepovolené stání na značce - výzva provozovateli
« Odpověď #13 kdy: 20 Ledna 2014, 13:59:11 »

Nechat plavat, je velká šance, že se už nic nestane. Pokud se z toho stane SprDel, rozstřílí se to v odvolání.

díky
IP zaznamenána