30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Zákaz predjizdeni  (Přečteno 43809 krát)

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz predjizdeni
« Odpověď #45 kdy: 11 Listopadu 2015, 01:55:35 »

Tak jak se věc posunula? Udělal jsem si takový malý výlet na Googlu a zjistil jsem (pokud ta 4 roky stará fotka odpovídá současnosti), že zákazová značka B 21a je odhadem minimálně 2 m od pravého okraje vozovky, čímž se podle mého stává neplatnou. Přiznám se, že tohle je můj nedostatek a neznám technický normy/vyhlášky/zákon o umisťování zákazových značek do takový intenzity, že bych tohle tvrzení mohl postavit najisto, ale jistě musí existovat hranice, od které není značka platná, protože by se s ní řidič nemohl seznámit nebo by její rozpoznávací schopnost byla snížena do takový intenzity, že zakládá její neplatnost.

Prosím tedy zkušené bijce o vyjasnění.

https://www.google.cz/maps/@50.1789287,15.6987704,3a,30.5y,274.22h,78.08t/data=!3m6!1e1!3m4!1sf7X7iZrRhLmcdwxmO8qrTQ!2e0!7i13312!8i6656
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz predjizdeni
« Odpověď #46 kdy: 11 Listopadu 2015, 02:16:04 »

Z pohledu podání informace řidiči je to úplně jedno, pořád je tam VDZ V 1a, která je dokonce o dost přísnější, než B 21a; + předběžné šipky V 9b. Navíc B 21a je po obou stranách silnice. Něco o 2 m od zpevněné krajnice se v technických předpisech píše (strana 23 obr. 6 - pozor, není to právní předpis), ale hrát na to v tomto místě bych ani nezkoušel, je to viditelné až moc dobře. Možná, že pravý okraj značky je akorát na hranici 2 m od zpevněné krajnice, není jak to odměřit. Tudy cesta nevede, řidiči jsou informování nadstandardně. Čímž není řečeno, že to nelze na SO nějak sofistikovaně vyzkoušet, třeba se lekne.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2015, 02:32:43 od nenym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:Zákaz predjizdeni
« Odpověď #47 kdy: 11 Listopadu 2015, 17:10:13 »

Věc se posunula tak, že jsem se zúčastnil ústního jednání. Úředník byl nadstandardně korektní. Koukli jsme společně na video, já mu vyjevil svůj pohled na věc (auto není po celou dobu v záběru, video je rozkouskovany do několika menších sekvenci, které na sebe nenavazuji (při každém tom "strihu" se ztratí cca 5-6 vteřin) pirát byl ztotoznen na svém pozemku a pár dalších věcí). No a úředník se nechal slyšet, že mám ve všem pravdu a že to asi bude muset zastavit. Teď mi na poště leží něco z Hradce, tak uvidíme, jestli hrál divadlo, nebo jsem na úřadě skutečně potkal mimozemstana, který by snesl označení "férový úředník".
IP zaznamenána

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz predjizdeni
« Odpověď #48 kdy: 12 Listopadu 2015, 16:07:33 »

Z pohledu podání informace řidiči je to úplně jedno, pořád je tam VDZ V 1a, která je dokonce o dost přísnější, než B 21a; + předběžné šipky V 9b. Navíc B 21a je po obou stranách silnice. Něco o 2 m od zpevněné krajnice se v technických předpisech píše (strana 23 obr. 6 - pozor, není to právní předpis), ale hrát na to v tomto místě bych ani nezkoušel, je to viditelné až moc dobře. Možná, že pravý okraj značky je akorát na hranici 2 m od zpevněné krajnice, není jak to odměřit. Tudy cesta nevede, řidiči jsou informování nadstandardně. Čímž není řečeno, že to nelze na SO nějak sofistikovaně vyzkoušet, třeba se lekne.

Obávám se, že nemáte pravdu. Pokud předjíždíte na plné čáře, tak to rozhodně neznamená, že předjíždíte v místě, kde je to zakázané a je tak možné uplatnit postih za § 125c odst. 1 písm. f) bod 7. Kolega pouze přejel plnou čáru, která ovšem sama o sobě neznamená, že se tam nesmí předjíždět, protože nanplnil ani jeden předpoklad z ust. § 17 odst. 5 a ani povinnost plynoucí ze zákazové značky, která by byla neplatná, pokud by se naplnily moje poznatky o neplatnosti. Co se týče značky nalevo, tak řidič je povinen se řídit pouze značkami, které jsou umístěné při pravém okraji vozovky, vlevo se umísťují pouze značka pro lepší viditelnost (např. zakrytí značky u pravého okraje vozovky před začátkem předjíždění kamionu) a samozřejmě třeba "zákaz stání", "zákaz zastavení" na příslušné straně komunikace. Je to tedy stejné jako kdyby nikoho nepředjížděl a přejel ji s výjimkou případů, kdy to zákon povoluje. Takové jednání je možné podřadit pouze pod § 125c odst. 1 písm. k), tedy v případě prokázání pokuta 1.500 - 2.500,- bez bodů a zákazu.

Jen na vysvětlenou:

ZPPK
§ 125c odst. 1 písm. f) bod 7
Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích při řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno.

§ 125c odst. 1 písm. k)
Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona.

§ 17 odst. 5
Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
d) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi,
e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,
f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí
1. jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1,
2. jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku,
3. na hlavní pozemní komunikaci,
4. na křižovatce s řízeným provozem.
g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.


Je samozřejmě naprosto jasné, že v tomto případě je spoustu jiných (lepších) možností, jak tenhle důkazní nesmysl rozbít a tohle by byl nejslabší bod do odvolání. Slouží to spíš jako doplnění k argumentaci v prvním kole. Do odovlání bych to možná ani nedával. Už jenom to (pokud úředník nehrál divadýlko), že to uzná sama I. instance je jasným signálem toho, že další pokračování je pro úředníka zbytečná ztráta času a ekonomie řízení. Navíc je otázka, jak by se k tomu odvolačka případně KS nebo dokonce NSS postavili. Trochu bych se bál okecání, že značka je sice v rozporu s technickým předpisem pro umísťování svislých DZ v poli, ale řidič se s ní mohl seznámit, když neležela zas tak moc daleko a nebyla zakrytá.
« Poslední změna: 12 Listopadu 2015, 16:11:38 od unlimited »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz predjizdeni
« Odpověď #49 kdy: 12 Listopadu 2015, 17:18:27 »

Poklona za dokonalou orientaci v ZPPK, nemám moc, co bych věcně dodal k uvedenému "přestupku", podle mého názoru ve sporu nejsme. Můj příspěvek směřoval k tomu, jak neargumentovat, protože by SO mohl uvedený argument snadno smést se stolu a začít přemýšlet, zda přece jen k naplnění materiálního znaku nedošlo.
Pro úplnost a spíše pro ostatní okoločtecí, než Vás.
- pouze V 1a: lze předjíždět relativně libovolně, ale nesmíte přesáhnout ani nákladem tuto čáru (s výjimkami, nebudu rozpisovat, protože v těch výjimkách nejde o předjíždění), takže v extrému pokud se vejdou dvě dvoustopá vozidla vedle sebe, nikdo nic nespáchal
- V 1a + B 21a: nelze ani předjíždět motorová vozidla s výjimkou motocyklu bez sidecaru, ani přesáhnout čáru => pokud předjíždím cyklistu/motorku, nesmím přesáhnout čáru, pak zase nedodržím bezpečný odstup; takže se 40 tunovým kamionem se povleču hodinu za bicyklem, jedoucím 10 km/h,
- V 1b + B 21a: lze přesáhnout čáru, nelze předjíždět motorová vozidla s výjimkou motocyklu bez sidecaru, aspoň bicykl je šance předjet.
Rozdíl v trestech za tyto rozdílné přestupky jste popsal, přejetí V 1a považuje zákonoblijce za bagatelní přestupek, porušení B 21a za hrdelní zločin.
« Poslední změna: 12 Listopadu 2015, 19:36:04 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz predjizdeni
« Odpověď #50 kdy: 15 Listopadu 2015, 17:55:21 »

Rozdíl v trestech za tyto rozdílné přestupky jste popsal, přejetí V 1a považuje zákonoblijce za bagatelní přestupek, porušení B 21a za hrdelní zločin.
Ano, tento hrdelní zločin se oceňuje 7 body, stejně jako když si volant sednete zlitej jako pes, způsobíte smrťák nebo někoho upoutáte na vozejk nebo jedete v protisměru na dálnici.  :x Pardon za off topic, ale musel jsem.
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:Zákaz predjizdeni
« Odpověď #51 kdy: 19 Června 2016, 07:58:36 »

Tak kauza vrtulník má dnes své první výročí, což znamená, že dnešní půlnocí je u konce. A jelikoz je dnes neděle, tak myslím, že vítězství můžeme vyhlásit již nyní.  Byla to zajímavá kauza se zajímavým protivníkem.
Dokumenty sem nahraju až budu u compu a budu je mít všechny pohromadě.

Děkuji kolegovi Enzymovi za pomoc při výpočtu rychlostí, vzdáleností a časů a vůbec toho všeho. Je v tom fakt mistr.
IP zaznamenána

Macin86

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:[WIN]Zákaz predjizdeni
« Odpověď #52 kdy: 19 Června 2016, 13:46:40 »

Chtěl bych moc poděkovat mila6032 a enzymovi za jejich vynikající práci, jsou to vážně mistři oboru :-)

Ještě jednou děkuji pánové  :) :)
IP zaznamenána

naftaman

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 161
    • Zobrazit profil
Re:[WIN]Zákaz predjizdeni
« Odpověď #53 kdy: 26 Listopadu 2016, 16:36:43 »

video k dispozícii neni?
IP zaznamenána