30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Změřen Městapem v obci - 86km/h Prolaser III  (Přečteno 4232 krát)

BoarD

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
[?] Změřen Městapem v obci - 86km/h Prolaser III
« kdy: 03 Ledna 2017, 20:18:21 »

Ahoj, mám pár dotazů pro zkušenější než jsem já. Zatím nechci psát kde toto měření bylo.

Aktuální vývoj:
Změřen laserovým měřičem PROLASER III strážníkem obecní policie -> na místě jsem podepsal "oznámení o podezření z přestupku" -> přišel příkaz -> podán odpor a vyžádán spis -> předvolání k vysvětlení -> vyžádán manuál k měřiči a podána omluvenka -> 2. předvolání k vysvětlení a sdělení, že manuál úřad nemá a mám si ho vyžádat u výrobce, distributota nebo u obecní policie.

1. Podání vysvětlení - je lepší se dostavit na druhý terním osobně nebo poslat zase omluvenku oni to projednají v nepřítomnosti a pak moho navrhovat či rozporovat důkazy?
2. Manuál - mohou mě takto poslat do háje s tím, že manuál nemají?
3. Špatné měření - kousek od okraje fotografie je vidět rozmazaná tyč dopravní značky, která byla pár metrů před radarem, je přes celou výšku fotky. Měřené vozidlo to sice nezakrývá, ale správně by po celou dobu měření nemělo nic bránit radaru ve výhledu, je to tak?
4. Úřední záznam - v úředním záznamu, který Městapo poslalo na úřad je psáno, že jsem oznámení o přestupku podepsal společně s poučením. Na tom oznámení o přestupku, ale žádné poučení není a nic jiného jsem nepodepisoval. Lze tím nějak argumentovat?
5. Místo měření - ve spisu je seznam míst schválených od PČR, v něm se píše: "v obou směrech v prostoru bytové zástavby od první křižovatky s místní komunikací po poslední křižovatku s místní komunikaci, zejména pak v prostoru vyznačeného přechodu pro chodce v centru obce".
Znamená to, že oni musí mít radar umístěn v tom místě nebo měřené vozidlo musí být v tom místě?
Vozidlo v době měření totiž za první křižovatkou nebylo (ale z fotky to není zřejmé), ani na fotce není žádná zástavba, pouze pole a křoví. Je ale vidět, že vozidlo je max. 15 m za cedulí začátek obce.

Zároveň na tomto seznamu míst je psáno: "rychlost ve stanovených úsecích měřte v době, kdy překračování rychlosti vozidel představuje nejvyšší riziko pro bezpečnost a plynulost provozu a bezpečnost chodců."
Sobota odpoledne mi nepřijde jako nejrizikovější, obstojí tento argument?

Díky všem za jakoukoliv radu.

IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Změřen Městapem v obci - 86km/h Prolaser III
« Odpověď #1 kdy: 04 Ledna 2017, 10:05:01 »

Tady se dá zjistit dopravní zatížení - https://www.rsd.cz/wps/portal/web/Silnice-a-dalnice/Scitani-dopravy - nevím ale, jak moc podrobně a zda je tam ta komunikace (ale stačilo by snad i obdobné místo).
IP zaznamenána

max

  • Příspěvků: 211
    • Zobrazit profil
Re:Změřen Městapem v obci - 86km/h Prolaser III
« Odpověď #2 kdy: 04 Ledna 2017, 10:11:00 »

ad 1: s druhou omluvenkou bych šetřil, můžete tam přijít třeba s tím, že zatím nic říkat nechcete a že si přejete předvolat opičáky
ad 2: manuál naleznete zde: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1513.0
ad 3: vyloučeno, překážku lze aplikovat pouze u dopplerovských měřičů, "laserové radary" jsou jen dálkoměry se stopkama = měří vzdálenost a čas, a dále dle vzorce v = s / t vypočítají rychlost, podmínkou je jen nulový odklon
ad 4: úřední záznam vzniká až ex post, můžou si tam napsat co chtějí, nicméně skutečnost, že jste údajně podepsal něco, co jste nepodepsal je dobrý bod do odvolání ; rada pro příště - nic nepodepisovat

V každém případě zkuste oskenovat a anonymizovat spis a postnout ho sem, třeba půjde ještě něco vyšťourat.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Změřen Městapem v obci - 86km/h Prolaser III
« Odpověď #3 kdy: 04 Ledna 2017, 10:26:04 »

Ad. manuál: Nežádejte ho pro sebe. Žádejte, aby byl založen do spisu a proveden jako důkaz, díky kterému bude (v kombinaci s výslechem opičáků) možné přezkoumat zda měření proběhlo podle jeho pokynů.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Re:Změřen Městapem v obci - 86km/h Prolaser III
« Odpověď #4 kdy: 04 Ledna 2017, 15:30:40 »

Ve vztahu k povolenym usekum k mereni MP...
Zasadni je dle meho nazoru to, kde je merene vozidlo. Ne, kde je merici stanoviste.
Ja to pomerne logicke z povahy jak jsou mista k mereni rychlosti urcovana... s laserem jde merit na stovky metru a argumentovat ze muzes merit z toho povoleneho mista vsude kolem je proste nesmysl.
Stejne tak jako rychlostni limit se vztahuje na vozidlo az je v miste jeho platnosti a ne ze merim padesatku z mista kde plati.

Tohle je imho pomerne zasadni argument a urcite bych venoval usili k tomu, aby opicaci presne urcili kde stali, na jakou vzdalenost vozidlo z jakeho smeru merili apod... samozrejme nevykladat karty na stul hned, ale az budete mit podlozeno, ze zmerili auto mimo usek urceny PCR.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Změřen Městapem v obci - 86km/h Prolaser III
« Odpověď #5 kdy: 04 Ledna 2017, 15:32:06 »

5. Místo měření - ve spisu je seznam míst schválených od PČR, v něm se píše: "v obou směrech v prostoru bytové zástavby od první křižovatky s místní komunikací po poslední křižovatku s místní komunikaci, zejména pak v prostoru vyznačeného přechodu pro chodce v centru obce".
Znamená to, že oni musí mít radar umístěn v tom místě nebo měřené vozidlo musí být v tom místě?
Vozidlo v době měření totiž za první křižovatkou nebylo (ale z fotky to není zřejmé), ani na fotce není žádná zástavba, pouze pole a křoví. Je ale vidět, že vozidlo je max. 15 m za cedulí začátek obce.

Zároveň na tomto seznamu míst je psáno: "rychlost ve stanovených úsecích měřte v době, kdy překračování rychlosti vozidel představuje nejvyšší riziko pro bezpečnost a plynulost provozu a bezpečnost chodců."
Sobota odpoledne mi nepřijde jako nejrizikovější, obstojí tento argument?
Klíčové zákonné ustanovení je v § 79a ZPPK a zní takto: „Za účelem zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích je policie a obecní policie oprávněna měřit rychlost vozidel. Obecní policie tuto činnost vykonává výhradně na místech určených policií, přitom postupuje v součinnosti s policií.“

Ze samotného textu tedy nijak neplyne, zda v určeném místě má být rychloměr s opičákem, měřené auto či obojí. Jde o stanovení pravomoci, takže není žádný důvod to ustanovení a priori vykládat extenzivně či restriktivně, nejasnost je potřeba vyřešit adekvátním výkladem podle účelu normy či záměru zákonodárce. Z důvodové zprávy lze vyčíst dvě motivace, jednak koordinace MP a PČR (z čehož řešení neplyne) a jednak to, aby MP měřila na nebezpečných místech. Z toho (a též za použití selského rozumu) je jasné, že to místo by se mělo vztahovat k bodu, kde bylo auto změřeno, protože zjevně to zákonodárce nezamýšlel tak, že PČR vymezí nebezpečný úsek, MP si do něj stoupne s laserem a bude měřit auta někde 300 m daleko v přehledném pustém místě těsně za cedulí.

To stanovení, že mají měřit v době, kdy překračování rychlosti vozidel představuje nejvyšší riziko pro bezpečnost a plynulost provozu a bezpečnost chodců je taky vtipné, i když na tom asi zákonnost pořízení důkazu rozbít nepůjde. Zmocnění v ZPPK je jen pro stanovení místa, toto by se muselo schovat pod součinnost a ve finále by to orgáni spíš ustáli. Navíc je to tak neurčité vyjádření, není ani rozumně aplikovatelné (ad absurdum, pokud by to riziko bylo exaktně měřitelné, tak by ten pokyn striktně vzato znamenal, že mohou měřit jen v konkrétním okamžiku, kdy je dosaženo maxima takové veličiny - a těžko říct, zda lokálního či globálního v nějakém časovém intervalu, např. dni či týdnu).

Nicméně vy to v prvotním vyjádření nemusíte detailně rozebírat. Prostě důkaz byl pořízen v rozporu s právními předpisy a proto k němu nelze přihlížet (§ 51(1) SprŘ), přičemž ten rozpor spočívá v tom, že nedodrželi pokyny PČR podle § 79a ZPPK - vozidlo změřeno mimo určený úsek, navíc účelově těsně za cedulí a v přehledném místě, a též v době minimálního provozu i pohybu chodců. Ať se pak správní orgán snaží. Pokud se chcete zaštítit nějakou autoritou, tak myslím existuje stanovisko ombudsmana k tomu, že nedodržení stanoveného místa způsobuje nezákonnost důkazu.
IP zaznamenána

BoarD

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Změřen Městapem v obci - 86km/h Prolaser III
« Odpověď #6 kdy: 05 Ledna 2017, 15:48:11 »

Ahoj,

o založení manuálu do spisu a provedení jako nového důkazu jsem žádal rovnou. Jako další kroky tedy navrhnu vyslechnutí opičáků a pak budu argumentovat místem a časem měření.
Jinak zatím díky, jakmile bude nějaký výsledek budu informovat.
IP zaznamenána