30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: :-D  (Přečteno 24757 krát)

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
:-D
« kdy: 30 Července 2015, 13:25:46 »

Včera večer jsme se vraceli na letní sídlo a zastavily nás dvě uniformované opice. Původně asi normální kontrolní kontrola dokladů, ale poté, co jsem odmítl ukázat pas s tím, že na to nemají nárok se to proměnilo v kontrolu důkladnou.

Opice vyndala naši lékárničku, holandskou a značně nadstandardně vybavenou. Chvíli se hrabala ve věcech a pak vítězoslavně vytáhla prošlé folie pro zastavení krvácení.
opice: „Tohle vyexpirovalo“
já: „a vy víte, co to je?“
manželka: „ona zrovna tahle věc tam vůbec být nemusí“

Poznamenal jsem, že na to, že si opičáky platím, se nechovají zrovna slušně. Opičák odpověděl, že on taky platí daně. V tu chvíli manželka a starší dvě děti vybuchly smíchem. Já jsem jen zakoulel očima. Opičák nepochopil a začal vážně navrhovat, že mi klidně ukáže výplatní pásku, že ji má v autě někde v tašce.

Následně jsem odmítl vytahovat metrák věcí z kufru abych jim ukázal žárovky a pojistky, ale nabídl jsem jim, že se tam mohou podívat a řekl jsem, kde to najdou. Tak že prý 500 v blokovém řízení za to, že jsem nepředložil pojistky a žárovky. Samozřejmě nadefekovat a správní řízení. Tak to asi deset minut sepisovali, až se děti ptaly, zda opice umí psát a nabízely se, že jí s tím dojdou pomoci. Drahá polovička sice brblala o zdržení, ale pohádka o policajtovi, co platí daně se jí líbila, takže jsem pak ani nedostal moc vynadáno.

Po sepsání přišli, že chtějí adresu zaměstnavatele. Prohlásil jsem, že na to nemají nárok.
„No ale my tu na to máme kolonku“
„No jo, vaši kolegové před osmdesáti lety taky měli kolonky, například 'rasa', že?“
„To ale bylo něco úplně jiného“
„V čem se od nich lišíte?“
„No, ehm to je samozřejmě subjektivní“

Pak ještě natvrdo a přede svědky prohlásil, že kdybych se choval slušně jako člověk (jako se choval i on) a ukázal mu vše, co chce, tak mě nezdržovali. Pokusil jsem se mu vysvětlit, že z mého pohledu není člověk, ale representat státu a potenciální risiko a že chování se jako ke člověku je poslední, co může ode mne ve službě očekávat. Přidal jsem, že až se bude živit poctivě, rád se s ním slušně pobavím.
IP zaznamenána

RIK

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 391
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #1 kdy: 30 Července 2015, 15:21:27 »

Gratuluji :) krasna prihoda. Mimochodem na tema placeni dani jsou obecne vsichni statni zamestnanci ponekud natvrdli.

viz. moje někdejší debata s píseckým mistostarostou a profesionálním úředníkem Hořánkem:

http://www.piseckysvet.cz/pisecky-hydepark/mestsky-urednik-nas-opatrovatel?comment=5907

Konkrétně příspěvek 11:03 a dále.
IP zaznamenána

dmitrijsadlo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #2 kdy: 30 Července 2015, 15:39:48 »

Příhoda pěkná, ale ne zcela úplná. Co jste jim teda ukázal, když pas ne? A na co mají nárok?
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #3 kdy: 30 Července 2015, 15:51:19 »

Dostaly řidičák, OTP a zelenou kartu. Kromě toho viděly vestu (auto je právnické osoby), lékárničku a trojúhelník a bylo jim řečeno, že se mohou podívat pod auto na reservu.

Právo mají právě na výše zmíněné + prokázání totožnosti. To je možné i řidičákem (zákon explicitně říká, že jde o veřejnou listinu kterou se prokazuje jméno, příjmení....). Povinnost tahat s sebou OP nebo pas mi žádný zákon neukládá.
IP zaznamenána

Derek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #4 kdy: 30 Července 2015, 16:02:21 »

Historka z nataceni pekna. A na ty kecy o tom, jak to vlastne komplikuje a zdrzuje "prestupce", tak na ty jsem osobne taky alergickej.
Bohuzel tenhle nazor porad sdili treba moje draha polovicka :(

Povinnost tahat s sebou OP nebo pas mi žádný zákon neukládá.
Vtipne je, ze si svym narokem na OP bejvaj vzdycky tak jisti, az by jim to clovek veril.
A kdyz ji clovek odmitne vydat (naposled mi ji i zahlid v penezence) tak je to na ne vybornej rudej hadr.
Takze ji odmitam davat uz z principu.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #5 kdy: 30 Července 2015, 17:42:39 »

Jo, to znám, tu hlášku "ale vy musíte mít občanku" a moje následná odpověď "a který zákon mi nařizuje nosit zrovna tento doklad u sebe?" vyvolávající zmatené tápání a tipování :D

(jinak s sebou nosím standardně taky pouze řidičák, totožnost se s ním dá prokázat mimo banky a pošty prakticky všude bez problémů)

+ červenej hadr na bejka "a smím vědět důvod legitimace?", policajt vytvoří něco ve smyslu "jste podobný hledané osobě" a já se neváhám zeptat "jo, a které?" :D
« Poslední změna: 30 Července 2015, 17:45:13 od dj-bobr »
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #6 kdy: 30 Července 2015, 23:16:00 »

Jo, to znám, tu hlášku "ale vy musíte mít občanku" a moje následná odpověď "a který zákon mi nařizuje nosit zrovna tento doklad u sebe?" vyvolávající zmatené tápání a tipování :D

(jinak s sebou nosím standardně taky pouze řidičák, totožnost se s ním dá prokázat mimo banky a pošty prakticky všude bez problémů)

+ červenej hadr na bejka "a smím vědět důvod legitimace?", policajt vytvoří něco ve smyslu "jste podobný hledané osobě" a já se neváhám zeptat "jo, a které?" :D


Tak zrovna dneska večer - běžná silniční kontrola - chtěli po mě občanku a když jsem jim řekl, že to není doklad předepsaný k řízení vozu a že jim ji nedám, tak mi tvrdili, že podle ust. §2 odst 3 Zákona o obč.průkazech 328/1999 musím mít občanský průkaz u sebe. Řekl jsem, že myslím, že nemají pravdu a že jim ho nedám, chtěli mě zatknout, nakonec si to nějak rozmysleli... Ale říkali, že když chci rozdávat rozumy, tak si mám nastudovat zákony.

Díval jsem se na ten zákon a předpokládám, že to ustanovení mluví o tom, že každý, kdo má trvalé bydliště v Česku, tak musí mít OP vydaný (tedy "ho mít") a nikoliv ho mít v každém okamžiku u sebe, je to tak?
Normálně mi do očí tvrdil, že podle tohoto zákona musím mít občanku neustále u sebe. Další moudro od toho policajta bylo, že řidičákem nemůžu prokázat totožnost, protože tam není uvedené bydliště. To jsem mu nekomentoval vůbec.
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #8 kdy: 31 Července 2015, 00:08:58 »

A ještě jednou ve větším detailu...
http://www.epravo.cz/top/clanky/obcansky-prukaz-a-prokazovani-totoznosti-32411.html

Závěr: občanky předkádat netřeba, je třeba prokázat totožnost. Fízl to asi neumí rozlišit a tak s tím pořád prudí.:-)
IP zaznamenána

Derek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #9 kdy: 31 Července 2015, 08:39:08 »

Díval jsem se na ten zákon a předpokládám, že to ustanovení mluví o tom, že každý, kdo má trvalé bydliště v Česku, tak musí mít OP vydaný (tedy "ho mít") a nikoliv ho mít v každém okamžiku u sebe, je to tak?
Normálně mi do očí tvrdil, že podle tohoto zákona musím mít občanku neustále u sebe. Další moudro od toho policajta bylo, že řidičákem nemůžu prokázat totožnost, protože tam není uvedené bydliště. To jsem mu nekomentoval vůbec.
IMAO je to presne tak. OP musis mit. Nikoliv uz nosit :) Takze organum pekne FINGER a at si perlustrujou. Delani ramen jak te predvedou je rychle prechazej :) (i kdyz jednou jsem je vyprudil natolik, ze me fakt predvedli, to byla velka hlina)

Ano, tyhle figle o bydlisti (a jeho prokazani) na me minule zkousel mestak co jsem mu ji nedal, ale videl ji. Tak jsem mu to bydliste nadiktoval, coz byla taky hrozna svanda. Vyzadoval po me cislo orientacni!, protoze tam na to proste maji kolonku.
Takze se tomu "kolonka povolani" autora threadu ani nedivim.
Na jare v Chudolazech mi zase zaznam o prestupku vypsali rukou na neco tak zlutyho a s kvalitou papiru jak z minulyho rezimu, ze jsem opakovane hledal, jestli ty papiry nemaj nekde predtisteny slova jako SNB//MNV nebo podobne... :)
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #10 kdy: 31 Července 2015, 11:20:46 »

Na otázku "povolání" je třeba odpovědět "příležitostný dobrovolný zástupce přestupníků u správních řízení bez nároku na honorář". V záloze mám ještě parazita a vizionáře.

Mimochodem dneska asi musí mít ovčanku i občan ČR se zrušeným trvalým bydlištěm (tím myslím zrušené dle § 10 odst. 12 zákona 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel, ne pseudobydliště na ohlašovně/úřadě), jelikož není problém vydat ovčanku s neuvedeným místem trvalého bydliště.
« Poslední změna: 31 Července 2015, 11:23:31 od dj-bobr »
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #11 kdy: 31 Července 2015, 11:29:48 »

Jako práce mě napadá kočovný topič. Na to budou mít policajti určitě otázku co to je.
Odpověď je, že si ho vždycky někdo pozve, třeba policajti - a po tom co jim pořádně zatopí už ho nechtějí  ;D
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #12 kdy: 31 Července 2015, 12:43:42 »

dj-bobr: V případě ukončení trvalého pobytu se musí OP odevzdat. Více o životě bez občanky zde.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #13 kdy: 31 Července 2015, 12:57:00 »

Článek od Altaira pro mě byl prvotním impulzem, pár věcí už je tam zastaralých (ceny atd., některé věci v diskusi), ale rámcově to je platné i dnes.

pravdou nicméně jest, že ovčanky se už bez problémů vydávají i ovčanům bez trvalého pobytu v ČR, jen nejspíš tito lidé nejsou povinni žádat o novou ovčanku po ztrátě platnosti staré pozbytím trvalého pobytu (celkově je občan bez trvalého pobytu v ČR občas trochu šedá zóna, policajti zkouší kauce s vyšší horlivostí atd.)
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re::-D
« Odpověď #14 kdy: 31 Července 2015, 15:17:21 »

Ten Altairuv clanek mi evokuje jednu vec, kterou se ted snazim vyresit:

Rad bych ziskal rezidentskou parkovaci kartu a nechci menit trvale bydliste (menit z pohledu zakona - zmena se musi do X dnu nahlasit na ruzna mista a do ruznych instituci), takze bych rad proslapnul nejakou cesticku.
Napadla me jednoducha varianta, prijit na urad, zmenit bydliste, vyzvednout parkovaci kartu, a zmenit zpatky. Jenze v zakone se pise, ze me neprihlasi jinam, pokud uz mam odstrizeny roh obcanky, coz by znamenalo pockat na novou (treba jen docasnou), coz znamena prosvihnout nektere lhuty pro nahlaseni.
Varianta 2 byla prihlasit se do dane mestske casti, vyzvednout parkovaci kartu a pak se Altairovou cestou vzdat trvaleho bydliste. To clovek muze provest nezavisle na ustrizenem rohu OP a za par dni hned po "navratu ze zahranici" me muj puvodni urad musi prihlasit i bez OP jen na zaklade rodneho listu, pasu a souhlasu majitelu bytu.

Otazkou je, jestli to ve skutecnosti opravdu funguje timto popisovanym zpusobem.
« Poslední změna: 31 Července 2015, 17:11:39 od gw »
IP zaznamenána