30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zábor veřejného prostranství -> Parkování  (Přečteno 12224 krát)

lemur

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« kdy: 29 Prosince 2016, 01:59:16 »

Zdravím vespolek

Dovolím si jen rychlou otázku:
Může být "zábor veřejného prostranství" při předání od MP na magistrát změněn na "parkování na silniční vegetaci"?


Celý příběh:
Moje auto, které přijelo k nemocnici a nemělo kde zaparkovat se usadilo na travnaté ploše navazující na zpevněnou plochu využívanou, ale neoznačenou jako parkoviště. Po návratu lístek za stěračem s žádostí o naklusání na Mp a zpovídání se z hříchu "nedovolený zábor veřejného prostranství". Asi ho odfoukl vítr...
Poté předvolání k podání vysvětlení na MP, kde jsem jim jen sdělil že odmítám podat vysvětlení... (idiot sem si to nenahrál, ani nenafotil...). Reakce MP že OK, že to pošlou na magistrát. Neb sprdel nehrozila, žil jsem dál poklidným a psořádaným životem...
Když tu náhle psaní od magistrátu, že chtěj uhradit určenou částku bla bla bla kvůli parkování na silniční vegetaci.

Ać jsem se tu rozhlížel, jak je definovaná "silniční vegetace", tak žádnou surefire metodu jak to určit sem nenalezl (od vozovky asi 15m, 5m od parkoviště a 3m od betonovýho plácku...). Samotná výše částky taky není nic co bych si nemohl dovolit, ale spíš mě to sere z principu (...to auto tam vezlo někoho, kdo tam pracoval...). Na druhou stranu mám na práci i jiný věci, a nějaký sáhodlouhý obepisování, běhání na úřady a podobný kratochvíle si dokážu odpustit.

Předem díky za odpovědi

lemur
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #1 kdy: 29 Prosince 2016, 02:12:06 »

chyba byla chodit na MP a vůbec jim něco sdělovat, tím, že jste MP sdělil že se k tomu nebudete vyjadřovat se patrně rozhodli raději změnit paragraf u kterého je možné sprdel.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #2 kdy: 29 Prosince 2016, 02:41:54 »

Definice silniční vegetace by mě taky zajímala, já si podle § 15 PozKom představuju především věci jako zelený pruh uprostřed dálnice či nějaké ty keře kolem silnice. Nějaká plocha u parkoviště, která funkčně jinak se silnicí nesouvisí, mi jako silniční vegetace nepřijde. Každopádně můžete to výpalné prostě nezaplatit a počkat si, jak si tu silniční vegetaci úřad obhájí v rozhodnutí.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #3 kdy: 29 Prosince 2016, 05:02:18 »

Definice silniční vegetace by mě taky zajímala, já si podle § 15 PozKom představuju především věci jako zelený pruh uprostřed dálnice či nějaké ty keře kolem silnice. Nějaká plocha u parkoviště, která funkčně jinak se silnicí nesouvisí, mi jako silniční vegetace nepřijde. Každopádně můžete to výpalné prostě nezaplatit a počkat si, jak si tu silniční vegetaci úřad obhájí v rozhodnutí.
Neni definice nahodou pomerne presne dana?

Zákon o pozemních komunikacích, 13/1997 Sb.
§ 15 Silniční vegetace

(1) Silniční vegetace na silničních pomocných pozemcích a na jiných vhodných pozemcích tvořících součást dálnice, silnice nebo místní komunikace nesmí ohrožovat bezpečnost užití pozemní komunikace nebo neúměrně ztěžovat použití těchto pozemků k účelům údržby těchto komunikací nebo neúměrně ztěžovat obhospodařování sousedních pozemků.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #4 kdy: 29 Prosince 2016, 11:27:34 »

To ale přece není definice, to je už jakási norma (pravidlo), které říká, jak se má o ni vlastník/správce starat (silniční vegetace nesmí ohrožovat nebo ztěžovat ...). Dokonce ani toho na silničních pomocných pozemcích se nedá úplně chytit, protože by to klidně mohlo být tak, že definice silniční vegetace je šiřší, ale ohrožovat nesmí jen na těch silničních pomocných pozemcích ... Přesnou definici si tedy představuji jinak.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #5 kdy: 29 Prosince 2016, 12:17:28 »

To ale přece není definice, to je už jakási norma (pravidlo), které říká, jak se má o ni vlastník/správce starat (silniční vegetace nesmí ohrožovat nebo ztěžovat ...). Dokonce ani toho na silničních pomocných pozemcích se nedá úplně chytit, protože by to klidně mohlo být tak, že definice silniční vegetace je šiřší, ale ohrožovat nesmí jen na těch silničních pomocných pozemcích ... Přesnou definici si tedy představuji jinak.

Nepru se, jen dovozuji, jak se postavil tusim US k definici chodnik - kazdy prece vi, co je a neni chodnik - nasledne v praxi jsem se setkal s provedenim, ktere vubec jasne nebylo.

hh: dobra, tak se prete  :)
btw: diky za zdroj, na toto jsem treba nenarazil, ale pravdou je, ze jsem hloubeji nekutal.
« Poslední změna: 29 Prosince 2016, 13:35:18 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #6 kdy: 29 Prosince 2016, 13:15:45 »

A to já se přu ... výše tvrdíte (byť formou řečnické otázky), že definice silniční vegetace je poměrně přesně daná. Já v zákoně nic jako definici (natož přesnou) nevidím a na rozdíl od slova chodník to slovní spojení není ani nic, co by existovalo v obecném jazyku (tedy alespoň já, když jsem se učil mateřský jazyk, tak o chodníku jsem slyšel, ale o silniční vegetaci fakt ne).

Google najde především texty, které nějak souvisí právě s přestupkem nedovoleného stání na silniční vegetaci, a pak různé technické věci. Právní databáze najdou opět to parkování a pak spory o to, kdo a jak se má o tu vegetaci starat. Solidní rešerše existujících předpisů je v této diplomce https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/63891/F6-BP-2015-Kosut-Petr-Problematika%20silnicni%20vegetace.pdf ale co vlastně je ta silniční vegetace se tam též nedočtete.
IP zaznamenána

lemur

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #7 kdy: 29 Prosince 2016, 14:59:33 »

...takže jak tak koukám, šance vymanévrovat přez to o je a co není silniční vegetace moc vysoká nebude :)

jinak predpokladam, ze si tu vegtaci sami obhajej tak, ze proste napisou "vozido stalo na silnicni vegetaci" a tim to pro ne bude hotovy... :/
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #8 kdy: 29 Prosince 2016, 15:29:12 »

Začněte na katastru.. jaký to je pozemek s jakým určením.. z toho by šla nějaká munice vytěžit..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #9 kdy: 29 Prosince 2016, 15:39:21 »

lemur: No to není až tak jisté. Vám v prvním kole stačí tvrdit, že to evidentně není silniční vegetace (můžete se chytit např. toho § 15 PozKom a poukázat na to, že ten pozemek není součástí silnice/dálnice) a je to úřad, který musí přijít s nějakými argumenty a prokázat, že to opravdu silniční vegetace byla (ať už to tedy znamená cokoliv). Nejspíš vytáhnou nějaký záznam z evidence (pasportu) komunikací, ale i na to se dá reagovat.

Výsledek není jistý, ale pokud by si to úřad zkusil zjednodušit metodou „je to silniční vegetace a basta“, tak to projede, nejspíš už v odvolání, nejpozději u soudu. Osobně by mě způsob, jak se s tím úřad popere, docela zajímal, už proto, že nebude-li otázka, co je/není silniční vegetace, vyřešena dostatečně určitě, může se delikvent dovolávat mj. principů in dubio (pro reo, mitius ...). Registruji váš disclaimer, že nechcete tuto žabomyší válku vést za každou cenu, ale pokud nejste na těch cca 2000 Kč, které zhruba budou představovat rozdíl mezi plnotučnou sprdelní pokutou včetně nákladů a odpustkem, existenčně závislý, tak bych zrovna do tohoto sporu šel, je slušná šance, že pověřeného úředníka z toho po pár kolech bude pěkně bolet hlava ...

S formulací odvolání, až se úřad nějak vymáčkne, zdejší komunita jistě pomůže.
IP zaznamenána

lemur

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #10 kdy: 29 Prosince 2016, 16:20:24 »

Tak podle katastru
Druh pozemku: ostatní plocha
Způsob využití: ostatní komunikace

je to jeden vetsi pozemek, kde je z vetsiny parkoviste, z mensi casti nejaka zelen mezi tim... Z toho asi moc střeliva nebude :/
IP zaznamenána

lemur

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #11 kdy: 31 Prosince 2016, 08:46:06 »

Díky moc za pomoc a rady.
Bohužel vzhledem k tomu, že na "tohle není silniční vegetace, přestože nikdo neví co to je..." to šanci uhrát nemám, a vzhledem k charakteru svého zaměstnání si nemůžu dovolit několikaměsíční dopisování, nedejbože pobíhání k podání vysvětlení nebo soudu tak to asi skončí zaplacením určené částky :/

...kdyby měl někdo zájem si tu hru s úřadem hrát a využít tenhle případ, klidně se nechám zastupovat... Sám bych ale skončil nejspíš na tom, že bych nestihl nějakou lhůtu kvůli pobytu v zahraničí nebo podobný kravině.

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #12 kdy: 31 Prosince 2016, 15:52:14 »

Ono by toho dopisování zas tak moc nebylo. 1) Odpor, 2) [volitelně] upozornění na fakt, že nejde o silniční vegetaci, v reakci na výzvu k vyjádření se k podkladům, 3) odvolání. Při prokázaném pobytu v zahraničí lze s úspěchem žádat o určení pozdějšího data doručení či prominutí zmeškání lhůty.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #13 kdy: 02 Ledna 2017, 13:30:26 »

A o kteréže město se jedná?
IP zaznamenána

lemur

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Zábor veřejného prostranství -> Parkování
« Odpověď #14 kdy: 05 Ledna 2017, 18:05:42 »

Město severně od Pardubic :)
IP zaznamenána