30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Abys nebyl tupa ovce...  (Přečteno 8824 krát)

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Abys nebyl tupa ovce...
« kdy: 09 Března 2016, 09:46:59 »

http://nazory.ihned.cz/komentare/c1-65198990-vis-kamo-musis-se-vic-ucit-abys-nebyl-tupa-ovce

rekl bych slusne vystihuje problematiku, az tedy na upadajici skolstvi.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #1 kdy: 09 Března 2016, 20:37:35 »

V obecné rovině se nedá než souhlasit. Jako vždy je to ale otázkou míry.

Dle mého názoru je technika mnohem důležitější, než humanitní vědy, protože zatímco člověk bez znalosti humanitních se může nechat lehce zmanipulovat kdejakým politikounem, bez přírodních věd budeme v prdeli všichni od politikouna pro toho posledního vohnouta. Protože bez nich nevyrobíme ani tu žárovku, kterou svítit, ani tu elektriku, kterou se bude ta žárovka napájet. Ani nevypěstujeme obilí a neupečeme chleba.

A v současné době se obávám, že to jde naprosto opačným směrem, než by bylo dobré.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #2 kdy: 09 Března 2016, 20:52:52 »

Problém je jinde, když už jsme v této debatě. Dvacetileté ucho dost těžko pochopí verše Horatia, který psal jako starý pán. Má pak takové studium smysl?

Daleko lepší by bylo studium matematiky, přírodních věd a kdo si vydělá miliony, nechť se věnuje filosofii. A nebo nechť si básník obstará svého Maecenata, který mu zaplatí jeho zkoumání duševna.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #3 kdy: 09 Března 2016, 21:04:30 »

No, to je právě ta míra. Jestli se vo tom jenom zmínit (je přece jenom dobrý aby ti lidi věděli, že někdo takovej existoval, kdyby si to chtěli někdy teda přečíst), nebo vyžadovat detailní znalosti života, děl, obsahu atd. nazpaměť a zkoušet z toho.

Ale vono i technický obory můžou stát pěkně za hovno. Zrovna mi známej popisoval protekčního magora, kterej patří do léčebny, kterýho maj na učilišti. Vynucuje si znalost z paměti určit hodnoty rezistoru, nesmíš mít ani kalkulačku, ani baterku (přičemž v tom posraným světle co tam maj prostě nepoznáš ani tu barvu), počítače jsou na hovno, digitální osciloskopy jsou na hovno, všechno je na hovno a bude je učit elektro z poloviny minulýho století. Takoví absolventni budou samozřejmě na trhu velmi platní, že…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #4 kdy: 09 Března 2016, 21:59:57 »

No, to je právě ta míra. Jestli se vo tom jenom zmínit (je přece jenom dobrý aby ti lidi věděli, že někdo takovej existoval, kdyby si to chtěli někdy teda přečíst), nebo vyžadovat detailní znalosti života, děl, obsahu atd. nazpaměť a zkoušet z toho.

Ale vono i technický obory můžou stát pěkně za hovno. Zrovna mi známej popisoval protekčního magora, kterej patří do léčebny, kterýho maj na učilišti. Vynucuje si znalost z paměti určit hodnoty rezistoru, nesmíš mít ani kalkulačku, ani baterku (přičemž v tom posraným světle co tam maj prostě nepoznáš ani tu barvu), počítače jsou na hovno, digitální osciloskopy jsou na hovno, všechno je na hovno a bude je učit elektro z poloviny minulýho století. Takoví absolventni budou samozřejmě na trhu velmi platní, že…

Tak pokud si neumite najit studium na skole, kde tito magori nejsou. Ani si neumite na pedagoga stezovat na praktiky, ktere nejsou v osnovach a nedostatecne osvetleni dane normou ... nejste tak trochu beeee?  ;)

Btw: Čenda Honí Rychlou Oteklou Žížalu Za Malou Farmou Špatným Bičem Zlomenou Stranou - Žabař tohle asi bude v osnovach.
« Poslední změna: 09 Března 2016, 22:13:09 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #5 kdy: 09 Března 2016, 22:08:03 »

Já mu říkal že od toho má tu zpětnou vazbu…ale prej je to nějaká protekce a půlka sboru včetně ředitele je z něj posraná, druhá půlka s ním souhlasí…na ja. Můj boj to není…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #6 kdy: 10 Března 2016, 06:37:13 »

Upřímně řečeno, byť si pana autora velmi vážím v jeho profesionální oblasti, tak tento jeho literárně-filozofický úlet nemohu nazvat než trapným blábolem. Jednak ten pokus o adolescentský newspeek je těžkopádný a zní totálně nevěrohodně, druhak závěr, že kdo nemá navrčená dějepisná a místopisná data je automaticky lehce manipulovatelnou ovcí zcela odporuje mé zkušenosti. Naopak z mé zkušenosti právě ti vrstevníci, kteří se bez problémů navrčeli všechna ta data narození, výšky hor, počty obyvatel, hlavní města a pod. nebyli obvykle schopni utvořit si na něco vlastní názor a v produktivním věku zcela zapadli do stáda. Zatímco většina rebelů a průšvihářů, kteří se nikdy nenaučili ani třetinu těchto "vědomostí" se rozvinula do přemýšlivých a úspěšných lidí.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #7 kdy: 10 Března 2016, 13:26:41 »

pk202:
k uspechu zjednodusene potrebujete:
- znalosti (alespon kostru)
- spravne je aplikovat
- overovat si zdroje

...a to soucasne.

Pokud neco z toho vypustite, budete manipulativnejsi. Prikladem je  Ransdorf.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #8 kdy: 10 Března 2016, 15:32:42 »

fu:
OK . V jakém (praktickém) oboru je klíčové vypálit bez přemýšlení že Karel IV se narodil 1316 a zemřel 1378 ?
Nebo že Chile má cca 17 mil obyvatel a hlavní město je  Santiago de Chile a nejvyšší hora je Ojos del Salado, měřící 6 885 metrů ?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #9 kdy: 10 Března 2016, 15:34:50 »

fu:
OK . V jakém (praktickém) oboru je klíčové vypálit bez přemýšlení že Karel IV se narodil 1316 a zemřel 1378 ?
V archeologii

Nebo že Chile má cca 17 mil obyvatel a hlavní město je  Santiago de Chile a nejvyšší hora je Ojos del Salado, měřící 6 885 metrů ?
Průvodce cestovky :-)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #10 kdy: 10 Března 2016, 15:41:40 »

fu:
OK . V jakém (praktickém) oboru je klíčové vypálit bez přemýšlení že Karel IV se narodil 1316 a zemřel 1378 ?
V archeologii

Archeologii nepovažuji za praktický obor.

Nebo že Chile má cca 17 mil obyvatel a hlavní město je  Santiago de Chile a nejvyšší hora je Ojos del Salado, měřící 6 885 metrů ?
Průvodce cestovky :-)
Mám pocit, že takový řecký delegát (průvodce) cestovky se bez této vědomosti zcela obejde.

 
IP zaznamenána

RIK

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 391
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #11 kdy: 11 Března 2016, 07:51:58 »

Ja myslim, ze neni treba z toho clanku vyjimat jednotlive detaily a ty pak zpochybnovat. Autor sam vysvetluje,  ze pamatovat si jedno jednotlive datum nema prakticky vyznam, ale je treba chapat a rozumet alespon priblizne souvislosti. Ono podle me ani nejde o to, jestli se nekdo neco nauci i kdyz pochopitelne encyklopedicka vybavenost muze byt vyhodou. Podle me spis zalezi na tom, jestli se clovek pta proc a jak.

Mne dejak ve skole take nebavil, a nic moc jsem se nenaucil a obecne se tyto veci doucuji az mnohem pozdeji ... A kdyz se dostanu k diskuzi lidi, kteri se dejinami a historii zabyvaji a maji o tom prehled, pripadam si jako naprosty negramot ...

Navic se mi nelibi, jakym zpusobem nas dejak ucili ... vzala se nejaka geograficka oblast a popsalo se nejakych treba 500 let ... pak jina nekde jinde a totez ... jenze mne vubec nedavalo smysl jak tyhle dve spolu souvisi a jak se protinaji na casove ose ...

Priklad ... v nejake soutezi nebo buhvikde jsem zaslechl otazku: "mohl se Caesar potkat s Jezisem?" ...  no a najednou mi doslo, ze naprosto netusim ani jestli by to bylo teoreticky mozne, nebo jestli jsou od sebe 300 let ... jasne ze google najde odpoved hned, ale ...
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #12 kdy: 11 Března 2016, 08:13:39 »

pk202:

Pokud si myslite, ze vseobecny prehled a spojeni si znalosti a pouziti Vasi mozkove kapacity a mentalnich schopnosti neni dulezite, s tim asi nebudu polemizovat - Vase ucast v tomto foru potvrzuje opak.

Vypichovani nejaky detailu z dejepisu, zemepisu nema smysl. Muj dejepis probihal bidne a byl nudny diky tem podprumernym pedagogum co to ucilY.

Nicmene dal mi zaklad na kterem jsem pak stavel a nenechal se jen tak lehce oblbout ruznymi politiky, narozdil os mych kolegu. Wiki je autocenzurovana a najdete na ni jen "dovolene" nazory.

Nestal se ze me trotl, kde rozlisovaci schopnost konci u komunistky/odesaka  a ruznych -ismu a je ochoten se hadat, jak USA/Cina/Rusko/.../Polsko/-ismus je spatny a naopak USA/Cina/Rusko/.../Polsko/-ismus je dobry.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #13 kdy: 11 Března 2016, 08:55:04 »

Pánové nezlobte se, ale já mezi biflováním encyklopedických znalostí a mírou konformity vidím v zásadě spíše opačnou závislost než autor. A spíš než "Kámo koukej se navrčet, kdy která selebrita 14. století slavila narozeniny abys nebyl ovce" bych řekl "Kámo koukej si informace ověřovat z více zdrojů, nevěř všemu co gůgl najde a hlavně se spoléhej na vlastní úsudek. A jestli někdo někde bude cintat něco o všeobecnym rozhledu a o tom, že když neznáš to a to jsi méněcený tak věř, že ten takzvanej všeobecnej rozhled je důležitel jenom pro to aby spolu mohli v zásadě o ničem klábosit na hipster večírcích lidi co si vlastně vůbec nemaj co říct. Takže na ně kámo klidně hoď bobek....většina z nich jsou ovce." 
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Abys nebyl tupa ovce...
« Odpověď #14 kdy: 11 Března 2016, 08:56:53 »

pk202:
Pokud si myslite, ze vseobecny prehled a spojeni si znalosti a pouziti Vasi mozkove kapacity a mentalnich schopnosti neni dulezite, s tim asi nebudu polemizovat - Vase ucast v tomto foru potvrzuje opak.

Tak....a teď nevím jestli je to pochvala nebo se mám urazit :)
IP zaznamenána