30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Jízda na červenou - výzva provozovateli  (Přečteno 95375 krát)

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
[WIN] Jízda na červenou - výzva provozovateli
« kdy: 07 Listopadu 2013, 08:32:49 »

Zdravím místní osazenstvo a děkuji za vaši osvětovou činnost.  8)

Chtěl bych se zeptat zkušenějších, jestli zhruba vědí, jak vypadá by mohl vypadat magistrátní důkazní materiál pro jízdu na červnou pořízený automatickým záznamovým zařízením ?

Jako provozovatel jsem dostal klasickou odpustkovou výzvu. Doma jsme se shodli, že v daném čase řídila manželka.
Místo přestupku: Praha, křižovatka Ječná x Sokolská (jela Ječnou nahoru) Kdo zná, tak se se mnou snad shodne, že vjet na červenou do Sokolské rovnáse hrát si na ruskou ruletu. Nezdá se mi, že by manželka byla až takový pirát :-)

Ptám se, jestli jí mám nabonzovat a ona následně u podání vysvětlení bude argumentovat tím, že oranžové/červené světlo se rozsvítilo když byla v takové vzdálenosti, že nemohla bezpečně zastavit? 
Nebo rovnou použít jinou, na tomto fóru zmiňovanou, metodu ?

Přikládám výzvu (nic jiného v dopisu nebylo)
str1:

str2:

IP zaznamenána

Petr Pavel

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #1 kdy: 07 Listopadu 2013, 10:22:40 »

Nabonzovat a potom prijde vyzva k podani vysvetleni. U podani vysvetleni se pred tim, nez jim cokoli reknete, mrknete na dukazy, jake maji a podle toho se zaridite. Nejsem si ovsem jisty, jestli pri podani vysvetleni je urednik POVINEN Vam dat jejich dukazy k nahlednuti, nebo se toto deje az po zahajeni spravniho rizeni.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #2 kdy: 07 Listopadu 2013, 13:28:45 »

Když to nebudeme zbytečně komplikovat, tak máte možnost:

1) Nahlásit řidiče, který mezitím zemřel. Tím věc na 100 % končí.
2) Neudělat nic. Pokud vím, tak Magistrát Praha takové řidiče zatím neřeší, protože nestíhají. Takže to zřejmě také skončí.

V případě, že by z toho udělali SprDel, platí rovnice žádný přestupek = žádný správní delikt. A jelikož § 70 odst. 2 písm. d) zákona o silničním provozu řidiči dává možnost projet na červenou, pokud už by nemohl bezpečně zastavit (signál se žlutým světlem "Pozor!" ... je-li však toto vozidlo při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že by řidič nemohl vozidlo bezpečně zastavit, smí pokračovat v jízdě.) a toto z fotky již nelze zpětně určit/dokázat, dá se přestupek celkem v pohodě zrušit právě na tomhle.

V téhle fázi bych manželku nenahlašoval, protože to je úplně zbytečné a právě tím je donutíte to řešit, místo aby to nechali plavat.
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #3 kdy: 07 Listopadu 2013, 13:40:34 »

Když to nebudeme zbytečně komplikovat, tak máte možnost:

1) Nahlásit řidiče, který mezitím zemřel. Tím věc na 100 % končí.
2) Neudělat nic. Pokud vím, tak Magistrát Praha takové řidiče zatím neřeší, protože nestíhají. Takže to zřejmě také skončí.

V případě, že by z toho udělali SprDel, platí rovnice žádný přestupek = žádný správní delikt. A jelikož § 70 odst. 2 písm. d) zákona o silničním provozu řidiči dává možnost projet na červenou, pokud už by nemohl bezpečně zastavit (signál se žlutým světlem "Pozor!" ... je-li však toto vozidlo při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že by řidič nemohl vozidlo bezpečně zastavit, smí pokračovat v jízdě.) a toto z fotky již nelze zpětně určit/dokázat, dá se přestupek celkem v pohodě zrušit právě na tomhle.

V téhle fázi bych manželku nenahlašoval, protože to je úplně zbytečné a právě tím je donutíte to řešit, místo aby to nechali plavat.

Děkuji za odpověď, určitě se budu řidít Vašimi radami.

Stejně by mě ale zajímalo jak fotka vypadá, jestli je zepředu, zezadu, jak je z fotky poznat že na semaforu je červená apod. :-)

IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #4 kdy: 07 Listopadu 2013, 14:29:50 »

Pokud to nechají vyšumět, tak si po uplynutí jednoho roku můžete podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, zažádat o kompletní kopii spisu, kterou Vám musejí do 15 dnů poskytnout. Tam uvidíte, co měli/neměli  ;)
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #5 kdy: 15 Ledna 2014, 14:24:50 »

Stejně by mě ale zajímalo jak fotka vypadá, jestli je zepředu, zezadu, jak je z fotky poznat že na semaforu je červená apod. :-)

Co jsem slyšel (aniž bych fotky reálně viděl), tak zrovna tahle křižovatka je ošacována kamerami "kvalitně" - fotek je ve spisu údajně 4-5, z různých stran, a je na nich vidět červená na semaforu a zároveň auto před semaforem, následně auto v křižovatce, detail řidičova obličeje (prý ve vysoké kvalitě, aspoň pokud bylo foceno za světla) a detail RZ.
IP zaznamenána

Huntfilihunt

  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #6 kdy: 16 Ledna 2014, 14:55:45 »

"A jelikož § 70 odst. 2 písm. d) zákona o silničním provozu řidiči dává možnost projet na červenou, pokud už by nemohl bezpečně zastavit..."

To se přiznám, že je velmi zajímavý výklad §70 písmena d). Já tam popravdě nic o možnosti projetí červenou nepamatuju :)
Pamatuju si, že při "rozsvícení" žlutý mám buď zastavit a pakliže to bezpečně nestíhám... tak jí můžu projet. Nicméně ta žlutá tam visí 3s, takže mám-li na stole fotku s tim, jak jsem před světlama už v době, kdy na nich visí červená a já jedu dál, tak je to, obávám se, tak trochu jiný případ... Pakliže pojedu i maximálních 50 km/h a ve chvíli kdy už na světlech svítí červená jsem furt před semaforama, v době kdy tam padla oranžová jsem byl ca.40m od světel...  takže nevim nevim.
Jediný téma který bych tam v tom případě viděl, je nadhození otázky, jak dlouho tam ta oranžová visela, resp.esli tam visela dostatečně dlouho (ty 3s). Nicméně myslim, že tam je celkem slušná dokumentační technika, která by mohla jít velmi pravděpodobně proti zájmu tohoto řidiče
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #7 kdy: 16 Ledna 2014, 16:02:29 »

Dal bych si pozor na nastavení té kamery, tedy aby bylo vozidlo zachyceno před projetím stopčáry i po něm, stejně tak jestli je vidět situace za vozidlem, například že za mnou nebyl nalepený kamion, který by to neubrzdil, takže jsem průjezdem těsně na červenou odvracel škody.

Před časem jsem zaslechl něco o přestupku z automatické kamery, kdy řidič projel červenou u přechodu, aby pustil houkající sanitku … jak to tehdy dopadlo?
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #8 kdy: 17 Ledna 2014, 10:50:31 »

Dal bych si pozor na nastavení té kamery, tedy aby bylo vozidlo zachyceno před projetím stopčáry i po něm, stejně tak jestli je vidět situace za vozidlem, například že za mnou nebyl nalepený kamion, který by to neubrzdil, takže jsem průjezdem těsně na červenou odvracel škody.

Před časem jsem zaslechl něco o přestupku z automatické kamery, kdy řidič projel červenou u přechodu, aby pustil houkající sanitku … jak to tehdy dopadlo?

Ještě mě napadla další hypotetická situace: vjedu do křižovatky na zelenou/oranžovou, odbočuji vpravo kde ještě přecházejí chodci, které pustím. Takže stojím v křižovatce v době, kdy už je na semaforu červená.

Nicméně bez znalosti spisu a obrázků jsou to všechno jen teorie..
IP zaznamenána

hilous

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #9 kdy: 26 Ledna 2014, 11:11:15 »

Dobrý den, chtěl jsem se zaptat, jak Váš případ pokračuje. Jestli jste již např. viděl fotky z magistrátu nebo jak se k tomu vůbec magistrát staví? Jsem v podobné situaci. Chtěl jsem ještě projet na oranžovou, ale na poslední chvíli tam spadla červená. Bylo to v prosinci - namrzlo. Už bych to nedobrzdil a nechtěl jsem ohrozit cestující v autě ani ostatní účastníky provozu tím, že zůstanu stát uprostřed křižovatky. Zajímalo by mě, jestli mám šanci to nějak ustát. Popřípadě by mě zajímalo, jestli je v důkazech i čas, jak dlouho svítila červená, když jsem projel. Díky za odpověď.
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #10 kdy: 26 Ledna 2014, 13:06:13 »

Ještě mě napadla další hypotetická situace: vjedu do křižovatky na zelenou/oranžovou, odbočuji vpravo kde ještě přecházejí chodci, které pustím. Takže stojím v křižovatce v době, kdy už je na semaforu červená.

pro zelenou je to v poradku,oranzova znamena stuj, pouze kdyz to jiz nelze provest muzete pokracovat v jizde ... je to stejne jako s pandulaky na prechodu - ten zeleny vam umoznuje vstoupit na prechod,cerveny nevstupovat ...
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #11 kdy: 27 Ledna 2014, 09:20:57 »

Dobrý den, chtěl jsem se zaptat, jak Váš případ pokračuje. Jestli jste již např. viděl fotky z magistrátu nebo jak se k tomu vůbec magistrát staví? Jsem v podobné situaci. Chtěl jsem ještě projet na oranžovou, ale na poslední chvíli tam spadla červená. Bylo to v prosinci - namrzlo. Už bych to nedobrzdil a nechtěl jsem ohrozit cestující v autě ani ostatní účastníky provozu tím, že zůstanu stát uprostřed křižovatky. Zajímalo by mě, jestli mám šanci to nějak ustát. Popřípadě by mě zajímalo, jestli je v důkazech i čas, jak dlouho svítila červená, když jsem projel. Díky za odpověď.

Dobrý den.
Použil jsem jednu z rad (viz. výše) a zatím z jejich strany žádná reakce. Fotky jsem neviděl, i když by mě také zajímaly.
Pokud by to nějak pokračovalo, tak dám vědět.

Mimochodem zkušenost ze včerejška:
Jedu v Praze podél výstaviště v Holešovicích, odbočil jsem vlevo do ulice Za elektrárnou. Po chvíli koukám, že za mnou jede auto státní policie s rozsvícenou diskotékou stop.
Příslušník mi sdělil, že jsem porušil zákaz odbočení vlevo (dle $4c ) a že mi dle $125c písm. k) uděluje blokovou pokutu 100Kč.
Jestli souhlasím?
Souhlasil jsem. S manželkou s dětma v autě to ani jinak nešlo :-) A také mi to přišlo jako dobrý poměr cena/výkon.

Policista byl korektní. Ohledně značky měl pravdu, prostě jsem si jí nevšiml(a to je na žlutém podkladu). Byla neděle dopoledne, provoz nula, takže jsem nikoho neohrozil.

Jen teď nějak nevím co si o tom myslet :-))) Asi museli vykázat nějakou činnost a současně nechtěli moc prudit.




IP zaznamenána

hilous

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #12 kdy: 27 Ledna 2014, 11:17:04 »

Jestli se můžu zaptat, jaká rada to byla? :) A poslali Vám nějáký další dopis?
« Poslední změna: 27 Ledna 2014, 11:19:45 od hilous »
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #13 kdy: 30 Ledna 2014, 14:32:27 »

Jestli se můžu zaptat, jaká rada to byla? :) A poslali Vám nějáký další dopis?

Citace
1) Nahlásit řidiče, který mezitím zemřel. Tím věc na 100 % končí.
2) Neudělat nic. Pokud vím, tak Magistrát Praha takové řidiče zatím neřeší, protože nestíhají. Takže to zřejmě také skončí.

Jedna z těchto :-) Od té doby se neozvali.
IP zaznamenána

Pavelpu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #14 kdy: 04 Února 2014, 09:19:59 »

Mimochodem zkušenost ze včerejška:
Jedu v Praze podél výstaviště v Holešovicích, odbočil jsem vlevo do ulice Za elektrárnou. Po chvíli koukám, že za mnou jede auto státní policie s rozsvícenou diskotékou stop.
Příslušník mi sdělil, že jsem porušil zákaz odbočení vlevo (dle $4c ) a že mi dle $125c písm. k) uděluje blokovou pokutu 100Kč.
Jestli souhlasím?
Souhlasil jsem. S manželkou s dětma v autě to ani jinak nešlo :-) A také mi to přišlo jako dobrý poměr cena/výkon.
Policista byl korektní. Ohledně značky měl pravdu, prostě jsem si jí nevšiml(a to je na žlutém podkladu). Byla neděle dopoledne, provoz nula, takže jsem nikoho neohrozil.
Tam chytají často. Taky jsem tam nedávno odbočil a hned za mnou diskárna. Ještě jsem je povozil křížem krážem přes parkoviště až dozadu. Už jsem měl připravené zaryté mlčení, když mi policajt jen vytkl odbočení a řešil to domluvou. Úplně mi zkazil den  ;D
IP zaznamenána