30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Potřebuji poradit - zda podat odpor proti příkazu  (Přečteno 5797 krát)

jose852

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Potřebuji poradit - zda podat odpor proti příkazu
« kdy: 01 Listopadu 2015, 20:32:18 »

Vážení uživatelé fóra, potřebuji poradit. Nedal jsem přednost motocyklu. Došlo ke srážce a k drobné oděrce na koleně motocyklisty, ošetřeno bezprostředně na místě přivolanými lékaři. Žádné další následky (tedy krom škody na motocyklu, což uhradí má pojišťovna, navíc ani nepřijdu o bonus, mám dost bezeškodních měsíců). Obdržel jsem příkaz na částku několik tisícovek. To mne netrápí, přijal bych trest, nedal jsem přednost. A jsem rád, že to nedopadlo hůř. Zatím jsem nenabral ani jeden bod. Takže ani body mne netrápí. Co mne trápí je okolnost, že pokud bych v příštích 12 měsícíh někde nedal přenost, pak bych přišel o ŘP na nějaký čas. Podnikám, je to spojeno s mým každodenním ježděním a tak by mne zruinovalo. Musím živit rodinu. Navíc mám nemocnou osamělou maminku na vesnici, což rovněž vyžaduje dojíždění. To by byl další obrovský průšvih. Zvažuji proto podání odporu a jít do SR a snažit se to preventivně uhrát, nejlépe to natáhnout do prekluze. Považuji se za slušného člověka a tak bych a) nerad poškodil motocyklisty s náhradou a za b) mám za to, že jsem z toho vyvázl poměrně dobře, když zde bylo zranění a mohlo to jít jako § 125c odst. 1 písm. h) s daleko vyšší sankcí. Vím, že pojišťovna provádí vlastní šetření a tedy by se to jí můj odpor neměl týkat. Nicméně bych si mohl naštvat poškozeného a mohl by případně dát k dispozici lékařskou zprávu a už by zde byl přestupek v ublížení na zdraví. Zvažuji tedy zda podat odpor. Můžete mi poradit? Co se týče vedení správních řízení, zkušenosti mám z jiných oblastí, dokonce si sám vymáhám pohledávky u soudů apod. Takže správní řízení bych nespíš dal, případně s právní pomocí. V příloze je rozhodnutí. Prosím zdvořile o rady zda za této situace podat odpor a jak účinně postupovat. Předem uvádím, že zřízení datovky není řešením, zdejší úřad má své doručovatelky a ty mne znají.... Všem moc děkuji!
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 139
    • Zobrazit profil
Re:Potřebuji poradit - zda podat odpor proti příkazu
« Odpověď #1 kdy: 01 Listopadu 2015, 21:50:16 »

Zde je to poněkud problematické. Odporem můžete dosáhnout toho, že by motocyklista mohl začít uplatňovat nějaké nároky (což ale v podstatě může i tak, ale úředník by ho mohl motivovat).
Ale to asi není to hlavní.
Spíš co pak po tom odporu.
Materiální aspekt? Nelze, došlo k nehodě s následkem ublížení na zdraví.
Musel byste to uhrát na něco jiného.
A na co? Jaká byla viditelnost? Byla mlha a pršelo a motocyklista nesvitil?
Že by jel motocyklista moc rychle a vy jste nepředpokládal…? Asi moc ne, protože jinak by z něj byl mastnej flek.
Tohle by bylo hodně obtížné. Nenapadá mne nic, na co by se to dalo obměkčit.
« Poslední změna: 01 Listopadu 2015, 21:54:01 od ViktorN »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Potřebuji poradit - zda podat odpor proti příkazu
« Odpověď #2 kdy: 01 Listopadu 2015, 22:57:49 »

Jo, tohle navíc morálně beru jako situaci, kdy se nejedná o buzeraci, ale fakt se stala chyba, která měla za následek nějakou reálnou škodu a trest je tedy ok.
Šlo by to utáhnout jedině na omluvenky, zastupování a protahování.
IP zaznamenána

jose852

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Potřebuji poradit - zda podat odpor proti příkazu
« Odpověď #3 kdy: 01 Listopadu 2015, 23:17:26 »

Ano, přesně tak jsem na vině a trest OK. S tím jenom souhlas. Navíc jsem rád, že se nestalo víc, jen to odřené koleno. Jde mi o to, že v tomhle systému mohu udělat přestupek v nedání přednosti, aniž by se cokoliv stalo. Kolikrát Vám někdo dá přednost, že na Vás mávne, abyste jel, a právě takovéhoto či podobného pochybení se bojím. Řídím více jak 25 let a mám už zažité stereotypy. Bylo by to podruhé a navíc přitěžující, že poprvé to bylo s nehodou. Jinak nemám zájem obstruovat. Skutečně nejsem morálně na koni.
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Potřebuji poradit - zda podat odpor proti příkazu
« Odpověď #4 kdy: 02 Listopadu 2015, 10:56:53 »

Ono prekluze je docela vzdálena. Tahat se dva roky na omluvenkách asi nebude ideální. Spíš bych, dle mého názoru, se snažil eliminovat možnost dalšího přestupku.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Potřebuji poradit - zda podat odpor proti příkazu
« Odpověď #5 kdy: 02 Listopadu 2015, 11:05:05 »

Vzhledem k tomu že má doručený příkaz, tak se to nejspíš stalo ještě před říjnem a tedy tam je roční prekluze.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Potřebuji poradit - zda podat odpor proti příkazu
« Odpověď #6 kdy: 02 Listopadu 2015, 16:34:38 »

Jste slušný člověk, nic s tím neuděláte. Svině by to mohla házet na protistranu, že naznačila, aby jste jel a pak se sám rozjel apod... Řešením je pořídit si do auta kameru, aby jste nebyl vystresovaný tím, že Vás někdo udělá, tak jak píšete. A statistika 25 let hovoří pro Vás. Máte šanci 1:25, že to během roku zopakujete.  :)
IP zaznamenána