30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Podruhé už nevyvázla. Soud trestal řidičku, jež smetla koloběžkářku na přechodu  (Přečteno 1329 krát)

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil

Chapu to spravne? Kolobezka JEDE (neco jako cyklista) po prechodu, kde nema absolutne co pohledavat natoz uvazovat o prednosti v jizde, a ve finale to odsere projizdejici ridic?
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil

No, v principu ano, ale dle článku stála na přechodu a čekala, až bude moct projít a pak jela. Podobně, jako v tématu o motorkáři, to, že tam neměla koloběžka co dělat za mně asi není přímo důvodem "mít na háku". Tady asi dost udělalo to, že jiné auto dalo stojící chodkyni s koloběžkou a tedy původně chodci přednost, řidička dalšího auta ale ignorovala, že tam někdo zastavil. To, že nebýt rychlejšího pohybu koloběžky, tak by ji nesmetla je asi pravda, ale taky ten chodec mohl utíkat.

Jednou se mi stalo něco podobné, taky jsem nezastavil, protože jsem neviděl a nepochopil, proč vozidlo v pravém pruhu zastavuje a bylo to "těsné". Myslel jsem totiž, že zastavuje proto, že bude odbočovat, přechod byl před odbočkou doprava myslím. Dokonce možná i odbočoval, to si už nepamatuju, ale ten pocit příjemný nebyl ani tak.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil

Pro mě je toto naprosto zásadní přestupek.
§ 5 Povinnosti řidiče
h) snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, sníží-li rychlost jízdy nebo zastaví-li vozidlo před přechodem pro chodce i řidiči ostatních vozidel jedoucích stejným směrem,


Je jen "štěstí", že tam jela ženská na koloběžce, která si za to může z části sama. A ne nějaký malý dítě.
« Poslední změna: 08 Ledna 2024, 20:21:41 od Hugo »
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 322
    • Zobrazit profil

Ano, vyhláška hovoří jasně... Kolikrát jsem i troubil, abych zabránil sražení chodce autem ve vedlejším pruhu, které nezastavilo... Ale... Otázka, co mi vrtá hlavou je ta, jestli těm projíždějícím řidičům dochází, že to auto vedle stojí na přechodu pro chodce a nějakého toho chodce pouští.

Abych byl čestný, tak jsem byl párkrát i ten, kdo zastavit nechtěl - ne protože bych ignoroval přechod a chodce, ale protože mi nedošlo, že to auto vedle stojí před přechodem a pouští chodce, ale že tam ten přechod vůbec je! Pak jsem brzdil i vočima a omlouval se chodcům.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil

No jo.
Hlavně že jsou tyhle věci s obhajobou byť by to mělo zachránit jeden lidský život, tak to stojí za to.

Ale zvěrstva typu přechod přes víceproudou silnici můžou klidně existovat. Navíc přechod v křižovatce nemusí být ani oznámen značkou. Stačí jen čmáranice na silnici, která má po pár měsících tak 50% svojí bejvalé bělosti.
Navíc řidič v křižovatce většinou řeší ještě další dopravní situace, tak jak píšete. Že se zadívá jinam a hned mu to nedojde. Nejlepší je ještě, když v blízkosti je nacpaná zastávka MHD.

Za mě po novu schválit přechod přes dvouproud jedině se semaforem a v určitém odstupu od křižovatky (pokud tam není křižovatka se semafory). Ale se semaforem takovým, který je furt zelený a červená skáče jen na žádost chodce.
Taky by tím v exponovaných mistech šla vyřešit ta necnost, že se chodci loudaj postupně v 5 metrových odstupech.

By mě zajímalo, jestli má PČR statistiku ohledně přechodů přes silnici, která má více jízdních pruhů.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil

Jednoduchá změna zákona a kolonka "sražený chodec" ze statistik zmizí. Konkrétně stačí v zákoně věta "Za nehodu vozidla s chodce je vždy odpovědný chodec". A lidi si hlavy ukroutí...
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil

Chapu to spravne? Kolobezka JEDE (neco jako cyklista) po prechodu, kde nema absolutne co pohledavat natoz uvazovat o prednosti v jizde, a ve finale to odsere projizdejici ridic?

(ne)chapu to stejne!

1. Kolobezka je dle zakona 361/2000 "kolo" (§57/2), aneb tedy "nemotorove vozidlo" (§2/h), ktere ma "ridice" (§2/d). Zadna ochrana chodcu se na ni nemuze vztahovat.

2. Prechod pro chodce je urcen pro "prechazeni chodcu" (§2/dd), ne proto prochazeni ridicu nemotorovych vozidel! Pokud jde o rizeni vozidla na prechodu jinak nez ve smeru jizdniho pruhu, jde o odbocovani na misto lezici mimo silnice, pripadne vchazeni na silnici z mista mimo ni.

3. Ridic muze byti vinen jenom pro poruseni §5/1h, protoze nezastavila, i kdyz ridic jineho vozidla v jinem pruhu pred prechodem stal (tady stoji za povsimnuti, ze §5/1h vubec nepojednava o duvodu pro kterej jinej ridic pred prechodem zastavil, nemusi jit vubec o davani prednosti chodci).
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil

...
Za mě po novu schválit přechod přes dvouproud jedině se semaforem ....
to platí již dávno a proto spousta přechodů je najednou na jednopruhu
přeci tam obec nedá semafor, když stačí pár betonových zábran a značek...

neschvaluji to, irituje mě to maximálně, ale píši to proto, abyste věděl, že to "dopadne jako vždycky"
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil

Tak to díky za info. To jsem ani nevěděl.
No, tak to by chtělo novelu, aby tahle prasárna nešla, že se to zuží jen kvůli přechodu.
Na radary obce peníze mají (tam přece nejde vůbec o výdělek, ale o bezpečnost) a na semafor už ne :-D
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil

Jednoduchá změna zákona a kolonka "sražený chodec" ze statistik zmizí. Konkrétně stačí v zákoně věta "Za nehodu vozidla s chodce je vždy odpovědný chodec". A lidi si hlavy ukroutí...

Já mám za to, že každé sražení chodce na přechodu je vina chodce a nebo minimálně spoluvina. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.. Pokud je chodec na přechodu sražen, je zřejmé, že tuto povinnost porušil.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 322
    • Zobrazit profil

Číkusi, a co případ, když je chodec sražen až za polovinou přechodu - třeba kousek před druhou stranou, přičemž platí, že když vstupoval do vozovky, žádné bezprostředně blížící se vozidlo nebylo v dohledu...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil

Bezprostřednost je relativní, záleží na délce přechodu, rychlosti chodce a rychlosti vozidla. A chodec se nesmí na přechodu zdržovat.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil

Stejně nevím, jak se může někdo nechat přejet autem.
2 proudovka, než lezdu do druhého pruhu, tak se přesvědčím, že mě tam nic nepřejede, hlavně pokud tam zastaví něco, přes co není vidět.
Pokud jdu po normálním přechodu, tak prostě čekám, než je evidentní, že řidič zastavuje. Sice to v určitých případech může znamenat zdržení, ale nenechám se přejet.
Stejně tak, když už na přechodu jsem, tak sleduju jednu a pak i druhou stranu.
To že jsem byl na přechodu a řidič něco porušil mi v nemocnici nebo pod drnem moc nepomůže. Prostý pud sebezáchovy.

Vidím to běžně, že lidi se rozhlédnou, pak vlezou na přechod a čumí jen před sebe. Pokud by se tam někdo přiřítil, než stačí přejít, tak se nechaj přejet. A za vše může ta hloupá interpretace zákona, která jednodušším jedincům vštěpila do mozku něco o absolutní přednosti.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil

Těch jednodušších, resp. těch, co nejsou tak odopovědní, jako Vy, je dle mého většina. Navíc, máme tady mobilní telefony a závislost na nich, ostatně, někde už to řeší přechody se světelnou signalizací na zemi a dalšími podobnými zlepšováky, snad i na chodnících nějaké vodící čáry a co já vím, co ještě.

Jinak, já si zvyknul pouštět, i když stojí ještě na přechodu, někdy to značí mé "nasr...", že tam sice stojí, ale nikam nechce, nebo asi i chce, ale kouká do mobilu, nebo do blba. Když toto ale udělám např. na Slovensku, tak koukají na mně jako na, tam nejsou na toto naučeni, asi, že tam ta přednost není (pokud se nepletu).
IP zaznamenána