30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?  (Přečteno 14604 krát)

krabicak

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« kdy: 24 Února 2017, 18:24:03 »

Zdravím,

měnil jsem trvalé bydliště mezi dvěma kraji a jak jsem měl fůru věcí na práci a úřad má hloupé otevírací hodiny, nestihl jsem si ještě zažádat o výměnu ŘP. Už je to asi dva měsíce.
Navíc jsem si začal dělat autoškolu na rozšíření skupiny, takže mi přijde jako blbost otravovat se s cestou na úřad kvůli žádosti o nový řidičák teď a za pár měsíců znova, když platnost mám až do 2018.

Při pročítání silničního zákona jsem ale přitom k názoru, že mé situace se mohou týkat jedině §108 a §118:

Citace
§ 108 Změna údajů v řidičském průkazu nebo mezinárodním řidičském průkazu
(1) Změnu údajů, které jsou zaznamenávány v řidičském průkazu, je držitel řidičského průkazu povinen do pěti pracovních dnů ode dne, kdy ke změně došlo, oznámit příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností.
(2) Při změně údajů zaznamenávaných v řidičském průkazu vydá příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností držiteli řidičského průkazu nový řidičský průkaz.

Citace
§ 118 Neplatnost řidičských průkazů
(1) Řidičský průkaz nebo mezinárodní řidičský průkaz je neplatný, jestliže
a) uplynula doba jeho platnosti,
b) údaje o řidičském oprávnění v něm uvedené neodpovídají skutečnosti,
c) jsou v něm neoprávněně provedeny zápisy, změny, opravy nebo úpravy,
d) je poškozený tak, že záznamy v něm uvedené jsou nečitelné.

Kde
 - z §118 plyne, že můj ŘP není neplatný, protože se sice "změnil údaj" (o trvalém bydlišti), ale nijak se nezměnil "údaj o řidičském oprávnění" a tudíž §118 vůbec není invokován; a
 - z §108 sice plyne povinnost nahlásit změnu a zažádat si o nový ŘP, ale nikde nenašel sankci při porušení této povinnosti

Z toho by mi plynulo, že mohu ctěnému úřadu milosrdně ušetřit práci i výdaje, zvesela jezdit na starý ŘP i nadále a o výměnu si zažádat teprve až se mi za pár měsíců rozšíří řidičské oprávnění o další skupinu.


Můžete mi to potvrdit nebo vyvrátit?


P.S.: domnívám se, že nenahlásit změnu bydliště v ŘP mne nijak neohrožuje, protože v Registru obyvatel změněnou adresu mám, takže  mi každý ouřada má psát na novou; případné přestupky se stejně řeší podle místa přestupku a nikoli trvalého bydliště řidičáku; a tudíž není co řešit, ne?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #1 kdy: 24 Února 2017, 18:33:48 »

Jak jste došel k tomu, že při změně trvalého bydliště musíte měnit ŘP?
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

krabicak

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #2 kdy: 24 Února 2017, 18:58:57 »

Protože je na mém ŘP kolonka "8.OBEC POBYTU", která má na starém ŘP hodnotu "PRAHA", kdežto nyní by měla nabývat hodnoty "<Obec jakási ve středočeském kraji>", ergo "změna údaje zaznamenaného v ŘP" podle §108.

Omlouvám se, nebylo-li to z mého úvodního příspěvku zjevné.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #3 kdy: 24 Února 2017, 19:17:01 »

Aha, zajímavé, máte pravdu. Jsem opět o něco méně nevzdělaný. Nicméně toto bych vůbec neřešil, anžto za to není sankce - lépe řečeno, nenašel jsem.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #4 kdy: 11 Dubna 2017, 20:16:22 »

Asi by se na to dalo narvat oblíbené 125 c) 1k, ale tipuju, že průměrný opičák si toho nevšimne. Možná takovou neplatnost ani nezná.
IP zaznamenána

mrkef

  • Příspěvků: 483
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #5 kdy: 11 Dubna 2017, 21:21:06 »

Já jsem taky měnil trvalý do jiné obce, občanku mám novou, řidičák ne. Naposled se opičák akorát ptal která obec platí, řekl jsem že ta na OP a nic.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #6 kdy: 11 Dubna 2017, 22:24:31 »

Jak jste došel k tomu, že při změně trvalého bydliště musíte měnit ŘP?
Bohužel Kocourkov funguje tak, že když máte tu drzost se přestěhovat, tak to holt musíte následně nahlásit všem úřadům, se kterými máte něco do činění. Protože aby v základním registru byl nějaký trigger, který by tu změnu dotčeným orgánům rozeslal automaticky a ty pak v souladu s konkrétní úpravou a) konstatovaly, že je to nezajímá, b) zapracovaly to automaticky nebo c) zahájily nějaký proces, např. výzvu k vyplnění formuláře XY, tak to je bohužel navzdory kecům o e-Governmentu v říši sci-fi.

Konkrétně u řidičáku čtěte § 108(1) ZPPK: Změnu údajů, které jsou zaznamenávány v ŘP, je držitel ŘP povinen do 5 pracovních dnů ode dne, kdy ke změně došlo, oznámit příslušnému obecnímu úřadu ORP. Jediné drobné pozitivum je, že taková povinnost je prakticky bez sankce - naštěstí přestěhování nezpůsobí neplatnost ŘP (ta by nastala jen při změně údajů o jednotlivých oprávněních, srov. § 118 ZPPK), tím na to nedopadá ani § 23 PřesZ, ani § 125c(4)(b) ZPPK a ani zbytkový 125c(1)(k) ZPPK - protože ta povinnosti není v Hlavě II a vlastně k porušení ani nedošlo při provozu na PK. Takže jediná teoretická možnost, jak to sankcionovat, je přes univerzální § 46(1) PřesZ, s čímž je ale taky jakýsi problém (viz bohatá judikatura k tomuto superpřestupku).
« Poslední změna: 11 Dubna 2017, 22:26:05 od hh »
IP zaznamenána

Omega

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #7 kdy: 12 Dubna 2017, 07:46:17 »

Výměna ŘP je ještě sranda, ale změny v registru vozidel jsou teprve zábavné. Co auto, to formulář.

Já jsem při stěhování pozapomněl na jedno vozidlo (autoveterána na běžných RZ) a teď se mi to nechce řešit.
Nicméně jsem rád, že už člověk nemusí při převodu měnit RZ, tak to není tak nápadné.

Oprava viz níže hh:

Jestli si pamatuji správně je za to bloková pokuta do 5 tis. nebo 50 tis. ve spr. řízení.
« Poslední změna: 12 Dubna 2017, 08:34:45 od Omega »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #8 kdy: 12 Dubna 2017, 08:17:56 »

Vážení, už mě opravdu nebaví dělat tu jednookého mezi slepými jen zásluhou toho, že nejsem líný si příslušný zákon přečíst. Když už v diskusi máte potřebu sdělovat informace o platné úpravě, zkuste si to prosím zkontrolovat a ne jen vycházet z toho, co Máňa říkala, že je směroplatný ...

Povinnosti kolem registru vozidel upravuje zákon č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Klíčové povinnosti související s nějakou změnou ohledně registrovaného vozidla jsou v § 8 (změna vlastníka), § 9 (změna provozovatele) a § 11 (změna jiných údajů, tedy včetně pobytu vlastníka/provozovatele). Sankce za nepodání příslušné žádosti upravuje § 83, kromě přeraženého VIN je tam skutečně jednotná pokuta do 50 kKč ve správním řízení. Blokově do 5 kKč lze řešit jen nepřepsání vlastníka, tj. přestupek dle písm. b), na změnu jiných údajů se to nevztahuje.

V reálu nevím o tom, že by se tento přestupek masově řešil, leda snad jen když někomu šlápnete na kuří oko a hledá si hůl. Spočívá-li změna jen v údajích, které už stát stejně má (např. adresa vlastníka), dalo by se snad úspěšně argumentovat materiálním aspektem.
IP zaznamenána

Omega

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #9 kdy: 12 Dubna 2017, 08:30:40 »

Omlouvám se, ale ten zákon jsem osobně četl a zřejmě jsem se přehlédnul. Domníval jsem se, že v tom § 83 odstavci 2 je písm. b) až i) nikoliv písm. b) a i).

Máte pravdu, tak teď už teprve to řešit nebudu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #10 kdy: 12 Dubna 2017, 09:11:34 »

Moje jedovatá poznámka nemířila na nepřesnost sdělené informace (která se zde navíc od reality lišila jen nepodstatně), ale na vypouštění mouder s licencí „jestli si správně pamatuji“ (neboli Máňa říkala ...).

Pokud si někdo není jistý svojí pamětí, tak nechť si to raději ověří. Pokud si to ve skutečnosti ověřil a tu formulku použil jen aby vypadal jako chodící encyklopedie, tak by udělal lépe, kdyby raději odkázal na zdroj. Samozřejmě s výjimkou situací, kdy si někdo něco relevantního matně pamatuje, ale přes veškerou snahu se mu nedaří zdroj či detaily dohledat ...
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Změna bydliště a výměna ŘP - hrozí sankce?
« Odpověď #11 kdy: 02 Května 2017, 15:33:59 »

Uzavřel bych toto téma s tím, že dle zákonů by bylo vhodné udělat nějaké kroky, každopádně pokud se na to vybodnete, nic se nestane  ;)  Já, jsem takto kdysi také měnil bydliště a kromě občanky jsem nic jiného neřešil, všechno se tak nějak postupně vyřešilo samo (např. při skončení platnosti ŘP) a nikdo do ničeho nešťoural.
IP zaznamenána