30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: "Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"  (Přečteno 1470 krát)

616ecek

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« kdy: 31 Ledna 2024, 09:01:53 »

Zdravím, toto je pokračování tohoto témata: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=13184.0
Přišel mi trestní příkaz, kde mě samosoudce odsuzuje k pokutě 20 000,- + ZŘMV na dvanáct měsíců. Zároveň přišel návrh na potrestání, kde státní zástupce navrhuje rozhodnout o uložení peněžitého trestu ve výši 15 000,- + osmnáct měsíců ZŘMV. Chápu to tedy správně, že státní zástupce bude u hlavního líčení usilovat o výše zmíněný trest (15000-, + 18m), zatímco soudce bude moci rozhodnout o nižším trestu (20 000-, + 15m)? Oba tresty se mi zdají více než spravedlivé. Čekal jsem ZŘMV minimálně na dva roky a nějakou podmínku. Klidně bych nějak mimosoudně přistoupil na návrh státního zástupce, když by se to obešlo bez soudu, ale nevím jak, nebo zda ta možnost vůbec je.
Nebo to chápu celé špatně, trestní příkaz je to, co nabyde právní moci, když nepodám proti příkazu odpor, a z návrhu státního zástupce se bude vycházet až pokud by došlo k hlavnímu líčení při podání odporu?
Děkuji
« Poslední změna: 31 Ledna 2024, 09:06:51 od 616ecek »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #1 kdy: 31 Ledna 2024, 09:23:16 »

Tak je tam vymena penize vs  delka trestu. Asi je lepsi kratsi doma trestu + vyssi pokuta.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

616ecek

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #2 kdy: 31 Ledna 2024, 10:15:15 »

Tak je tam vymena penize vs  delka trestu. Asi je lepsi kratsi doma trestu + vyssi pokuta.

Ano, to každopádně. Jenže u tohoto trestu je možné žádat o odpuštění zbytku v půlce, což pokud by klaplo, vyšlo by mi to na stejný měsíc, kdy mi končí vybodování.
IP zaznamenána

616ecek

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #3 kdy: 31 Ledna 2024, 10:19:28 »

Budu se moc plést, když nastíním , jestli tohle řeší skutečný potížista - nebo někdo, kdo ho zastupuje a případ si označil teď uz ne jménem ale výši pokuty ?
Kolik je tady profilů, kteří berou peníze od řidičů a rady čerpají odsuď ?
Není takový i můj milovaný čikus ?

Tak já předpokládám, že se na něco takového advokát, který někoho zastupuje nepříjde ptát sem a že narozdíl ode mě chápe rozdíl mezi tím trestním příkazem a návrhem na potrestání. Ano, jsem skutečný potížista. Pokud by to někdo zastupovat chtěl, klidně se hlašte.
IP zaznamenána

hořčík

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
xx
« Odpověď #4 kdy: 31 Ledna 2024, 10:35:30 »

xx
« Poslední změna: 26 Února 2024, 15:55:07 od revell »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #5 kdy: 31 Ledna 2024, 10:37:34 »

Zdravím, toto je pokračování tohoto témata: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=13184.0 Přišel mi trestní příkaz, kde mě samosoudce odsuzuje k pokutě 20 000,- + ZŘMV na dvanáct měsíců. Zároveň přišel návrh na potrestání, kde státní zástupce navrhuje rozhodnout o uložení peněžitého trestu ve výši 15 000,- + osmnáct měsíců ZŘMV. Chápu to tedy správně [...]
Návrh na potrestání je něco jako obžaloba tam, kde se vedlo zkrácené přípravné řízení. Od plnotučné obžaloby se liší především tím, že neobsahuje odůvodnění, plus nějakými procesními detaily, které vás nemusí trápit. Každopádně stejně jako u obžaloby soud není návrhem SZ na druh a výměru trestu vázán, ani jinak limitován (může být přísnější i mírnější).

Pokud soud vydal trestní příkaz, jste na tahu vy, pokud nepodáte odpor, bude platit to, co stojí v příkazu a věc tím skončí. Pokud podáte odpor, dojde na hlavní líčení, kde předpokládám nejsou velké šance zpochybnit vinu jako takovou, ale asi by byl prostor dotvrdit nějaké polehčující okolnosti či usilovat o jiný poměr pokuta vs. délka zákazu. Teoreticky si můžete i pohoršit, když toho soudce nějak naštvete, ale podáte-li standardní herecký výkon a nedojde k nějakým excesům, dopadne to nejspíš stejně jako v příkazu nebo s kosmetickou úpravou. Jestli vám těch 20 k + 12 měsíců zákaz přijdou snesitelné a vyhovuje i načasování, tak bych odpor nepodával.
IP zaznamenána

616ecek

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #6 kdy: 31 Ledna 2024, 10:57:38 »

Po přečtení jsem trochu tušil, že by to přesně takto fungovat mohlo, tak mockrát děkuji za ověření. Odpor tedy podávat nebudu a zkusím požádat o odpuštění zbytku po polovině.
IP zaznamenána

616ecek

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #7 kdy: 31 Ledna 2024, 11:13:28 »

Advokát ne.
Je ale spousta lidí, kteří ani nemají právní vzdělání, vyučeni jsou třeba číšníkem jako já - a spoluobčanům pomoc nabízejí a pomáhají. Bezodplatně, i za úplatu.
Sám vcelku úspešně pomáhám s pokutama a drobnými přestupky v zahraničí - hlavně DE.

Mohu se tedy zeptat na váš názor na společnosti, sdružující AK, které toto řeší? (obhajobaridice atd.) Jedna taková AK mě zastupovala ohledně toho vybodování. S přezkoumáním u MěÚ jsme nepochodili. Šlo se tedy žádat soud o odložení s tím, že prý mám šanci uspět. Body jsem sbíral 3 roky za dvou a tříbodové přestupky. Měl jsem napsat vyjádření, podle vzoru pána, jehož precedens vyšel. Bohužel okolnosti jeho případu byli úplně, ale úplně odlišné od mého v každém detailu, tak jsem proste popsal situaci svou. Naivně jsem očekával, že tento úplně odlišný precedens nebude u soudu použit, že to pan JUDr. nějak naroubuje na situaci moji, nebo najde jiný, mé situaci podobnější. Nestalo se a soud žádost zamítl, hlavně z důvodu těch odlišností. Já v tu chvíli netušil, co vůbec nějaký precedens je, ani jak by to mohlo být použito advokátní kanceláří, ani jsem od advokáta nedostal žádné informace, jak moc mám vycházet z toho výjadření obviněného v tom vzorovém případu.
Jelikož mají ve smlouvě, že si hodlají nárokovat odměnu za vyřešený připad, čekal jsem od nich mnohem větší zájem případ vyhrát. Zajímalo by mě tedy, zda jsem si prostě špatně vybral AK, nebo zda je takovy postup normální...
« Poslední změna: 31 Ledna 2024, 11:15:01 od 616ecek »
IP zaznamenána

hořčík

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
xx
« Odpověď #8 kdy: 31 Ledna 2024, 11:33:26 »

xx
« Poslední změna: 26 Února 2024, 15:54:51 od revell »
IP zaznamenána

616ecek

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #9 kdy: 28 Února 2024, 13:45:05 »

Zdravím, toto je pokračování tohoto témata: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=13184.0
Přišel mi trestní příkaz, kde mě samosoudce odsuzuje k pokutě 20 000,- + ZŘMV na dvanáct měsíců. Zároveň přišel návrh na potrestání, kde státní zástupce navrhuje rozhodnout o uložení peněžitého trestu ve výši 15 000,- + osmnáct měsíců ZŘMV. Chápu to tedy správně, že státní zástupce bude u hlavního líčení usilovat o výše zmíněný trest (15000-, + 18m), zatímco soudce bude moci rozhodnout o nižším trestu (20 000-, + 15m)? Oba tresty se mi zdají více než spravedlivé. Čekal jsem ZŘMV minimálně na dva roky a nějakou podmínku. Klidně bych nějak mimosoudně přistoupil na návrh státního zástupce, když by se to obešlo bez soudu, ale nevím jak, nebo zda ta možnost vůbec je.
Nebo to chápu celé špatně, trestní příkaz je to, co nabyde právní moci, když nepodám proti příkazu odpor, a z návrhu státního zástupce se bude vycházet až pokud by došlo k hlavnímu líčení při podání odporu?
Děkuji

Tak jsem odpor nepodával a doufal v pokutu + 12m zakáz. V pondělí mi od soudu přišlo usnesení s výzvou k zaplacení peněžitého trestu ve výši 20 000,- + 2000,- soudní výlohy. Naivně jsem si myslel, že to je veškerý trest, co jsem dostal, tak jsem to vše uhradil a dál si odpykával vybodovaní. No a dnes jsem dostal příkaz od městského úřadu, který mi uložil 25 000-, pokutu a 18 měsíců zákaz řízení. Nějak nechápu, jak se to mohlo dostat od soudu, který už mi pokutu uložil k městskému úřadu a ten mě trestá dál  :(
Pomohu si nějak podáním odporu? Kdo a na základě čeho rozhoduje po podání odporu, zda jsem vinným? Asi bych k tomu chtěl uvést okolnosti, které mě k činu vedli, pokud si tím mohu nějak pomoci. Je to prosím možné?
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #10 kdy: 28 Února 2024, 14:29:35 »

jj, podejte odpor, zřejmě jim nedošlo, že ve věci už bylo rozhodnuto.

Na zásadu non bis in idem ve vztahu k trestnímu řízení pamatují i ustanovení PřesZ - § 76 odst. 1 písm. g) zákona č. 200/1990 Sb. Správní orgán zastaví řízení o přestupku, jestliže zjistí, že o stejném skutku již pravomocně rozhodl správní orgán nebo orgán činný v trestním řízení.

Jinak máte štěstí že městskej úřad zaměstnává líný lemry, protože porušením zásady non bis in idem však není situace, kdy již o skutku bylo rozhodnuto v přestupkovém řízení nebo v řízení o jiném správním deliktu, a táž osoba je za stejný skutek navíc trestně stíhána. V takovém případě soud při rozhodování započítá k nově ukládanému trestu sankci, která byla uložena v předchozím řízení.

https://is.muni.cz/th/i6t5y/Diplomova_prace_Moravcova.pdf
« Poslední změna: 28 Února 2024, 14:41:40 od urbann »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #11 kdy: 28 Února 2024, 15:14:13 »

Tady je krásně vidět, že je často lepší skončit u soudu než ve správku. Když, je hladinka kolem jedné.
IP zaznamenána

616ecek

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #12 kdy: 28 Února 2024, 15:36:25 »

jj, podejte odpor, zřejmě jim nedošlo, že ve věci už bylo rozhodnuto.

Na zásadu non bis in idem ve vztahu k trestnímu řízení pamatují i ustanovení PřesZ - § 76 odst. 1 písm. g) zákona č. 200/1990 Sb. Správní orgán zastaví řízení o přestupku, jestliže zjistí, že o stejném skutku již pravomocně rozhodl správní orgán nebo orgán činný v trestním řízení.

Jinak máte štěstí že městskej úřad zaměstnává líný lemry, protože porušením zásady non bis in idem však není situace, kdy již o skutku bylo rozhodnuto v přestupkovém řízení nebo v řízení o jiném správním deliktu, a táž osoba je za stejný skutek navíc trestně stíhána. V takovém případě soud při rozhodování započítá k nově ukládanému trestu sankci, která byla uložena v předchozím řízení.

https://is.muni.cz/th/i6t5y/Diplomova_prace_Moravcova.pdf

Díky. Prostuduji a odpor podám.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #13 kdy: 28 Února 2024, 15:54:14 »

A nejsou to dvě různé věci?
IP zaznamenána

616ecek

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:"Trestní příkaz" vs "návrh na potrestání"
« Odpověď #14 kdy: 28 Února 2024, 16:16:30 »

No je to za jeden a ten samí čin.
IP zaznamenána