30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zvláštní zahájení sprdele - přestupek proti pořádku úřední samosprávě  (Přečteno 4092 krát)

FALCON

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil

Zdravím,

stalo se mi něco zvláštního, přišel mi do datovky dopis a v něm stojí, že se mám dostavit k podání vysvětlení ve věci přestupku proti pořádku územní samosprávě dle ustanovení § 46 odst. 2 přestupkového zákona. Celkem suché, nic neříkající oznámení, že?
Docela jsem byl v šoku, říkal jsem si jakou jsem porušil vyhlášku města, močil jsem snad na chodníku? Neuklidil jsem hovínko?
Pokoutným způsobem (neptejte se) jsem zjistil o co se má jednat a ejhle - STÁNÍ NA ZELENI!  :o :o

Přikládám k nahlédnutí:


Vypadá to, že mě čeká řízení, plné zajímavých událostí  ::)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

To je v pořádku, § 46(2) PřesZ je blanketní skutková podstata, skrze kterou lze přestupkově trestat porušení obecně závazné vyhlášky (OZV). Jinak by ty OZV byly vůči fyzickým osobám nevymahatelné, protože obec si tam nemůže sama navymýšlet sankce (ve stylu např. vystřelení z katapultu za chlast, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Homer_vs._Osmn%C3%A1ct%C3%BD_dopln%C4%9Bk_%C3%BAstavy).

Odstavení auta tedy může být buď nějaký klasický dopravní přestupek popsaný v ZPPK (a jen takový lze sprdelizovat) stalo-li se to na PK, nebo obecný přestupek záboru veřejného prostranství podle § 47(1)(h) PřesZ, nebo právě výše popsaný přestupek spočívající v porušení lokální OZV. K tomu poslednímu si pak je nutné ty lokální předpisy dohledat, přičemž to z hlediska obce může být i dosti problematické, pokud by např. tou vyhláškou zkoušeli regulovat něco, co už upravuje zákon (např. by nějak kreativně zkoušeli upravit pravidla PPK nebo by zdvojili zábor veřejného prostranství, je to napadnutelné jako úprava tzv. ultra vires).

Každopádně vám to může být jedno, protože takový přestupek není sprdelizovatelný, takže stačí podání vysvětlení odmítnout s odkazem na existenci práva odepřít podání vysvětlení a pokud SO nebude schopen jinak prokázat, kdo se činu dopustil, nikoho nemůže sankcionovat.
IP zaznamenána

FALCON

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil

Díky za poučení, co a jak lze sprdelizovat  ;)

Myslím, že pokud by to chtěli řešit jako nějaký klasický dopravní přestupek popsaný v ZPPK tak to napíšou na rovinu jako klasický příkaz o uložení pokuty a nebudou psát takovou "kravinu". Ten výraz využívám záměrně, protože můj selský rozum mi nedovolí se pozastavit nad tím, k čemu je na tom předvolání poučení o možnosti odepřít výpověď, jestliže by Vám nebo osobám blízkým... když v podstatě já nevím, z jakého přestupku jsem podezřelý. To je přeci postavené na hlavu, jak mám vědět, zda mojí matce vznikne postih za trestný čin. Tím pádem, je to mrhání času a veřejných prostředků.
Proč to prostě nenapíše konkrétně?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

To je jednoduché, nenapíše to konkrétně, protože nemusí. Zatím chce jen podat vysvětlení při prověřování podezření ze spáchání přestupku, takže si může pozvat kohokoliv, o kom se domnívá, že by mu to mohl objasnit. O co jde se dozvíte až podle položených otázek a v tu chvíli můžete podání vysvětlení odepřít, jestliže zjistíte, že byste jinak byl nucen sebe či své blízké usvědčit z nějakého deliktu.

Klidně na to můžete písemně zareagovat tak, že žádáte o upřesnění toho prověřovaného přestupku, protože bez toho netušíte, zda se na vás nevztahuje právo odepřít vysvětlení, o kterém píšou v poučení. Ale jednodušší je poslat je do háje rovnou, vzory zde jsou, stačí hledat.

Konkretizovaný ten přestupek musí být teprve v okamžiku, kdy je zahájeno řízení, ať už příkazem nebo oznámením o zahájení řízení. Tam už úřad musí uvést konkrétní jednání i jeho právní kvalifikaci.
IP zaznamenána

FALCON

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil

Díky za radu, vzory mám. Podání vysvětlení odmítnu rovnou a je to  :)

Ale je taky možnost, že si pak vzpomenou a budou to chtít řešit s provozovatelem nemám pravdu? Nestálo by tedy za to, trochu to protáhnout?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

Pokud je provozovatel fyzická osoba - nepodnikatel, tak ne. Za sprdel podle ZPPK ho stíhat nemohou (nešlo o přestupek proti ZPPK), za sprdel proti OZV podle § 58(4) OZř taky ne, to lze jen proti právnickým a podnikajícím fyzickým osobám.

Jedině by si musel SO najednou vzpomenout, že vlastně nešlo o porušení nějaké lokální vyhlášky, ale klasický dopravní přestupek, např. oblíbené stání na silniční vegetaci. Což je ale krajně nepravděpodobné, protože pokud by to šlo, tak to udělají rovnou.
IP zaznamenána

FALCON

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil

Máte pravdu, na "silniční vegetaci" si zřejmě netroufnou, jinak by to učinili. Díky za utvrzení.
IP zaznamenána