30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] SPrdel - znovu k přestupku  (Přečteno 12196 krát)

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
[WIN] SPrdel - znovu k přestupku
« kdy: 18 Ledna 2017, 10:39:48 »

Ahoj všem, moje situace: nedoručili mi výzvu do DS, ale poštou (nevyzvednuto). Pak probíhalo standardní kolečko s příkazem (ten už jsem vyzvednul). Pak rozhodnutí vinen ze Sprdele. Odvolání: nebyla mi doručena výzva, tudíž SO neučinil nezbytné kroky ke zjistění pachatele přestupku. Kraj vrátil:
S ohledem na výše uvedené dospěl odvolací orgán k závěru, že v daném případě nelze hovořit
o tom, že byly ze strany správního orgánu I. stupně před zahájením řízení o správních
deliktech učiněny nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupků, jak předpokládá ust. § 125f
odst. 4 zákona o silničním povozu, aby mohlo být vedeno řízení o předmětných správních
deliktech.
Odvolací orgán v této souvislosti dále odkazuje na ust. § 125g odst. 1 zákona o silničním
provozu, dle kterého Je-li zahájeno řízení o uložení pokuty za správní delikt podle § 125f,
nelze již zahájit řízení o přestupku pro stejné porušení povinností řidiče nebo pravidel
provozu na pozemních komunikacích. Dále odvolací orgán uvádí, že výše uložené sankce
neodpovídá jejímu odůvodnění....
...Z tohoto důvodu
odvolací orgán rozhodl tak, jak je ve výroku tohoto rozhodnutí uvedeno, kdy napadené
rozhodnutí dle ust. § 90 odst. 1 písm. b) zrušil a věc vrátil správnímu orgánu I. stupně
k novému projednání a rozhodnutí. V dalším řízení správní orgán I. stupně nejprve doručí
účastníkovi předmětnou výzvu dle příslušných ustanovení správního řádu a podle reakce na
uvedenou výzvu ze strany účastníka pak bude správní orgán I. stupně dále postupovat dle
příslušných ustanovení zákona o silničním provozu, o přestupcích a dle příslušných
ustanovení správního řádu.


Znamená to, že nejspíše přijde výzva znovu - přemýšlím správně, že se mám tentokrát přiznat (i když bych to třeba neprovedl). Přestupek již projednat snad nelze ne?
Díky moc.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2017, 13:27:18 »

Ano.. provozovatel by na výzvu měl napráskat řidiče a napráskaný řidič argumentovat že už nejde zahájit řízení o přestupku.

A jako bonus.. jestli se jim do roka od přestupku nepodaří zahájit řízení tak to bude promlčené.
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2017, 13:35:52 »

Ok, děkuji. Myslel jsem si to, jen jsem si rád jistější a rada od hardcore 30Kmh vždy potěší :-)
Jinak bylo to již 11/2015, takže je to více jak rok...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2017, 15:10:55 »

V tom případě jestli úřad má trochu rozumu tak to skončilo a už nic nepřijde..

Když nebyl přestupek správně odložený ani zahájené řízení a uplynul rok tak je promlčený..

Zajímavá otázka je jestli úřad ještě může poslat odpustek.. teoreticky to možná jde a úřad může doufat že provozovatel zaplatí.. ale když provozovatel nezaplatí tak je úřad ve slepé uličce.. protože už nejde ani zahájit řízení o přestupku ani ho odložit aby mohli zahájit SprDel.

Asi už nic nepřijde.. kdyby přišlo tak asi nejbezpečnější je udat sebe a tím to skončí.. ale i ignorování by mělo stačit..
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2017, 15:28:14 »

Jistotou, že sekvence přestupek -> sprdel -> přestupek je nepřípustná, bych moc neoplýval.  Byť je znění § 125g odst. 1 ZPPK zdánlivě jednoznačné, ouřad může zkusit aplikovat kreativní výklad, že např.:
- účelem toho ustanovení je, aby souběžně neběželo přestupkové i sprdelní řízení za tentýž delikt,
- když je sprdel ukončena, tak již neběží (=není zahájena, naopak BYLA zaháneta a poté ukončena), takže přestupkové řízení aplikovat lze.

To je ale parketa pro právníky, nikoli pro techniky.

EDIT: hh se k tomu již vyjádřil https://www.30kmh.cz/index.php?topic=2558.msg24242#msg24242
« Poslední změna: 18 Ledna 2017, 15:36:13 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #5 kdy: 18 Ledna 2017, 16:05:52 »

Dlužno ovšem dodat, že to je teorie. Pár pokusů o obživnutí řízení po zastavené sprdeli už jsem viděl, ale zatím všechny vyšuměly do ztracena, na tvrdou aplikaci § 125g(1) ZPPK nedošlo a už vůbec ne soudem. Teď mám jednu takovou věc na KÚ v Liberci, tak dám vědět, až to nějak dopadne.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #6 kdy: 18 Ledna 2017, 16:43:52 »

V tomhle případě ale i kdyby úřad chtěl nějak kreativně přestupek oživit tak to zkrachne na promlčení..
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #7 kdy: 19 Ledna 2017, 09:24:49 »

Děkuji všem a omlouvám se poslední dotaz k promlčení.
Postup byl klasické turbo - výzva, příkaz, odpor, vyrozumění o provádění důkazů, rozhodnutí.
Dle par.20,odst.2: Běh lhůty pro projednání přestupku podle odstavce 1 se přerušuje zahájením řízení o přestupku, jakož i vydáním rozhodnutí o přestupku, jímž je obviněný z přestupku uznán vinným; je-li prvním úkonem v řízení vydání příkazu o uložení pokuty, přerušuje se běh lhůty jeho doručením.

Zde zřejmě tedy nebylo "zahájení řízení o přestupku", ani "rozhodnutí o přestupku". "Příkaz" sice byl, ale nebyl prvním úkonem a nebyl v rámci přestupkového řízení, nýbrž za Sprdel.
Tudíž platí: nelze projednat, pokud uplynul rok.

Přemýšlím správně?
Díky moc.
IP zaznamenána

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #8 kdy: 19 Ledna 2017, 16:34:30 »

Tak jest.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #9 kdy: 19 Ledna 2017, 17:25:45 »

Ano.. SprDel je jiný delikt někoho jiného..
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #10 kdy: 08 Února 2017, 15:06:38 »

Tak výzva je tu, udávám sám sebe...Pokud se úřad o něco pokusí tak budu referovat. Podle mně pojede až zase k rozhodnutí a pak spoléhám na kraj.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #11 kdy: 08 Února 2017, 17:57:22 »

Co jim jako řidič poslat nějaký podnět/výhrůžku aby se úřad vyhnul nezákonnému postupu.

Dozvěděl jsem se, že mě provozovatel oznámil jako řidiče a nesouhlasím se zahájením řízení o přestupku ve věci ... z důvodů, že již bylo zahájeno řízení o správním deliktu v této věci, což je překážkou dle § 125g(1) ZPPK. Pokud bude řízení i přes toto upozornění zahájeno, tak veškeré náklady spojené s tímto nezákonným postupem budu vymáhat po úřadu.
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #12 kdy: 07 Března 2017, 12:47:45 »

Zatím drobný posun - přiznal jsem se ke spáchání toho hrůzostrašného zločinu. Přišel příkaz. Takže odpor...no a pak zřejmě až odvolačka, protože si nedělám iluze jak asi dopadne rozhodsnutí
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #13 kdy: 07 Března 2017, 12:54:04 »

Je tu napsáno že to je už víc než rok po přestupku.. tak bych jim do odporu rovnou napsal že odpovědnost za přestupek už zanikla. Tím by to mělo skončit.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:SPrdel - znovu k přestupku
« Odpověď #14 kdy: 01 Června 2017, 10:39:15 »

Lze sloučit s https://www.30kmh.cz/index.php?topic=4551.msg50072#msg50072, případně přesunout mezi ukončené?
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.