Social networking > Nedopravní tématika

Práca a odstupné

(1/10) > >>

Quick:
Zdravím,

ocitol som sa v zaujímavej situácii. Pre svojho terajšieho českého zamestnávateľa pracujem už niekoľko rokov a posledných asi 5 rokov plne vzdialene. Výkon práce mám zazmluvnený v inom meste ako tam, kde bývam. Obe mestá sú ale v ČR.

Onedlho však vstúpi v platnosť celofiremná politika, ktorá bude vyžadovať fyzické dochádzanie do kanclu prevažnú časť pracovného týždňa. Pre mňa je to samozrejme NO GO, keďže mám hypotéku na barák a sťahovať sa do mesta, kde sídli firma, neplánujem a dennodenné dochádzanie je tiež nereálne kvôli vzdialenosti.

S tým, že budem musieť v práci skončiť, už počítam, ale zaujíma ma hlavne situácia ohľadom odstupného, o ktoré mám záujem. Mám totiž pocit, že zamestnávateľ na všetkých kolegov, ktorí sú v podobnej situácii ako ja (a nie je nás málo), tlačí a snaží sa nás presvedčiť, aby sme podali výpoveď z vlastnej iniciatívy. Aktuálne mám pracovnú zmluvu uzavretú na dobu neurčitú.

Je možné, aby mi zamestnávateľ dal výpoveď za hrubé porušenie pracovnej zmluvy, ak by som nepodal výpoveď sám a zároveň by som nechodil do kanclu? Mohol by teda docieliť môj vyhadzov s tým, že by mi nemusel platiť odstupné? Predpokladám, že by to mohlo mať nepriaznivý vplyv aj na vyplácanie štátnej podpory v nezamestnanosti, ktorú by som nejaký mesiac alebo dva tiež rád využil na nejaké cestovanie.

Môj cieľ - v prípade vyhadzovu zo strany zamestnávateľa dostať minimálne 3-mesačné odstupné a následne aj štátnu podporu v nezamestnanosti.

Ďakujem za akékoľvek info.

Nikdo Nikdovič:
Důležité bude co máte v původní smlouvě a jakým způsobem byla možnost distančního pracoviště tolerovaná/dovolená.

Vaše kalkulace může však narazit - při porušení pracovní smlouvy nemusíte jen přijít o peníze (které jste si ani neodpracoval) ale zároveň se může stát, že zaměstnavatel po vás bude požadovat způsobenou škodu.

Quick:
Distančné pracovisko, resp. prácu z domu na mojej trvalej adrese mám oficiálne povolenú zo strany zamestnávateľa - mám podpísanú doložku.

Eric:
Není to sice přímo můj obor, ale pokusím se to okomentovat podle dosavadních zkušeností - skutečně záleží na tom, co máte (všichni) napsané ve smlouvě. Pokud je výkon práce na HO součástí smluvních ujednání přímo v pracovní smlouvě, nelze ji jednostranně změnit a zaměstnavatel by musel dál přidělovat práci v souladu se stávajícím ujednáním. K výpovědi by právní důvod neměl. Pokud je to jinak, může to být problém, ale opět záleží na všech doložitelných ujednáních.
Odstupné vzniká automaticky při výpovědi ze strany zaměstnavatele z důvodu nadbytečnosti (organizační změny), rušení zaměstnavatele nebo jeho části apod., prostě z vyjmenovaných důvodů, které vzniknou na jeho straně. Samo o sobě jen kvůli rozvázání pracovního poměru nevznikne. Od toho je třeba odlišit jiná smluvní ujednanání nad rámec Zákoníku práce, která tímto nejsou dotčena.
Zaměstnanec, který není v práci a má být, má fakticky absence, na základě kterých může dostat výpověd pro hrubé porušení atd. Způsobenou škodu bych tak dramaticky neviděl.
Čili pokud máte dobře napsanou pracovní smlouvu, nic nevhodného nepodepisujte a vyčkejte. Pokud ne, najděte právníka se specializací na pracovní právo a proberte to s ním, určitě se to vyplatí.
Případ, kdy firma plošně ruší HO z důvodu firemní politiky, se nejspíš ještě neřešil. Upzornil bych mj. na povinnost písemně zdůvodnit, proč u zaměstnanců v konkrétně uvedených situacích nepovolí HO.
Poznámka pod čarou - rušit HO jen z důvodu firemní politiky je nebetyčná pitomost. Konec poznámky :-)

Quick:
Eric - ďakujem za info a nasmerovanie, som rozhodnutý to skonzultovať s právnikom so špecializáciou na pracovné právo predtým, ako niečo ďalšie podpíšem.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi