30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Opozdene odvolani  (Přečteno 12352 krát)

bierbitzch

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Opozdene odvolani
« kdy: 21 Dubna 2015, 09:53:16 »

Zdravim,

potreboval bych jako zacatecnik poradit s nejasnosti:
 
Nechci uvadet konkretni data, rekneme tedy, ze 1.ledna roku XXXX byl patek (a nebyl svatek) a v domovni schrance jsem mel oznameni o ulozeni zasilky na poste s tim, ze zasilka bude cekat do 15.ledna (10 pracovnich dnu), pak bude vracena odesilateli (spravni organ). I sel jsem na postu posledni den jak bylo receno na oznameni od postaka - 15.1 - a prevzal jsem zasilku s rozhodnutim. V pouceni uvedeno, ze mam 15 dni od oznameni na odvolani - tj do 30.1, coz pripadlo na sobotu, odvolani jsem podal v pondeli pote.

Ted jsem se dozvedel, ze moje odvolani bylo postoupeno kraji jako opozdene, jelikoz po 10 dnech ulozeni na poste, t.j. 10.1 to urad bral jako doruceno fikci (i kdyz zasilka na poste cekala dle oznameni do 15.1) a od toho dne bezela lhuta pro odvolani a ta marne uplynula 25.1.

Dodavam, ze v prikaznim rizeni pri podani odporu jsem postupoval stejne (tj vyzvednuti na poste posledni den dle oznameni o ulozeni a odpor podan osmy den po vyzvednuti na poste) a tam na to organ nahlizel jako ze odpor byl podan ve lhute.

Co je tedy "spravne"?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #1 kdy: 21 Dubna 2015, 10:19:41 »

Tady na fóru je kalkulačka pro výpočet lhůt.. http://30kmh.cz/calc.html

Ale fikce doručení je opravdu po 10 kalendářních dnech.. jen když ten 10. den je svátek nebo víkend tak následující pracovní den.

O prominutí zmeškání úkonu můžete žádat přes navrácení v předešlý stav.
Ale moc nevím konkrétně jak v tomhle případě. Je na to 15 dní.
Možná poslat doplnění k odvolání. Ale vedle toho že jste myslel že to je ve lhůtě by v žádosti měly být napsané i překážky které bránily podat odvolání dříve.
IP zaznamenána

emet

  • Příspěvků: 66
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2015, 10:23:14 »

Nebylo u toho oznámení o uložení zásilky i lísteček s poučením? Tam je uvedená lhůta 10 dní.
Pravděpodobně to zmastila pošta, která na oznámení uvedla špatnou lhůtu pro vyzvednutí. Přesně tohle už se mi jednou stalo, ale vyzvedl jsem desátý den, dle poučení.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2015, 10:41:59 »

Jestli je to tak, jak píšete, a současně jste neležel na ARO napojený na hadičky, tak jste nejspíš v řiti. Je třeba postavit na jisto, kdy byla zásilka poprvé doručována a následně připravena k vyzvednutí. Další možná důležitá věc je, jestli k vyzvednutí došlo na poště a oni do doručenky vyznačili, že jste si to převzal, nebo tou dobou už byla doručenka na cestě zpět k orgánu a vám už to dali ve stejném režimu, jako je vhození do schránky.

Každopádně úřad bude tvrdit, že se doručilo fikcí a nejspíš bude mít i pravdu. Dalo by se argumentovat, že tím, že to zmastila pošta a že jste si to vyzvednul na poště a tedy jste nemohl tušit, že bylo doručeno fikcí už o pár dní dřív, ale šance na úspěch obecně nebudou velké.

Navrácení v předchozí stav je bez šance, vy jste tu písemnost měl a čas i možnost podat odvolání jste taky měl. Jiná situace by byla, kdyby byla chyba v poučení (§ 83 odst. 2 SprŘ), ale jestli vás jen pošta uvedla v omyl ohledně data, kdy nastala fikce, tak to samo o sobě lhůtu pro podání odvolání neprodlouží.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #4 kdy: 21 Dubna 2015, 10:43:37 »

Další možnost je napadnout fikci doručení.
Prokázat důvody proč nemohl dopis být vyzvednut dříve než byl vyzvednut.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2015, 10:45:03 »

Podle mě to úřad počítá dobře, ale doručoval špatně - tady je podobný případ http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2011/0053_7As__110_20110927021804_prevedeno.pdf

Pravděpodobně jde tedy o chybu pošty nebo úřadu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #6 kdy: 21 Dubna 2015, 11:09:41 »

No to je sice hezký, ale pokud to dobře čtu, tak buď mají záznam o tom, kdy si to vyzvednul na poště, nebo už to vědí z kontextu, případně by to zřejmě šlo prokázat. No a od toho vyzvednutí už je nejspíš 15denní lhůta dle § 41 odst. 2 SprŘ v tahu.
IP zaznamenána

bierbitzch

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #7 kdy: 21 Dubna 2015, 12:13:10 »

Diky vsem za odpovedi.

Na poste bylo ulozeno v den X, v oznameni od posty (takovy ten sotva citalny canc vytisknuty na jehlickove tiskarne z roku 2) bylo ze zasilka ceka do X+15 (10 pracovnich dni), pak se vraci organu. V X+15 jsem na poste prevzal obalku, podepsal dodejku a zil v domneni, ze oznameno bylo v X+15, coz je moje blbost, protoze SprR jasne mluvi o 10 dnech (a konec koncu, je to uvedeno i na pouceni ktere je vhozeno do schranky spolecne s oznamenim o ulozeni).
Samozrejme to vyzvednuti probehlo vic jak 15 dni spatky, takze paragraf 41 nezafunguje.

Jak pise hh, jsem nejspis 'v riti'. Pravni moci rozhodnuti nabylo v (X+10)+15, tudiz ted jiz bezi 30 dni do splatnosti pokuty + nakladu. Jsem o 2 tisice zkusenejsi :)

Odvolani i doplneni odvolani ale bylo postoupeno kraji. Nevim presne jak to funguje tam; mozna nekdo uzna ze moje argumentace v odvolani ma smysl a rozhodnuti zrusi nebo vrati. ( mozna jsem nevylecitelny optimista :) )
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #8 kdy: 21 Dubna 2015, 12:22:39 »

Navrácení v předchozí stav je bez šance,
Přesto bych požádal o navrácení v předchozí stav a to z toho důvodu, že mne pošta myslně informovala o době uložení. Postupoval bych v tom smyslu, že jsem o weekendu našel lísteček s poučení o úložní době (předpokládám, že máte ten lístek abyste to mohl dokázat) a proto jste zcela důvodně spoléhal na to, že právní účinky nemohou nastat před tímto datem. Pokud tohle dokážete dostatečně prokázat, úřad Vám nutně musí vyhovět. Navrátí tedy řízení do předchozího stavu , vy podáte znovu odvolání - tentokrát již ve lhůtě a jede se dál. To že jste se mezi tím s tímto seznámil je logické - pokud byste se s tím neseznámil nebylo by možné žádat o uvedení v předchozí stav.
Počítejte ovšem s tím, že asi budete muset věrohodně doložit, proč jste si uvedenou písemnost  vyzvedl až v poslední den lhůty a důvod "protožeproto" nemusí být uznán. Uznáno by mělo být třeba v uvedenou dobu jsem měl zaplacen zájezd na hory nebo v uvedené době jsem pracoval mimo město a každodenně jsem se vracel z práce po zavírací hodině pošty nebo až o veekendu a celou dobu jsem se spoléhal na to, že právní účinky nemohou nastat dříve.

EDIT: Jedině byste musel argumentovat tím, že vám do schránky vhodili jen to oznámení od pošty a ne ten ústřižek a tak jste netušil, o co jde.
« Poslední změna: 21 Dubna 2015, 12:33:01 od pk202 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #9 kdy: 21 Dubna 2015, 12:44:08 »

[...]
Jak pise hh, jsem nejspis 'v riti'. Pravni moci rozhodnuti nabylo v (X+10)+15, tudiz ted jiz bezi 30 dni do splatnosti pokuty + nakladu. Jsem o 2 tisice zkusenejsi :)

Odvolani i doplneni odvolani ale bylo postoupeno kraji. Nevim presne jak to funguje tam; mozna nekdo uzna ze moje argumentace v odvolani ma smysl a rozhodnuti zrusi nebo vrati. ( mozna jsem nevylecitelny optimista :) )
Kraji se to postupuje proto, že o tom odvolání, tj. i o tom, že bylo podané opožděně, musí rozhodnout kraj, nemůžou si to vyřídit orgán I. stupně sám. Je tam i zjednodušená procedura, musí se to na kraj poslat v kratší lhůtě a v předkládacím stanovisku se řeší jen ta opožděnost.

Můžete zkusit hned rovnou na kraj poslat nějaké obecné podání (nadepsat např. doplnění, vyjádření apod.) kde jim zargumentujete, že dle vás doručeno bylo až převzetím na poště, což ostatně mají i ve spisu v doručence, tedy že je odvolání podané včas. Můžete dát i odkaz na ten výše citovaný judikát. No a jestli jste vážně optimista, tak tam můžete připsat, že pokud by přesto kraj odvolání posoudil jako opožděné, tak ať jej považují za podnět k zahájení přezkumného řízení (§ 95 SprŘ).
IP zaznamenána

bierbitzch

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #10 kdy: 21 Dubna 2015, 13:02:15 »

...

Bohuzel oznameni od posty jsem po vyzvednuti zasilky zahazoval, nepripisoval jsem jim dale zadnou dulezitost.
Nicmene, diky za vysvetleni, do budoucna se jiste hodi.

Můžete zkusit hned rovnou na kraj poslat nějaké obecné podání (nadepsat např. doplnění, vyjádření apod.) kde jim zargumentujete, že dle vás doručeno bylo až převzetím na poště, což ostatně mají i ve spisu v doručence, tedy že je odvolání podané včas. Můžete dát i odkaz na ten výše citovaný judikát. No a jestli jste vážně optimista, tak tam můžete připsat, že pokud by přesto kraj odvolání posoudil jako opožděné, tak ať jej považují za podnět k zahájení přezkumného řízení (§ 95 SprŘ).

To snad skusim, ale myslim, ze sance je minimalni - § 24 ods. 1 mluvi docela jasne v muj neprospech.

IP zaznamenána

emet

  • Příspěvků: 66
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #11 kdy: 21 Dubna 2015, 13:52:08 »

Bohuzel oznameni od posty jsem po vyzvednuti zasilky zahazoval, nepripisoval jsem jim dale zadnou dulezitost.
Nicmene, diky za vysvetleni, do budoucna se jiste hodi.

Pokud máte alespoň obálku (číslo zásilky), zkuste mrknout tady: https://www.postaonline.cz/trackandtrace
Mohlo by tam být uvedeno od kdy do kdy byla zásilka připravena k vyzvednutí.
Pokud to už nepůjde dohledat, možná by se také dalo argumentovat tím, proč pošta nekonala co měla a po 10ti dnech neposlala dopis zpět odesílateli, když to na něm bylo uvedeno? No protože to zmastila a dala lhůtu na vyzvednutí 15 dní a tím Vás uvedla v omyl. Kdyby to nezmastila a konala co měla, ten dopis by tam správně už 15tý den neměl být.
« Poslední změna: 21 Dubna 2015, 13:54:37 od emet »
IP zaznamenána

bierbitzch

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:Opozdene odvolani
« Odpověď #12 kdy: 21 Dubna 2015, 14:07:07 »

...

Podaci cislo mam, track&trace jsem koukal, je tam X - Uložení zásilky - adresát nezastižen., X+15 Dodání zásilky.
Sepsal jsem vyjadreni k odvolani adresovane kraji. Argumentuji, ze posta mi sdelila max. termin vyzvednuti, domnival jsem se ze ten termin je v souladu v SprR a ze pravni ucinky nemuzou nastat pred timto terminem. A ze v tydnu jsem kvuli praci nemohl dojit na postu u nas, povedlo se to az v den, kdy hrozilo ze se zasilka vrati.
IP zaznamenána