30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Jízda na červenou - výzva provozovateli  (Přečteno 95403 krát)

topten

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #15 kdy: 26 Února 2014, 18:31:12 »

Zdravím, vidím, že jsem se dostal do dobré společnosti.

Tak jsem se stal také předmětem buzerace za těsné projetí na červenou, normálně bych tu tisícovku zaplatil a měl klid, ale v mém případě jde o to, že mají nejspíš špatně nastavenou délku žluté - v mém případě na křižovatce s povolenou rychlostí 70km/h. Pokusím se to shrnout:
1) Na výpisu na fotkách kde je fotka žluté a červené vychází časový interval pro žlutou 2.3sec.
2) Vlastním měřením jsem zjistil, že žlutá na semaforu trvá 3sec, měření se ale odehrálo skoro 2 měsíce po spáchání přestupku.
3) Podle normy ČSN EN je délka žluté před červenou minimálně 3 sec.
4) Podle technických podmínek vydanými Ministerstvem dopravy je délka žluté minimálně 3sec pro rychlosti do 60km/h, pro větší rychlosti jsem nikde čas nenašel, ale logicky by mělo být víc než 3 sec.
5) Podle normy EHK, která předepisuje maximální brzdnou dráhu, při započtení reakční doby (podle informací na různých místech 1.3sec), pro rychlost 70km/h pro osobní auta vychází žlutá minimálně na 3.4sec, pro autobusy a nákladní auta 3.8sec. Protože nepředpokládám, že semafor je schopný rozlišit osobní a nákladní auto, má být žlutá minimálně 3.8 sec.
 
Tolik fakta a je jasný, že se je budu snažit vykoupat na délce žluté. Nevím jestli můžu argumentovat časovým intervalem žluté odečteným z fotek (asi jediný důkaz jak dlouho žlutá v té době trvala, můžou ale tvrdit, že žlutá už nějakou dobu byla, než se to vyfotilo), ale minimálně můžu argumentovat tím co jsem naměřil.
 
Před Vánoci mi přišla výzva k úhradě určené částky (první dopis) se složenkou a bankovním účtem pro bezhotovostní převod. Na první pohled bylo jasný že mají špatný konstantní symbol pro převod a banka ani takový symbol neumožnila vyplnit. Tak jsem jim v termínu 15 dní poslal dopis, že jsem nemohl zaplatit z důvodu špatných parametrů pro bankovní převod a požadoval jsem správné číslo a kvalitní fotodokumentaci, protože to co poslali je opravdu nečitelné. Včera mi odepsali že se mnou zahajují správní delikt, zaplatit jsem to mohl složenkou a fotodokumentaci co mi poslali považují za kvalitní.
 
Jak mám postupovat, když jim to chci dát co nejvíc sežrat?
- jak to je s bankovním účtem, když poslali neplatný musím zaplatit složenkou, nebo se můžu otáčet na tom, že byl účet neplatný a tudíž jsem nemohl zaplatit i přes moji dobrou vůli?
- v první dopise tvrdili, že když neodpovím v termínu, tak budou pokračovat v šetření přestupku, tedy zjišťovat kdo řídil. To se nestalo a přímo skočili do správního deliktu, tedy řeší provozovatele a ne řidiče. Když jsem jim odpovídal, tak jsem tvrdil, že jsem v autě určitě byl, ale nevím jestli jsem řídil nebo byl spolujezdec, proto jsem požadoval kvalitní fotodokumentaci a výslovně jsem jim napsal, že to je proto, abych zjistil kdo řídil.
- mám rozehrát hru o krátké žluté hned, nebo s tím ještě chvíli počkat? O krátké žluté jsem na 99% přesvědčen a věnoval jsem tomu dost času a  peněz za technické normy a vyhlášky - zde můžu být někomu prospěšný.
- uvedený semafor je stroj na peníze a podle toho co jsem dohledal, tam vloni řešili cca 3tis projetí na červenou, přitom tam zas tak velký provoz není, a považuji za svoji povinnost vůči ostatním řidičům jim v tom udělat přítrž, a to pokud možno ještě zpětně (medializace, trestné oznámení).

« Poslední změna: 26 Února 2014, 18:35:29 od topten »
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #16 kdy: 27 Února 2014, 08:34:13 »

Ve Vašem případě myslím není moc co řešit, důkaz o spáchání přestupku - vaše příznání - už orgáni mají. Nevíte kdo řídil vozidlo. A nějaké technické normy ohledně toho jak dlouho má svítit žlutá se orgáni zvysoka vykašlou. Příště si raději zjistěte správný postup jak s orgánama jednat ještě před tím, než s jednáním začnete.
IP zaznamenána

topten

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #17 kdy: 27 Února 2014, 09:59:56 »

To je přeci podobný, jako když někoho změří prošlým měřičem rychlosti, nebo prokáže, že měří špatně.
Nebo je problém v tom, že to hodili do SPRDEL?
Pravda, že jsem nečekal, že to tam spadne, chtěl jsem to řešit jako řidič, ne jako provozovatel vozidla, i z toho důvodu, aby v případu nevystupovala firma. I z toho důvodu jsem psal, že jsem v autě byl ale nevím jestli jako řidič nebo spolujezdec a proto požaduju fotku, abych mohl určit řidiče.
Od začátku jsem to směřoval k tomu, abych jim prokázal, že mají krátkou žlutou a že pokuty vybírají neoprávněně.
Chcete tvrdit, že jakmile to spadne do SPRDEL, tak už další řízení je předem prohrané a dál budou vybírat na krátkou žlutou?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #18 kdy: 27 Února 2014, 10:59:46 »

topten:
Jestli to bylo Vaše auto, je "nevědět kdo řídil" přestupek, takže opatrně s tím.
I když on přestupek je "svěřit řízení vozidla osobě u které neznáte údaje k určení její totožnosti", takže dost možná říct: "Jeli jsme dva (totožnost druhého znám), v řízení jsme se střídali a nevím, kdo řídil zrovna v tu chvíli" by mohlo být průchozí.
Horší by bylo, kdyby na fotkách nebyl vidět žádný spolujezdec.

Ale jestli zahájili SPRDEL, je to stejně jedno, protože pak už nelze řešit přestupek.
Délka žluté se přesto může hodit.

Pro SPRDEL jsou nutné tři podmínky:
Citace
a) porušení pravidel bylo zjištěno prostřednictvím automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích nebo se jedná o neoprávněné zastavení nebo stání,
b) porušení povinností řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazuje znaky přestupku podle tohoto zákona a
c) porušení pravidel nemá za následek dopravní nehodu.

Bod a) se rozporuje těžko.
K bodu b) patří právě ta argumentace: V okamžiku rozsvícení žlutého signálu bylo vozidlo tak blízko, že nebylo možné bezpečně zastavit. Na červenou projelo jen kvůli tomu, že délka žluté byla příliš krátká. Tedy jednání nevykazuje znaky přestupku.
Dá se připojit i bod c), zabýval se úřad tím, jestli porušení pravidel nemělo za následek dopravní nehodu jinak než prohlášením, že nemělo?
IP zaznamenána

topten

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #19 kdy: 27 Února 2014, 20:22:35 »

Díky za rady.
Takže jestli to spadlo do SPRDELe, tak už nejde řešit přestupek, jde to nějak vrátit?
Byly tady ale i doporučení, nechat do SPRDELe spadnout, má to nějaké výhody?
Když budu postupovat podle bodu b), a budu se točit na krátké žluté, co se bude dít dál, vrátí to případně zpět na řešení přestupku? Na druhou stranu, jde o 5 bodů.
bod c) se vůbec nezmiňovali.
S tím řidičem - jel jsem já, manželka a v sedačkách 2 malý děti. Za náma cca 100km a před náma dalších 500km. Někdy se na chvíli vystřídáme, to bych si asi měl vést deníček s přesným časem, že 5 minut řídila ona...
Když podám odpor, má cenu to nějak odůvodňovat, nebo ne?
Mám na to čas do úterý 4.3.
Nechce se mi nechat projít tu jejich krátkou žlutou 2.3sec, případně 3.0 sec z povolených 70km/h je málo, a i podle technických podmínek Ministerstva dopravy má být víc...
 
Asi jsem měl založit vlastní téma, kdyby to mělo pokračovat, tak to udělám, omlouvám se imperatorovi.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #20 kdy: 28 Února 2014, 14:20:12 »


Tip: Přečtěte si na D-Fensovi "JJ versus magistrát", tam se řešil podobný problém (taky jízda na červenou), jen to bylo ještě před SPRDEL. Vaše argumentace asi půjde podobným směrem, tzn. nešlo o přestupek.

Díky za rady.
Takže jestli to spadlo do SPRDELe, tak už nejde řešit přestupek, jde to nějak vrátit?
Pokud vím, tak nejde.
Zákon přímo říká, že jakmile začnou řešit SPRDEL, nelze už řešit ten původní přestupek.

Byly tady ale i doporučení, nechat do SPRDELe spadnout, má to nějaké výhody?
Výhody to má, za SPRDEL se nedávají body ani zákaz řízení.
Zrovna u jízdy na červenou je ten rozdíl docela podstatný, protože za to je 5 bodů a při druhém opakování během 12 měsíců rovnou zákaz řízení (ve SPRDEL režimu ani jedno z toho není, jen pokuta ve stejné výši, jako za původní přestupek).

Když budu postupovat podle bodu b), a budu se točit na krátké žluté, co se bude dít dál, vrátí to případně zpět na řešení přestupku? Na druhou stranu, jde o 5 bodů.
Viz výše, vrátit se k původnímu přestupku podle zákona už nejde.
Ale aby to mohl být SPRDEL, musí původní jednání být přestupek, takže se budou stejně muset s tou argumentací nějak vypořádat.

bod c) se vůbec nezmiňovali.
To se případně dá použít v odvolání, že se tím nezabývali.

Když podám odpor, má cenu to nějak odůvodňovat, nebo ne?
Mám na to čas do úterý 4.3.
Psal jste, že jen zahajují SPRDEL, oni už poslali příkaz?
Ale jestli ano a podáváte odpor, stačí jen napsat, že podáváte odpor.

Asi jsem měl založit vlastní téma, kdyby to mělo pokračovat, tak to udělám, omlouvám se imperatorovi.
Možná ano, hlavně abychom mohli sledovat i průběh případu.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #21 kdy: 28 Února 2014, 14:30:25 »

Byly tady ale i doporučení, nechat do SPRDELe spadnout, má to nějaké výhody?
Výhody to má, za SPRDEL se nedávají body ani zákaz řízení.
Zrovna u jízdy na červenou je ten rozdíl docela podstatný, protože za to je 5 bodů a při druhém opakování během 12 měsíců rovnou zákaz řízení (ve SPRDEL režimu ani jedno z toho není, jen pokuta ve stejné výši, jako za původní přestupek).
Výhodu to má ještě jednu. Úřady se blbě argumentačně vypořádávají se samotným přestupkem, protože mají pocit, že když už se řeší SprDel, tak se samotným přestupkem v podstatě už vůbec zabývat nemusejí. Takže jsem zatím v rozhodnutí o SprDel třeba nikdy neviděl materiální aspekt, vyslechnutí svědků atd. Tohle pak rozbíjet v odvolání, to je čistá radost  8)
IP zaznamenána

topten

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #22 kdy: 03 Března 2014, 00:16:01 »

Děkuju za odpovědi, založil jsem teda vlastní téma:
http://30kmh.cz/index.php?topic=469.0
časem to od imperátora vymažu, abych mu v tom nedělal bordel
« Poslední změna: 03 Března 2014, 00:43:17 od topten »
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #23 kdy: 06 Ledna 2015, 08:47:55 »

Hlásím, že v listopadu 2014 došlo k prekluzi. Po nabonzování mrtvoly se dál nic nestalo.

Požádal jsem si o kopii spisu a mojí žádost vyřídili skoro obratem :-)

Nebubu sem zbytečně dávat všechny fotky, ale zkusím popsat co na nich je(není) vidět.
Křižovatka Ječná x Sokolská. Moje vozidlo přijíždí z Ječné. Křižovatka je ucpaná auty. 
1. foto zezadu - auto asi 20m od hranic křižovatky na semaforu zelená
2. foto zezadu - auto asi 3m od hranic křížovatky na semaforu oranžová
3. foto zezadu - auto cca 1m za čárou hranice křižovatky. Na semaforu červená 0,7vt. Křižovatka plná dalších vozidel ze stejného směru, které projely dříve. Není poznat jestli moje auto jede nebo stojí. Ale nejspíše již stojí, protože mezi ním a předchozím autem je mezera vetší než jeden jízdní pruh.
4. foto zepředu - zřejmě stojící 1m za hranicí křižovatky a čekající na další zelenou. Při nejlepší vůli není poznat řidič.

S tímhle materiálem ať jdou opravdu do prdele :-)

IP zaznamenána

FilipZs

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #24 kdy: 13 Ledna 2015, 19:10:27 »

Když to nebudeme zbytečně komplikovat, tak máte možnost:

1) Nahlásit řidiče, který mezitím zemřel. Tím věc na 100 % končí.
2) Neudělat nic. Pokud vím, tak Magistrát Praha takové řidiče zatím neřeší, protože nestíhají. Takže to zřejmě také skončí.

V případě, že by z toho udělali SprDel, platí rovnice žádný přestupek = žádný správní delikt. A jelikož § 70 odst. 2 písm. d) zákona o silničním provozu řidiči dává možnost projet na červenou, pokud už by nemohl bezpečně zastavit (signál se žlutým světlem "Pozor!" ... je-li však toto vozidlo při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že by řidič nemohl vozidlo bezpečně zastavit, smí pokračovat v jízdě.) a toto z fotky již nelze zpětně určit/dokázat, dá se přestupek celkem v pohodě zrušit právě na tomhle.

V téhle fázi bych manželku nenahlašoval, protože to je úplně zbytečné a právě tím je donutíte to řešit, místo aby to nechali plavat.

Nejake rady jak nahlasit mrtvolu?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #25 kdy: 13 Ledna 2015, 19:11:50 »

FilipZs: Spousta, je to tu na fóru obsáhle rozebírané.
IP zaznamenána

Blitko

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Jízda na červenou - výzva provozovateli
« Odpověď #26 kdy: 24 Února 2021, 18:24:45 »

Zdravím místní osazenstvo a děkuji za vaši osvětovou činnost.  8)

Chtěl bych se zeptat zkušenějších, jestli zhruba vědí, jak vypadá by mohl vypadat magistrátní důkazní materiál pro jízdu na červnou pořízený automatickým záznamovým zařízením ?

Jako provozovatel jsem dostal klasickou odpustkovou výzvu. Doma jsme se shodli, že v daném čase řídila manželka.
Místo přestupku: Praha, křižovatka Ječná x Sokolská (jela Ječnou nahoru) Kdo zná, tak se se mnou snad shodne, že vjet na červenou do Sokolské rovnáse hrát si na ruskou ruletu. Nezdá se mi, že by manželka byla až takový pirát :-)

Ptám se, jestli jí mám nabonzovat a ona následně u podání vysvětlení bude argumentovat tím, že oranžové/červené světlo se rozsvítilo když byla v takové vzdálenosti, že nemohla bezpečně zastavit? 
Nebo rovnou použít jinou, na tomto fóru zmiňovanou, metodu ?

Přikládám výzvu (nic jiného v dopisu nebylo)
str1:

str2:



Dovolím si sem také zaskočit... řeším stejnou křižovatku, cca měsíc zpět, včera vyzvednuto na poště.

Tak se jen zeptám, jaké jsou rozdíly mezi těmi roky? A co třeba v rámci Covidu? Jsou na magistrátu méně zahlceni? Nebo naopak s ohledem na homeoffice o to více netahaj? Zkouším nejdřív napsat sem, než založím vlastní vlákno. Dík

Jo a až po odeslání jsem si všiml, v jaké sekci sem a že se budu muset posunout opravdu jinam.
IP zaznamenána