30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.  (Přečteno 27281 krát)

Sudaler

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 314
    • Zobrazit profil
[?] Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« kdy: 06 Května 2015, 10:06:50 »

Zdravím všechny přítomné,
rád bych se na Vás obrátil s prosbou o radu. Jedná se o velmi zajímavou záležitost, na kterou jsem ani ve zdejších kruzích nenašel žádnou odpověď. Nyní se pokusím vylíčit celou situaci:
Můj kamarád byl zastaven cca ve 14:30 hodin policií. Důvod měla být běžná kontrola. Na místě byla provedena dechová zkouška přístrojem Dräger, která nejprve ukázala hodnotu 1,52 a následně 1,72 promile (!!!). Můj kamarád na místě s tímto nesouhlasil a žádal převoz na odběr krve. To mu policisté zprvu nechtěli umožnit, nicméně následně po tom, co je začal natáčet, ho převezli do nemocnice. Na místě mu byl odebrán ŘP.

Ve špitále začala další podivná hra: Údajně po něm chtěli předem za dechovou zkoušku zaplatit, nicméně kamarád uvedl, že u sebe nemá hotovost. Policie ho tedy opět naložila a absolvovala s ním cirka půlhodinovou jízdu na místě jeho bydliště, kde si vzal hotovost a opět se vrátili do nemocnice. Zde podle něj zaplatil v hotovosti 300 kč. Potvrzení mu údajně nemocnice vydala, nicméně už by ho asi nenašel. Po odběru krve mu bylo sděleno, že si má pro výsledky během dvou dnů zavolat. To však neučinil.

Více než týden po kontrole mu přišla výzva k podání vysvětlení na policii. Tam na mou radu odmítl vypovídat. Policista mu mimo jiné sdělil, že krev z nemocnice ještě nedorazila.

Dále mu přišla informace o "Ukončení o shromažďování podkladů k vydání rozhodnutí", kde mu mimo jiné byly oznámeny hodiny, ve kterých si může na magistrátu prohlédnout svůj spis. Na mou radu celý spis nafotil. K údivu nás obou, ani zde nejsou výsledky krve z nemocnice.
Vzhledem k tomu, že spis je již uzavřený, předpokládám, že je tam už ani nelze dodat.

K hodnotám naměřeným přístrojem bych ještě rád uvedl, že je pravda, že jsme předešlý den popíjeli v poměrně vyšší míře, nicméně můj kamarád sedl za volant až další den po obědě, tedy po dlouhém spánku a vydatném jídle, kdy se neměl důvod domnívat, že má ještě alkohol v krvi. Proto se mu také zdála naměřená hodnota poněkud zcestná.
Dále pokud jsem dobře informovaný, hodnoty 1,52 a 1,72 jsou rozdílné o více, než 10 %, tudíž by mělo být měření neplatné.
Můžete nám prosím poradit následující postup? Kamarád potřebuje řidičák k vykonávání zaměstnání, takže to poněkud hoří a i přesto, že byla celá záležitost kvalifikována jako přečin, nerad by čekal rok na promlčecí lhůtu...
Díky.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2015, 10:45:19 »

Spis není "uzavřen" a kamarád může pořád navrhovat další důkazy.
Dokonce i v odvolání.

Tak může podat vyjádření k podkladům a požadovat krev a další důkazy. Třebas použít tu nahrávku a požadovat výslech policajtů a navrhnout další svědky.

1,7 i 1,5 promile už je dost aby to bylo vidět na chování (řeč, vrávorání atd.) - jestli z nahrávky a výslechu policajtů takové projevy nevyplynou tak to konfrontovat s výsledkem měření.

Kamarád potřebuje řidičák k vykonávání zaměstnání, takže to poněkud hoří a i přesto, že byla celá záležitost kvalifikována jako přečin, nerad by čekal rok na promlčecí lhůtu...

Hrozí za to až 3 roky vězení a 10 let zákaz řízení. Sice jestli nemá další škraloup tak tolik určitě nedostane, ale stejně je riskantní hrát na to že se přizná a bude spolupracovat.
A určitě nepřipustit že to byl stav vylučující způsobilost.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2015, 11:07:06 »

Rozhodnutí o zadržení řp už proběhlo? Jde totiž o dvě nezávislá rozhodnutí - jedno do pěti dnů o zadržení řp a druhé později o přestupku.

Nemocnice bude schopna vystavit duplikát dokladu o platbě. Případně lze použít svědectví lékaře, sestry, policistů, spolujezdců a záznam policejního dispečinku o jízdě hlídky. Má nahrávku z nemocnice?

Je to o té krvi z nemocnice v protokolu z policie? Nebo si to jednání alespoň nahrával?

Do spisu lze doplňovat až do pravomocného rozhodnutí (ale úřad to už sám od sebe dělat nebude).
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #3 kdy: 06 Května 2015, 13:00:38 »

V každém případě je tam rozdíl větší než 10%. Možná měl pouze nesouhlasit a sám netrvat na odběru krve. Pak by proti němu nic neměli.

Já bych doporučoval vyvolat co nejdříve jednání na úřadu, a chtít po nich ŘP zpět s tím že dechová zkouška byla neplatná (rozdíl větší než 10%) a pokud nic jiného (krev) nemají, tak trvat na okamžitém vrácení ŘP.
Ovšem vzhledem k tomu co v tomto případě hrozí (vězení + 10let zákaz) bych zvážil konzultaci s nějakým v této problematice kovaným právníkem.

Jinak v žádném případě bych nepřipouštěl jakoukoliv větší konzumaci den předem.
Jinak k nadýchání takto vysokých hodnot mohlo dojít i tím, že si kamarád při krkrnutí malinko ublinknul...   

Jinak i roční prekluze může být v tomto případě výhrou...
« Poslední změna: 06 Května 2015, 13:02:25 od pk202 »
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #4 kdy: 06 Května 2015, 13:46:46 »

Váš kamarád je docela bohém. ale bohemians jsme tu skoro všichni.  :)

Měl by se odrazit od něčeho pevného = kopie potvrzení o platbě, na základě toho požadovat již zaplacenou analýzu, na základě toho rozporovat výsledky z dechu.... atd. viz místní informace
Pokud analýzu krve nenajdou, tak lze hovořit o tom, že měření dechu bylo ovlivněno nějakým přípravkem obsahujícím alkohol (stopangin, švédské kapky, paradentol gel....) a bude to potřeba hnát na ostří nože. Je to buď anebo.

A pokud se krev najde a bude tam přes 1%o, tak to bude smutný příběh a lze to obhajovat jedině neočekáváním.
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #5 kdy: 06 Května 2015, 18:14:01 »

V nemocnicích se evidují výsledky mnoho let zpět... Takže v prvé řadě zavolat do nemocnice a chtít znát výsledek vyšetření...
IP zaznamenána

Sudaler

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 314
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #6 kdy: 06 Května 2015, 21:22:49 »

Potvrzení o zadržení ŘP již proběhlo.
Ve spisu je zmínka o odběru krve pouze v dokumentaci od policie, která uvádí, že byl daný kamarád převezen na vlastní žádost k odběru krve, avšak výsledky nikde nejsou.
Doporučil jsem mu tedy co nejdříve zavolat, příp. se osobně dostavit do nemocnice a výsledky chtít vidět, příp. dostat kopii o zaplacení krevních testů.
Nevěřím tomu, že by ty výsledky z Drägeru byly správné, ať už v sobě měl alkohol či nikoli, jelikož jak je zřejmé z naměřených hodnot (1,50 a 1,70), tak není možné, aby nějakých 12 hodin po konzumaci, hladina alkoholu stále stoupala...
Budu informovat o dalším postupu, díky za rady.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #7 kdy: 07 Května 2015, 11:23:30 »

Potvrzení o zadržení ŘP již proběhlo.
Ve spisu je zmínka o odběru krve pouze v dokumentaci od policie, která uvádí, že byl daný kamarád převezen na vlastní žádost k odběru krve, avšak výsledky nikde nejsou.
Doporučil jsem mu tedy co nejdříve zavolat, příp. se osobně dostavit do nemocnice a výsledky chtít vidět, příp. dostat kopii o zaplacení krevních testů.
Nevěřím tomu, že by ty výsledky z Drägeru byly správné, ať už v sobě měl alkohol či nikoli, jelikož jak je zřejmé z naměřených hodnot (1,50 a 1,70), tak není možné, aby nějakých 12 hodin po konzumaci, hladina alkoholu stále stoupala...
Budu informovat o dalším postupu, díky za rady.

Já bych se v první chvíli o výsledky krve nedral...tam klidně může být 0,4% a bude. Vycházejme z toho, že ve spise je jedině nesprávná a neplatná zkouška z Drageru a tím pádem bych prostě požádal o navrácení ŘP do doby než orgán prokáže že jsem byl pod vlivem. Teprve pokud by i odvolací orgán trval na tom, že Drager i takto platí, tak bych tahal tu krev.
Proč riskovat že v krvi něco je, když zkouška Dragerem není platná. a nelze tedy nijak prokázat ovlivnění natož nezpůsobilost.
Krev by měl mít zájem dodat správní orgán, protože jinak nemá nic v ruce. Vsadím se ale, že se budou tvářit, jako že maj vše v ruce a budou tlačit na kolegu aby se přiznal (chlapsky :) ) a jakmile se přizná, tak mu napálej plnou palbu.
« Poslední změna: 07 Května 2015, 11:27:25 od pk202 »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #8 kdy: 07 Května 2015, 12:08:53 »

V tomhle případu je to všechno trochu jinak, protože je to nad 1 promili, tedy přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a nikoliv přestupek.
Úřad rozhoduje pouze o tom, zda zadrží ŘP do doby, než bude rozhodnuto o přečinu.
Úřad má ve spise pouze oznámení o zadržení ŘP, potvrzení o zadržení ŘP + někdy výtisky z drägeru.
Úřad při podezření ze spáchání přečinu ŘP nezadržuje podle své vůle, ale teprve po souhlasu státního zástupce.
Jestliže státní zástupce nesouhlasí se zadržením, tak ŘP úřad sám vrátí. Jestliže státní zástupce souhlasí, tak ten ŘP úřad zadrží bez ohledu na všechny okolnosti a rozdíl v dechových zkouškách.
O samotném přečinu rozhoduje soud, který to rozhodne trestním příkazem.
Pokud bude chtít cokoliv rozporovat, tak před soudem.
Samozřejmě, že může podat odvolání proti rozhodnutí úřadu o zadržení ŘP, ale na 99,9% to bude k ničemu, páč to odvolačka podrží a s velkou pravděpodobností bude mít v ruce dříve trestní příkaz od soudu se zákazem např. 24 měsíců.
IP zaznamenána

spec

  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #9 kdy: 07 Května 2015, 12:30:02 »

Prosím o vysvětlení:
Řidič si sám zaplatil krevní zkoušku, tedy ty výsledky patří pouze jemu a pokud je chce policie, nemusí jí je dát?
Proti sobě sice nemusí vypovídat a i jiné důkazy snad poskytovat taky nemusí, přece ho k tomu policie nemůže nutit. Pokud ten odběr platil, tak to snad byl soukromý zákrok a do toho policii vlastně nic není. Nemá nakonec výhodu v tom, že když ho poliši nechali zaplatit si ten odběr, tak se tím sami připravili o důkaz, protože výsledky odběru spadají pod lékařské tajemství?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #10 kdy: 07 Května 2015, 13:49:21 »

Tohle by opravdu chtělo zaplatit si právníka.
Pořád mi ale hlavou vrtá to, že Drager je přístroj vhodný pouze pro orientační zkoušku a naši drábové si prosadili , že pokud jsou dvě měření po sobě do 10% odchylky, pak - pokud řidič souhlasí - lze po odečtu od nejvyyššího výsledku 0,24 promile zjištěnou hodnotu použít a není potřeba lékařská zkouška spojená s odběrem krve. Takže podle mně ani soud bez platné krevní zkoušky nemá v tomhle případě podle čeho by dotyčného odsoudil. Není splněna ani jedna podmínka :
1) Následná měření mají větší rozdíl než 10%
2) Řidič s uvedenými hodnotami nesouhlasil

Přičemž pro uznání by měly být splněny podmínky obě.
Kdyby hlídka postupovala správně měla v takovém případě řidiče sama vyzvat a dopravit na odborné lékařské vyšetření.
« Poslední změna: 07 Května 2015, 13:52:38 od pk202 »
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #11 kdy: 07 Května 2015, 22:10:33 »

Prosím o vysvětlení:
Řidič si sám zaplatil krevní zkoušku, tedy ty výsledky patří pouze jemu a pokud je chce policie, nemusí jí je dát?
Stačí pogooglit :
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/239457-nemocnice-ridici-i-policie-se-prou-o-uhradu-krevnich-testu/
http://www.denik.cz/zlinsky-kraj/krevni-testy-si-nove-plati-sami-ridici-20130829-bin6.html
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #12 kdy: 07 Května 2015, 23:47:37 »

Nemělo by to být tak, že testy hradí ten, co si je objedná tedy policie, když oni chtějí krevní zkoušku, a pak peníze vymáhat po řidičích pozitivních na alkohol? Přece v okamžiku odběru není jasné, zda-li jsem pod vlivem a mám si test zaplatit nebo jej bude hradit policie.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #13 kdy: 08 Května 2015, 01:00:33 »

Nemělo by to být tak, že testy hradí ten, co si je objedná tedy policie, když oni chtějí krevní zkoušku, a pak peníze vymáhat po řidičích pozitivních na alkohol? Přece v okamžiku odběru není jasné, zda-li jsem pod vlivem a mám si test zaplatit nebo jej bude hradit policie.
Pokud jste nadýchal, tak je důvodný předpoklad, že to tam bude a platíte Vy.
Do tohoto judikátu platila PČR, teď se jim už nechce.
http://kraken.slv.cz/Cpjn205/2011
ale také můžete nemít peníze a počkat na výsledek
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/285820-jak-vymahat-dluhy-za-pozitivni-alkoholtesty-recept-stale-neni/
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Pozit. dech. zk., ztracená krev, zadržení ŘP.
« Odpověď #14 kdy: 08 Května 2015, 01:34:37 »

No jo, ale ten verdikt soudu je, že řidič platí pokud mu je prokázán alkohol, ale ten je prokázán až vyšetřením. Když mě tedy přivezou, tak platit nemusím, protože alkohol mi prokázán nebyl. Kdyby přítomnost alkoholu byla průkazná, nevezou mě na krev.

Odskáčou to nemocnice, protože v okamžiku odběru nevědí komu mají účtovat :D Když ji zaplatím já a alkohol se neprokáže, tak nemocnice se na mě bezdůvodně obohatila (vlastně inverzní situace ze Stanoviska, kdy platila PČR a test byl pozitivní -> měl platit řidič).

P.S. Snad jsem stanovisko pochopil dobře v právu jsem začátečník :D
IP zaznamenána