30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Dopravni nehoda v polsku + pokuta  (Přečteno 4681 krát)

Jesterka22

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Dopravni nehoda v polsku + pokuta
« kdy: 06 Ledna 2017, 14:14:51 »

Dobry den všem  :) jsem zde nova, prosla jsem temata, ale podobny dotaz jsem nenašla,tak snad dokazete poradit. Vcera jsem byla na nákupy v Polsku, mela jsdm půjčené auto od znameho. Jela jsem v pruhu (byl tam pouze jede ale siroky) a cca za 10 m teprve zacinal odbocovaci pruh do prava, ja chtela odbocovat, ale v tu chvili me chtela podjet zenska a ja si ji nevsimla.. byli zavolani policajti a ti bez jakehokoli setreni rekli že jsem vinik, ja pod natlakem souhlasila, jenze mi naparili pokutu 450 zl, otazka zni,da se s tim neco delat? Nehlede na to,ze mi nedali ani protokol o nehode, nikdo semnou nechel nic resit. Odvolani, stížnost? Jo a podotykam,ze na ani jednom aute nebylo skoro nic a polka si hned stihla objednat odtahovku a náhradní auto.. dekuji za rady nebo zkusenosti.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Dopravni nehoda v polsku + pokuta
« Odpověď #1 kdy: 06 Ledna 2017, 14:45:11 »

Nevím, zda je tu nějaký znalec polských reálií, ale v principu to asi bude podobné jako zde. Jsou zde 2 roviny - odpovědnost za škodu, a sankce za porušení dopravních předpisů. V té druhé věci, pokud jste se sankcí souhlasila, tak bude obrana problematická (pokud je vůbec možná, jestli mají poláci nějakou variantu zkráceného řízení jako je náš příkaz či blok, tak to při souhlasu delikventa může být z dalšího přezkumu vyloučeno). Máte alespoň nějaké rozhodnutí o té pokutě či jejím zaplacení?

Pokud jde o odpovědnost za škodu, tak bych byl v klidu, uhradí se to případně z vašeho POV a kromě kosmetické změny bonusu to nebude mít jiné následky. Asi by bylo vhodné preventivně vaší pojišťovně tu událost oznámit, klidně včetně vašeho stanoviska. Nebo počkat, až se vám vaše pojišťovna ozve. Pokud máte i vy škodu, tak pochopitelně za dané konstelace je naivní očekávat, že byste se mohla hojit na druhé řidičce (když nemáte nic v ruce, ani euroformulář, ani protokol od policie - který sice asi půjde sehnat i dodatečně, ale bude pro vás nepříznivý).
IP zaznamenána

Jesterka22

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Dopravni nehoda v polsku + pokuta
« Odpověď #2 kdy: 06 Ledna 2017, 23:26:14 »

Mam od pokuty papira a slozenku, na miste jsem nic neplatila, ale v podstate mi nedali na vyber. Jen me zarazi,ze tu nehodu nikdo neresil, zadnou fotodokumentaci, proste nic. Policie dojela, zeptali se zda jsou obe auta pojizde, jestli jo ze odjedem bokem na parkoviste, rekli mi ze za to muzu ja a hotovo. Pritom podle mych informaci, podjizdeni z prava je zakazane, ale nevim zda to je v polsku jinak
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Dopravni nehoda v polsku + pokuta
« Odpověď #3 kdy: 06 Ledna 2017, 23:44:06 »

Podle https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/odwolaj-sie-od-mandatu-drogowego lze do sedmi dnů od uložení pokuty podat žádost o zrušení (postup tamtéž). Též hledej Googlem uchylenie mandatu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Dopravni nehoda v polsku + pokuta
« Odpověď #4 kdy: 07 Ledna 2017, 00:04:27 »

K pokutě - podle toho, co jsem v rychlosti našel, tak přezkum toho jejich mandatu drogowego funguje zhruba na úrovni našeho přezkumu zákonnosti. Takže pokud pokutu uložili v zákonné sazbě podle odpovídajícího ustanovení zákona, správně ten blok vyplnili a neprokážete žádné okolnosti, které by vás subjektivně vyvinily (že šlo např. o nějakou krajní nouzi, nepříčetnost atp.), tak se to nezruší. Stejně jako u našeho blokového řízení nelze přezkoumávat skutkový stav, tj. zda opravdu k tomu, za co vás trestají, došlo. Na druhou stranu, kvůli vymáhání 450 zl ze zahraničí se Pšonci nejspíš nepřetrhnou, takže jestli tam nemáte majetek nebo nejezdíte denně, možná by se to dalo ignorovat. Ale to berte s rezervou, tamní praxi neznám.

Ve vztahu ke škodě by to v celé EU mělo fungovat tak, že se vyplní euroformulář, pokud nehodu nešetřila policie či jiný k tomu určený orgán. Takže buď z toho ti policajti nakonec nějaký protokol vyrobí a na základě toho si pak bude ta polská „poškozená“ nárokovat škodu po vaší pojišťovně (patrně prostřednictvím jejich ekvivalentu naší ČKP, která ty přeshraniční vztahy zprostředkovává), nebo nebude mít v ruce nic a ostrouhá. Vy jen vyčkáte, s čím se na vás případně obrátí vaše pojišťovna.

Dodatečně řešit, čí to byla vina, už nemá smysl.
IP zaznamenána

Jesterka22

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Dopravni nehoda v polsku + pokuta
« Odpověď #5 kdy: 07 Ledna 2017, 09:47:57 »

Děkuji vsem, uvidim teda, s cim prijde pojistovna.
IP zaznamenána

tomoking

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Dopravni nehoda v polsku + pokuta
« Odpověď #6 kdy: 08 Ledna 2017, 20:51:35 »

Presne tak, pockate na reakci vasi pojistovny. Oni to polaci neresili jako klasickou  dopr. nehodu ale pouze jako silnicni kolizi (kolizja) a s tema se oni moc nezdrzuji.
Tu slozenku co mate tak tu bych vubec neresil (a to mam v Polandu skoro 20 let firmu ) .
Neexistuje zpusob jak by ji mohli vymahat do CR  a ani pri pripadne silnicni kontrole se nemusite obavat nejakeho postihu.
IP zaznamenána