30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Parkování na soukromém pozemku za chodníkem a blokové číštění  (Přečteno 15993 krát)

drasil

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil

Zdravím, chtěl bych místní odborníky požádat o názor na následující situaci: Před bytovým domem máme soukromý pozemek, jehož část je majitelem pozemku vydlážděná a je na ní nalajnováno 6 parkovacích míst. Pak následuje chodník a silnice (obojí už na parcele patřící městu). Není tam žádná dopravní značka, která by dotyčný plácek označovala jako parkoviště, ale na druhou stranu tam není ani žádná cedule, plot nebo závora, takže jde o veřejně přístupnou plochu, kterou v praxi využívá k parkování kdokoli. Při blokovém čištění silnice na ni vždycky rozmístí přenosné značky "zákaz zastavení" s dodatkovou tabulkou zhruba ve smyslu "včetně přilehlých parkovišť" (přesnou formulaci už nevím). Dlouhá léta vše fungovalo, jak by člověk čekal, tedy že na dotyčném parkovacím plácku auta při blokovém čištění stála a nikomu to nevadilo. Loni ale nějaký aktivní městský policista naznal, že tato auta porušují při blokovém čištění zákaz zastavení.

Moje první otázka tedy zní: Vztahuje se na výše popsaný "plácek" dopravní značení, umístěné na silnici? Selský rozum mi říká, že ne, ale magistrát zatím vypadá dost neoblomně (přes mé argumenty už vydali "příkaz" v rámci řízení o správním deliktu). Našel jsem třeba, že podle § 12 odst. 4 zákona č. 13/1997 Sb. jsou veřejná parkoviště součástmi místních komunikací (pokud nejsou samostatnými místními komunikacemi). Už jsem ale nikde nenašel, co přesně je nebo není "veřejné parkoviště".

Pak mám ještě jednu doplňující otázku: Ve skutečnosti je totiž situace ještě drobet komplikovanější, protože hranice mezi soukromou a městskou parcelou vede zcela nelogicky (a v terénu nerozpoznatelně) přes ten parkovací plácek, takže po hrubém odkrokování jsem dospěl k závěru, že z oněch 6 parkovacích míst jsou 2 zcela na soukromém pozemku, zatímco zbývající 4 místa tato hranice šikmo protíná a zasahují tak větší či menší částí do obou parcel. Co si tedy myslíte obecně o situaci, kdy hranice mezi soukromým a městským pozemkem je v terénu zcela nerozpoznatelná a probíhá přes něco, co vypadá jako parkovací stání? Chápu, že chudák městský policista nemůže chodit po městě s katastrální mapou a geodetickým vybavením, ale na druhou stranu po občanovi to taky přece nikdo chtít nemůže a podle mě by na to, že je to takhle pitomě, občan doplácet neměl.

Mým cílem není nějak blokovat správní řízení, nebo vyjít z toho za každou cenu bez pokuty, ale chtěl bych se ve spolupráci s magistrátem dobrat pravdy o tom, jak se věci mají. Magistrát ale zatím bohužel na mé podněty vůbec věcně nereaguje a místo toho mi posílá různé výzvy a příkazy. Předem díky za jakoukoliv pomoc.
« Poslední změna: 09 Března 2014, 14:29:48 od drasil »
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na soukromém pozemku za chodníkem a blokové číštění
« Odpověď #1 kdy: 09 Března 2014, 18:54:24 »

dle meho laickeho nazoru, pokud to parkoviste neni obehnane plotem a je 'verejne pristupne' vztahuje se na ne zakon o provozu ... , mam pocit ze to jsou vedlejsi komunikace ucelove,jedno komu patri.Pokud na tom placku provadi mesto cisteni, tak je to problem :) Pokud na nem mesto neprovadi cisteni a neni v planu to cistit, tak je to si myslim sestrelitelne. Ale to ti musi potvrdit/vyvratit jini.Rozhodne ale budes potrebovat podklady k tomu kde vlastne to blokove cisteni probiha, mesto ma presne vymezeny vycet ulic a mist ktere cisti.
IP zaznamenána

drasil

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na soukromém pozemku za chodníkem a blokové číštění
« Odpověď #2 kdy: 09 Března 2014, 19:34:29 »

Myslíš, že v podkladech k blokovému čištění bude i mapa, ze které by šly poznat takovéto detaily? Já bych spíš očekával jen seznam ulic.

Ještě doplním dva argumenty, které mě od napsání dotazu napadly:
  • Naše situace není nijak výjimečná. Po celém městě vidím spoustu případů, kdy mezi domem a chodníkem je na soukromém pozemku, patřícímu k domu, nějaká předzahrádka nebo třeba vjezd do garáže, kde si majitel domu parkuje auto/auta. Opravdu se mi nezdá, že by se na všechny tyto "parkovací plochy" mohlo vztahovat blokové čištění respektive související zákazy.
  • Když se na věc podívám z trochu jiného úhlu pohledu, tak mi přijde, že nikdo nemá právo bránit majiteli pozemku, aby si na něm parkoval auto (samozřejmě pokud tím nejsou dotčena práva jiných občanů, což ale není tento případ).
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na soukromém pozemku za chodníkem a blokové číštění
« Odpověď #3 kdy: 09 Března 2014, 19:51:37 »

Je tam znacka ze je to parkoviste ? Pokud ne, tak je to, dle meho, bez problemu ;)

Rozhodne si myslim ze v podkladech bude receno ktera parkoviste se maji vycistit, pokud nejsou primo na ulici. Je to kontrola pro obe strany, jak mesto, tak toho kdo cisteni provadi, obvykle  se totiz plati za vycistenou plochu, a docela casto se pak resi 'reklamace' kdyz se nevycistilo to co se melo.

ad bod 1) Pokud je to jen sjezd/vjezd do garaze, tak to neni komunikace, ale jen pripojovaci cast (neznam presny nazev).
ad bod 2) Existuji pripady kdy to tak skutecne bude, napr. v lese mimo komunikaci nesmis ani jako majitel parkovat, pokud to napr. nebude lesni technika.

Samozrejmne, prosim, neber me nazory jako '100% spravne', jsou to jen postrehy z toho co jsem nasbiral za tech par setkani s MP/ouradem.
IP zaznamenána

drasil

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na soukromém pozemku za chodníkem a blokové číštění
« Odpověď #4 kdy: 09 Března 2014, 20:55:30 »

Žádná dopravní značka tam není,to jsem psal už v prvním příspěvku. Vymezení udržovaných komunikací v rámci blokových čištění jsem na webu sousední městské části našel opravdu s poměrně detailními mapkami, takže děkuji za radu a zkusím se poptat radnici.

Ještě jsem dále pátral a našel dvě povzbudivé odpovědi na obdobné situace:
Není to ale samozřejmě nic, čím bych se mohl ohánět ve správním řízení, takže budu vděčný za jakékoliv další náměty a názory.
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na soukromém pozemku za chodníkem a blokové číštění
« Odpověď #5 kdy: 09 Března 2014, 21:47:47 »

Ad znacka) omlouvam se, napadlo mne to pozdeji a neprecetl jsem si puvodni prispevek.
Postni ten liebesbrief, ci aspon vypis presnou formulaci za co chcou 'vsimne'. Bez toho je to jen, s prominutim, 'povidani o mr...'
IP zaznamenána

drasil

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na soukromém pozemku za chodníkem a blokové číštění
« Odpověď #6 kdy: 09 Března 2014, 22:37:12 »

Liebesbrief je podle mě zcela standardní oznámení o nerespektování zákazu stání/zastavení. Nic specifického:




Po dvou měsících jsem dostal ještě "Příkaz", kde je kromě spousty balastu okolo jen to, že "Provozovatel sdělil, že vozidlo bylo zaparkováno na soukromém pozemku a navrhl odložení věci. Dle zjištění správního orgánu se vozidlo v předmětnou dobu nacházelo na ulici Bednářova 1b, jež je v pasportním informačním systému vedena jako místní komunikace III. třídy a dle katastru je ve vlastnickém právu Statutárního města Brna." Tedy žádná diskuze, de-facto říkají, že lžu.
« Poslední změna: 09 Března 2014, 22:41:49 od drasil »
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na soukromém pozemku za chodníkem a blokové číštění
« Odpověď #7 kdy: 10 Března 2014, 00:00:22 »

Kdyz jste si jisty v kramflecich, ze to je mimo vozovku, na soukromem pozemku, kde neni vyznaceno parkoviste a mesto tam neprovadi uklid, nahlaste sebe jako ridice. Ve spravnim rizeni si vyzadejte dukazy ktere maji, a v pripade ze neni nad slunce jasne ze to stalo na te hlasene ulici, tak nemaji sanci to uhrat.V opacnem pripade,postupujte verzi 'zesnuly ridic'. Aspon tot muj nazor. I kdyz, radeji bych pockal na vyjadreni fundovanejsiho uzivatele tohoto fora.
IP zaznamenána

Pavel V.

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na soukromém pozemku za chodníkem a blokové číštění
« Odpověď #8 kdy: 22 Března 2014, 06:40:47 »

Jsem sice z Brna, ale v Heršpicích to moc neznám... Takže jsem na to koukal jen na mapách...

Já bych zkusil toto:
1. paní ing. Lazarová má určitě v oznámení od MP, že vozidlo stálo na pozemní komunikaci před domem Bednářova 1b, takže bych jí pořídil fotku nebo printscreen obrazovky s vyznačením místa toho plácku na mapy.cz
2. nedovedu si dost dobře představit, že by při blokovém čištění zajížděli s čístícím strojem přes chodník na nějakou vydlážděnou plochu na trávníku za účelem jejího čištění, imho když je zde předpoklad, že je ten plácek soukromý.... takže vyvstává otázka materiálního znaku přetupku
3. potom je zde otázka toho, na čem jste vlastně stál z hlediska zákona - na pozemní komunikaci, parkovišti, chodníku, zeleni? Z posouzení této otázky správním orgánem mohou vyvstat určité nepříjemnosti, ovšem snadno řešitelné....
4. navíc 6. 6. 2014 je v podstatě za chvíli....

Takže hodně zdaru, rozhodně neházet flintu do žita a bojovat!
IP zaznamenána