30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jak nejlépe zmocňovat  (Přečteno 9999 krát)

vava

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Jak nejlépe zmocňovat
« kdy: 29 Června 2015, 10:31:17 »

Dobré pondělní ráno, rád bych se poučil v oblasti „opravdového” zmocňování, kdy se chce řádný občan ČR nechat ve správním řízení zastupovat jiným řádným občanem.
Dá se v takovém případě udělat něco dobře, nebo naopak špatně? Četl jsem tu jak o připojení plné moci hned k odporu, tak i o variantě omluvenka-omluvenka-zmocněnec.

Protahovacího potenciálu ve zmocnění samotném moc není, že? Jedině snad v případě, kdy by se pořařilo zmocnění odeslat přesně současně s nějakým dopisem z úřadu.

Jak zmocňujete vy?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #1 kdy: 01 Července 2015, 13:24:05 »

Za nejvhodnější považuji zmocnění do protokolu. Občas se stane, že si úředník nenechá podepsat protokol obviněným, ale už jen zmocněncem, čímž ke zmocnění de iure nedojde. To s sebou následně nese velmi vtipné konsekvence...

Protahovací potenciál je v řetězení zmocněnců, kteří mají v ideálním případě datové schránky:
1) zplnomocním pana A,
2) jakmile panu A dorazí cokoliv z daného úřadu do datové schránky, odvolám plnou moc,
3a) vyčkám 10-14 dnů a zplnomocním pana B, nebo
3b) vyčkám, až mě obešlou přímo, a dříve než vyberu svoji datovou schránku, zplnomocním pana B,
4) jakmile panu B dorazí cokoliv z daného úřadu do datové schránky, odvolám plnou moc,
5) GO TO 1.

Předpokladem této metody je, že pánové A a B mají k datové schránce (stejně jako já) zřizenu pověřenou osobu s oprávněním pouze k nahlížení na seznam doručených zpráv. Pak lze účinně a zcela v souladu se zákonem zajistit, že se úřadu nepovede doručovat po dobu několika měsíců. Následně to úřad buď vzdá, nebo obešle přímo obviněného.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #2 kdy: 01 Července 2015, 15:00:39 »

To lze snad udělat i poštou, ne? A ještě by to alespoň úřad mohlo stát nějaký prachy.
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #3 kdy: 01 Července 2015, 16:13:59 »

To těžko projde, oni budou mít potvrzení o tom kdy odeslali zásilku a to že vy někoho zmocníte ještě před vybráním schránky nikoho zajímat nebude. Zmocnění platí až od doby kdy jim ho oznámíte. Do datovky doručí po deseti dnech, tam žádne protahování nejde, prostě fikce.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #4 kdy: 02 Července 2015, 00:12:40 »

No jasně, já spíš myslel, že tomu zmocněnci to budou posílat poštou a on, před tím, než to vybere ze schránky, tak mu odeberu plnou moc. Je tohle použitelný? Nicméně s těma datovkama to má asi větší potenciál...
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #5 kdy: 02 Července 2015, 08:34:54 »

To je v podstatě to stejný, zásadní je že měl zmocnění v době odeslání písemnosti. To že si to převezme až po odebrání plné moci, není rozhodující. Takže podle mě tohle nemá moc smysl. Doručeno mají stejně jako u datovek po deseti dnech, jediný rozdíl je, že je tam den nebo dva navíc než to dojde na poštu.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #6 kdy: 03 Července 2015, 00:14:34 »

Zmmocnit ideálně takto http://30kmh.cz/index.php?topic=1534.0  ;D
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #7 kdy: 03 Července 2015, 09:37:41 »

Já datovku nemám, takže v tomhle neumím moc chodit. Čili jestli to chápu správně, tak hlavní rozdíl mezi datovkou a poštou je ten, že u  datovky je rozhodující pro právní úkon doručení, kdežto u pošty odeslání?
« Poslední změna: 03 Července 2015, 14:55:17 od plikous »
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #8 kdy: 03 Července 2015, 14:11:44 »

To nejde tak úplně tvrdit, záleží na druhu podání. V případě odporu nebo odvolání se bere kdy bylo podáno na poštu, je to ve prospěch obviněného. Ovšem v případě zplnomocnění to platit nemůže, protože platí až od chvíle kdy se o něm úřad fakticky dozví, nelze zplnomocnit zpětně.

Jsem téměř stoprocentně přesvědčenej, že  tenhle způsob střídání zmocněnců nemůže projít. Ale každopádně to může orgánovi na chvilu zamotat hlavu :)
« Poslední změna: 03 Července 2015, 14:15:14 od Tacecek »
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #9 kdy: 03 Července 2015, 15:00:29 »

A ještě jena teoretická otázka, úřad pošle dopis datovkou a já si ji druhý, respektive jakýkoliv den před desátým, zruším, bez toho aniž bych to vyzvedl. Má úřad doručeno nebo ne?
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #10 kdy: 03 Července 2015, 17:47:26 »

má, v době kdy vám to poslali jste prokazatelně měl schránku funkční. Je to stejné jako když odmítnete převzít od pošťačky, čili zabráníte doručení vlastním přičiněním, pak je automaticky doručeno.
« Poslední změna: 03 Července 2015, 17:50:40 od Tacecek »
IP zaznamenána

smg465

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #11 kdy: 31 Října 2015, 23:00:23 »

Jestli jsem to pochopil správně, mělo by platit následující: Pokud orgán odešle dopis zmocněncovi poštou, následně 4. den pošlu dopis orgánovi, že zmocněncovi ruším plnou moc, pak i přesto se bere za to, že dopis byl zmocněncovi řádně doručen?

A jak by to bylo v případě, že si zvolím zmocněnce a on v průběhu umře?
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #12 kdy: 01 Listopadu 2015, 06:08:28 »

Zmocnění obecně končí smrtí, pokud se nejedná o advokáta, kde podle zákona komora určí nástupce. V obou případech bych to viděl na opakování doručení. Pro takovou taktiku se ale asi budou zmocněnci shánět trochu obtížněji...
IP zaznamenána

smg465

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #13 kdy: 01 Listopadu 2015, 19:06:38 »

A první část?
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Jak nejlépe zmocňovat
« Odpověď #14 kdy: 02 Listopadu 2015, 05:44:00 »

Ano, doručen.
IP zaznamenána