Poradna > Potřebuji poradit - doručování

problém s doručováním

(1/2) > >>

sennheiser:
Několik let používám stále stejný systém , kdy v každé písemnosti píši: doručovací adresa: xxxx@ja.cz.
Vždy téměř všichni doručovali na tuto adresu, kdy jsem následně potvrdil přijetí a když jsem nepotvrdil, tak ještě zaslali poštou s Pozn.2.
Nyní - pravdepodobně KU JMK - (vše odesílací pošta 60010) zvolil taktiku, že již neodesílá na požadovanou doručovací emailovou adresu a posílá jen poštou a to s Pozn.1. ( bohužel se mi žádný dopis nepodařilo zachytit )

Považuje se to tedy za doručené, když nezvolili požadovanou doručovací adresu?
Navíc u avíz bylo přiloženo vždy toto nevyplněné poučení - viz příloha.
Nebo se něco změnilo, co jim nepřikazuje primárně použít( edit) -požadovanou doručovací emailovou adresu ?

Ladislav Laker:

--- Citace: sennheiser  17 Listopadu 2023, 12:06:46 ---Považuje se to tedy za doručené, když nezvolili požadovanou doručovací adresu?
Nebo se něco změnilo, co jim nepřikazuje primárně použít doručovací emailovou adresu ?

--- Konce citace ---

Úřad nikdy nebyl povinen primárně doručovat na emailovou adresu. Na správním řádu se nic nezměnilo.
Není-li datová schránka, úřad primárně doručuje na místě (převzetí písemnosti do vlastních rukou), doručením prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb.
Doručení emailem je další možnost, kterou úřad může, avšak nemusí použít. O doručování emailem je nutno požádat. Adresátovi  vzniká povinnost potvrdit přijetí zprávou podepsanou jeho uznávaným elektronickým podpisem. Nepotvrdí-li adresát převzetí písemnosti nejpozději následující pracovní den po odeslání zprávy, která se nevrátila jako nedoručitelná, doručí správní orgán písemnost, jako by adresát o doručení na elektronickou adresu nepožádal.

sennheiser:
Jenže já právě požádal o zaslání na emailovou adresu - přesně v souladu s §19 odst 3 SprŘ  ...Nevylučuje-li to zákon nebo povaha věci, na požádání účastníka řízení správní orgán doručuje na adresu pro doručování nebo elektronickou adresu, kterou mu účastník řízení sdělí, zejména může-li to přispět k urychlení řízení;   v tomto případě to tedy měl úřad primárně použít.
Povaha věci to zcela jistě nevylučovala - jednalo se o stížnosti a odvolání v rámci InfZ.

Ladislav Laker:

--- Citace: sennheiser  17 Listopadu 2023, 16:31:05 ---Jenže já právě požádal o zaslání na emailovou adresu - přesně v souladu s §19 odst 3 SprŘ 

--- Konce citace ---

Je třeba vyjít z ustanovení § 20 SprŘ, které je (pro fyzické osoby) lex specialis vůči obecnému § 19 SprŘ.

* Podle § 20 odst. 1 SprŘ platí, že fyzické osobě lze doručit, kdekoli bude zastižena.
* Podle § 20 odst. 3 SprŘ platí, že písemnost, která se nedoručuje do vlastních rukou a jejíž převzetí má být potvrzeno příjemcem, lze doručit adresátovi přímo nebo předáním jiné vhodné fyzické osobě bydlící, působící nebo zaměstnané v tomtéž místě nebo jeho okolí, která souhlasí s tím, že písemnost adresátovi předá.
* Podle § 20 odst. 4 SprŘ platí, že písemnost, která se nedoručuje do vlastních rukou nebo jejíž doručení nemá být potvrzeno příjemcem, lze doručit vložením písemnosti do adresátovy domovní schránky nebo na jiné vhodné místo anebo způsobem podle odstavce 3.Obrat "lze doručit" je možno vyložit pouze tak, že způsob doručení zvolí správní orgán podle své úvahy.

Diskreční pravomoc, neboli správní uvážení, je oprávnění správních orgánů určitou věc samostatně posoudit a rozhodnout o ní. V rámci tohoto uvážení mají relativně volný prostor, nejsou v takových případech vázáni zákonem k jediné možné alternativě. Je to důsledek toho, že právní norma kvůli určité právní skutečnosti nestanoví jen jeden konkrétní následek. V textech právních předpisů bývá tato pravomoc označena např. slovem „může“, případně je správnímu orgánu nabídnuto několik příkladmých možností k rozhodnutí.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Diskre%C4%8Dn%C3%AD_pravomoc


Číkus:
Doručení fikcí nelze aplikovat, na poučení chybí název a adresa úředního parazita.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi