30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Přednost chodců na přechodu  (Přečteno 1601 krát)

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Přednost chodců na přechodu
« kdy: 11 Ledna 2024, 15:27:38 »

Jeden zajímavý případ.  Situace čtyřproudová komunikace 2+2 pruhy stavebně oddělené travnatým pásem. Přechod pro chodce přes dva pruhy, přes travnatý pás a další dva protisměrné pruhy.
Matka je v důchodu, nemá co dělat a baví ji řídit, tak jezdí pravidelně na bezplatné akce Besipu, kde se dělají různé opičárny, škola smyku, první pomoc, ale i zkušební jízda s instruktorem autoškoly. Docela ji zaskočilo, když ji instruktor pokáral. Zastavila u přechodu, chodec přešel a v okamžiku jak vkročil na oddělovací travnatý pás tak se rozjela. Nikdy jsem neslyšel o tom, že musím čekat než chodec překlopýtá všechny 4 pruhy. Prý za to policajti dávají pokuty. Nikde ve vyhlášce jsem nic takového nenašel a nikdy jsem to nedělal  a ani to neplánuji dělat.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2024, 15:53:18 »

Kterou vyhlášku máte na mysli? Já se řídím zákonem v zákonem o silničním provozu. V tomto případě je relevantní  § 5 (2) f), podle kterého nesmí řidič ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce .... O čekání na to, než chodec překlopýtá celou šíři vozovky, v zákoně není žádná zmínka.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2024, 16:38:48 »

IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2024, 17:20:34 »

A co je na tom videu vysvětleno k této situaci?
Dokonce ani nemusím v protejším pruhu chodce pouštět, dokud nedolezou na ostrůvek. Tak nevidím už sebenenší důvod, proč bych měl čekat, než se dobejhaj na druhou stranu silnice.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2024, 18:03:26 »

Videjko naopak varuje před zbytečné stáním u přechodu ve chvíli, kdy chodec klopýtá protisměrem. Je to chyba, která může vést k naprosto zbytečné nehodě !!!
IP zaznamenána

stanice35

  • Příspěvků: 160
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #5 kdy: 11 Ledna 2024, 22:55:40 »

Kdoví, kdo byl tím instruktorem :-)
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #6 kdy: 12 Ledna 2024, 14:11:59 »

Přesně toto jsem měl na mysli. Takže matka se žádného přestupku nedopustila a já měl pravdu. Nicméně z toho byla výměna názorů asi na 15 minut. Ale, když to řekl instruktor autoškoly, tak je to pravda :-) Tak už začínám spoustě věcí rozumět, jak to chodí v autoškolách. Mámě pošlu to video. Díky za odkaz
IP zaznamenána

Zdenek.123

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Bezbřehá přednost chodců na přechodu
« Odpověď #7 kdy: 09 Února 2024, 19:34:42 »

PŘÍKLAD ...

Vidím jak se chodec blíží k přechodu ... já jako řidič dávám nohu z plynu.

Chodec se zastaví ... Váhám co dál ...

Chodec koukne do mobilu ... Rozhodnu se tedy jet ...

Chodec najednou skočí na přechod pro chodce a já už nemohu zastavit a projíždím

Chdec na mě ukazuje prostředníček a řve po ulici.

Dotaz: Jak poznám, že chodec chce přejít? Mám zastavit vystoupit a zeptat se ho?

- Kde je hranice mezi bezbřehou předností, křišťálovou koulí a arogancí člověka, který práva ZNEUŽIJE? Kdo je tedy vinen.
- Jak daleko musí stát chodec od přechodu, aby bylo jasné, že chce přecházet? (Někteří se jen vybavují, já zastavím a oni přejít nechtějí  >:(
- Jak to je, když chodec nesmí skočit přímo před přijíždějící autobil, kde je ta hranice?

děkuji
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #8 kdy: 09 Února 2024, 21:52:12 »

Zdenek.123> Tohle je dobré si rozmyslet dopředu. Jestli kvůli ušetřenejm 10 sekundám je rozumné riskovat to, že strávíte několik hodin řešením naprosto zbytečné dopravní nehody. O případné pokutě, bodech, správním řízení ... ani nemluvě. Každej si sám musí vybrat v jakých "bitvách" se má smysl angažovat. Já když vidím blba, tak mu raději dám přednost, případně se mu obloukem vyhnu.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #9 kdy: 10 Února 2024, 05:22:02 »

Nebo taky to někdo odnese zdravím, či životem. V tomto to mám jednoduché, přibrzdím a někdy téměř zastavím, i když tam chodec jenom tak zevluje. Pak mu "nadám", že neprošel, nebo, že se ani nedíval, že ho pouštím, ale jenom tak v autě pro sebe.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 322
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #10 kdy: 14 Února 2024, 11:37:55 »

Hele, je to o slušné komunikaci jako ve všem.

1) Stojím u přechodu a nechci přejít - prostě čekám na „něco“. Stále ale sleduji provoz a když vidím, že nějaký řidič má tendenci mne pustit, tak mu jasně a zavčas dávám najevo, že nechci přejít - ustoupím, zamávám ne, poděkuji. To stejné naopak - chci přejít? Tak třeba afektovaně nakročím do přechodu (jede dlouhá kolona aut a už páté - desáté - stopadesáté mohlo zastavit a nic...). Je pár situací, které mi nějak vadí nebo mne mrzí: jede jediné auto nebo kolona aut a zastaví až to poslední. Těch pár sekund už mne nezabije a tomu řidiči to ušetří více - většinou takového pouštím gestikulací. Druhá situace je, když mne z jedné strany řidič pustí, já přejdu do poloviny a z druhé strany mne pustit prostě nechcou, ačkoliv to vypadalo, že zastaví.

2) Jako řidič... Když vidím, že stojí u přechodu a váhá, tak mu pokynu rukou aby šel, že o něm vím a nechci ho zabít. Snažím se o to s dostatečným předstihem, abych třeba nemusel zcela zastavit a tak. Občas musím i zatroubit, aby ten blbec sledoval co se děje. Zde narážím na dvě problémové situace (ne chodce). První jsou dvě ženské, co se spolu baví. Jedna vstoupí do přechodu bezpečně a přejde na druhou stranu, druhá vyběhne hned za ní a v půlce jízdního pruhu zjistí, ze auto, tak se zastaví a vrátí - problém je naprosto nevypočitatelné chování. Řidič musí zastavit, tu druhou pomalu za ručičku převést a ještě si vyslechnout, jak ji málem zabil. Druhá situace jsou typičtí nerdi čumící do mobilu. Zastaví u přechodu a nečumí na silnic, ale do mobilu. Je to obvykle muž, tudíž je celá pozornost věnována mobilu. Po náhodně dlouhém okamžiku zvedne hlavu a vykročí do silnice (bez znalosti situace na ní).

Všechno to vidím jako problém v komunikaci a určité ohledplnosti OBOU stran.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #11 kdy: 14 Února 2024, 12:05:15 »

Už jsem to psal víckrát. Stačí do zákona napsat "za nehodu vozidla a chodce je vždy odpovědný chodec". A je po problému.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #12 kdy: 14 Února 2024, 13:52:14 »

Faktem je, že po zavedení "absolutní" přednosti chodců na přechodech prudce stoupl počet na přechodu zabitých chodců. Už si nevzpomínám, na jméno ministra, pouze že to byl černoprdelník. a měl by minimálně tou statistikou dostat každoročně po hubě jako pes novinama když udělá hromádku.
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 234
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #13 kdy: 14 Února 2024, 15:31:46 »

Podle Vaší charakteristiky myslím poznávám Milana Šimonovského, a jinak souhlasím.
IP zaznamenána

Jojoba

  • Příspěvků: 437
    • Zobrazit profil
Re:Přednost chodců na přechodu
« Odpověď #14 kdy: 14 Února 2024, 15:55:30 »

Stejně nakládat s pachatelem odpovědnosti provozovatele vozidla....... tuším Huml.
IP zaznamenána