30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jízda bez platné STK  (Přečteno 38457 krát)

Helmut

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Jízda bez platné STK
« kdy: 16 Dubna 2015, 12:54:30 »

Mám ještě jeden obecný problém (tedy ne spáchání přestupku, ale páchání přestupku:) )
V případě provozování vozidla, které nemá platnou tk, ale bez problémů by ji dostalo (na 30 dní určitě, tedy bez závad nebezpečných) Dle zákona hrozí spousta bodů, zákaz činnosti a nemalá pokuta.
Potřebuji krátce provozovat vozidlo, které nemá TK platnou cca 2 roky. Jinak auto je v perfektní kondici. Nemá v TP zapsánu legálně provedenou přestavbu na LPG...což je také důvod proč nemá TK. Důvod je složitý, ale průser je na straně státu:)

IP zaznamenána

Mhzz

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 234
    • Zobrazit profil
Re:Jízda bez platné STK
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2015, 13:16:37 »

No že to tam před jízdou nebylo asi neukecáš :D
IP zaznamenána

Helmut

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Jízda bez platné STK
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2015, 13:19:02 »

Spíš, že tam ta technická před jízdou byla:)
---

o lpg mi ani nejde. Mě jde o ten provoz auta, který nemá tk, ale je ok
« Poslední změna: 16 Dubna 2015, 13:21:05 od Helmut »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda bez platné STK
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2015, 13:37:50 »

Dle zákona hrozí spousta bodů, zákaz činnosti a nemalá pokuta.

Ale ne když je vozidlo "jen" technicky nezpůsobilé:
Citace
Řízení vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích

Bezproblémové auto bez STK je technicky nezpůsobilé, ale neohrožuje ostatní účastníky provozu.
Tak to nejspíš bude gumové "jiným jednáním nesplnění nebo porušení povinnosti" za 1500-2500 a bez bodů.
IP zaznamenána

Helmut

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Jízda bez platné STK
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2015, 13:42:53 »

Díky za radu. Takhle jsem si to nevyložil a dává to smysl.
Já jsem na tohle fakt lempl.
A zatím jsem kdysi platil za absenci tk 2k (přes dva roky:) ) A jednou snad asi 300,- za cca 4 měsíce
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Jízda bez platné STK
« Odpověď #5 kdy: 16 Dubna 2015, 19:32:04 »

Pro provozovatele vozidla je to přísnější.
Blokově do 5000,- a ve správním řízení do 50.000,-Kč.
Zákon 56/2001, § 37 písm. c), § 38 odst. 1 písm. a)
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Jízda bez platné STK
« Odpověď #6 kdy: 16 Dubna 2015, 22:57:02 »

je tu ovšem určité - nezanedbatelné - riziko případného plnění pojišťovnou
toho bych se obávál více než hlídky
IP zaznamenána

Cheriko

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Jízda bez platné STK
« Odpověď #7 kdy: 11 Června 2015, 13:31:59 »

je tu ovšem určité - nezanedbatelné - riziko případného plnění pojišťovnou
toho bych se obávál více než hlídky
Všiml jsem si tohoto tématu až dnes. Obecně při plnění pojišťovnou jak u chybějící TK tak alkoholu je důkazní břemeno z pojišťovny  (nezavinil nehodu kvůli TK nebo ALK) přeneseno na řidiče, avšak a priori neplatí, že kdo nemá TK je viníkem nehody.

Klasický případ, mám rok propadlou technickou na vozidle z r. 2007. Při parkování odřu vedlejší vozidlo. Jako čestný člověk nechám za oknem poškozeného lísteček, ten se mi ozve, domluvíme se a předáme to mé pojišťovně. Pojišťovna si buď nevšimne, že mi chybí TK, není důvod ji na to upozorňovat, nebo si toho všimne a auto následně může a nebo nemusí jít na expertizu. Pokud se zjistí, že jeho technický stav PŘÍMO nezavinil tuto nehodu, pojišťovna je povinna plnit bez nároků na jakoukoliv regresi.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Jízda bez platné STK
« Odpověď #8 kdy: 11 Června 2015, 14:57:48 »

Různé pojišťovny mají různé pojistné podmínky a v těch pojistných podmínkách mají různě specifikovanou výluku z pojištění. Ta moje např. nestanoví výluku při neplatné STK, ale mám tam výluku v případě neplatného řidičského oprávnění. Když mi seberou papíry a udělám průser, tak pojišťovna nebude plnit bez ohledu na to co a jak se stalo, případně jak policie určí vinu.

Pokud by tedy některá pojišťovna měla ve svých podmínkách výluku z pojištění při propadlé STK, plnit nebude ať byly skutečný stav vozidla a skutkové okolnosti nehody jakékoliv.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Cheriko

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Jízda bez platné STK
« Odpověď #9 kdy: 11 Června 2015, 20:47:21 »

Různé pojišťovny mají různé pojistné podmínky a v těch pojistných podmínkách mají různě specifikovanou výluku z pojištění. Ta moje např. nestanoví výluku při neplatné STK, ale mám tam výluku v případě neplatného řidičského oprávnění. Když mi seberou papíry a udělám průser, tak pojišťovna nebude plnit bez ohledu na to co a jak se stalo, případně jak policie určí vinu.

Pokud by tedy některá pojišťovna měla ve svých podmínkách výluku z pojištění při propadlé STK, plnit nebude ať byly skutečný stav vozidla a skutkové okolnosti nehody jakékoliv.
V pojistných podmínkách můžou cokoliv, ale POV je zákonné pojištění a to musí mít jisté parametry, řízení bez platného ŘO je určitě důvod pro neuznání, avšak v případě propadlé technické, za předpokladu, že vozidlo není technicky nezpůsobilé mají smůlu. Pov je totiž výhradně kogentní smlouva na rozdíl od HAV.

V případě, že by pojišťovna však náhradu neuznala, hájit se před soudem a vypořádat se s vyvratitelnou domněnkou propadlá technická způsobila nehodu.

PS: v praxi znám 1-2 případy v jednom byl člověk s propadlou TK viníkem a ve druhém poškozeným. V obou případech šlo o TK do 3 měsíců od skončení a ani u jednoho nebyl problém.
IP zaznamenána