Poradna > Potřebuji poradit - vedení správního řízení

Správní žaloba bez advokáta a náhrada nákladů

(1/4) > >>

Číkus:
Pokud je člověk nezastoupený advokátem úspěšný ve správní žalobě, jaké náklady může uplatňovat? Pouze SOP, nebo může i uplatnit nějaké paušální náklady, jako by to dělal advokát?

Občas vyhrávám správní žaloby a už mě nebaví z úředních parazitů tahat jen a pouze soudní poplatek.

Našel jsem vyhlášku  254/2015, ale ta se týká občanského soudního řádu. Existuje nějaký použitelný ekvivalent pro správní soudnictví? Případně nemáte nějaký vzor uplatnění nákladů? Díky!

Lafayette:
Taky jsem nic použitelného nenašel.

JF:
Někde jsem viděl, a bohužel si nemohu vzpomenout kde přesně, že úspěšný nezastoupený může požádat v návrhu rozsudku o přisouzení paušálu. Samozřejmě platí jen pro první stupeň, v kasaci s povinným zastoupením vše bere advokát.

Knížecí rada: zkusit najít nějaký rozsudek ve kterém soud náhradu paušálu přiznal.

Číkus:
Třeba tady se zdá, že žalobce nebyl zastoupen a přesto inkasuje více než jen SOP. Ale jedná se jen o zkrácenou formu rozsudku.

JF:
Výše nákladů v odkazovaném případě naopak dosvědčuje, že úspěšný žalobce zastoupen byl. Paušál dlouho byl (a snad stále je) 300 Kč na úkon. Když sepíšete svou žalobu a pak k výzvě soudu i repliku, dá to dva paušály celkem za 600 Kč.

Asi nejjednodušší bude prostě do další žaloby napsat i návrh na přisouzení paušálu. Soud bude muset nějak rozhodnout, žalobní návrh nemůže (teoreticky) ignorovat.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi