30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Rezidentní parkování v Brně  (Přečteno 1095 krát)

Mikezabijak

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Rezidentní parkování v Brně
« kdy: 02 Ledna 2024, 17:05:34 »

Zdravím,
Chtěl bych vás poprosit o radu.

Užívám vozidlo registrované na rodinného příslušníka. Nejsem papírově ani majitel ani provozovatel ani pojistnik (kvůli ceně pojistky).
Mám nově trvalé bydliště v Brně (veveří). Rod. Příslušník má bydliště Brno-Venkov.

Bohužel mi orgán nechce umožnit získat na vozidlo rezidentní parkování s tím, že k vozidlu nemám žádný právní vztah. Když jsem doložil “nájemní smlouvu” s majitelem vozidla, byla mi zadost zamítnuta s tím, že majitel vozidla nemá oprávněni pronajímat movité věci (nemá ani ŽL) a proto to neakceptují.

Prosím zkušenější o radu jak postupovat a domoci se svého práva legálně parkovat u bytu.
Nápadá me například vyrobit čestné prohlášení že já jsem jediným uzavitelem vozidla na základě bezplatného přenechaní vozidla majitelem k využívání.

Pro doplnění: vozidlo užívám téměř výhradně pouze já.

Děkuji
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #1 kdy: 02 Ledna 2024, 17:40:37 »

1. Můžete vůz přepsat na sebe a nechat původního pojistníka.

2. To bych si asi nechal od parazita napsat písemně. Domnívám se, že k pronajmutí vozidla není potřeba žádné oprávnění. A jak parazit zjistil, že rodinný příslušník nemá ŽL? To si ho jako rovnou prolustroval?
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #2 kdy: 02 Ledna 2024, 19:22:55 »

Tak to běžte tetce z úřadu omlátit o hlavu, jelikož jednak ona nemá co suplovat FU a za druhé to dělá ještě blbě, protože dle Zákona o dani z příjmu je osvobozené od daně (dle §4a odst m):
v podobě majetkového prospěchu vydlužitele při bezúročné zápůjčce, vypůjčitele při výpůjčce nebo výprosníka při výprose, pokud tyto příjmy nejsou příjmy ze závislé činnosti, a pokud

 v úhrnu příjmy z těchto majetkových prospěchů od téhož poplatníka nepřesáhnou ve zdaňovacím období částku 100000 Kč,

Pro přesný stav věci bych smlouvu nazval jako smlouvu o výpůjčce , kde vozidlo získáváte k bezplatnému využívání.
návrh třeba zde:
https://marketplace.legito.com/CZ/cs/smlouva-o-vypujcce
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #3 kdy: 02 Ledna 2024, 19:48:57 »

Taky doporučuju písemnou komunikaci, jinak jsou ta pohádková sdělení úřadu neprokazatelná.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #4 kdy: 02 Ledna 2024, 21:10:41 »

Spíš bych se podíval na podmínky.

Na stránkách mají:
Vlastník nebo provozovatel vozidla
technickým průkazem vozidla nebo osvědčením o registraci vozidla
v případě vozidla ve společném jmění manželů (SJM) také oddacím listem

Vozidlo na leasing nebo dlouhodobý pronájem
technickým průkazem vozidla nebo osvědčením o registraci vozidla,
leasingovou či nájemní smlouvou,
dokladem o oprávnění k podnikání pronajímatele nebo leasingového pronajímatele v oboru pronájmu a půjčování věcí movitých

Tedy se nechte přepsat jako provozovatel.
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #5 kdy: 02 Ledna 2024, 22:52:14 »

Z ceho organ usuzuje, ze na pronajem auta musi mit vlastnik ZL? Neni to autopujcovna. Najem veci nemovitych a movitych se u FO dani v par.9.
IP zaznamenána

Mikezabijak

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #6 kdy: 22 Ledna 2024, 23:56:56 »

Díky všem za relevantní připomínky k případu. Souhlasím s nimi. Problém je, že orgán ani po opětovné žádosti s vysvětlením důvodů nesouhlasí, přestože to dle mého nemá oporu v žádném zákoně - nemůžou si diktovat podmínky co je napadnou...

Mám v podstatě 2 možnosti:
a) Hádat se s nimi a dále postoupit nadřazenému orgánu (ministerstvo dopravy?)
b) přepsat auto na sebe, ukázat jim techničák a vyřídit povolení na rok, přepsat vozidlo zpátky na původního majitele. Ani bych nerušil pojištění. Tato sranda by stála 2x800 za přepis, ale na 99% by fungovala. Pravděpodobně by mi oprávnění prodloužili i příští rok bez dokládání, ale to je čirá spekulace...

Jako provozovatel být uvedený nemůžu - ověřeno u pojišťovny že by zvýšila pojistné o asi 8k ročně xD
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #7 kdy: 23 Ledna 2024, 03:10:07 »

Jako první bych zkusil možnost b) bez přepisu. Pouze jim doložit smlouvu o změně provozovatele. Ve lhůtě pro změnu v registru převést zpět.
Varianta a) bude spíš spor civilní cestou proti BKOM kvůli diskriminačním obchodním podmínkám.

Případně zkusit zřetězit pronajímatele. Tedy PO/FOP (s danou živností) si pronajme vůz od FO (majitel) a následně pronajme Vám jako FO.
« Poslední změna: 23 Ledna 2024, 03:13:15 od Hugo »
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #8 kdy: 23 Ledna 2024, 22:05:01 »

A Vy jste tam doložil kopii té smlouvy nebo jste jen napsal, že ji máte?
Na Vašem místě bych vytvořil smlouvu a šel tam osobně si to vyřídit a nenechal se odbýt.
Smlouvu ideálně i sověřenou plnou mocí - úředník když vidí na něčem razítko, tak se jeho zbytky neuronů shlukují jinak.
K tomu si vzít podpůrné argumenty ohledně diskriminační podmínek nemajících oporu v zákoně.
A také podklady z jiných měst . Např. Praha uvádí: Jestliže vůz není registrován na žadatele, je potřeba doložit doklad o užívání vozidla (právní vztah k vozidlu např. leasingová / úvěrová smlouva, potvrzení o příjmu ze závislé činnosti podle zákona o dani z příjmu, smlouva o pronájmu vozidla).


Jde o termín PRÁVNÍ VZTAH  a ten pak uvádí v závorce s příklady...slovem např.
https://parking.praha.eu/cs/faq/prazsti-rezidenti-podnikatele-a-vlastnici-nemovitosti/
žádný požadavek na ŽL si tam nedovolili v Praze dát.Tam by to zcela jistě neprošlo.

a ani na stránkách Brna si nedovolí ohýbat zákon a vymezovat taxativně podmínky
https://www.brno.cz/w/parkovaci-opravneni-pro-rezidenty

Je tam uvedena podmínka: Prokázání právního vztahu k vozidlu.
A to splníte tou smlouvou.

Brno má opravdu tupé úředníky a je potřeba jim tu neschopnost a neznalost řádně omlátit o hlavu.
Navíc bych to viděl i na zneužití pravomoci úředníka, jelikož nějaká tetka od kartiček nemá co řešit , zda
má pronajímatel ŽL ( od toho je úplně jiný úřad)
Neopoměl bych ani argument, že podmínky registrace jste splnil a ukázal jim screen kopie stránek Brna, kde je podmínka
Prokázání právního vztahu k vozidlu.
A nějaké pofiderní stránky parkovanivbrne vás nezajímají, jelikož pro vás jsou relevantní pouze stránky www.brno.cz

Pak samozřejmě nezapomenout zdůraznit úředníkovi, že úředník je od toho, aby pomáhal občanům a ne aby je šikanoval.
(99% úředníků činí pravý opak) Při zvýšené aroganci úředníka hned použít Zákon o úřednících a odcitovat paragrafy, že mají vycházet vstříc , chovat se slušně a nesmí překračovat svoje pravomoce .

Ještě je i varianta "kostička pro úředníka"  . Pokud je to nějaká od pohledu "hodná" tetka, tak třeba čokoláda nebo jiný drobný dárek
opět změní směr neuronové sítě.  Nejhorší ze zkušeností jsou takové ty přísné zazenitky a nebo mladé intelektuálky.


« Poslední změna: 23 Ledna 2024, 22:17:51 od sennheiser »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #9 kdy: 23 Ledna 2024, 22:38:52 »

Obávám se, že tudy neprojde te. Vidím to u sebe ve městě, kde to navíc servisuje soukromá mafie firma.

Webu parkovanivbrne.cz je držitelem město Brno. Zkuste na úřadě získat písemné obchodní podmínky (nebo něco podobného). Pokud tam budou mít to samé jako na webu. Asi to bude chtít civilní žalobu, jelikož při vydání parkovací karty není město Brno správní orgán, ale "běžný" podnikatel. Podobným stylem mi argumentovali u nás. Do žaloby jsem nešel. Pokud se Vám to podaří, tak mě motivujete to zkusit.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #10 kdy: 23 Ledna 2024, 23:41:31 »

to Hugo:  otázka je zda webové stránky parkujemevbrne jsou tím správným místem na závazné informace. Ty by měly být dány vyhláškou. To si tam pak klidně můžou napsat, že kartičku dostane jen ten, kdo má červené auto.
A pokud město vystupuje jako podnikatel, tak nesmí diskriminovat nějakými podmínkami, které nemají oporu v zákoně.

Možná dotaz na pražské uživatele fora, jestli někdo získal kartičku na smlouvu mezi příbuznými/ známým?

IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #11 kdy: 23 Ledna 2024, 23:56:07 »

Vaše argumenty naprosto chápu a souhlasím. Mě to za žalobu nestálo a vyřešil jsem to jinak.
Tazatel si to musí taky vyhodnotit a zvolit pro sebe nejlepší možnost.
IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #12 kdy: 01 Února 2024, 21:01:49 »

Ja s nimi resil jedno auto.
V centralnim registru byly nejake informace o voze a majiteli.
Kvuli formalite nechteli udelat povoleni, protoze si z obchodniho registru nasli jina data.
Rikam jim. Vy se snad ridite zapisem tp nebo registru md?
Ne obchodnim rejstrikem. Nepomohlo.
(Podotykam, ze jsem tim nemel zadnou vyhodu pro ziskani optavneni)
Vyresilo se to aktualizaci dat.
Nicmene me tak nasrali, ze si mesto hraje na spravce centralniho registru.
Nebyt v tu dobu nemocny, zajdu tam udelat poradny bordel.

Mozna dotaz. Muze mesto ignorovat zapis v tp nebo centralnim registru a opirat se o jine registry, kdyz vse je splneno a clovek neziskava jinak zadnou dalsi vyhodu?
(Napriklad. zapsana jina ulice hned vedle, stejna zona)


IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #13 kdy: 01 Února 2024, 21:10:37 »

Jinak rada, co se tyka mesta Brna, tak si musite vyhrnout rukavy a vsechno pujde.
Ti zmrdi rozdavaji opravneni tem, ktere na to nemaji narok.
Ja osobne mam sto chuti jim ten system shodit.
Urcite zkuste diskriminacni zakon. Za me ale nebudou chtit. Budou cekat az se unavite.
To ze povoli vypujcene auto, by znamenalo obrovskou zmenu systemu a dostupnost opravneni pro mnoho dalsich aut. Tomu se budou silne branit. Napsane to maji dobre.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil
Re:Rezidentní parkování v Brně
« Odpověď #14 kdy: 01 Února 2024, 22:00:01 »



Když jsem doložil “nájemní smlouvu” s majitelem vozidla, byla mi zadost zamítnuta s tím, že majitel vozidla nemá oprávněni pronajímat movité věci ... prosím zkušenější o radu ...

Brno si koleduje o to, aby jim jejich systém někdo shodil.

Inspirací může být případ Prahy. Snažili se zvýhodnit elektroauta s určitými parametry. Zasáhl Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚHOS).  Případ je popsán zde:
https://auto-mania.cz/praha-bude-muset-zaplatit-tri-ctvrte-milionu-dostala-pokutu-za-diskriminaci-pri-parkovani-hybridu/

V Brně nejde o svévolné omezování uživatelů vozidel podle technických parametrů, nýbrž jde o omezování (bezdůvodné zúžení) okruhu osob, od kterých si podnikatel smí vypůjčit vozidlo k výkonu své podnikatelské činnosti. Jde tedy také o diskriminaci, stejně jako v pražském případě.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

IP zaznamenána