30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Doplňování spisu během odvolání  (Přečteno 877 krát)

KWB

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Doplňování spisu během odvolání
« kdy: 11 Března 2024, 21:30:11 »

Zdravím,

měl bych dotaz ohledně doplňování spisu během odvolání.

V srpnu 2023 jsem byl v obci změřen Ramerem v Superbu. Byl jsem dohoněn a ztotožněn bez nějakých komplikací. S ničím jsem nesouhlasil a zrovna jsem to poslal do správního.

Začlo samozřejmě klasické kolečko na MěÚ, bylo vydáno rozhodnutí, že jsem určitě vinen překročením rychlosti atd.

Sepsal jsem si odvolání podle zde dostupných případů a odeslal. Nicméně, jak odvolání dorazilo na Kraj, tak jsem od nich obdržel výzvu k vyjádření, protože do spisu byl doplněn návod na Ramery a zároveň pomůcka pro vyhodnocení snímků.

Moje otázka zní - může se během odvolací procedury tohle dít ? Tj. že tam úředník na Kraji nasype nějaké další dokumenty a ještě jednou pošle výzvu ?

Přemýšlím, co jim na to odpovědět. Jestli se nejedná o nějakou past, ppř. jestli se nejedná o indicii značící, že o výsledku odvolání je už rozhodnuto a jen si to sichrují. Ppř. kdyby byla nějaká rada, jak je ještě popíchnout nebo nasadit brouka do hlavy, tak sem s tím. Problém je čas, protože dnes bylo vyzvednuto v datovce a lhůta je 5 dní.

Předem Díky za odpovědi.
« Poslední změna: 11 Března 2024, 23:02:00 od KWB »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #1 kdy: 11 Března 2024, 22:28:36 »

Výzva je nutný postup, musíte mít možnost se před vydáním vyjádření seznámit se spisem a s podklady, na základě kterých se má rozhodovat.
Doplnění spisu je v zásadě takto možné. Pokud by se doplnilo, avšak nešla výzva, je to nezhojitelná procesní vada.
Úřad se musí vypořádat se všemi odvolacími námitkami i s tím, jak se vyjádříte k podkladům.
Měl by tam být návod platný ke dni uvedení zařízení do provozu, a třeba podle pomůcky zjistíte, že to změřili špatně.

Myslím, že ty materiály, které Vám úřad zaslal (což není úplně běžné), zejména ta pomůcka, by zdejší forum zajímaly.
IP zaznamenána

KWB

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #2 kdy: 11 Března 2024, 23:02:17 »

Dokumenty přidány.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #3 kdy: 12 Března 2024, 00:01:04 »

Takže SO2 může do spisu doplňovat důkazy? Sem si dycky myslel, že dokazování musí probíhat před SO1.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #4 kdy: 12 Března 2024, 01:23:46 »

Měl jsem podobný názor na doplňování důkazů. Možná by k tomu bylo ve spisu víc. Nemohl SO2 použít dožádání dle §13?
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2024, 04:57:40 »

"Zrušení rozhodnutí a vrácení věci odvolacím orgánem zpět na první stupeň [§ 90 odst. 1 písm. a) správního řádu] je až krajní možností, jak řešit vady rozhodnutí prvního stupně zjištěné v odvolacím řízení. Pokud je možné napadené rozhodnutí změnit [§ 90 odst. 1 písm. c) správního řádu], je odvolací orgán povinen tak v zájmu hospodárnosti řízení učinit (§ 6 odst. 2 správního řádu). Za tímto účelem je oprávněn provést v odvolacím řízení potřebné důkazy a doplnit další nezbytné podklady, musí s nimi ovšem seznámit účastníky řízení a umožnit jim se k nim vyjádřit. Stejně tak je odvolací orgán oprávněn zaujmout jiný právní názor a posoudit zjištěný skutkový stav po právní stránce odlišně než správní orgán prvního stupně. I zde ovšem musí účastníky řízení na možný odlišný právní náhled na věc předem upozornit a dát jim možnost se k němu vyjádřit, pokud by pro ně nové právní posouzení mohlo být s ohledem na dosavadní průběh řízení překvapivé." (k 6 As 286/2018-34, mj. https://sbirka.nssoud.cz/cz/spravni-rizeni-rozhodnuti-odvolaciho-organu.p3830.html)

V poslední době jsem se setkal i s názorem (např. KÚ KHK i místní správní soud), že odvolací i prvoinstanční řízení jsou vlastně jeden celek a SO2 pomůže SO1 napravit jeho chyby.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #6 kdy: 12 Března 2024, 12:37:40 »

Otázka je, jestli ta "hospodárnosti řízení" není na úkor procesních práv obviněného.

Já bych na oplátku navrhnul další vlastní důkazy, např. výslech svědků za účelem prověření, jestli měření bylo v souladu s nově doplněnými důkazy. Podle názoru KÚ KHK by nic nemělo bránit provedení těchto důkazů u SO2.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 322
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #7 kdy: 12 Března 2024, 12:43:57 »

Urbann: ale to je přesně to, co mu SO2 nyní nabízí...
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #8 kdy: 12 Března 2024, 13:31:57 »

Aha, tak v tom případě bych začal se žádostí o prodloužení lhůty k vyjádření aspoň na dva týdny, viz. § 39 SprŘ - "určením lhůty nesmí být ohrožen účel řízení ani porušena rovnost účastníků".
IP zaznamenána

KWB

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #9 kdy: 17 Března 2024, 09:38:14 »

Díky za připomínky. Poslal jsem jim odpověd', kde jsem ještě poukázal na jednu skutečnost a zároveň požádal o prodloužení lhůty pro seznámení s podklady.

Uvidím, co se bude dít. Nicméně, mám takového tucha, že tím doplněním spisu se spíš už něco sichrovalo, takže asi s větší pravděpodobností bude odvolání zamítnuto.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #10 kdy: 17 Března 2024, 12:08:35 »

Žádal jste o výslech fízlů, vzhledem k doplněným podkladům?
IP zaznamenána

KWB

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #11 kdy: 17 Března 2024, 12:15:15 »

Přemýšlel jsem nad tím, ale ne. Nevím, na čem bych je mohl případně nachytat. A upřímně, necítím se na to.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #12 kdy: 17 Března 2024, 13:01:12 »

To je úplně jedno. I kdyby jste se zeptal na návod k Rameru. Jde o to zda SO2 Vaši žádost zamítne (a jak zdůvodní) nebo je pozve. Když chce doplňovat tak mu to neulehčovat.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #13 kdy: 17 Března 2024, 14:32:01 »

Žádost o výslech bych podal pokud možno ještě dnes. Pokud zamítnou žádost o prodloužení lhůty, tak by k tomu nemusela být příležitost, protože současně se zamítnutím pošlou i rozhodnutí.

Příslušníky samozřejmě nechcete na ničem nachytat. Pouze potřebujete ověřit, zda měření proběhlo v souladu se zákonem a návodem, který byl do spisu doplněn. Dále také to, jestli se příslušníci seznámili s návodem k obsluze. A připadně i cokoliv dalšího, co vás napadne a zatím nebylo probráno v předchozích jednáních.

« Poslední změna: 17 Března 2024, 14:35:58 od urbann »
IP zaznamenána

KWB

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:Doplňování spisu během odvolání
« Odpověď #14 kdy: 17 Března 2024, 22:46:07 »

Provedl jsem opravu (doplnění o výslech policistů) a odeslal.
IP zaznamenána