30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] Odmítnutí zkoušky na alkohol  (Přečteno 17595 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
[LOST] Odmítnutí zkoušky na alkohol
« kdy: 24 Srpna 2016, 23:19:23 »

Zdravím!

Sprostý podezřelý přeparkovával auto v rámci "sídliště" (necelý kilometr jízdy) po zahradní party u jednoho ze sousedů. Pravděpodobně na udání se za ním pustili městapáci. On stihl dojet před svůj dům, z auta vystoupit a při otevírání zahradní branky jej městapo polapilo. Později se ukázali opravdoví fízlové.

Odmítl dechovou zkoušku s argumentem, že není řidič ale chodec. Ze stejného důvodu nechtěl vydat ŘP, ale fízlové jej k vydání ŘP nakonec ukecali (ke zkoušce na alkohol ne). ŘP byl zadržen.

K dispozici mám v tuto chvíli "Potvrzení o zadržení řidičského průkazu" a "Oznámení - Zahájení řízení o zadržení řidičského průkazu".

Je nutné/vhodné i v této sekci anonymizovat údaje jako např. konkrétní místa přestupku? Jedná se sice o neveřejnou sekci, ale dnes jsem se s hrůzou dočetl o Tacečkovi. V tomto případě považuji konkrétní místo za důležité, právě kvůli tomuto případu jsem založil toto téma.
« Poslední změna: 29 Srpna 2016, 14:54:32 od mila6032 »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #1 kdy: 24 Srpna 2016, 23:31:56 »

Obávám se, že místo údajného přestupku není podstatné, pakliže se jedná o místo veřejně přístupné komukoliv (tzn. bez ohraničení plotu, závory, brány nebo jiný překážky) tak se na něj vztahuje zákon o silničním provozu. Pole, nebo louka taky není pozemní komunikace ale neznamená to že tam lze jezdit pod vlivem. Naopak na své zahradě která není veřejně přístupná lze jezdit pod vlivem a třeba s vozidlem který je vyřazeno z registru. Myslím že městapáci si obhájí že podezřelého viděli jak tam přijel, zaparkoval, vystoupil a šel domů a na základě toho že když parkoval a nějak se u toho parkování třeba trápil tak provedly dechovou zkoušku.

Snad jsem Vás správně pochopil.
« Poslední změna: 24 Srpna 2016, 23:35:58 od t4455 »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #2 kdy: 24 Srpna 2016, 23:34:42 »

t4455> Já měl za to, že na poli neplatí 361/2000 Sb., tedy nemohu za jízdu pod vlivem (nebo, jako v tomto případě, odmítnutí dechové zkoušky na alkohol) dostat zákaz řízení motorových vozidel. Nebo se pletu?

Aktuálně anonymizuji lejstra a pak nahraji do úvodního příspěvku.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #3 kdy: 25 Srpna 2016, 00:49:53 »

Doplněna lejstra, která jsou v tuto chvíli k dispozici.

Všechny zmíněné ulice jsou dle katastru ornou půdou.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #4 kdy: 25 Srpna 2016, 09:24:20 »

Kdyz tam je blocek utvar PCR, takto asi nebude mestapo.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #5 kdy: 25 Srpna 2016, 10:08:28 »

Já měl za to, že na poli neplatí 361/2000 Sb., tedy nemohu za jízdu pod vlivem (nebo, jako v tomto případě, odmítnutí dechové zkoušky na alkohol) dostat zákaz řízení motorových vozidel. Nebo se pletu?
Nepletete se v tom, že mimo PK skutečně ZPPK neplatí, tedy nelze ani zadržovat ŘP či v nějakém jednání vidět přestupky podle ZPPK. Stále ale platí § 16 zákona č. 379/2005 Sb., podle kterého nesmíte chlastat, když děláte cokoliv, při čemž byste mohl někoho nebo něco ohrozit, jste v takové situaci povinen se podrobit vyšetření a následkem porušení této povinnosti je fikce pozitivního výsledku (na úrovni existence ovlivnění, nikoliv nezpůsobilosti). Následky to může mít různé, včetně trestněprávní odpovědnosti (i když tam obvykle jen fikcí konstruovaná existence ovlivnění nestačí, ovšem může to stačit ve spojení s dalšími důkazy, např. výpovědmi svědků o tom, kolik jste toho předtím vychlastal).
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #6 kdy: 25 Srpna 2016, 10:15:03 »

hh: Stále ale platí § 16 zákona č. 379/2005 Sb., podle kterého nesmíte chlastat, když děláte cokoliv - to je asi taky estebacky gumove pravidlo, protoze prakticky u libovolne cinnosti muzete nekoho zranit.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #7 kdy: 25 Srpna 2016, 10:36:48 »

Reagoval jsem kdyz tam prilohy nebyly.

S tim polem a loukou jsem to prehnal, zakon o pozemnich komunikacich se na ne nevztahuje, omlouvam se. Kazdopadne presne jak psal hh, kdyz nekdo pod vlivem nekoho prejede autem mimo pozemni komunikaci, resi se to jako ublizeni na zdravi z nedbalosti ale je to bez bodu a pokut, jako treba pripad mladika ktery golfem na tuningovem srazu v uzavrenem arealu na louce zabil tu holku.

http://zpravy.idnes.cz/opily-mladik-prejel-v-mimoni-priznivce-tuningu-fr7-/krimi.aspx?c=A070825_090348_krimi_jan
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #8 kdy: 25 Srpna 2016, 10:54:22 »

hh: Stále ale platí § 16 zákona č. 379/2005 Sb., podle kterého nesmíte chlastat, když děláte cokoliv - to je asi taky estebacky gumove pravidlo, protoze prakticky u libovolne cinnosti muzete nekoho zranit.
Ano, gumový to je, ale moc zneužitelné to taky není. Já nechtěl zbytečně grafomanit - následky fiktivně pozitivního testu samozřejmě také nemusí být žádné (pokud to nemá intenzitu TČ, nevznikla žádná škoda a není to sankcionovatelné podle jiného zvláštního předpisu, jako je např. ZPPK nebo třeba zákoník práce). Nicméně při odmítnutí vyšetření je dobré o existenci odkazovaného zákona a jeho § 16 vědět. Řešil jsem např. kauzu, ve které šlo o škodu, která byla někde na hranici náhody a nedbalosti, spíš blíž k té náhodě. Bylo to v běžném životě (žádný výkon zaměstnání či něco srovnatelného). Dotyčný odmítnul vyšetření, neboť si byl v ten moment jist, že jde o čistou buzeraci, byl to takový téměř abstinent, co si dal pivo dvakrát do roka ze slušnosti, když se s kolegy ocitl v hospodě, kde dát si vodu bylo riskantní. Na základě odmítnutí byla nicméně dovozena odpovědnost a pojišťovna nechtěla plnit (resp. chtěla regres). Vyřešeno mimosoudně akceptováním 30 % původního požadavku ...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #9 kdy: 25 Srpna 2016, 11:54:18 »

Podle toho, jak mi to sprostý podezřelý popisoval, tak za ním jelo městapo, PČR dorazili později a odcizili mu ŘP.

Bráno ad absurdum, když budu při houbaření nožíkem čistit hříbek (tedy mám nůž a mohl bych ohrozit sebe nebo někoho jiného), fízl mne vyzve k dechové zkoušce na alkohol a já odmítnu, mohu být trestán? Zas tak hrozné to u nás, doufám, zatím ještě není.

Každopádně zpět k věci:

Sprostý podezřelý se na mne obrátil s prosbou o radu. Z možných scénářů:

- Obstrukce (ať již omluvenky, či založení DS, nebo jiné) považuji za kontraproduktivní, jelikož ŘP už byl zadržen

- Zpochybnění, že se v době výzvy k dechové zkoušce (v tu dobu tam byli, pokud jsem to správně pochopil, pouze městapáci), byl dotyčný řidičem považuji za pohyb na tenkém až žádném ledě, velmi pravděpodobně jej viděli vystupovat. Že by se k řízení přiznal někdo jiný (zastavil, utíkal akutně na toaletu a mezi tím se zjevili městapáci a začali prudit jeho spolujezdce) smrdí lživým svědectvím. (doplnění: řidič zaparkoval pravou stranou auta tak blízko u plotu, že chudák spolujezdec musel vystoupit dveřma řidiče)

- Jistou naději bych viděl v tom, že místní komunikace, není ve skutečnosti místní komunikací. To by chtělo ověřit u příslušného úřadu, ale nejlépe nějakou lstí, aby mu nedocvaklo, že se jedná o palebnou přípravu na tento případ.

- Předvolání všech zasahujících městapáků a státních fízlů a následně stavění na vzájemných rozporech mezi výpověďmi považuji spíše za podpůrnou než zásadní zbraň. Na druhou stranu v kombinaci s (zatím pouze v Oznámení o zahájení řízení o zadržení ŘP) nejednoznačným určením místa přestupku (těžko byl hlídkou PČR kontrolován ve 4 ulicích současně, navíc nějak pozapomněli na přítomnost městapa). Pokud by ta chyba probublala až do samotného řízení, dalo by se to zpochybnit.

Samozřejmě bude potřeba získat celý spis. Nejsem si ale jistý, zda věřím podezřelému, že zvládne pouze vyžádat spis a termín na vyjádření, aniž by na sebe při tom naprášil něco, co by mohlo být pro něj fatální.
« Poslední změna: 25 Srpna 2016, 12:45:42 od Číkus »
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #10 kdy: 25 Srpna 2016, 13:07:00 »

Bráno ad absurdum, když budu při houbaření nožíkem čistit hříbek (tedy mám nůž a mohl bych ohrozit sebe nebo někoho jiného), fízl mne vyzve k dechové zkoušce na alkohol a já odmítnu, mohu být trestán? Zas tak hrozné to u nás, doufám, zatím ještě není.
Dovolím si ještě extrémnější příklad: Jdete do hospody na koleno, dáte si pivko. -No a běda vám teď sáhnout na nůž a uříznout si další kousek...
IP zaznamenána

hun

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #11 kdy: 25 Srpna 2016, 16:28:54 »

- Zpochybnění, že se v době výzvy k dechové zkoušce (v tu dobu tam byli, pokud jsem to správně pochopil, pouze městapáci), byl dotyčný řidičem považuji za pohyb na tenkém až žádném ledě, velmi pravděpodobně jej viděli vystupovat. Že by se k řízení přiznal někdo jiný (zastavil, utíkal akutně na toaletu a mezi tím se zjevili městapáci a začali prudit jeho spolujezdce) smrdí lživým svědectvím. (doplnění: řidič zaparkoval pravou stranou auta tak blízko u plotu, že chudák spolujezdec musel vystoupit dveřma řidiče)

Řidičák do ohně bych na to nedával, ale myslím, že jsem někde viděl rozhodnutí, že k tomu aby byl řidič považován za řidiče musí sedět za volantem a mět běžící motor. Pokaď ho benga viděli vystupovat a měl chcípnuto, mohl by tvrdit, že např. kontroloval sadu náhradních žároviček. Motat do toho neexistujícího prchajícího řidiče je blbost.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #12 kdy: 25 Srpna 2016, 17:41:20 »

Řidičák do ohně bych na to nedával, ale myslím, že jsem někde viděl rozhodnutí, že k tomu aby byl řidič považován za řidiče musí sedět za volantem a mět běžící motor.

Naopak.. snad i NSS uznal že pro ty policejní kontroly je řidič pořád řidič i když zastaví a vystoupí.. jinak by třebas dechové zkoušky vůbec nešlo dělat protože by je museli dělat za jízdy..
IP zaznamenána

hun

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #13 kdy: 25 Srpna 2016, 17:57:52 »

Takže, když se nalitej rozhodnu v autě přespat, vyjde na stejno, jako když se to pokusím odřídit dom?
Pokud auto bylo v pohybu a až při kontrole zastavilo, tak se není na co vymlouvat, zvláště když to mají nahráté palubní kamerou.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí zkoušky na alkohol
« Odpověď #14 kdy: 25 Srpna 2016, 18:15:45 »

Zastavením by řidič už nebyl řidič a dechovou zkoušku může klidně odmítnout.. tak nějak argumentoval i NSS.. že kdyby to tak by dechová zkouška byla možná jen za jízdy..

Nejde mi ten rozsudek teď najít.. myslím tam na řidiče někdo zavolal policajty ale oni ho minuli a nemohli ho najít a našli ho až dlouho po zaparkování když popíjel v hospodě a chtěli mu dělat dechovou zkoušku..
NSS to konstatoval nějak že řidič zůstává řidič i po zastavení dokud tam je nepřerušená souvislost s tím řízením.. nebo tak něco..
IP zaznamenána