30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pecina vs Rakovník  (Přečteno 6923 krát)

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #1 kdy: 10 Srpna 2016, 18:52:04 »

Před chvílí jsem to glosoval v rámci diskuse s jedním uživatelem přes SZ, tak to tedy postnu i sem.

Citace: hh
No, tady s Tomášem nesouhlasím. Chyba není není u úřadu, chyba je v § 118c ZPPK, který by patrně měl být pro neústavnost zrušen a nebo jeho aplikace v praxi modifikována až na hranu přípustného výkladu (např. s odkazem na zákaz reformace in peius, tj. § 82 PřesZ vyložit velmi extenzivně § 118c(2)(b) ZPPK). Ale těžko čekat, že by na něco takového přišel sám úřad v nějakém blbákově, bez patřičných not shora (např. nějaké ministerské metodiky, rozhodnutí soudu atp.).

On totiž nikdo neví, k čemu vlastně to zadržení slouží a čím se má tedy úřad při rozhodování o zadržení řídit. Na to existuje taková pěkná latinská prupovídka cessante ratione legis cessat ipsa lex nabádající k ignorování zákona, který nemá žádný rozumný účel.

Tedy vlastně se ví, k čemu to je, je to primárně trest, ale to se nesmí říkat nahlas, protože de iure to trest být nemůže. Teoreticky by to spolu s tomu předcházejícím sebráním policajtem na místě mohlo mít dva cíle - jednak tzv. faktické donucení, kterým má být chráněn nějaký bezprostředně ohrožený veřejný zájem, např. když ten zfetovaný opilec zrovna na přechodu pro chodce zmasakruje maminku s dvojčaty v kočárku, tak tím, že mu sebereme tu plastovou kartičku, zabráníme tomu, aby se to celé o 500 m dál neopakovalo, to dá rozum. Nicméně i bez té ironie je jasné, že tento účel opadne nejpozději po pár dnech, tedy v době, kdy o tom bude rozhodovat úřad podle § 118c, už nikoho k ničemu donucovat nedává smysl. Jediným zbývajícím a aspoň částečně legitimním cílem, který právní řád zná, je takzvaný zajišťovací prostředek, tedy že tím zadržením je podezřelý motivován, aby nemařil správní řízení.

Tedy vylučovací metodou víme, že smyslem zadržení musí být zajištění průběhu řízení. OK - je to sice brutální prostředek, ale zákonoblijce to tak chtěl a ústavní soud to zatím nezrušil, i když IMHO by měl, v testu proporcionality by se měl zastavit už na druhém kroku. Vadou na kráse je to, že ten účel v tom zákoně výslovně vyjádřen není, takže úřad není při aplikaci správního uvážení (zda zadrží či ne) veden textem zákona a nebude se rozhodovat např. podle toho, jak moc je pravděpodobné, že řízení bude mařeno. A samozřejmě je-li již rozhodnuto v prvním stupni a uložený zákaz je kratší než dosavadní zadržení, nedává smysl dál ŘP zadržovat. Procesně s tím ale úřad nic moc neudělá, protože na rozdíl od jiných zajišťovacích prostředků, třeba pořádkové pokuty, tady nemá procesní nástroj, kterým by to jednou rozhodnuté zadržení mohl zvrátit.

No, třeba to k tomu ÚS dotlačí Pecina ... i když ten nápad s odtřelovačem se mi líbíl víc.
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #2 kdy: 10 Srpna 2016, 19:16:13 »

Jo jo, v identické situaci jsem se nacházel coby zmocněnec minulý rok v Malém Brně (Lysá nad Labem). Nebylo síly, která by z nich ten řidičák vyrazila. Už jsem i přemýšlel, že 118c nechám vytesat na nějakou pěknou žulovou desku a udělám z ní součást takového milého náhrdelníku pro oprávněnou úřední osobu. Další část plánu jistě netřeba přibližovat. Obzvláště v městečku, které má řeku ve svém názvu.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 190
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

džeryna

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 213
    • Zobrazit profil
Trest za odvolání
« Odpověď #4 kdy: 11 Srpna 2016, 16:11:48 »

http://paragraphos.pecina.cz/2016/08/trest-za-odvolani.html - mazec - odteď s sebou prostě přestávám vozit ŘP.  :x

EDIT: duplicitní téma, sloučeno --HH
« Poslední změna: 11 Srpna 2016, 16:15:58 od hh »
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Trest za odvolání
« Odpověď #5 kdy: 11 Srpna 2016, 16:39:34 »

odteď s sebou prostě přestávám vozit ŘP.  :x

Tuším, že d-f někde avizoval legislativní záplatu. Takže asi jen časově omezená možnost záchrany.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

IDAQ

  • Příspěvků: 24
  • I Don't Answer Questions
    • Zobrazit profil
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #6 kdy: 11 Srpna 2016, 17:51:34 »

Omlouvám se předem za trochu OT, ale když už jste to tady nakousli s tím ŘP, nemáte někdo bližší informace, popřípadě odkazy o téhle variantě, kdy si doklady (ŘP, ZK, MTP) nechávám doma a u sebe mám jenom kopie nebo vůbec nic? Jak potom správně postupovat při kontrolní kontrole, jaké jsou sankce a podobně? Předpokládám, že v případném SŘ se odvolává na chybějící materiální aspekt přestupku, kdy si údaje stejně ověřují v databázi. Jaká je potom úspěšnost, nějaké zkušenosti? Přes vyhledávač, jsem se dostal k těmto tématům, ale problematiky se dotýkají jen okrajově: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1571 https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1502 https://www.30kmh.cz/index.php?topic=570 Jde mi především o prevenci před falešně pozitivními testy na drogy/alkohol, jak postupovat pokud vím, že nadýchám/nalízám je mi jasné ze FSM a tam by mě ta pokuta za nepředložení dokladů trápila ze všeho nejmíň.
« Poslední změna: 11 Srpna 2016, 17:53:58 od IDAQ »
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #7 kdy: 11 Srpna 2016, 19:54:02 »

Kopie jsem zkoušel, většinou začnou vřískat jak na lesy a přetahovat se s váma vo voriginál s tím, že jim to musíte dát. Jednou mě odkázali na nějaký žvásty na jejich webu, co to má společnýho se zákonem nechápu. Voni nejsou soud, nemaj žádnej legislativní mandát vykládat si zákony.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

zdesu

  • Příspěvků: 321
    • Zobrazit profil
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #8 kdy: 12 Srpna 2016, 06:29:04 »

A co úředně (notářsky) ověřená kopie dokladů. Prostě okopírovat kvalitně všechny potřebné doklady na A4 nechat ověřit a zatavit do fólie. Zkoušel to někdo?
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #9 kdy: 12 Srpna 2016, 06:43:41 »

Trochu drahá sranda si dělat neustále ověřený kopie, s tím pokaždý vodejdou. Jednou blekotali něco o padělání už když to byly ČB kopie v nic moc kvalitě, co teprv barevný zatavený :D
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #10 kdy: 12 Srpna 2016, 07:56:23 »

Notářsky ověřená kopie ti nepomůže, protože to není doklad ve smyslu zákona. Doklad má i ochranné prvky, které kopie pochopitelně nemá. A notář jejich existenci nezjišťuje. Tedy kopie dokladu není dokladem a pokud policie požaduje předložení dokladu, tak kopií se to rozhodně vyřešit nedá.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #11 kdy: 12 Srpna 2016, 07:56:54 »

Mě by zajímalo, jak získám ověřenou kopii OP/ŘP/...

§9 Vidimace se neprovede

a) je-li předložená listina, z níž je vidimovaná listina pořízena, listinou, jejíž jedinečnost nelze vidimovanou listinou nahradit, zejména občanský průkaz, cestovní doklad, zbrojní průkaz, řidičský průkaz, vojenská knížka, služební průkaz, průkaz o povolení k pobytu cizince, rybářský lístek, lovecký lístek nebo jiný průkaz, vkladní knížka, šek, směnka nebo jiný cenný papír, los, sázenka, protest směnky, geometrický plán, rys nebo technická kresba,


http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-21

IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #12 kdy: 12 Srpna 2016, 09:36:27 »

Tak předpokládám že ŘP je vhodné "zapomenout" když člověk pil nebo fetoval (pokud bude pozitivní i bez toho, mělo by to být jen do odběru a vyhodnocení krve / tedy "jen" pár týdnů max). Řešil už někdo co s papírama při vážné DN, když se její zavinění bude teprve vyšetřovat? Předpokládám že když se jedná o TČ a lze tam počítat s osobní prohlídkou (a prohlídkou osobních věcí), co v tu chvíli s ŘP ... zničit ho na místě je jako ho už nikdy nemít a schovávat ... když ho asi stejně najdou? To je jedna "krizovka" u které moc člověk nepřemýšlí ... ale ani bych se nedivil kdybych já nehodu nezpůsobil a pčr přišla s "je to jasně Vaše vina, ŘP Vám bude po dobu šetření před SO zadržen" ...
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

zdesu

  • Příspěvků: 321
    • Zobrazit profil
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #13 kdy: 12 Srpna 2016, 10:47:34 »

To jsem si neuvědomil. To bych si mohl udělat i pár ověřených kopií pětitisícovek když nevyjdu s prachama  ;D
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Pecina vs Rakovník
« Odpověď #14 kdy: 12 Srpna 2016, 22:26:13 »

Mě by zajímalo, jak získám ověřenou kopii OP/ŘP/...

Stačí přidat text : Prohlašuji, že kopie souhlasí s originálem a nechat si ověřit podpis.
IP zaznamenána