30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Výzva k podání vysvětlení  (Přečteno 4831 krát)

sabca88

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
[?] Výzva k podání vysvětlení
« kdy: 03 Dubna 2017, 14:55:58 »

Dobrý den,


dnes mi přišla výzva k podání vysvětlení kvůli MP, která mě zastavila plácačkou, když jsem odbočovala do zákazu vjezdu motorových vozidel v obou směrech s dodatkovou tabulkou MIMO DOPRAVNÍ OBSLUHY, pánu strážníkovi jsem vysvětlovala, že jsem tam dopravovala zboží, jelikož jsem prý údajně neměla auto označena zásobováním... Bez mého svolení si mé vozidlo začal fotit a navrhoval bokovou pokutu, kterou jsem odmítla. Ted se chci zeptat, co dál? Čekala jsem, že mi rovnou přijde oznámení o zahájení správního řízení. Podat vysvětlení klidně půjdu, ale mám si nejdříve vyžádat spis? Pokud ano tak jak?

       Někde jsem slyšela, že strážník obecní policie může zastavit vozidlo pouze v situacích blízkosti před přechodu pro chodce k zajištění bezpečného přechodu osob, jestliže to situace na přechodu či stav přecházejících osob vyžaduje a nebo jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se BEZPEČNOSTI a PLYNULOSTI PROVOZU na pozemních komunikacích, což zákaz odbočení snad není, ne?
       Pokud by mě chtěli zastavovat a pokutovat neměli by mě zastavit až po tom, co já zastavím vozidlo a chystám se z něho vystupovat? A ne tak, že přede mnou div neskočí a ukazují mi, at zastavím? Mé dotazy tedy ZNOVU co s tím? Mé dotazy tedy znovu jsou:

1) Mám se k podání vysvětlení dostavit a zajistit si ten spis, který pak nahraji sem?
2) Jak zajistit onen spis?
3) Jak probíhá ''podávání vysvětlení'', mám si představit soudní tribunál a inkvizici?
4) Mám sem nahrát i tu výzvu k podání vysvětlení?
5) Nemám právo odepřít vysvětlení, když bych tim způsobila újmu sobě nebo osobě blízké ?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #1 kdy: 03 Dubna 2017, 15:19:15 »

Nebylo by od věci si tu nejdřív něco pročíst, odpovědi na vaše otázky tu opakovaně jsou. Nicméně k věci

1) vysvětlovat něco MP je ztráta času - MP sice může po vašem rozhodnutí uznat, že nešlo o přestupek a věc odložit, ale v praxi jediným důvodem, proč posílají tu výzvu, je z pohledu MP naděje na rychlý prachy, tj. že se podezřelý dostaví, přizná a akceptuje blok - rozhodně nejde o pokus o seriózní projednání věci, ostatně k tomu MP ani nemá pravomoc. Řešení - dopisy od MP ignorovat (pokud tedy nechcete kapitulovat či vyjednávat o nějaké slevě, např. že kdyby byl blok za 100 Kč, tak byste byla ochotna jej zaplatit).

2) předčasné, počkejte až (jestli) to MP postoupí úřadu

3) orgán klade otázky, vy odpovídáte, z hlediska metodiky se doporučuje nechat tomu, kdo podává vysvětlení, dostatečný prostor pro vlastní vyjádření, nejlépe na začátku, aby se pak doplňujícími otázkami vyplnila bílá místa, případně odstranily rozpory vzešlé ze spontánní výpovědi - nicméně je to v zásadě věc toho, kdo úkon provádí (z hlediska psychologie existuje dost sofistikovaných technik, jak vyslýchaného co nejlépe vytěžit ...)

4) můžete, ale je to zbytečné, nic to na doporučení ji ignorovat nezmění

5) máte právo vysvětlení/svědectví ve věci, ve které vám hrozí postih za přestupek, odepřít, navíc ve vztahu k MP ani nemáte fakticky povinnost takové vysvětlení podat (resp. i připustíme-li výklad zákona, podle kterého takovou povinnost máte, neplynou z její porušení žádné sankce)

K neočíslovaným bodům:

* bezpečnost a plynulost je univerzální zaklínadlo - porušením zákazu vjezdu mimo výjimku pro DO patrně fatálně ohrožujete plynulost, i kdybyste tam byla sama - není od věci tuto kartu vytáhnout (ukázala se jako hratelná např. ve chvíli, kdy se dopravními značkami Praha snažila řešit nikoliv bezpečnost a plynulost provozu, ale problematiku hluku a hygienických norem), ale moc nepočítejte s tím, že by se taková námitka ujala

* pravomoc vás zastavit MP má, důvodem je podezření ze spáchání přestupku a pokud to by se prokázalo, není co řešit (na přísné posuzování v tom smyslu, že přestupek se sice možná stal, ale MP to nemohl objektivně vědět ve chvíli, kdy se rozhodl vozidlo zastavit, se u nás nehraje)

* požadavek na označení vozidla plnícího funkci DO je samozřejmě naprosto mimo - máte to nějak zadokumentované (např. ve formě nahrávky strážníka, případně písemně v oznámení podezření o přestupku atp.?)

* svolení k pořízení dokumentace v souvislosti s oznámením přestupku MP nepotřebuje, samozřejmě nesmí být pak takové snímky použity k jinému účelu
IP zaznamenána

sabca88

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #2 kdy: 03 Dubna 2017, 15:24:44 »

Zapomněla jsem dodat, že ta výzva přišla od úřadu
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #3 kdy: 03 Dubna 2017, 15:43:16 »

A je to výzva k podání vysvětlení, nebo zahájení řízení a předvolání k ústnímu jednání? Podání vysvětlení jako předběžný úkon volí úřad v zásadě ve dvou případech - buď a) má sám pochybnost o spáchání přestupku či vidí velké riziko důkazní nouze, nebo b) jde o záminku pro nabídnutí kompromisního řešení ve formě blokového řízení (přestupce získá slevu, úřad nebude muset provádět řízení a sepisovat odůvodněné rozhodnutí atp.). Může jít i o kombinaci a) a b).

Je-li součástí výzvy k podání vysvětlení hrozba pořádkovou pokutou, tak doporučuji tam buď jít (např. pokud stejně chcete opatřit spis) a nenaskytne-li se jiné řešení, podání vysvětlení případně s ohledem na zákaz sebeobviňování odepřít, nebo poslat nějakou (libovolnou) omluvenku. Detaily jsou zde mnohokrát diskutovány.
IP zaznamenána

sabca88

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #4 kdy: 03 Dubna 2017, 15:54:15 »

Je to výzva k podání vysvětlení pouze, zajdu tam zítra, ale chci se zeptat, když následně odmítnu podat vysvětlení, nehrozí mi nějaká sankce? Nebo možnost zahájení správního řízení?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #5 kdy: 03 Dubna 2017, 16:06:09 »

Správní (přestupkové) řízení ve věci samotného přestupku vám samozřejmě hrozí od okamžiku, kdy vám ozbrojené pologramotné individuum ukázalo plácačku.

Za odepření vysvětlení vám nic nehrozí, pokud srozumitelně uvedete, že důvodem odepření je právo obsažené v § 60 PřesZ, příp. v čl. 37 Listiny, a to nejlépe v reakci na provedené poučení. Pokud by přesto úřad přistoupil např. k udělní pořádkové pokuty, lze se odvolat.

Zda vám hrozí jiná sankce či řízení záleží na tom, co tam provedete. Pokud to tam např. celé vyhodíte do vzduchu, tak z toho patrně nějaké oplétačky budou. A znovu upozorňuji, že vše, na co se ptáte, byste tu našla, kdybyste se jen trochu snažila, a protože to opakuji již potřetí, právě jste vyčerpala moji ochotu investovat do vás svůj čas ...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #6 kdy: 03 Dubna 2017, 16:24:51 »

Naskenujte ten dopis, anonymizujte a hoďte sem.
IP zaznamenána