30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Je nutné být stále ve střehu...  (Přečteno 4219 krát)

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Je nutné být stále ve střehu...
« kdy: 18 Dubna 2016, 10:03:53 »

    „Stejně tak budete odsouzeni, pokud nedáte přednost řidiči, který vám vjede během odbočování do cesty z protisměru,“ varuje právnička. I tady totiž platí, že musíte být ve střehu a umožnit projet protijedoucím vozidlům. „A to i za situace, kdy by řidič auta z protisměru porušil pravidla a vjel do křižovatky na oranžovou nebo dokonce na červenou,“
...
    Například řidič autobusu, který odbočoval na křižovatce vlevo na zelenou, byl u soudu shledán vinným z těžkého ublížení na zdraví, i když protijedoucí auto vjelo do křižovatky na červenou. Stejně tak může být spoluviníkem řidič, kterému vjelo do cesty vozidlo z vedlejší silnice.
...
http://auto.idnes.cz/pravnik-odbocovani-vlevo-soud-de3-/automoto.aspx?c=A160415_140841_automoto_fdv

...
Opravdu? Já se tedy snažím dávat pozor a myslet za ostatní, ale pokud mi vyjede auto z vedlejší a já do něj bouchnu, vážně jsem viník? To snad nemyslí vážně...
IP zaznamenána

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Re:Je nutné být stále ve střehu...
« Odpověď #1 kdy: 18 Dubna 2016, 10:10:55 »

sto právníků, sto názorů , nedělal bych z toho vědu :)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Je nutné být stále ve střehu...
« Odpověď #2 kdy: 18 Dubna 2016, 10:39:14 »

Já bych to celé zhodnotil jako blábol, kde autor míchá hrušky a jablka a hlavně - je vyděšený až k smrti, a jak říkala moje babička, to je nejhorší smrt.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Je nutné být stále ve střehu...
« Odpověď #3 kdy: 18 Dubna 2016, 13:17:45 »

§ 21 Odbočování (1) zák. 369/2000 Sb.: Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy; při odbočování nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti.

Zvýšená opatrnost skutečně v interpretaci soudů znamená, že musím počítat s porušením předpisů ostatními účastníky. Pouze pokud je to porušení tak intezivní, že s tím nemůžu nic dělat (zabraňuje mi splnit moje povinnosti), pak se můžu vyvinit. Článek je tedy kupodivu v pořádku.

Správná odpověď při sražení motocyklisty při odbočování vlevo (ať přijíždí zazadu či v protisměru) je, že těsně před zahájením odbočování vlevo jsem si ověřil, že v protisměru ani za mnou není žádné vozidlo, takže dotyčný se mi tam objevil zcela neočekávaně, neboť jel patrně nepřiměřenou rychlostí. Pokud jsou velmi dobré rozhledové podmínky, tak byl motocyklista skrytý za jinym vozidlem, při nejhorším, pokud už jsem ho prokazatelně musel vidět, byl v dostatečné a poměrně přesně definovatelné vzdálenosti (na horizontu, ještě před přechozí křižovatkou) a patrně náhle zrychlil. Pokud připustím něco jiného, jsem v hajzlu.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Je nutné být stále ve střehu...
« Odpověď #4 kdy: 22 Dubna 2016, 04:09:47 »

Přesně podobné myšlenky jsem měl, když jsem to četl, tedy, že chyba bude hlavně v tom, co vypovídal odsouzený a že připustil nějaké své pochybení. 
IP zaznamenána

spec

  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:Je nutné být stále ve střehu...
« Odpověď #5 kdy: 23 Dubna 2016, 15:35:19 »

Chyba je v tom, že odsouzený vypovídal.
IP zaznamenána