30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Změna provozovatele vozidla nikoliv vlastníka  (Přečteno 1155 krát)

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Změna provozovatele vozidla nikoliv vlastníka
« kdy: 01 Prosince 2023, 14:15:03 »

Hledal jsem a nenašel jsem vyloženě tento případ. Co je třeba a co netřeba. Jsem vlastníkem vozidla zapsaný v TP, otec je provozovatel. POV ručení má na sebe, ale to není podstatné.Otec už nechce kvůli věku dál jezdit, sám přiznal, že zmatkuje , což oceňuji. Vozidlo jsem chtěl dát sešrotovat, ale prohlédl si ho náš firemní mechanik a zjistil, že kromě stáří nemá žádné závažné tech.nedostatky ani korozi a bude ještě dlouho sloužit s levnými náklady. Projevil zájem, protože je ve finanční tísni a má nějaké exekuce a průšvihy z mládí a přibližovadlo za symbolickou cenu i na splátky by potřeboval. Uvítal by, abych zůstal nadále majitelem a on by se nechal zapsat jako provozovatel, abychom byli oba krytí. Domnívám se, že za dané situace to není špatný nápad. Pokud ano, tak mě opravte? Povinné ručení by si sjednal sám a platil. STK a další náklady také. Potřebujeme vyhazovat peníze za  evidenční kontrolu?
« Poslední změna: 01 Prosince 2023, 14:17:57 od Martin623 »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Změna provozovatele vozidla nikoliv vlastníka
« Odpověď #1 kdy: 02 Prosince 2023, 00:47:27 »

Budoucí úprava ZPPK je pro tento případ lepší než současná ve vztahu k POV.
Ale na vlastníka zůstane minimálně budoucí likvidace, která u pojízdného  vraku starého vozidla zůstane na majiteli. Ať si to přepíše na osobu sobě blízkou i třeba na nezletilého potomka.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:Změna provozovatele vozidla nikoliv vlastníka
« Odpověď #2 kdy: 04 Prosince 2023, 08:53:13 »

S tou likvidací, by mohl nastat problém. Kdybych udělal při předání vozidla plnou moc na budoucí likvidaci s tím, že bych to zanesl de facto do smlouvy o pronájmu  povinnost nechat sešrotovat a případná  finanční odměna ( bývá to cca 1000-1500) bude náležet pronájemci-provozovateli.  Možná by ta plná moc šla zanést přímo do registru.
 Né snad, že bych měl strach, docela tomu člověku věřím, ale může se cokoli stát se mnou.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Změna provozovatele vozidla nikoliv vlastníka
« Odpověď #3 kdy: 04 Prosince 2023, 12:05:38 »

Osobně mi to přijde jako dosti velký veletoč - od "vozidlo jsem chtěl nechat sešrotovat" - po "fiktivně ho prodám mechanikovi s exekucemi".
Navrhovaná právní úprava zákona o POV přinese sice změnu, jak uvádí Hugo - tedy přesun "povinnosti" na provozovatele, ale naprosto netušíte, k jaké právní úpravě, která by mohla vaše postavení vlastníka ztížit, by mohlo dojít v budoucnu v jakékoliv oblasti - ať už se jedná o oblast daňovou, přestupkovou atd.
Nenapadají mě žádná pozitiva vaší úvahy - vyjma dobrého pocitu, že jste vytrhnul trn z paty vašemu firemnímu mechanikovi. To vám nevadí, že to pořád budete mít "někde vzadu v hlavě"
Naopak mě napadají dvě lepší řešení:
1) ať si tyhle opičárny s vozidlem provozuje rodinný kruh vašeho mechanika, třeba ať ho koupí jeho bratranec, hlavně ať jste "de iure i de facto" vyvázán z vlastnického vztahu k vozidlu.
2) porozhlédněte se po dražebních portálech vozidel - když se to líbí vašemu mechanikovi, bude se to líbit i jinému mechanikovi, kterému to prodáte zcela "standardně" bez zmíněných opičáren.

« Poslední změna: 04 Prosince 2023, 12:08:20 od gumidos »
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:Změna provozovatele vozidla nikoliv vlastníka
« Odpověď #4 kdy: 05 Prosince 2023, 14:51:19 »

Máte naprostou pravdu. Nechci s tím mít dál nic společného. Jde sice o malou pomoc člověku, kterého mohu požádat o pomoc a neodmítne. Jako mechanik je spolehlivý a precizní  a pokud bude fungovat, je pravděpodobné, že se brzy ze sraček vyhrabe. Bohužel, ale může to dopadnout i jinak. To se nedá předpovědět. Nemám chuť řešit v budoucnu nějaké blboviny, že auto tamhle někde za dva roky odstaví na ulici. Možná jsem vůl,ale  myslel jsem to dobře, v rámci svých současných finančních možností si může rychle koupit přes inzerát první levný vrak - černou díru na peníze. Já mám v tomto čisté svědomí a vím, že může nejméně dva roky jezdit prakticky bez investic.
Stejně tak bych mohl dát inzerát, ale nemám čas řešit nějaké návštěvy, prohlídky a dohady se sockama. Rozmlátit to někde na Gumbalkánu, na to nemám také žaludek.
 Prostě udělám prodej za symbolickou cenu s vším všudy.  V rodině to bylo něco jiného, tenkrát jsem otce potřeboval rychle zmobilizovat, než se vrátí ze špitálu. Byla to pro mne nejjednoduší řešení.
« Poslední změna: 05 Prosince 2023, 15:07:03 od Martin623 »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Změna provozovatele vozidla nikoliv vlastníka
« Odpověď #5 kdy: 05 Prosince 2023, 16:08:03 »

Jen tak pro zpestreni, o jaky model/rok se jedna?
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Změna provozovatele vozidla nikoliv vlastníka
« Odpověď #6 kdy: 05 Prosince 2023, 20:04:49 »

Cesta do pekla, bývá dlážděna dobrými úmysly. Tím nechci říct, že mu nemáte vyjít vstříc, než najde někoho ochotného z rodiny, atd..
IP zaznamenána