30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Orgán ignoruje 60denní lhůtu  (Přečteno 8713 krát)

Jan Novák

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 861
  • Zobrazit profil
[WIN] Orgán ignoruje 60denní lhůtu
« kdy: 26 Října 2016, 17:25:59 »

Sled událostí ve dnech

čas T -14 Neznámý řidič krutě zaprasil pod kamerou
čas T -12 městapo předalo úřadu událost
čas T 0 Provozovatel dostal výzvy k odpustku
čas T +130 Orgán chce od provozovatele podání vysvětlení

V čase T0 až T130 nedošlo k žádné komunikaci mezi orgánem a provozovatelem v tomto případu.
Podle mě může provozovatel poslat orgán do prdele, jelikož zákon hovoří takto:

"Nezjistí-li však do 60 dnů ode dne, kdy se o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující zahájení řízení o přestupku proti určité osobě, věc odloží ... a zahájí řízení o správním deliktu provozovatele vozidla"

Podle mého laického právního rozboru může poslat provozovatel orgán do prdele a pokud by tento dále prudil s přestupkem, pak jedná nezákonně a pokud by prudil se správním deliktem, šlo by o turbomodel, sestřelitelný v odvolání dle známých judikátů. Co o tom soudí profesionálové?
IP zaznamenána

mala.panda

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 329
  • Zobrazit profil
Re:Orgán ignoruje 60denní lhůtu
« Odpověď #1 kdy: 26 Října 2016, 17:50:10 »

To vysvětlení co požaduje je ta nutná věc, kterou musí minimálně udělat, aby mohl před sprdelem odložit. Prostě konal. Pokud to budeš ignorovat, zahájí sprdel
IP zaznamenána

Jan Novák

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 861
  • Zobrazit profil
Re:Orgán ignoruje 60denní lhůtu
« Odpověď #2 kdy: 26 Října 2016, 17:57:12 »

A k čemu tam pak je ta lhůta 60 dnů?
Orgán sice koná, ale dávno po lhůtě.
IP zaznamenána

enzym

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 2 090
  • Zobrazit profil
Re:Orgán ignoruje 60denní lhůtu
« Odpověď #3 kdy: 26 Října 2016, 18:42:33 »

Praxe je přibližně taková:

Orgán nesmí překlopit na sprdel dříve, než ve lhůtě 60 dnů, během které intenzivně pátrá po řidiči = ze všech sil vyčkává, zda se mu někdo dobrovolně nepřihlásí na základě výzvy k podání vysvětlení provozovateli.  Výzvu k podání vysvětlení může zaslat celkem kdykoli v rámci mantinelů podle správní řádu (1 až/nebo 2 roky, momentálně nepodstatné).
Po zmíněných 60 dnech od doručení výzvy k podání vysvětlení může přestupek odložit a zahájit sprdel proti provozovateli. Možná to není 60 dnů od doručení výzvy k podání vysvětlení, ale 60 dnů počítaných jinak, mám v tom poněkud hokej. Na odložení přestupku a zahájení sprdele má lhůtu 2 roky od data, kdy byl přestupek spáchán - zde jde o lhůtu prekluzivní, přestupek pak však nesmí během těch dvou let prekludovat totální nečinností orgánu - nebudu zatěžovat podrobnostmi, ve kterých se beztak zas tak moc neorientuji.

Výjimkou jest Turbosprdel, uplatňovaný některými obzvláště zmrdskými orgány. Není Váš případ.

Závěr: musíte (ne)podat vysvětlení a (ne)udat řidiče, mrtvý brouk či ohánění se nějakými termíny místo (ne)podání vysvětlení vede do sprdele. Všechny lhůty, ve kterých je nějaká povinnost konat uložena orgánu, je čistě pořádková a její překročení nemá žádné účinky. Účinek ve prospěch pyráta mají pouze lhůty prekluzivní.

pozn: za časové údaje kurzívou neručím, prosím matadory o případnou korekci. Snad jsem to moc nezamotal, hh by obsahově totéž napsal polovinou písmenek a bylo by to správné, přesné a srozumitelné na první rychlé čtení.
« Poslední změna: 26 Října 2016, 18:56:45 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 309
  • Zobrazit profil
Re:Orgán ignoruje 60denní lhůtu
« Odpověď #4 kdy: 26 Října 2016, 23:54:49 »

60denní lhůta je víceméně pořádková, jediný praktický význam je v tom, že z toho zbytkového důvodu podle písm. g) by to SO neměl formálně odložit dříve. Odložení ale není závazné (definitivní), vlastně jen přepíná režim, ve kterém má SO tu věc živou (tedy by teoreticky měl iniciativně podnikat kroky směřující k jejímu objasnění), zatímco po odložení obživne jen v případě, že by k novým informacím přišel neplánovaně (např. nějaký podnět zvenku, něco by se zjistilo v rámci jiné úřední činnosti atd.). Zcela jistě není povinnost po 60 dnech odložit, zejména ne pokud lze předpokládat, že nějaké poznatky se povede získat (např. je někdo pozván k podání vysvětlení, ale termínově to nevyšlo v rámci lhůty).

U sprdele existuje modifikace. Je stanoven postup, jak prověřování zahájit (tj. v určité podmnožině případů nabídnout odpustek). V případě zaplacení odpustku se věc odloží, přičemž toto odložení je „tvrdší“ než obecné odložení pro nedostatek důvodů zahájit řízení - takový přestupek už nelze projednat, i kdyby se pachatel přiznal. Při nezaplacení odpustku se ve vztahu k projednání přestupku pokračuje standardně, tj. SO by se měl pokusit v rámci svých pravomocí věc prošetřit a zahájit s někým řízení, nebo věc odložit. Zajímavější je to ve vztahu ke sprdeli. Neproběhlo-li s nikým přestupkové řízení, musí být věc odložena právě podle § 66(3)(g). Jelikož je to otázka podmínek řízení o sprdeli, případná nezákonnost při odložení by byla fatální. Např. pokud by byl SO nedočkavý a odložil dříve.

Ostatní varianty nejsou moc probádané, podle mého soukromého (a zaujatého) názoru není příliš košer ani pokud SO věc odloží sice po uplynutí 60 dní, ale v situaci, kdy má potenciálně nějaké informace na cestě nebo ani nevyčerpal alespoň základní kroky, které se mu pro objasnění věci nabízejí (např. získat vysvětlení/vyjádření od provozovatele nikoliv jen formou opce v odpustku, ale po přímé výzvě a nejlépe i po konfrontaci provozovatele s dosud nashromážděnými podklady). Též je otázka, zda není nezákonné odkládání po dlouhé době faktické nečinnosti, čistě z důvodu, aby byl sprdel projednatelný (např. těsně před okamžikem, kdy by se jinak odpovědnost za přestupek promlčela). Správně by neměly vznikat rozdíly v postupu mezi sprdelizovatelnými a nesprdelizovatelnými přestupky, leč realita je dle očekávání opačná. Bohužel zatím to nevypadá, že by soudy měly chuť do účelového postupu SO v této fázi nějak razantněji zasáhnout - je třeba trpělivě vyčkat na nějaký případ, kde nějaký ouřada opilý mocí přestřelí, a ten pak rozmáznout. Zatím bohužel SO prochází lecos, včetně např. vyhlášeného brněnského odkládacího razítka.
IP zaznamenána

Číkus

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 8 999
  • Zobrazit profil
Re:Orgán ignoruje 60denní lhůtu
« Odpověď #5 kdy: 12 Května 2021, 21:21:49 »

Jak to dopadlo?
IP zaznamenána

Jan Novák

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 861
  • Zobrazit profil
Re:Orgán ignoruje 60denní lhůtu
« Odpověď #6 kdy: 13 Května 2021, 09:27:53 »

Jak to dopadlo?
Kontumační WIN na vyhnití u Ministerstva dopravy (Jelikož jsem za život obdržel pouze jednu jedinou pravomocnou pokutu, která je ve stadiu správní žaloby a tohle to určitě není)
IP zaznamenána