30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Umístění jednorázové karty modré zóny  (Přečteno 5080 krát)

RaawYeezus

  • Příspěvků: 96
    • Zobrazit profil
Umístění jednorázové karty modré zóny
« kdy: 04 Září 2016, 12:54:36 »

Zdravím všechny, doufám že nevytvářím už diskutované.
Je jednoznačně určeno kde musí být umístěna jednorázová karta pro stání na modré zóně?
Lístečky za stání na modré se mi kupí a vím, že nikdy nevyfotí bok auta - vždy jen předek, zadek a DZ.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Umístění jednorázové karty modré zóny
« Odpověď #1 kdy: 04 Září 2016, 14:05:15 »

Musíte začít v příslušném nařízení obce, kterým jsou zóny zavedeny, zákon obci ukládá, aby způsob prokazování zaplacení byl v nařízení stanoven (srov. § 23(1) PozKom). I pokud by tam bylo třeba stanoveno, že příslušná karta musí být za čelním sklem, tak je jen obtížně představitelné, že by se přestupkově trestalo její umístění jinde. Především, přestupek vždy spočívá v porušení značky (nikoliv nařízení jako takového), což typicky bude IP 12, a naopak nebude typické, že by třeba dodatkovou tabulkou nebo jinak bylo upřesněno, jak má být vystavena karta. Dále by pak absentoval materiální znak.

Tedy z hlediska právního hodnocení, bude-li karta třeba na bočním skle místo čelního, nemůže jít o přestupek proti ZPPK. Horší to bude z hlediska skutkového, vaši obhajobu, že karta byla jinde, než je nafoceno, se určitě SO bude snažit vyvrátit tvrzením, že kdyby tam byla, tak si ji MP všimla (a když jim takové hypotetické blábolení omlátíte o hlavu, provedou výslech MP, který jim totéž řekne jako svědek).
IP zaznamenána

RaawYeezus

  • Příspěvků: 96
    • Zobrazit profil
Re:Umístění jednorázové karty modré zóny
« Odpověď #2 kdy: 06 Září 2016, 10:30:46 »

Děkuju moc za odpověď.

V nařízení (7/2016) HMP je to formulováno takto:
§ 5 - Zaplacení sjednané ceny se prokazuje umístěním platné parkovací karty nebo platného
parkovacího lístku z parkovacího automatu po dobu stání silničního motorového vozidla na
viditelném místě za předním sklem vozidla tak, aby byly veškeré údaje v dokladu čitelné z
vnějšku vozidla.

Vím že si asi moc vymýšlím, nedala by se ale ta věta o předním skle vyložit i na přední boční sklo?

V případě že mám svědka který umístění odkýve, platí se furt 1000kč za vedení řízení? A co hlavně, na porušení nařízení se nedá užít objektivní odpovědnost provozovatele vozidla, nebo se mýlím?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Umístění jednorázové karty modré zóny
« Odpověď #3 kdy: 06 Září 2016, 10:58:22 »

Jak píše hh.. úřad provede výslech strážníka a ten řekne že karta za bočním sklem nebyla..
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:Umístění jednorázové karty modré zóny
« Odpověď #4 kdy: 06 Září 2016, 11:20:36 »

Takže nezbývá, než si to pokaždé vyfotit a tak zpochybnit věrohodnost MP.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Umístění jednorázové karty modré zóny
« Odpověď #5 kdy: 06 Září 2016, 11:29:02 »

Nikoli. Je potřeba doložit fotku, na které je řidič, jak ukazuje na kameru hnusný škleb a fakáče s tím, že za ním je čirou náhodou v bočním okně auta vidět kupon.
K tomu doplnit, že se jedná o soukromou fotku, kterou shodou okolností pořídil kamarád, který s řidičem daný den přijel. Jistě není problém doplnit do EXIF správný datum a čas.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Umístění jednorázové karty modré zóny
« Odpověď #6 kdy: 06 Září 2016, 12:12:38 »

Tak jsem se podíval na pražské reálie a povinnost mít jednorázový kupon za čelním sklem plyne nikoliv ze zónového nařízení, ale přímo z DZ, resp. z DT k IP 12, kde to je explicitně uvedeno. Mít tedy kupon jinde je porušením DZ a formálně tedy naplněním skutkové podstaty zbytkového přestupku podle písm. k).

Pouhé tvrzení, že kupon byl jinde a MP jej přehlédnul, bez nějakých dodatečných důkazů, nebude stačit k důvodné pochybnosti o skutkovém stavu. Je třeba to nějak doložit, např. jak již bylo zmíněno, fotkou z místa (ani nemusí jít o náhodou fotku s fakáčem, stačí tvrdit, že po příchodu k autu, kde byl lísteček za stěračem, jste prostě vyfotil, že tam ten kupon byl - za jiným sklem, případně spadlý někam na/pod sedadlo atp.). S tím se pak dá nějak pracovat (zaplaceno bylo, resp. nejde bez pochyby uzavřít, že nebylo) a trestat pouhé neumístění kuponu je neúčelné (chybí materiální znak, resp. zavinění, pokud kupon zapadnul ...).
IP zaznamenána

DanBlack

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Umístění parkovacího lístku
« Odpověď #7 kdy: 08 Března 2021, 12:46:25 »

Vykopávám mrtvolu, ale mám zážitek související s umístěním parkovacího lístku...

Dnešní zážitek z Teplic (nám. E.Beneše):
Parkování uhrazeno do 9:13, lístek umístěn na zadní plato, podepřený čepicí (=viditelný i z protějšího chodníku).
Po vyřízení záležitostí přicházím zpět k autu a z dáli vidím A4 list nalepený na skle u řidiče a botu na zadním kole.
Dojdu blíže a čtu propiskou načmárané detaily na trojjazyčném papíře - čas instalace 8:45(!), volám tedy na číslo uvedené, dostane se mi informace "jó pane, za 15 minut jsme tam".
Mezitím se bavím vztekem dvou byznysmenů u nedalekého Mercedesu, víc je nasr* bota a časové zdržení než případná pokuta.  ;D
Za půlhodinku doráží dodávka od Eltoda, vystoupí dva mamojové a začnou chyté kecy.
Utnu ho a vedu k autu ukázat mu lístek na zadní okně...hned spustil: "No podívej kde ho má? Jó pane, ten lístek musí být za předním sklem."
Ale nezdržuje a botu sundává.
Posílá mě do automatu koupit nový lístek, to odmítám - parkování jsem měl řádně zaplacené.
Chce tedy po mě lístek co mám, zapíše si ho do nějakého seznamu a mizí pryč.
Týpky z Mercedesu také poslali jen koupit lístek a dál nic..?  :o

Teď co mě zajímá:
Na lístku je uvedeno umístěte viditelně za čelním sklem, to samé je v provozním řádu.
Nedohledal jsem nikde, že by tato povinnost vyplývala ze zákona - lístek byl viditelně a čitelně umístěn ve vozidle, nic tedy nedávalo důvod k zamezení odjezdu. Navíc způsob řešení - pouhé zdržení čekáním na demontáž a nákup nového lístku je přinejmenším podivný.

(Původní umístění lístku i lístek samotný nafocený mám.)
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Umístění jednorázové karty modré zóny
« Odpověď #8 kdy: 08 Března 2021, 14:19:43 »

Umisteni listku kdekoli uvnitr vozidla je vzdycky za celnim sklem. Ledaze by celni sklo chybelo.
IP zaznamenána