30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Fikce doručení VŠ edition  (Přečteno 6338 krát)

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Fikce doručení VŠ edition
« kdy: 20 Října 2016, 18:35:52 »

Dobrý den,

předem se omlouvám, vím, že to sem asi úplně nepatří a taky nevim, kam přesně to tady zařadit, ale nemohla jsem si nevybrat toto vzpurné fórum. Vzhledem k nesplnění mých povinností při studiu mi velmi pravděpodobně přišel dopis o jeho ukončení. Rozhodně nejsem z těch, co by se chtěli vyhýbat práci a nechat si platit sociální a zdravotní pojištění od státu, tedy de facto od pracujících lidí. Na druhou stranu bych ale měla ráda dostatek času a klidu si najít reprezentativní, perspektivní, slušnou práci, která bude odpovídat mým pracovním zkušenostem, vzdělání a vyhnout se pracovnímu úřadu.

Do schránky přišla výzva k vyzvednutí zásilky s překlepem v příjmení, uvedena místní část "obce" nikoli městská část. Písmo je doporučené do vlastních rukou jen adresáta s dodejkou. K výzvě přišlo klasické poučení o tzv. fikci doručení po 10 dnech od výzvy podle 500/2004 Sb., správního řádu. Označení a adresa správního orgánu, který písemnost odesílá chybí (nicméně ze stránek pošty podle podacího čísla vím, odkud vítr fouká), stejně tak označení písemnosti č.j.

Teď o co mi jde: podle mého laického názoru není škola správním orgánem a nemůže doručovat fikcí. Ovšem třeba banka prý fikcí taky doručuje a není správním orgánem, protože to má zakotveno ve smlouvě. Moje otázka tedy zní, jestli to nemůže být zakotveno v nějakých dokumentech (studijní řád jsem četla, tam nic není) nebo zákonu o VŠ nebo něčem podobném. Nechci se dostat do situace, kdy to bude mít škola za doručené, vyznačí doložku právní moci, stát přestane platit zdravotní a sociální a já budu dlužníkem + pokuta za oznamovací povinnost na pojišťovně a po nějaké době přistane předexekuční příkaz nebo tak něco (nevím, jak to chodí, naštěstí s tím nemám zkušenosti), případně nastane rovnou nezákonná exekuce. Nebo to po 10 dnech vyzvednout, podat odvolání a založit si datovku, ale to by problém neřešilo, protože se může stát opět to samý - škola nebude respektovat, že nedoručila a vše nabyde právní moci a ex post soudně se bránit budu jenom nerada a bude to dražší než si to platit ze svého.


Děkuju za každý konstruktivní poznatek!
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #1 kdy: 20 Října 2016, 18:42:04 »

Vyzvedněte v poslední den lhůty, naskenujte, anonymizujte a dejte to sem. Teprve pak Vám můžeme blíže poradit. V této chvíli jen hádáte co to může být. A mohu to být třeba včas nezaplacené poplatky za popelnice…  ;)
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #2 kdy: 20 Října 2016, 18:52:39 »

Mam za to, ze studium je Vam ukonceno z duvodu nesplneni nejakych povinosti/kriterii a dopis je uz jen formalita, kterou se to oznamuje a nema vliv na placeni soc/zdrav.
Podle toho co pisete, se Vas netykaji asi body 1c-e, takze se podivejte do Vaseho studijniho radu.

Ukonceni studia u prostred semestru asi neni jen tak, bud nechodite, kam chodit mate, a tedy jste casu uz mela dostatek - i na vyber zamestnani (2 mesice od zacatku a 4-5 od zapisu)... takze sup na pracak(nevim, jak se nyni pohlizi na ukoncene studenty), tam ziskate 2 mesice na dalsi rozhlizeni...

§ 56
(1) Studium se dále ukončuje
a) zanecháním studia,
b) nesplní-li student požadavky vyplývající ze studijního programu podle studijního a zkušebního řádu,
c) odnětím akreditace studijního programu,
d) zánikem akreditace studijního programu podle § 80 odst. 4,
e) vyloučením ze studia podle § 65 odst. 1 písm. c) nebo podle § 67.

(2) Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. a) je den, kdy bylo vysoké škole nebo fakultě, kde je student zapsán, doručeno jeho písemné prohlášení o zanechání studia. Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. b) je den stanovený studijním a zkušebním řádem. Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. c) je nejpozději den, kdy uplynula lhůta stanovená v rozhodnutí ministerstva. Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. d) je den, ke kterému vysoká škola oznámila zrušení studijního programu nebo den, ke kterému skončila udělená akreditace. Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. e) je den, kdy rozhodnutí o vyloučení ze studia nabylo právní moci.

(3) O ukončení studia podle odstavce 1 písm. e) nebo přerušení studia podle § 54 rozhodují orgány uvedené v § 50 odst. 2 a 3; na rozhodování se vztahuje § 50 odst. 4 až 7 obdobně.

PS: chapu, ze uroven VS skolstvi je mizerna, proto jste mela problem tento zakon najit, nastudovat a pochopit, proto Vam zde davam i link http://zakony.centrum.cz/zakon-o-vysokych-skolach/cast-6?full=1
« Poslední změna: 20 Října 2016, 19:01:49 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #3 kdy: 20 Října 2016, 19:09:31 »

Vyzvedněte v poslední den lhůty, naskenujte, anonymizujte a dejte to sem. Teprve pak Vám můžeme blíže poradit. V této chvíli jen hádáte co to může být. A mohu to být třeba včas nezaplacené poplatky za popelnice…  ;)

Blízce ke 100 % vylucuji, že  by šlo o něco "nestudijního". Podle Track and trace se odesílalo z místa, kde se škola nachází. I podle načasování odeslání vše pasuje na tento scénář. Jediná možnost je, že neposílají ukončení studia, ale něco jiného, ale vzhledem k reálnému stavu věcí to nepokládám za pravděpodobné. Jde mi o to, zda vůbec vyzvednout, což ovšem asi budu muset, protože se právě chci vyhnout i nezákonnému vyznačení právní moci. Na druhou stranu se vzdám možnosti napadat doručení.

Podle toho co pisete, se Vas netykaji asi body 1c-e, takze se podivejte do Vaseho studijniho radu.

Ukonceni studia u prostred semestru asi neni jen tak, bud nechodite, kam chodit mate, a tedy jste casu uz mela dostatek - i na vyber zamestnani (2 mesice od zacatku a 4-5 od zapisu)... takze sup na pracak(nevim, jak se nyni pohlizi na ukoncene studenty), tam ziskate 2 mesice na dalsi rozhlizeni...

§ 56
(1) Studium se dále ukončuje
a) zanecháním studia,
b) nesplní-li student požadavky vyplývající ze studijního programu podle studijního a zkušebního řádu,
c) odnětím akreditace studijního programu,
d) zánikem akreditace studijního programu podle § 80 odst. 4,
e) vyloučením ze studia podle § 65 odst. 1 písm. c) nebo podle § 67.

(2) Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. a) je den, kdy bylo vysoké škole nebo fakultě, kde je student zapsán, doručeno jeho písemné prohlášení o zanechání studia. Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. b) je den stanovený studijním a zkušebním řádem. Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. c) je nejpozději den, kdy uplynula lhůta stanovená v rozhodnutí ministerstva. Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. d) je den, ke kterému vysoká škola oznámila zrušení studijního programu nebo den, ke kterému skončila udělená akreditace. Dnem ukončení studia podle odstavce 1 písm. e) je den, kdy rozhodnutí o vyloučení ze studia nabylo právní moci.

(3) O ukončení studia podle odstavce 1 písm. e) nebo přerušení studia podle § 54 rozhodují orgány uvedené v § 50 odst. 2 a 3; na rozhodování se vztahuje § 50 odst. 4 až 7 obdobně.

PS: chapu, ze uroven VS skolstvi je mizerna, proto jste mela problem tento zakon najit, nastudovat a pochopit, proto Vam zde davam i link http://zakony.centrum.cz/zakon-o-vysokych-skolach/cast-6?full=1

Jak jsem psala, do studijního řádu jsem se koukala, tam nic o doručování písemností, fikci doručení, termínu, kdy nastane, vyvěšování na nástěnce (jako na úřadu), není. Kouknu se ještě 2x, třeba jsem jen slepá. Přitom jsem občas na úřední desce viděla dopisy s červeným pruhem, tak jestli se to nesnaží "doručit" takhle. V poučení máchají 500/2004 Sb., správním řádem, ale přitom správním orgánem nejsou, tak v tom mám zmatek. Dostalo se ke mně, že je nový zákon a že se ve věci odvolání vede klasické správní řízení, což dřív asi nebylo. Jestli to bylo myšleno v tom smyslu, že až odvolací orgán (asi ministerstvo školství) je správním orgánem a tam se vede klasciké správní řízení, nevím.

Důvod nebudu konkretizovat kvůli anonymizaci, ale absencí to rozhodne nebylo, byla jsem na všech možných termínech zkoušek a je to relativně čerstvá informace, do poslední chvíle nic nebylo jisté. Rozhodně to není jak nastiňujete.

Taky děkuju za "lichotku", ale přesně na téhle stránce jsem byla a § 56 četla, problém je, v tom máte pravdu, že jako laik sice dokážu pochopit psaný text, ale jak ho správně právnicky vyložit, to už nevím. Je judikatura jako u přestupku určitě atd. Hlavně je problém, že ve studijním řádu nic takového zakotveno není viz výše, ale zkusím přečíst jednou, dvakrát, třikrát, třeba se ta slepota zlepší.

Pardon, byla jsem konkrétně tady (ale obě by mělo být stejné a novelizované): http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-111
« Poslední změna: 20 Října 2016, 20:04:26 od Studentka »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #4 kdy: 20 Října 2016, 20:02:58 »

Taky děkuju za "lichotku", ale přesně na téhle stránce jsem byla a § 56 četla, problém je, v tom máte pravdu, že jako laik sice dokážu pochopit psaný text, ale jak ho správně právnicky vyložit, to už nevím. Je judikatura jako u přestupku určitě atd. Hlavně je problém, že ve studijním řádu nic takového zakotveno není viz výše, ale zkusím přečíst jednou, dvakrát, třikrát, třeba se ta slepota zlepší.

Lichotku si necham od cesty, na kafe spolu asi tezko zajdeme...ted k veci.

Bez konkretizace pripadu to pujde tezko, zkuste tedy studijni rad poslat nekomu duveryhodnemu.
Take je jsou podivne terminy, neznam moc skol(tedy ani jednu), ktere by Vas v teto dobe vyrazili na neuspech u zkousek-protoze zkouskove byva nejdrive v pulce listopadu, ale treba jste na nejake mimoradne VS.

Osobne bych na studijni zavolal, proste se zeptal, treba pod zaminkou, ze jsem v cizine apod., ze mate info o poste (do vlastnich rukou?) a jestli to je treba urgetne resit a nechal si to poslat na skolni email (pokud funguje) a preposlat nekam na gmail (tim nemaji doruceno, protoze nedokazi, kdy jste mail cetla a jestli vubec).

btw: nejsem pravnik
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #5 kdy: 20 Října 2016, 20:58:30 »

Co se týká sociálního a zdravotního není to tak horké. Já jsem ohlašoval obnovení živnosti na sociálním asi až po 10 měsících, úřednice na živnostenským slíbila že obešle pojišťovnu a sociálku za mě (já idiot jí věřil), bohužel oznámila to pouze na pojišťovně. Pokuta za pozdní ohlášení je tuším 1 000kč ale nedostal jsem jí. To bych neřešil.

Co se týká placení, tak sociální pojištění platíte pouze v případě že vykonáváte výdělečnou činnost, za zaměstnance to platí zaměstnavatel, pokud jste na živnost platíte si sama, pokud ale nenajdete zaměstnání, nezačnete podnikat, neocitnete se v evidenci úřadu práce, musíte se pouze do osmi dní nahlásit zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a sama si platit zdravotní pojištění v minimální výši: xxxx korun měsíčně (jde o 13,5 procenta z minimální mzdy) ale sociální neplatíte.

Jakmile student dosáhne osmnácti let, přestává být účasten na důchodovém pojištění, stát ho za něj dál neplatí. Doba studia se také nezapočítává do doby pojištění potřebné pro důchod a nehodnotí se ani jako náhradní doba pojištění. Lidem (tudíž i studentům a absolventům), kteří nevykonávají výdělečnou činnost, ale nevzniká povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení. Jen se musí smířit s tím, že se jim toto období nezohlední při pozdějším určování výše starobního důchodu.


Zdroj: http://www.penize.cz/zdravotni-pojisteni/301162-konec-skoly-jak-na-zdravotni-a-socialni-pojisteni-poradime-absolventum-i-propadlikum

Pakliže hrajou na fikci doručení, neztrácel bych čas ve frontě na poště a nechal bych si nechat vhodit do schránky po uplynutí lhůty.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #6 kdy: 20 Října 2016, 22:37:45 »

Vyzvedněte v poslední den lhůty, naskenujte, anonymizujte a dejte to sem. Teprve pak Vám můžeme blíže poradit. V této chvíli jen hádáte co to může být. A mohu to být třeba včas nezaplacené poplatky za popelnice…  ;)
Je-li opravdu chyba ve jméně tak si může vyzvednout tak noviny u vrátnýho na pátým nástupišti. Nesedí-li na poště blbci, tak jí to dát nemůžou, protože to není ona, jiný jméno. Nicméně je vysoce pravděpodobný, že to jenom špatně napsala lopata při vyplňování výzvy a na dopicu to bude správně.

Zajímavě vypadá tato bakalářka přesně se zabývající tímco tématem https://is.muni.cz/th/2/pravf_b/Text_bakalarske_prace_Markova.txt Je sice starší, tak se to mohlo změnit, ale asi ne o moc. Úprava je totiž problematickým bordelem už dlouho a dost pravděpodobně s tím nikdo ani za ty 4 roky mezi tím nic dalšího nedělal. V podstatě po pár stránkách nabývám dojmu, že ani soudy neví, jak to maj přebrat, takže to většinou končí u NSS, kterej věští z koule k tomu, co zákonoserce vlastně asi možná chtěl. Jelikož to jsou kreténi, kteří neumí myslet v souvislostech a celej legislativní proces je taky pěkná žumpa, tak je to velice vtipná situace…

Každopádně byť správní řád subsidiární ke školskému zákonu není, protože ten to sám popírá, přistupuje se tak nějak analogicky a asi tam nějaká fikce být může. ŠZ to totiž pro jistotu neřeší a tak není moc kam jinam sáhnout. V každým případě je-li to disciplinární řízení, jako že asi jo, tak by v prvním dopisu mělo být něco ve smyslu seznámení s věcí, což to řízení teprve zahajuje. Čili měli by tam napsat o co jde a co se bude dít dát, nemělo by tam hned být samotný rozhodnutí.

Myslím, že tohle bude vskutku zajímavá věc, pokud se tomu budete chtít aktivně bránit. Ty báby co tam sedí sice asi maj nějaký interní formule co maj dělat a nějakej zajetej systém, ale nikdo neví, jestli to vůbec je podle zákona a případně kterýho, takže se to může taky sesypat jak domeček z karet, pokud jim tam budete házet vidle. Ale počítal bych pro jistotu s klasickou sveřepostí vlastní všem úřednickým zmrdům kdy si pojedou svoje a nenechají se ovlivnit ani platnou legislativou, kdy to pak rozsekává opravdu až soud.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #7 kdy: 21 Října 2016, 01:10:39 »

Teď o co mi jde: podle mého laického názoru není škola správním orgánem a nemůže doručovat fikcí.
Není tomu tak. VŠ, pokud rozhoduje o něčích subjektivních právech a povinnostech, je orgánem veřejné moci, při svém rozhodování a postupech se musí řídit minimálně základními principy veřejného práva a většina rozhodnutí podléhá přezkumu ve správním soudnictví. Oproti běžnému správnímu úřadu jsou tam ale pochopitelné rozdíly - ty jsou dané především značným stupněm autonomie VŠ (plno věcí si může či dokonce musí VŠ upravit vnitřními předpisy), u soukromých VŠ do toho pak významně vstupuje i smlouva mezi studentem a školou. Vztah ke správnímu řádu je komplikovaný - v § 105(1) VŠkol je obecně stanovena jeho subsidiární působnost, pro konkrétní procesy, včetně rozhodování o právech a povinnostech studenta, je ale správní řád výslovně vyloučen (srov. např. § 68 (1) VŠkol). Výklad této poněkud zmatené úpravy si delší dobu sedal a lecos k tomu řekl i NSS, velmi zjednodušeně to funguje tak, že globálně platí základní zásady správního řízení (§§ 2-8 SprŘ), které nejde vyloučit nikdy, a dále tam, kde není vyloučen, správní řád (případně modifikován vnitřními předpisy), a tam, kde je SprŘ vyloučen, vnitřní předpisy. Díru vzniklou tím, že pro nějaký proces VŠkol vylučuje použití SprŘ, ale vnitřní předpisy neobsahují žádnou nebo jen velmi obecnou úpravu, je třeba zalepit aplikací základních principů a equity, a pokud to nestačí, přiměřeně lze použít i SprŘ (navzdory tomu, že je zákonem vyloučen).

Každopádně konec teoretizování. Je třeba vědět, co vám vlastně doručují, jestli je to podle § 68 VŠkol, nebo něco jiného. Neupravují-li vnitřní předpisy doručování studentům (což bych se divil, většina škol tam nějakou úpravu má), tak u rozhodnutí podle § 68(3)(a-f) by byla analogicky aplikovatelná i fikce podle SprŘ. Pozor, je třeba prostudovat předpisy nejen vysoké školy, ale i fakulty, a také je třeba se v nich zorientovat (začít samozřejmě u statutu a studijního a zkušebního řádu, nicméně obvykle statut odkazuje i na další pro studenty závazné předpisy, typicky různá opatření/nařízení rektora či děkana, kde právě mohou být schované zásadní věci).

Citace
Ovšem třeba banka prý fikcí taky doručuje a není správním orgánem, protože to má zakotveno ve smlouvě.
To je ale něco dost jiného. S bankou máte smlouvu a v rámci té smlouvy, je-li něco závislé na projevu vůle strany, musíte ten projev druhé straně sdělit. Jak spolu hodláte komunikovat upravuje většinou také smlouva (s bankou zcela jistě), ovšem i kdyby neupravovala, obecně platí, že projev má účinky, dostal-li se do sféry vlivu adresáta. Tj. něco jako fikce doručení platí i v soukromoprávním vztahu, pokud nájemníkovi doručím (platnou) výpověď na adresu sjednanou ve smlouvě a on si ji nevezme, jeho chyba, výpověď platí, protože se dostala do jeho sféry. Ovšem tím podobnost končí, banka ani pronajímatel nerozhoduje vrchnostensky, nevydává rozhodnutí, které by nabývalo právní moci, bylo proti němu odvolání atp.

Citace
Nechci se dostat do situace, kdy to bude mít škola za doručené, vyznačí doložku právní moci, stát přestane platit zdravotní a sociální a já budu dlužníkem + pokuta za oznamovací povinnost na pojišťovně a po nějaké době přistane předexekuční příkaz nebo tak něco (nevím, jak to chodí, naštěstí s tím nemám zkušenosti)
Nepřebráním teoreticky můžete nějakou dočasnou výhodu získat jen u rozhodnutí podle § 68(3)(g-i) VŠkol, protože tam zákon nepřímo vylučuje náhradní doručení. Ale je to jen takové měkké vyloučení (závislé na výkladu a contrario), a neznám praxi, ale odhadoval bych, že nějaké řešení, jak ukončit studium někomu, kdo již fakticky nestuduje a je nekontantní, škola bude mít vyzkoušené, patrně nebudete první ani poslední, kdo dostal podobný nápad.

Pokud jde o důsledky ukončení studia (tj. především o zdravotní pojištění, sociální neplatíte, nevykonáváte-li činnost, která tomu podléhá), tak zdravotní pojišťovna se bude řídit informací v matrice studentů (a přijde se na to rychle, protože u pojištěnců, za které platí pojištění stát, určitě pojišťovna státu v nějakém pravidelném rytmu posílá seznam, za který si platbu nárokuje, a stát ho porovnává se svými evidencemi, tj. v případě studentů s touto matrikou). Takže pokud byste z nějakého důvodu přecijen chtěla hrát mrtvého brouka, můžete si stav vašeho studia zkontrolovat z matriky (a má-li být stealth režim dokonalý, tak o to může požádat i někdo jiný než vy, kdo prokáže právní zájem).
« Poslední změna: 21 Října 2016, 01:38:18 od hh »
IP zaznamenána

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #8 kdy: 28 Října 2016, 19:13:08 »

Z toho co jsem tu četla, tak jste se cca shodli na převzetí po 10 dnech?

Jinak dnes jsem měla chvíli klid od brigád, tak jsem si znovu pořádně studovala dokumenty školy, zákon a vyplatilo se, je to schované do x článků, odkazů etc., tady komplet nejdůležitější věci:

- Na převzetí je dle výzvy 10 dní,
- chybné písmeno v příjmení na výzvě (podle zdejších nemusí být problém školy a tedy i doručitelnosti, ale pošty)
- doporučeně do vlastních rukou jen adresáta s dodejkou,
- pokud se písmo nepřevezme, následující den je odesláno zpět odesílateli,
- podle Statutu ve spojení se Studijním řádem a VŠ zákonem je po uplynutí 8 dnů od vyvěšení na úřední desce náhradně doručeno (otázkou je, kdy to tam dají, nechci tam jezdit každý den a koukat se, odkdy to mám počítat).

Teď je otázkou, zda si pro to dojít na poštu poslední den a mít při sobě dokument nebo to potom mít jenom vyfocené a byl by problém při jednání s pojišťovnou, zaměstnavatelem, ..., aby se určil přesný den ukončení studia.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #9 kdy: 31 Října 2016, 09:16:17 »

Jestli chcete v rámci možností tu ztrátu statutu studenta jen oddálit, tak nechte proběhnout náhradní doručení a případně využijte i opravný prostředek (obvykle přezkum rektorem), který má odkladný účinek. Úřední desku, resp. na ní vyvěšené oznámení o uložení či přímo doručovanou písemnost, lze v aktuálním století sledovat přes web, netřeba tam jezdit fyzicky. Přesné datum doručení vám též jistě ex post škola sdělí.

Chcete-li hrát tvrdě a využít toho, že pro rozhodnutí podle § 68 odst. 3 písm. g), h) a i) VŠkol se nepočítá s náhradním doručením, tak by to chtělo nejdřív vědět, co konkrétně vám doručují (a pod jaké písmenko to patří) a co přesně k tomu stanoví vnitřní předpisy. Jak řečeno výše, i když zákon prima facie umožňuje se prostou ignorací doručení vyhýbat, moc nevěřím tomu, že by v zemi, kde se fikce doručení rozlezla jako rakovina v terminálním stádiu, byly vysoké školy jedinou výjimkou a pro ukončení studia by najatí doručovatelé (či Spectabilis a Magnificence osobně) museli studenta odchytávat fyzicky a prokazatelně mu doručit.
IP zaznamenána

kraklakvakve

  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #10 kdy: 31 Října 2016, 12:05:18 »

..., pro konkrétní procesy, včetně rozhodování o právech a povinnostech studenta, je ale správní řád výslovně vyloučen (srov. např. § 68 (1) VŠkol).

Pozor změna, správní řád už je výslovně vyloučen jen u profesorských a habilitačních řízení, a příspěvků ministerstva.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení VŠ edition
« Odpověď #11 kdy: 31 Října 2016, 12:48:57 »

kraklakvakve: Díky, přehlédnul jsem, že velká novela VŠkol je už účinná. Tedy je to jasné - správní řád se subsidiárně použije vždy, pro rozhodnutí podle § 68 ovšem platí zvláštní úprava dle § 69a - tj. méně závažná rozhodnutí lze doručit pomocí informačního systému (s fikcí doručení následující den po zpřístupnění) a ostatní rozhodnutí při vrácení zásilky (nebo není-li kam doručovat) veřejnou vyhláškou. Tedy fikce v plné parádě.

Omlouvám se za zmatky vzniklé komentováním původního znění - je to alespoň pěkná demonstrace toho, jak v Kocourkově funguje vrchnostenské rozhodování. Letitou zákonnou úpravu, která vyžadovala zásadní rozhodnutí fakticky doručit, bylo nutné v souladu s „moderními“ trendy konečně opravit ... radši v zájmu svého krevního tlaku ani tu důvodovou zprávu nebudu otevírat.
IP zaznamenána