30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...  (Přečteno 985 krát)

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #1 kdy: 15 Prosince 2023, 18:00:49 »

Ja jsem nikdy nepochopil ten odstavec...

Citace
při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.

Ze Zakona o zbranich chapu, ze drzeni je proste to, ze takove zarizeni vubec vlastnim. Navic drzet jinym zpusobem? Treba jako drzet v drzaku? A co je jina hovorove zarizeni? Moje auto je hovorove zarizeni. Nejenom, ze je propojeno s telefonem, ale diky e-call je i samotny automobil hovorove a dokonce ze zakona zaznamove zarizeni. To jako nesmim drzet volant?
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #2 kdy: 16 Prosince 2023, 15:33:36 »

Občas využívám k hovorům hodinky. Hovorové zařízení je "na" ruce, ale ne "v" ruce, takže je to ok. :-D
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #3 kdy: 16 Prosince 2023, 18:31:42 »

to lerion:  jiným způsobem je zjevně narážka na lidi, co si mobil drželi ohnutím hlavy k ramenu a měli pak volné ruce - jen tou hlavičkou pak nemohli otočit ani vlevo a ani vpravo aby jim founek neupadl.
Jiné hovorové/záznamové zařízení je třeba vysílačka, tablet, diktafon...

Mě spíš vadí ta definice za jízdy, kdy za jízdu je považováno i stání na semaforu, na přejezdu se závorami atd..
Bšžně v tu chvíli, kdy vím, že mám cca 30s vozidlo v zastaveném stavu vyřizuji SMS nebo Viber. Když bude vedle mne stát horlivý PaCh a uvidí to, tak hned pokuta a body..  Materiální aspekt?? A se start/stop systemem je to ještě jízda, když motor zhasne křížovatce?


IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #4 kdy: 16 Prosince 2023, 23:44:28 »

viz rozbor od Judr. Berana na Autowebu

... za řízení vozidla je nutné považovat pouze jeho pohyb. S ohledem na to nelze postihnout řidiče vozidla za to, že telefonuje bez hands-free, když vozidlo stojí (a má zapnutý motor), protože se nejedná o situaci „za jízdy“. Je pak bez právní relevance, jestli auto stojí v  koloně (a nehýbe se) nebo stojí na krajnici. Jistě by proto nikdo nechtěl argumentovat např. tím, že když na dálnici v zimě zůstanete v  koloně pěkných pár hodin ve sněhové vánici a abyste neumrzli, tak si necháte zapnutý motor, že musíte svítit nebo nesmíte bez hands-free telefonovat.


https://www.autoweb.cz/rizeni-vozidla-a-definice-pojmu-za-jizdy/
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #5 kdy: 17 Prosince 2023, 02:20:26 »

Obávám se, že existuje judikát, který to postuluje opačně - pokud někdo chcete zkusit hledání :-)
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #6 kdy: 17 Prosince 2023, 10:52:24 »

Nevím kde se pořád bere v rámci telefonování ten termín " při řízení"  V konkrétním paragrafu nic takového není.

§ 7
(1) Řidič nesmí
c) při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.

vs.
Pojem "při řízení", o kterém hovoří zákon, je nutné vykládat tak, že se jedná o všechny úkony při řízení vozidla, tedy i stání na světelné křižovatce, v koloně a podobně, pokud je osoba řidičem. Například na spolujezdce dané ustanovení zjevně nedopadá,“ sdělil Autobibli mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
https://autobible.euro.cz/clanky/i-ve-stojicim-aute-hrozi-pokuta-za-telefonovani-zalezi-na-policistovi/

logika - nehybná kolona na dálnici a nesmíte vzít telefon do ruky..
A pak jsou i případy , kdy mám vjezd do areálu nahrán v telefonu a při zastavení před bránou beru telefon do ruky ..
Co třeba platby mobilem u různých drive in obchodů ?

Ale ovládání různých dotykových infotainmentů, které jsou mimo zorný úhel - zadávání navigace, tam kde není hlasová možnost - to je O.K.   Absurdní.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #7 kdy: 17 Prosince 2023, 17:42:37 »

Byť nesouhlasím s drastickými postihy tak doporučuji najít si díl Bořičů mýtů, ve kterém telefonování při jízdě řeší. Nejde ani tak o to, že má člověk něco v ruce, jako spíš o to, že tomu věnuje pozornost. A ten rozdíl je opravdu znatelný....
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #8 kdy: 17 Prosince 2023, 20:39:57 »

Já jsem své 2 kauzy tel. za jízdy s přehledem vyhrál. Jsem zvyklý řídit jednou rukou a pokud telefonuju, čumím před sebe. Kdysi jsem odřídil Pha-Dresden ve 150-180 a volal celou dobu. Daleho horší je ťukání sms, ladění rádia, nastavování navigace, žraní za jízdy (se pamatuju, jak mojí ex ukápnul tuším kečup z cheeseburgeru do klína a jak ji to rozhodilo) apod. Rád bych viděl fakt podloženou statistiku, kolik nehod způsobilo prosté volání za jízdy s tel. v ruce......
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #9 kdy: 17 Prosince 2023, 22:59:23 »

jsem jednoznačně pro telefonování s handsfree !
jak chcete v levé držet kelímek s kávou a v pravé cigaretu a u toho telefonovat ?
bezpečně jedině s handsfree  8)
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování s mobilem v ruce vás od ledna přijde pěkně draho...
« Odpověď #10 kdy: 18 Prosince 2023, 05:35:12 »

Káva s cigaretou se musí držet v jedné ruce, jinak se velmi těžko zapisují poznámky z vedeného hovoru.

Ale handsfree má i nevýhody. Při příchozím hovoru se vypne právě sledovány film.
IP zaznamenána