30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Průjezd na oranžovou  (Přečteno 13864 krát)

Jor667

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Průjezd na oranžovou
« kdy: 08 Listopadu 2016, 21:12:41 »

Zdravím osazenstvo, jsem na tomhle forku nový a zatím jen prolejzám všechna témata. Dnes se mi dostala do ruky zláštni věc, tedy pro mně. Kolegyně v práci mi ukázala blok, myslím z dnešního rána (samozrejme zaplatila na místě). Byl tam popsán hotový zločin proti lidskosti a to průjezd na oranžovou a ohodnocen pětikilem (zítra bych měl doložit sken).

Moje otázka zní, dostane za to body? PaCH prej tvrdil, že za to body nedostane...
Je to vůbec na zastavení?
A teď jen teoreticky, pokud by to odmítla řešit na místě, je možné, že by to hodili na průjez na červenou? Myslím něco ve stylu http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/413063/ridic-se-diky-kamere-ubranil-policejni-zvuli-vymysleli-si-na-nej-plnou-caru.html

A pokud se ptám jeko debil tak se mi nesmějte  :-[
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #1 kdy: 08 Listopadu 2016, 21:34:33 »

Důležitý je uvedený paragraf v bloku, slova PaCha jsou bezcenná.

d) signál se žlutým světlem "Pozor!" povinnost zastavit vozidlo před dopravní značkou "Příčná čára souvislá", "Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!" a "Příčná čára souvislá s nápisem STOP", a kde taková dopravní značka není, před světelným signalizačním zařízením; je-li však toto vozidlo při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že by řidič nemohl vozidlo bezpečně zastavit, smí pokračovat v jízdě. Svítí-li světlo tohoto signálu přerušovaně, nejde o křižovatku s provozem řízeným světelnými signály,

IP zaznamenána

PJ

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 286
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #2 kdy: 08 Listopadu 2016, 21:38:55 »

Body za průjezd na oranžovou nejsou. Nicméně záleží co napsali do bločku, protože za průjezd na červenou body jsou.
Záleží na situaci a náladě příslušníka.
Blesk jsem nečetl, ale je to možné.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #3 kdy: 08 Listopadu 2016, 21:42:24 »

Rozhodně se neptáte jako debil, v tomto nemá jasno většina řidičů. Začněme zákonem
§ 70 odst. 2 písm. d) ZPPK signál se žlutým světlem "Pozor!" povinnost zastavit vozidlo před dopravní značkou "Příčná čára souvislá", "Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!" a "Příčná čára souvislá s nápisem STOP", a kde taková dopravní značka není, před světelným signalizačním zařízením; je-li však toto vozidlo při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že by řidič nemohl vozidlo bezpečně zastavit, smí pokračovat v jízdě.
Pro úplnost ještě jedeno ustanovení (prakticky jde o výstražníky na přejezdech S 14a, doplňkové šipky S 5 a červenou barevnou hudbu u hasičáren S 13)
§ 71 odst. 7 ZPPK Není-li světelné signalizační zařízení vybaveno signálem "Pozor!", platí při rozsvícení signálu k zastavení vozidla obdobně § 70 odst. 2 písm. d) první věta.

Podstatný je paragraf v bloku, prakticky jsou dvě možnosti
- § 125c odst. 1 písm. k) ZPPK:  sběrný gumový paragraf na bagatelní přestupky, tomu by odpovídala výše pokuty, bez bodů.
- § 125c odst. 1 písm. f) bod 5. ZPPK: závažný přestupek, lze řešit na místě blokem do 2 500 Kč, 5 bodů.

Citace
Body za průjezd na oranžovou nejsou.
Já bych to upřesnil - v praxi se za to body moc nedávají, zejména v blokovém řízení. Nicméně může to být jízda na signál Stůj ve smyslu § 70 odst. 2 písm. d) ZPPK a pak by to na body bylo.  V SŘ se to úřadu dost těžko dokazuje - respektive relativně snadno se to brání jako neexistence přestupku, ale když s tím pyrát na místě v nepozornosti a stresu souhlasí v blokovém řízení, taxe na něj 5 bodíků již začíná usmívat.

Komentář: podle mého názoru je jízda na žlutou buď oprávněná - pak nejde o žádný přestupek, nebo neoprávněná, pak jde o přestupek § 125c odst. 1 písm. f) bod 5. Gumový paragraf používají represivní složky jako prostředek k získání čárky a příjmu hotovosti s tím, že pyrát je šťasten, že vyvázl tak levně a bez bodů.
« Poslední změna: 08 Listopadu 2016, 22:01:50 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Jor667

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #4 kdy: 08 Listopadu 2016, 22:06:10 »

OK, zatim dik, blocek bude k dispozici zitra a uvidime co tam je.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 309
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #5 kdy: 08 Listopadu 2016, 23:04:07 »

Enzym už to uvedl podstatné, tak jen doplním. Z hlediska zákonné úpravy alespoň pokud jde o formální stránku není rozdíl mezi průjezdem na „oranžovou“, mohl-li řidič bezpečně zastavit, a průjezdem na červenou. Důvod, proč je v obecném povědomí zakořeněno, že na oranžovou se smí projet, je jen a pouze v tom, že prokazování toho, zda mohl či nemohl řidič bezpečně zastavit, je komplikované, tak se to toleruje. Pokud ale někoho policajti zastaví a on jim na férovku přizná, že projel na oranžovou záměrně a zastavit by sice mohl, ale neudělal to, protože to má nacvičené a věděl, že to na oranžovou stihne, tak si právě pod sebou podříznul větev a příště už si možná bude pamatovat, proč se s policajty nebavíme. Totéž platí, souhlasí-li s řidič s přestupkem na místě.

Pokud jde o kvalifikaci a sankce, tak v obou případech jde o přestupek podle § 125c(1)(f)(5) ZPPK. Je to tzv. sledovaný přestupek, za první spáchání je pokuta blokově do 2500 nebo ve správním 2500-5000, za recidivu v rámci 1 roku je zákaz od 1 do 6 měsíců a pokuta 4000-7500 (bez možnosti řešit blokově). Plus 5 bodů vždy (samozřejmě i za ten řešený blokově, pokud tedy policajti nejsou líní a pošlou to příslušnému úřadu k zaevidování, případně pokud to kreativně nenapsali na něco nebodovaného, typicky na sběrné písm. k). Kolik za to fízlové mají čárek netuším, ale za zastavení to zjevně stojí.
IP zaznamenána

Jor667

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #6 kdy: 09 Listopadu 2016, 11:37:12 »

Konečně se mi podařilo naskenovat ten blok. Podle toho co tu už bylo popsáno to nevypadá vůbec dobře a nakonec to bude s body?

Je nějaká možnost s tím ještě něco udělat?
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #7 kdy: 09 Listopadu 2016, 11:51:56 »

A pro ty, kteří se přiznají i k tomu co neudělali a trvají na úmyslu je tu i okamžitý zákaz činnosti.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #8 kdy: 09 Listopadu 2016, 11:59:16 »

No s tímhle už nic neudělá. Má to za 5 bodů.
IP zaznamenána

Jor667

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #9 kdy: 09 Listopadu 2016, 12:09:13 »

Tak tedy díky za reakce.

Jdu oznámit špatné zprávy a promluvit ji do duše, teď si už snad to jednoduché základní pravidlo zapamatuje jednou provždy  >:(
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #10 kdy: 09 Listopadu 2016, 12:17:40 »

Aby nebylo pozde, jeste jedna cervena nebo oranzova a je to zakaz rizeni. Takze nic blokove a s fizlama se nebavime, jsou to lhari.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 309
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #11 kdy: 09 Listopadu 2016, 12:30:35 »

Ano, má to za 5 bodů a povede-li se jí totéž spáchat v následujících 12 měsících, tak hrozí zákaz.

Čistě teoreticky lze požádat o přezkum bloku (z důvodu, že popis skutku v bloku nenaplňuje skutkovou podstatu, ve skutkové větě chybí, zda byly či nebyly naplněny předpoklady, za kterých lze na signál Pozor! pokračovat v jízdě) a zároveň o obnovu řízení z důvodu vady souhlasu řidičky s projednáním přestupku v blokovém řízení (řidička jednala v právním omylu navozeném hlídkou, která jí sdělila, že přestupkem je samotné projetí na žlutý signál, nebylo nijak řešeno, zda řidička mohla či nemohla bezpečně zastavit - a to ani v rovině skutkové, ani v rámci sdělení obvinění a poučení v blokovém řízení). Šance na úspěch nejsou velké, ale nejsou ani nulové.
IP zaznamenána

Jor667

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #12 kdy: 09 Listopadu 2016, 13:24:57 »

hh, díky za tip, navrhnu ji to.

Teď už jen pro informaci. Je na sebe naštvaná a popsala přesněji co se stalo. Mnozí z Vás se asi chytí za hlavu asi jako já...
Bylo to na klasické křižovatce, ona odbočovala vlevo, benga zprava a stáli na červené. Vidět na její semafor neměli šanci. Zastavili ji hned za křižovatkou. Ten co ji obsluhoval byl prý hodně nepříjemný až arogantní a nejvíce ji vytočilo že si u jednání s ní ani nesundal sluneční brýle :) Řekl jí, že to mají všechno na kameře a že pokud zaplatí na místě bude to bez bodů, tak to chtěla mít za sebou a kývla na to. Nechali ji tam stát půl hodiny, kdy spisovali výše uvedený obsáhly dokument a bylo po všem, tedy ona si to tehdy myslela...

Ponaučení má, věřím, že už nic platit na místě nebude.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #13 kdy: 08 Ledna 2020, 18:33:43 »

Čau lidi,

nechci zakládat nový topic kvůli mini dotazu. Dnes bylo mým autem jeto na oranžovou na křižovatce, která má automatický technický prostředek pro sledování průjezdů na červenou.. prostě radar na průjezd na červenou :D

Situace vypadala následovně: před mým vozidlem bylo ještě jedno odbočující vlevo a čekalo, až bude moct projet. Ve chvíli kdy projelo přišlo na řadu mé vozidlo. Cca 0,2 sekundy po tom, co naskočila oranžová (ne červená) moje auto ještě prostřelilo křižovatkou. Vzhledem k tomu, že za ním byla další vozidla, bylo by bezesporu nebezpečné dupat na brzdu..
Co jsem si tak nastudoval, tak PČR/MP toto velice ráda řeší a celá situace je v podstatě v neprospěch řidiče. Ale v mém případě žádná PČR nebyla.

Čistě z praxe - stává se, aby chodily z "radarů na červené" pokuty i za oranžovou? Není tam náhodou nějaká prodleva? Chci se o tomto dovzdělat :D

Díky!
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Průjezd na oranžovou
« Odpověď #14 kdy: 08 Ledna 2020, 18:46:03 »

Jízdu na žlutou automatizovaná technika toleruje, prudí s tím pouze buzerační složky státní moci. Případy průjezdů na žlutou, zachycené policejní kamerou, se v naprosté většině případů dají celkem komfortně ubránit; občas jde dokonce za určitých okolností ubránit i průjezd na červenou.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.