30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: I.ÚS 226/20 Nečitelnost podání učiněného do datové schránky  (Přečteno 3395 krát)

Ladislav Laker

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil

Nečitelnost podání učiněného do datové schránky

Nezdaří-li se orgánu veřejné moci zobrazit či otevřít podání nebo přílohy účastníka řízení či jeho zástupce, učiněné v elektronické podobě formou datové zprávy doručené do datové schránky, je tento orgán povinen o takové skutečnosti danou osobu alespoň vyrozumět a poskytnout jí prostor pro nápravu tak, aby nebyla jen pro tento nedostatek krácena na svých právech. To platí tím spíše, vyplývá-li z příslušného záznamu o ověření elektronického podání, že všechny soubory obsažené v datové zprávě vyhovují technickým parametrům (velikost, formát a absence škodlivého kódu). Uvedená povinnost orgánu veřejné moci je pak o to naléhavější, závisí-li na obsahu předmětného podání další procesní postup či rozhodnutí ve věci.
Zdroj: podle nálezu Ústavního soudu sp. zn. I.ÚS 226/20, ze dne 25. 3. 2020

Zde naznačený postup by mohl být - vedle blanketního podání - dalším krokem v ping-pongu se správním orgánem. Bylo by třeba úsilí programátora k nalezení postupu jak vytvořit soubor PDF s těmito vlastnostmi:
  • soubor úspěšně projde u příjemce všemi automatickými testy technických parametrů, a zároveň
  • soubor se po otevření u příjemce jeví jako nečitelný.

Triviálním příkladem takového podání by mohl být soubor PDF s bílým písmem na bilém podkladu. To by sice bylo velmi primitivní opatření, ale při tisku takového dokumentu bude výsledek byl dostačující ke zmatení úřednice. Úskalí tohoto postupu spočívá v tom, že úřad může takové nečitelné podání vyhodnotit jako záměrný zásah na straně odesilatele (obstrukci), což by takovému podání odnímalo odkladný účinek. 

Je také nutné počítat s tím, že jednotlivé orgány (soudy, orgány obce, policie) mohou mít implementovány různé způsoby kontroly validity (technických parametrů) dokumentů, které jsou jim doručovány do datových schránek.

Vím o případu (ve Švýcarsku), kdy osoba komunikovala s úřadem a pro svůj elektronický podpis užila klíč s neobvyklou délkou. Takový elektronický klíč byl v pořádku (vystavený uznávanou certifikační autoritou a splňující parametry pro elektronickou komunikaci s úřady), avšak software finančního úřadu nebyl schopen takový podpis ověřit.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 122
    • Zobrazit profil
Re:I.ÚS 226/20 Nečitelnost podání učiněného do datové schránky
« Odpověď #1 kdy: 12 Června 2024, 13:01:05 »

Proč tak složitě.
Teď jsem to zkoušel. Pokud to otevřu texťákem a něco tam změním, tak se PDF stane nečitelné (prázdná stránka), nebo se tam začnou zobrazovat nesmysle.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 402
    • Zobrazit profil
Re:I.ÚS 226/20 Nečitelnost podání učiněného do datové schránky
« Odpověď #2 kdy: 12 Června 2024, 18:28:32 »

Nechápu, co znamená slovo nečitelnost, kde je ta hranice. Je jakž takž jasné, co je soubor splňující nějaké formální standardy. Ale co pak neprojde jako zjevná provokace? Prázdná stránka, barva, velikost, font textu? Jiná znaková sada respektive zmršená diakritika? Rozmazaný nečitelný obrázek? Kompresní bomba? Ruční klikyháky?
IP zaznamenána