30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odvolání proti rozhodnutí o odmítnutí žádosti o poskytnutí informace  (Přečteno 53949 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

TL;DR Nemusí, ale je to vhodné.

Obecnou náležitostí každého podání učiněného ve správním řízení je, že z něj musí být patrno, co se navrhuje (§ 37(2) věta první SprŘ). Náležitosti samotného odvolání pak upravuje § 82(2) SprŘ, jde především o označení napadeného rozhodnutí a konkrétní odvolací důvody (to je to, kvůli čemu musí SO aktivovat proceduru odstranění vad u blanketního odvolání).

Samotné rozhodnutí o odvolání je rozhodnutím z moci úřední. Nejde o rozhodnutí o žádosti, jedinou podmínkou, aby SO mohl rozhodnout je, že odvolání bylo podáno, ale není nijak vázán tím, co odvolatel navrhuje. Např. i v situacích, kdy připadá v úvahu jak změna napadeného rozhodnutí SO2, tak jeho zrušení a vrácení SO1, si může SO2 v mezích správího uvážení vybrat, nezáleží na tom, co požadoval odvolatel. Neexistuje tu nic jako projednací zásada či vázanost petitem petitem jako u soudu.

Náležitost podle § 37(2) SprŘ, tj. že z podání musí být patrno, co se navrhuje, bude většinou splněna implicitně, resp. neuvede-li odvolatel nic, obsahuje § 82(2) SprŘ domněnku, že se domáhá zrušení celého rozhodnutí. V pochybnostech, např. pokud by se SO1 chystal rozhodnout autoremedurou podle § 87 SprŘ, ale nebylo by z odvolání patrné, co lze v daném případě pokládat za plné vyhovění odvolání, měl by SO opět aktivovat proceduru odstranění vad.

Přestože to tedy není u odvolání zcela nezbytné, lze uvedení toho, co podatel navrhuje, doporučit, nejen u odvolání. Osobně mi přijde přehnané formulovat to jako petit žaloby, tj. dávat tomu nějaký nadpis, římské číslování, typografické odlišení, ale nějaký závěrečný odstavec, který shrne odvolání a bude obsahovat návrh, je velmi vhodný.
« Poslední změna: 02 Dubna 2017, 11:51:47 od hh »
IP zaznamenána

Sunshim

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Odvolání proti rozhodnutí o odmítnutí žádosti o poskytnutí informace
« Odpověď #16 kdy: 22 Března 2024, 03:37:05 »

Pánové, otázka - v případě odvolání od rozhodnutí, jak tady v předmětu, je součástí postupu i to, že spolu se žádostí pošlou na krajský aj dotazovaný spis? :o
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 621
    • Zobrazit profil
Re:Odvolání proti rozhodnutí o odmítnutí žádosti o poskytnutí informace
« Odpověď #17 kdy: 22 Března 2024, 07:06:38 »

V zásadě připadají v úvahu dva postupy - tzv. autoremedura (par. 87 SpŘ), tedy orgán za určitých podmínek sám vyhoví odvolání, pak se nikam nic nezasílá, anebo předání spisu odvolacímu orgánu (par. 88 odst. 1 SpŘ).
Pokud je to řízení podle zák. 106/1999 Sb., úprava je v některých ohledech odlišná, viz par. 16 zák. 106/1999 Sb., tedy např. ve zkrácení lhůty a vydání příkazu k poskytnutí informací.
Vždy by ale měl k odvolacímu orgánu doputovat celý spis.
IP zaznamenána