30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Dopravní nehod, kdo je viník?  (Přečteno 12711 krát)

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehod, kdo je viník?
« Odpověď #15 kdy: 09 Dubna 2016, 16:35:55 »

IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehod, kdo je viník?
« Odpověď #16 kdy: 09 Dubna 2016, 19:46:56 »

Takže pokud "odborný článek" chápu správně ... pokud mi pod auto vlítne srna a já pojedu 90kmph na povolené 90ce, nejedná se o překročení rychlosti, tedy lze uplatnit tvrzení že se jedná o náhlou překážku jelikož brzdná dráha za nejvyšší dovolené rychlosti je delší než vzdálenost mezi vozidlem a náhlou překážkou.

Když srazím opilého chodce v černých hadrech ve 3 ráno, co mi tam vběhne při rychlosti 52kmph na omezení na 30kmph (např. kvůli výjezdu ze stavby), jedná se o překročení rychlosti o více než 70% nad dovolený limit a nelze zde uplatnit tvrzení že se jedná o náhlou překážku.

Chápu, že oba případy je nutné posuzovat individuálně, jde mi čistě o míru zavinění v závislosti na rychlosti.
« Poslední změna: 09 Dubna 2016, 19:55:01 od zceyee »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 753
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehod, kdo je viník?
« Odpověď #17 kdy: 10 Dubna 2016, 20:32:41 »

nevím jestli to platí i pro tento případ, ale na nedávném školení řidičů nám instruktor zdůraznil větu
" viděl jsem ho, ale nestihl zareagovat"
kterou si prý máme obzvlášť dobře pamatovat
nedá se pak tak snadno použít " nevěnoval se řízení "
IP zaznamenána

alcatsch

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehod, kdo je viník?
« Odpověď #18 kdy: 15 Dubna 2016, 22:55:14 »

Dovolil bych si navázat s jinou konkrétní nehodou, jelikož diskuze k tazateli se, zdá se, ujednotila na závěru.

Jde mi primárně o konfrontaci mého vidění situace + rozšíření laického právního povědomí.
Můj známý - X - měl před krátkou dobou nehodu v centru města. Parkoval v jednosměrce na šikmém stání vlevo. Po pravé straně se taky parkuje šikmým stáním ve směru jízdy.
Nevím, kde přesně se to stalo, ale jako ilustrace situace: https://goo.gl/maps/wEWYj5aae8K2

Kolem známého X projelo auto A a zastavilo až 2-3 metry za ním ve směru jízdy. V ten moment začal X vyjíždět z místa, při ohlédnutí vpravo viděl stojící auto A, logicky tudíž při couvání do ulice sledoval hlavně svou levou zadní stranu (zdali nepřijíždí jiná auta). Když byl částí vozu v silnici, zaregistroval v zrcátku "pohyb" a pokusil se zastavit.
Vůz A (dle mého názoru jednoznačný viník nehody) začal couvat (v jednosměrce), aby umožnil vyjetí třetího vozu z parkovacího místa, na nějž hodlal poté odparkovat.

Vozy se trefily "na roh", známy X na PZ, vůz A na LZ nárazník. Nicméně nebylo možné určit, kdo vlastně vrazil do koho. Přivolaná hlídka PČR stanovila jednoznačnou vinu na stranu známého X, bez spoluviny řidiče A.

1. Na koho straně spatřujete rozhodující zavinění? Můj náhled na věc je takový, že řidič A porušil explicitně stanovenou povinnost (zákon zakazuje couvání v jednosměrce), známý X dle mého postupoval s náležitou opatrností a současně platí zásada viz článek:
...nelze po účastníkovi silničního provozu spravedlivě požadovat, aby bez dalšího předpokládal možné porušení pravidel tohoto provozu jinými účastníky a aby tomu přizpůsobil své počínání. Naopak, není-li z okolností, které může účastník silničního provozu běžně vnímat či předvídat, zřejmé, že jiný účastník téhož provozu porušil své povinnosti, je oprávněn očekávat od ostatních účastníků silničního provozu dodržování stanovených pravidel.

Nebo se v tomto případě kloníte k zdůvodnění, že vůz vyjíždející z parkovacího místa má dát "přednost všem na silnici".

2. X je cizinec a s PČR se neuměl/nechtěl dohadovat. Na místě uhradil blokovou pokutu a podepsal "něco". Pravěpodobně protokol o šetření nehody. Existuje v této situaci ještě nějaký postup/opravný prostředek/námitka apod.? Nebo je zaplacením blokové pokuty vše nadobro uzavřeno?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehod, kdo je viník?
« Odpověď #19 kdy: 16 Dubna 2016, 01:51:23 »

Podle mně bylo důležité kdo do koho narazil. A protože jste tam nebyl a nemáte ani protokol mohlo to bát tak i tak.
Pokud zaplatil blokovou pokutu - uznal tím svoji chybu a dále je to téměř neprůstřelné.
IP zaznamenána

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehod, kdo je viník?
« Odpověď #20 kdy: 17 Dubna 2016, 15:16:49 »

2. X je cizinec a s PČR se neuměl/nechtěl dohadovat.

Člověk má jen taková práva jaká si uhájí.
IP zaznamenána