30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: D11 a modrý "maják"  (Přečteno 13563 krát)

OP3

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
D11 a modrý "maják"
« kdy: 12 Srpna 2016, 18:18:46 »

Zdravím vespolek, předem bych rád řekl, že nestojím a promlouvání do duše, že je to nemorální atp.. :)
Dnes jsem narazil na toto forum a tak bych rád napsal svůj přestupek.

2dny zpět jsem z Prahy do Hradce Králové po dálnici D11 vezl své opilé kamarády domů a je nenapadlo nic lepšího, než že si na svém chytrém telefonu zapnu nějakou aplikaci, kterou tam nainstalovanou měli a místo blesku to svítilo modře, takže to vypadalo jako modrý maják.

Co se ale nestalo, v pravém pruhu jsem zozoroval světle modrou octávku, nechala me, abych je predjel a pak za mnou spustila svojí diskoteku a zase pro změnu předjela ona mě. V tu chvíli kamarád schoval telefon a když potom přišel pan PaCH v bílé košili a ptal se nás, zda máme povolení na modrý maják, neodpověděl jsem nic a poslal to rovnou do správního. Tím příběh končí a já se Vás ptám, zda máte nějaké rady? Ano, je to moje chyba, že jsem nezabránil spolujezdci v tom, aby s tím telefonem dělal kraviny.

Na stránkách PČR jsem nalezl
http://www.policie.cz/clanek/stanovisko-reditelstvi-sluzby-dopravni-policie.aspx

Citace
1)    zvláštní výstražné světelné zařízení vyzařující světlo modré barvy (dále jen „zvláštní výstražné zařízení“) pevně spojené s konstrukcí dopravního prostředku policie, nebo snímatelné, vždy však
°      umístěné na nejvyšším místě karoserie nebo nástavby nebo co nejblíže nejvyššímu místu, a to přibližně v podélné střední rovině vozidla nebo přibližně symetricky po obou stranách této roviny [1])
°      přímo viditelné z kteréhokoliv místa na vodorovné rovině 1 m nad vozovkou, vzdáleného 20 m od tohoto světelného zdroje [2])

....

§ 41
(1) Řidič vozidla, který při plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností užívá zvláštního výstražného světla modré barvy,2) případně doplněného o zvláštní zvukové výstražné znamení (dále jen "vozidlo s právem přednostní jízdy"), není povinen dodržovat § 4 písm. c), § 5 odst. 1 písm. f), g), h) a odst. 2 písm. f) a g),§ 6 odst. 5 a 6, § 7 odst. 1 písm. b), § 11, § 12 odst. 1, 2, 4, 5 a 6, § 13 až 17, § 18 odst. 2, 3, 4 a 8, § 19 odst. 2 a 3, § 20, § 21 odst. 2, 3 a 4, § 22, 23, § 24 odst. 3 a 4, § 25 odst. 1, 2, 3, 4, 5, § 26 odst. 3, § 27, § 28 odst. 2, 3 a 5, § 31, § 32 odst. 6, § 35, § 36 odst. 1 a 2 a § 39 odst. 4 a 5; je však povinen dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.
(2) Zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy2) mohou být vybavena vozidla
a) Ministerstva vnitra používaná policií a označená podle zvláštního právního předpisu,13)
b) Vězeňské služby,
c) vojenské policie označená podle zvláštního právního předpisu,12)
d) obecní policie,5) která určí obec,
e) používaná Hasičským záchranným sborem České republiky nebo jednotkami požární ochrany, které nejsou součástí Hasičského záchranného sboru České republiky,
f) důlní záchranné služby,
g) poruchové služby plynárenských zařízení,
h) poskytovatele zdravotnické záchranné služby, poskytovatele zdravotnické dopravní služby a poskytovatele přepravy pacientů neodkladné péče,
i) ozbrojených sil používaná u vojenských záchranných útvarů pro plnění humanitárních úkolů civilní ochrany.
j) celní správy označená podle zvláštního právního předpisu14),
k) Generální inspekce bezpečnostních sborů označená podle zvláštního právního předpisu45).

Tudíž pokud to nebylo pěvně spojeno s kontrukcí auta, nejedná se o porušení daného zákona, nebo se pletu?
Dále jsem narazil na bod, že toto světlo může používat g) poruchové služby plynárenských zařízení

Je potřeba nějaké povolení na to, že jednoduše řečeno jedu někam opravit plynové potrubí?

Jak z tohoto problému, částečně mnou nezaviněného, teď vyklouznout? Předem děkuji za jakékoliv rady
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #1 kdy: 12 Srpna 2016, 18:38:42 »

Tak především v klidu vyčkat co (a zda vůbec něco) přijde od úřadu. Do té doby nemá smysl nic fabulovat.
IP zaznamenána

RaawYeezus

  • Příspěvků: 96
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #2 kdy: 12 Srpna 2016, 20:27:04 »

Aplikaci která umí změnit hardwarové vlastnosti telefonu/LEDky bych chtěl taky  ::) Nebo to tak nevinné nebylo?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #3 kdy: 12 Srpna 2016, 20:30:11 »

Aplikaci která umí změnit hardwarové vlastnosti telefonu/LEDky bych chtěl taky  ::) Nebo to tak nevinné nebylo?
Proč by měla měmit HW vlastnosti telefonu/LEDky ? :)
Jeden příklad : https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.papers.policeLight&hl=cs

IP zaznamenána

RaawYeezus

  • Příspěvků: 96
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý &quot;maják&quot;
« Odpověď #4 kdy: 12 Srpna 2016, 20:35:11 »

Aplikaci která umí změnit hardwarové vlastnosti telefonu/LEDky bych chtěl taky  ::) Nebo to tak nevinné nebylo?
Proč by měla měmit HW vlastnosti telefonu/LEDky ? :)
Jeden příklad : https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.papers.policeLight&hl=cs
To je display, nikoliv LEDka telefonu:) ani AMOLED na maximální jas by dle mého nedosáhl efektu ústícího zastavením


Sent from my iPhone using Tapatalk
IP zaznamenána

Stepa

  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #5 kdy: 12 Srpna 2016, 21:55:31 »

A spolujezdce ztotožněného mají?
A vyjádření vrchního zloducha k této problematice:
http://www.policie.cz/clanek/stanovisko-reditelstvi-sluzby-dopravni-policie.aspx
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #6 kdy: 12 Srpna 2016, 22:33:43 »

To by mě fakt zajímalo, jak mají Pomahači ten údajný přestupek zdokumentovaný.
Nevezl jste ožralého bloňdáka, kterému blýskali modré oči ?
IP zaznamenána

OP3

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #7 kdy: 12 Srpna 2016, 23:05:03 »

Aplikaci která umí změnit hardwarové vlastnosti telefonu/LEDky bych chtěl taky  ::) Nebo to tak nevinné nebylo?

Omlouvám se za nepřesnost, jednalo se o o větší smartphone, možná už velikosti tabletu a displej blikal modro-černě.

A spolujezdce ztotožněného mají?
A vyjádření vrchního zloducha k této problematice:
http://www.policie.cz/clanek/stanovisko-reditelstvi-sluzby-dopravni-policie.aspx

Spolujezdce se na nic neptali a dalších 3 lidí jedoucích na zadních sedačkách taktéž ne.
V daném článku je napsáno, že se jedná o modré vytrážné světlo pevně spojené s konstrukcí auta, což blikající mobil/tablet není pokud vím.

To by mě fakt zajímalo, jak mají Pomahači ten údajný přestupek zdokumentovaný.
Nevezl jste ožralého bloňdáka, kterému blýskali modré oči ?

Pravděpodobně to mají zdokumentované jen autokamerou, jak něco modrého je vidět v mém autě.
IP zaznamenána

PJ

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 286
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #8 kdy: 12 Srpna 2016, 23:28:16 »

Hint: pokud zde na foru někdo ze seniornějších členů položí otázku začínající např. "To by mě fakt zajímalo..." neznamená to že nám tu na ní máte odpovědět (už vůbec ne vlastním předpokladem), ale že se na to máte zeptat orgána (protože typicky ho takovou otázkou zaženete do úzkých).
IP zaznamenána

Stepa

  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #9 kdy: 13 Srpna 2016, 08:05:42 »

Hint: velmi správně. A můžou nám orgání napařit pokutu za "zvláštní výstražné zařízení", když to ,co jsme použili, nesplňuje definici "zvláštního výstražného zařízení"? Odpověď se vám bude líbit :)
« Poslední změna: 13 Srpna 2016, 08:21:16 od Stepa »
IP zaznamenána

taboracek

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #10 kdy: 20 Srpna 2016, 01:48:36 »

Trochu mimo misu, ale pamatuji si spravne ze neopravnena jizda s modrym majakem byla podle nejakeho pismenka 125ky za "pouhych" 2500 bez bodu? Nejak se mi to prave ted nedari najit, ale asi to bude tim ze uz je pozde v noci:(
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #11 kdy: 20 Srpna 2016, 01:52:57 »

taboracek>Pravděpodobně to bude jiné porušení dle § 125c odst. 1 písm. k)
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #12 kdy: 13 Března 2017, 19:11:24 »

Vím, že je to dotaz trošku off topic, ale nechci zakládat kvůli takové blbosti novej topic.

Chtěl bych se jen ujistit, zdali je použití oranžového magnetického MAJÁKU, či stroboskopu přicuclého na sklu zcela legální a nepostihnutelný. Rád bych si připadně vytisknul ten zákon do auta (kde je napsáno, že se jedná pouze o MODRÉ VÝSTRAŽNÉ ZAŘÍZENÍ), kdyby někdy měla policie s tím problém. Díky
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:D11 a modrý "maják"
« Odpověď #13 kdy: 13 Března 2017, 19:34:17 »

Vyhláška č. 241/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích

příloha E) Technické požadavky na výbavu vozidel zvláštními výstražnými světelnými a zvukovými zařízeními
1. Jedním nebo více zvláštními výstražnými světelnými zařízeními vyzařujícími světlo oranžové barvy schváleného typu nebo provedení musí být kromě předepsaných světelných zařízení vnějšího osvětlení vybaveny
a) motorová a přípojná vozidla vykonávající práci za jízdy nebo vykonávající práci při stojícím vozidle na vozovce nebo krajnici,
...


Maják musí mít homologaci a pokud nezmění vnější rozměry vozidla, nemusí být zapsán v TP a ORV.
IP zaznamenána