30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nezletily provozovatel vozidla  (Přečteno 17183 krát)

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Nezletily provozovatel vozidla
« kdy: 18 Září 2013, 14:28:00 »

Zdravim,
napadlo mne, zda muze byt provozovatelem vozidla osoba nezletila. Nezletile osobe totiz nelze ulozit postih (pokutu) za spravni delikt. Hledal jsem a nenasel nic o tom, ze by to neslo - konkretne by byl rodic majitelem a nezletily potomek provozovatelem.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #1 kdy: 18 Září 2013, 16:31:39 »

V první řadě by podle mě provozovatel musel být nejen nezletilý (= do 18 let), ale mladší než 15 let.

Provozovatel vozidla je osoba zmocněná vlastníkem k provozování vozidla vlastním jménem.
Z toho podle mě vyplývají dvě úskalí:
1. Nejspíš nejde zmocnit k provozování vozidla někoho, kdo není způsobilý k právním úkonům.
Sice nevím konkrétní zákony (pro klasickou plnou moc k zastupování v nějaké věci to jasně říká §22 občanského zákoníku), ale skoro určitě to nejde.
I kdybyste to auto dítěti daroval, až do jeho 18 let bude vlastnická práva vykonávat jeho zákonný zástupce.

2. Jako vlastník nesmíte svěřit vozidlo k řízení někomu, kdo nemá řidičský průkaz.
IP zaznamenána

jarda

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #2 kdy: 18 Září 2013, 16:45:20 »

"Svěřit k řízení" ne, ale provozovatel rozhodně řidičský průkaz vlastnit nemusí, vlastní zkušenost.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #3 kdy: 19 Září 2013, 12:52:37 »

V první řadě by podle mě provozovatel musel být nejen nezletilý (= do 18 let), ale mladší než 15 let.

pravda - myslel jsem < 15 a napsal jsem nezletily :-).
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #4 kdy: 05 Listopadu 2013, 18:13:13 »

pozor - toto jsem diskutoval nedávno se známým a je to řešení !!
1. vozidlo standardně přepíšu na dítě mladší 15 let - ony mohou nabývat majetek, ale musí k tomu mít něco jako opatrovníka
2. vlastník vozidla - dítě bude v případě přestupku kontaktováno správním orgánem - pokud si včas nezjistí jeho věk a buď dítě nebo opatrovník pošle na správní orgán dlouhý nos, protože správního deliktu se nemůže do 15 let dopustit. Stejně jako přestupku nebo trestného činu. Proto tolik cikánských dětí krade v obchoďácích....

vyřízeno.

má to háček - ideální jsou vlastní děti, těm mým už 15 bylo, tak mám peška :-) (ale mám Humla, Japonce a dostatek Číňanů)
IP zaznamenána
Concorde

ygaptb

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #5 kdy: 05 Listopadu 2013, 18:28:03 »

Takže roční syn může být provozovatelem vozidla?
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #6 kdy: 05 Listopadu 2013, 18:31:53 »

jestli provozovatel nevím, ale majitel ano a tím pádem i provozovatel, pokud se neuvede jiný....
musím zjistit
IP zaznamenána
Concorde

ygaptb

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #7 kdy: 05 Listopadu 2013, 20:26:38 »

Hmm, tak jsem na to taky lehce koukal a vypadá to, že tak snadné to nebude. Ve zkratce provozovatel nezletilý být v podstatě nemůže. To už bude jednodušší úřady utopit v tom, že v registru uvedený provozovatel nemusí být pravdivý.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #8 kdy: 07 Listopadu 2013, 12:32:20 »

Mohl byste to nějak rozvést? Já měl za to, že majitelem se stát může a je tam jen podmínka schválení právního úkonu za nezletilého okresním soudem. Důvodem k neschválení je pokud by právní úkon znamenal pro nezletilého „následné povinnosti či tíživé následky, které by musel nést“.

Je otázka, jak by k tomu onen okresní soud přistupoval v případě běžného auta a opravdu malého dítěte. Já jsem se s tím setkal při darování veterána dědečkem šestnáctiletému vnukovi a při převodu nemovitosti a v obou případech to soud schválil obratem.

Souhlasím ale s tím, že jednodušší zapsat do registru nějakého provozovatele, ze kterého to úřad nemá šanci vymlátit. Ale tam zase hrozí problém (byť IMHO ne moc pravděpodobně), pokud provoz toho auta potřebujete dostat do účetnictví nějaké firmy.
IP zaznamenána

ygaptb

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #9 kdy: 07 Listopadu 2013, 18:56:02 »

Právě to martýrium se soudem vidím jako málo průchodné. Už vidím, jak mi soud schválí, že provozovatelem zlého černého SUV s černými skly je roční děcko ;) (bez ohledu na to, že uvedenou skutečnost o automobilu soud nejspíše nebude schopen poznat).
IP zaznamenána

blbec33

  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #10 kdy: 06 Února 2018, 13:51:33 »

IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Nezletily provozovatel vozidla
« Odpověď #11 kdy: 06 Února 2018, 23:03:19 »


... Já jsem se s tím setkal při darování veterána dědečkem šestnáctiletému vnukovi a při převodu nemovitosti a v obou případech to soud schválil obratem.

fakt až takhle ?
teď zrovna řeším zprovoznění jednoho veterána a v dokladech je, že jsem jej klidně v 16ti letech přihlásil sám
pravda, bylo to ještě před plyšem, ale na Míčánkách
IP zaznamenána